in artikel 4 een middel te verschaffen, om zonder medeweten der Kamei, een paleis voor binnen- landsche zaken te stichten. Aan zoodanig misbruik zal toch wel geen minister zich willen schuldig maken. - De verbouwing der rijksgebouwen te Medenblik heeft alleen ten doel om te voorzien in de dagelijks meer dringende behoefte aan voor zienig in de- overbevolking van vele gestichten en in de eerste plaats van Meerenberg. O gaarne zou de regeering medewerken aan de ophi ffing der gelegenheid door velen op prijs ge steld tot het geven van stoffelijke bewijzen van vadt rla» Jsliefde aan hen die onzen geboortegrond met joed en bloed hebben verdedigd. - Ten aan zien van het op te richten statistisch bureel zegt de mic-ter dat het in de eerste plaats zal op treden ah adviseur voor de administratieve statis tiek, omtrent wier inrichting het door de hoof den ili r departementen van algemeen bestuur kan worilei geraadpleegd en ook uit eigen hoofde zijn gevoelen kenbaar maken. Het ligt geenszins in de bedoeling de taak van het bureel zoo zeer uit te breiden, dat een tal van nieuwe ambtenaren zou worden aangesteld. Betrekkelijk het hooger onderwijs merkt de minister op dat de in het verslag voorkomende beschouwingen zijn gericht tegen de wet op het hooger onderwijs en betreffen handelingen van afgetreden ministers. Hij meende zich te moeten bepalen bij de opmerking, dat de regeering ver plicht is die wet uit te voeren en, binnen 5 jaren na haar in werking treden, al de door haar ge vorderde leerstoelen te vervullen. Zeven en vijftig hoofdvakken van onderwijs heeft de wet bij elke rijksuniversiteit gebiedend voorgeschreven, boven dien zestien bij ten minste eeue dier universiteiten. Het getal docenten moet dus wel vrij aanzienlijk wezen. Uit den aard der zaak moesten de meeste leerstoelen reeds dadelijk bezet worden, zou het onderwijs niet onvolledig zijn. Dat eenige lessen in den cursus 1878-79 geen toehoorders telden, ontheft de regeering niet van de verplichting ge legenheid te openen tot het volgen dier lessen. In vroegeren tyd werden twee of drie vakken aan denzelfden docent opgedragennaar den toenma- ligeu stand der wetenschap leverde dit veelal geen overwegend bezwaar; nu de wetenschap geheel andere eischeu stelt, schijnt dit niet meer mogelijk te zijn. De minister is ook het denkbeeld toege daan om zich voorshands te bepalen tot de uitga ven die zonder twijfel noodzakelijk zijn. In dien geest was hij reeds werkzaam. Ten opzichte van het middelbaar onderwijs zegt de minister dat door hem niet wordt ontkend dat herziening van de wet op dat stuk wenschelijk is. Voorshands ziet de minister de noodzakelijkheid eener rijks-kweekschool voor onderwijzeressen niet in. De bezwaren, die de invoering der nieuwe spel ling kan opleveren, hebben de regeeriug tot nog toe daarvan teruggehouden. De minister deelt mede dat aan meerderen aan koop van voorwerpen van kunst uit lateren tijd niet te denken valt, wegens ontoereikendheid der beschikbare gelden. Ten gevolge van verschillende verhoogingen en verminderingen, bij nota van wijziging voor gesteld, wordt het eindcijfer der begrooting nader geraamd op f 10,405,205. Gemengd Nieu ws. Het is zeker geen gemakkelijke zaak voor de aanstaande feestweek goed geëtaleerd te zijn. De nieuwste zaken en daarbij ook de ge schiktste voor St.-Nicolaas-cadeaux, laten zich zoo dadelijk maar niet uitzoeken en menigeen zal zich wel de moeite moeten getroosten dezer dagen in verschillende winkels een bezoek af te leggen. Men mag echter iedereen, die in zulk een geval verkeert, gerustelijk aanraden een bezoek te brengen aan de étalage van den boek-, muziek- en kunsthan delaar den heer B. Blankenberg op de Mare. Reeds bij het binnentreden maken de uitgestalde voor werpen een aaugenamen indruk. Hedenmorgen te kwart over achten is op de Beestenmarkt aan zekeren D. J. B., oud 18 jaren, bediende in een kruidenierswinkel, door een paard, gespannen voor een karretje, een slag onder tegen de kin toegebracht, en