N°. 6375. Saterdag 27 Movemtoer. A". 18*0. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post....a 1.40. Afzonderlijke NommersB 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van I6 regels 1.05. Iedere regel imer.,..^.^..,^..,^. 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat het 1ste Suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting voor 1880 ia goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van den 22aten November 1880 en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ia ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 November 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 36 November. Bij de gisteren gehouden inschrijving voor het maken der kunstwerken en het leggen der aardenbaan voor den stoomtramweg Leiden Katwijk van de Rijnlandsche Stoomtramweg- Maatschapp j zijn ingekomen 16 biljetten. Laagste inschrijvers waren de wed. G. Camesi Co. te Rotterdam voor f 38,555. Naar men verneemt, zal de stoomtram tus- schen Leiden en Haarlem omstreeks Januari a. s. in werking worden gesteld. - Eenige meerdere verlichting in de gemeente Heemstede zal alsdan, zoo schrijft men ons van daar, wel noodig zijn. Eene lantaarn bij het hulppostkantoor is zeer wenschelijk, daar de bus, zelfs bij lichte maan, bijna niet te onderscheiden is. Het was stellig eene gelukkige gedachte van het bestuur van „Doctrina", toen het dr. Van Vloten uitnoodigde hier eene spreekbeurt te ver vullen en dan Spinoza tot onderwerp zijner rede te nemen. Van den vurigen bewonderaar des groo- ten wijsgeers, van den feestredenaar bij de onthul ling van het Spinoza-standbeeld, kon men verwachten dat hij ons vqel omtrent den nog zoo dikwijls slecht begrepen philosoof zou leeren. Dat deze ver wachting niet is vervuld, is zeer stellig voor Doc- trina's bestuur eene even groote teleurstelling als voor de bijzonder talrijke schare, die gisteravond was opgekomen. De rede was in twee gedeelten gesplitst. In het eerste, vóór de pauze, schetste dr. Van Vloten ons den zoo eenvoudigen, kalmen levensloop van den Jood - schen wijsgeer, waarin slechts één geweidigi schok voorkomt, de banvloek door zijne kerk over hem uitgesproken, die hem evenwel slechts weinig kon grieven, en sociaal in het geheel niet kon deren. Wij hoorden hoe Spinoza, te Amsterdam geboren, eerst voor rabbijn opgeleid zou worden, doch door de studie van het Latijn met de oudere en nieuwere philosophie kennis maakte, zich hierbij aansloot; wegens de onverdraagzaamheid zijner ge- Ioofsgenooten naar Koudekerk uitweek, waar hem de banvloek trof; later naar Rijnsburg, Voorburg en ten slotte naar Den Haag verhuisde, waar hij in 1677 kalm en onverwachts aan de tering over leed. Wij hoorden verder zijne afwijzing van den aangeboden Heidelbergschen leerstoel, en nog enkele détailskortom, juist den inhoud van alle gelegen heidsartikelen bij de standbeeldonthulling geschre ven, die men dus wel als bekend koi veronder stellen. In het tweede gedeelte zouden wij met Spinoza's leven kennis maken doch wat vernamen wij Ten eerste de mededeeling van de namen van sommige philosofen en physici die Spinoza wel, van andere als Leibnitz en Kant, die hem niet gewaardeerd hadden. Daarna de mededeeling dat wij thans in de laatste Christeneeuw verkeerden, maar dat spoe dig - spreker hoopte voor ons land reeds in 1881 bij gelegenheid van den 300-jarigen gedenkdag der afzwering van Spaüje - wij ons zouden vrij maken van de kluisters des geloofs, dat de men- scheneeuw zou beginnen. Ten onrechte vereenzel vigt men geloof en gevoel, godsdienst en liefde, zeide spr. - Spinoza is de man, die dat duidelijk heeft verkondigd, al is zijne terminologie ook vreemd, doch als wij „God" aannemende oneindige levens kracht, dan zijn alle bezwaren in zijne werken opgelost. Spinoza was noch Jood, noch Christen, hij was menschhij was de verkondiger der blijde boodschap van de mondige menschheid. Hiermede was het uitdoch wij gelooven dat met ons velen dachten dat het eerst begonwant wat hen had aangetrokken, nl. den inhoud dier blijde boodschap te hoorente vernemen op welke basis het Spinozistisch denken berust; hoe hij de groote raadselen trachtte op te lossen- dit is niet gegeven, daarvoor kregen wij in de plaats eene ver wijzing naar een boek van dr. Van Vloten. In den gemeenteraad van Haarlemmermeer werden gisteren bepaald de leervakken ingevolge de nieuwe wet op de scholen te onderwijzen, zijnde voor al de scholen de vakken a/c; voor de school te Hoofddorp bovendien de Eransche en Hoogduitsche taal, en de Engelsche taal indien zich daarvoor vijf leerlingen aanmelden; wis kunde, handteekenen en landbouwkunde indien de behoefte daaraan blijken zal, terwijl in de school N°. 5 (Nieuw-Vennep) onderwijs zal gegeven worden in de Eransche taal. - Tot leden der plaatselijke schoolcommissie aldaar zijn benoemd de heeren P. De Breuk, H. E. Bultman, P. S. Zijlmans, K. Schuurman, H. Meyer, F. L. Faas, A. M. Vorstman, J. Ten Hagen, D. L. 't Hooft, N. T. Dorbeck en D. Eggink. In de vergadering van het Nutsdepartement Alphen-Oudshoorn zijn vanwege het hoofdbestuur 3 zilveren medailles uitgereikt aan een drietal arbeiders uit de fabrieken van de heeren De Kanter en Kloot, voor trouwe diensten en onkreuk bare eerlijkheid gedurende een reeks van jaren. De oudste dezer arbeiders, Van Buren, was meer dan 60, de tweede, HoogteyliDg, 58 en de derde, Meyvogel, 40 jaren bij denzelfden patroon in dienst geweest. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van leeraar in natuurkunde en cosmographie aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg is open gevallen. Jaarwedde f 2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 December a. s. aan te melden bij den hoogleeraar-inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. M. Salverda te 