wel door eigen onvoorzichtigheid, daar hij te dicht bij het dier ging staan, zoodat hij, toen dit met de ackter- pooten sloeg, getroffen werd. Door de politie naar het academisch ziekenhuis gebracht en aldaar ver bonden, kon hij, daar de kwetsuur niet belangrijk was, zijnen weg huiswaarts vervolgen. Hedenmiddag te twaalf uren toen er nog een aantal kinderen van de school nabij het Plantsoen huiswaarts keerden, sïoeg er een gedeelte traliewerk van een der wieken van den aldaar staanden korenmolen tegen den grond. Gelukkig bekwam geen der vele aldaar aanwezig zijnde kleinen letsel. In de Van-Limburg-S tir u mstraa t te 's-Hage is Woensdag-middag een meisje van 8 jaren, dat alleen thuis gelaten was, bij het aan maken van vuur in brand geraakt. Een buurvrouw, die op het angstgeschrei van het kind toeschoot, bluschte de brandende kleederen onder de pomp. Het kind had reeds zeer zware brandwonden be komen, waardoor haar toestand bedenkelijk is. De moeder van het meisje was uit bakeren en de vader van huis. Te Oosterhout is een jonge man uit den in volle vaart zijnden stoomtramwagen ge sprongen met het ongelukkig gevolg dat zijne beide voeten onder de wielen geraakten en deerlijk werden gekwetst. Men meldt uit Arnhem aan de H. Crt.: Eene annonce in de Arnh. Courant, waarbij f 200 door de justitie wordt uitgeloofd voor de ontdek king van een persoon, die Zondag aan drie rijks veldwachters en een politie-agent ontsnapte, omdat het Klarendalsche volk door zijne nieuwsgierigheid het nazetten in den weg was, - die annonce heeft veel sensatie verwekt, nu de reden, die het ge rucht voor de achtervolging gaf - moord, op eene vrouw gepleegd - onjuist blijkt te zijn. Naar wij vernemen, staat die annonce in verband met een brandbrief, welke bezorgd is bij jhr. Yan Nispen, wiens dochter verleden week huwde. In dien brief zouden eenige duizenden guldens zijn geëischt door een persoon, die de pracht bij het trouwen zegt gezien te hebben en de verwachting koesterde dat eenige duizenden meer of minder den heer v. N. niet zouden schaden. Het geld moest in een couvert op een aangewezen plek gebracht worden in Klarendal door eene meid. Dat is in schijn geschied, de rijks-politie was op hare hoede, maar kon den persoon niet achterhalen. Zoo luiden de uit goede bron vernomen geruchten. Dit bericht wordt door de Arnb. Crt. beves tigd. In den brandbrief werd, onder bedreiging, eene som geëischt van f 25,000, welke den schrijver Zondag door eene vrouw op den Apeldoornschen weg moest gebracht worden. Werkelijk begaf zich eene vrouw met een pakket, dat evenwel geene waarde bevatte, op het bestemde uur, op weg, doch waudelde verder door dan haar was aangeduid. Toen nu de verdachte het pakket in ontvangst nam en zich snel verwijderde, konden de rijks veldwachters, die op post waren gesteld om zich van hem meester te maken, hem niet inhalen, en wist hij in Klarendal aan de justitie en de politie te ontsnappen. Te Kuyk heeft zekere Haas, een goud smid, een jongeling, die zich ten zijnen huize bevond, verscheiden sneden met een mes aan hoofd en hals toegebracht. De gekwetste verkeert in een zeer bedenkelijken toestand. Haas is gevankelijk naar Boksmeer overgebracht. Een zonderling duel. Twee broeders, Auguste en André Berni, de eeH 33, de ander 40 jaar oud, beiden werkzaam in een glasblazerij, werden beiden verliefd op een keukenmeid te La Yilette. Zij kwamen overeen dat hij, die de meeste rum kou verdragen, aanzoek om de hand der schoone zou doen. Het duel begon 's avouds ie 9 uren; bij het 9de glas viel de jongste broeder bewusteloos neer. De oudere broeder stond triam fantelijk op en wilde toen gaan, maar bij de deur gekomen, kreeg hij een hersenschudding en hij ligt thans in hopeloozen toestand in het hospitaal. De andere is verdwenen en niemand weet waar hij gebleven is. Uit Noord-Amerika en Canada komen berichten van zeer strenge koude. Verscheidene menschen zijn doodgevroren en de scheepvaart op de meren en kanalen is reeds gestremd. In het Erie-kanaal waren, volgens een bericht van 23 dezer, niet minder dan 1800 met 10 millioen „bushel" graan beladen schepen vastgevroren. PÜITENLAND. Frankrijk. De Kamer is gisteren op voorstel der regeering aangaande de interpellatie van den heer La Vieille over het ministerschap van den heer Cloué een voudig tot de orde van den dag overgegaan. In de zaak van den heer De Cissey heeft de rechtbank het verzoek om schorsing tot na afloop van de parlementaire enquête afgewezen, dat de advocaat Laisant, terwijl de generaal in groot uniform tegenwoordig was, bij haar had ingediend. Italië. De heer Cairoli antwoordde gisteren in de Kamer op verscheidene interpellaties en verdedigde daarbij de staatkunde der regeeriug sedert het congres te Berlijn. De regeering, zeide hij, wil den vrede. Toen de mogendheden besloten tot een demon stratie ter zee, kon Italië niet achterblijven. Hij hoopt dat de Porte zal wijken voor de noodzake lijkheid en de besluiten van het congres nopens Griekenland zal nakomen. Het Berlijnsche traciaat draagt aan Prankrijk alleen de bescherming der geestelijken in het Oosten op, maar de andere mogendheden hebben het recht de personen, tol hare natie behoorende, te beschermen. Italië wil niet voor den invloed bukken van een ander land, en ook niet op een ander land onbillijken invloed uitoefenen. - De heer Depretis antwoordde op eene interpellatie betreffende den binnenland- schen toestand. Hij verklaarde dat deze bevredi gend is. Uit Ragusa wordt naar Rome getelegrapheerd dat geheel Albanië in opstand is en de telegraaf vernietigd. Telegrammen uit Scutari bevestigen dit niet. Dulcigno zou heden aan Montenegro worden overgegeven. Duitse lila rul. Een telegram uit Cettinje meldt aan de „Poli- tische Corr." dat de samenkomst van Bedri-bey en Matanovich te Kunja gisteren heeft plaats ge had. De Turken eischten dat de Montenegrijnen hedenmiddag Dulcigno zouden binnentrekken, en dat de verzegelde huizen onaangeroerd moesten blijven. Beide eischen werden ingewilligd. De mili taire overeenkomst zou gisteren geteekend worden. Groot-Bri tJiiinië. Een telegram uit Teheran luidt dat de Perzi sche troepen een aantal dorpen der Kurden hebben vernield en een groot aantal opstaudelingen hebben gedood; hun hoofd Oberdullah is gevlucht. De Perzen hebben Khambaba Khan, den tijde- lijken Kurdischeu gouverneur van Soojbulagh, gedood. De sultan heeft den shach van Perzië gelukgewenscht met de onderdrukking van den opstand. Men zegt dat de Perzen door 5 Oos- tenrijksche officieren werden aangevoerd. *I?e>l<sg2n£*sMïAmeHu PARIJS, 25 November. Yolgens de „Voltaire" zou bij de regeering een protest van Paus Leo tegen de uitvoering der Maart-decreten zijn inge komen, waarvan in den eerstvolgenden ministerraad voorlezing zal worden gedaan. RIGA, 25 November. De Nederlandsche brik „Plutus", kapitein Van der Mey, thnis behoorende te Harlingen, den 20sten van hier vertrokken, is volgens heden ontvangen bericht reeds den vol genden nacht door een zwaren noordwesten storm overvallen. Een sneeuwjacht, die den storm ver gezelde, belette den uitkijk en ondanks alle pogin gen geraakte de „Plutus" tegen vier uren in den morgen bij Bullen op het strand. De storm sloeg het schip onmiddellijk wrak en alle pogingen tot redding mislukten. Den volgenden morgen vonden vier Oostzee-visschers twee half verkleumde matro zen C. Burchardt en G. Wopsma die zich aan een balk hadden vastgeklemd en zoo op zee rond zwalkten. De visschers namen hen in hunne schui ten op. - De kapitein, de stuurman en vier ma trozen waren na een zwaren strijd met de golven verdronken. De verschillende planken en balken drijven aan strand; het schip is totaal verloren. RAGUSA, 25 November. Derwisch-pacha heeft zich bereid verklaard om Dulcigno over te dragen. Vorst Nikita heeft geantwoord dat hij het aanbod om Dulcigno „af te staan" aanneemt, maar dat hij de stad van Derwisch-pacha niet wil „over-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2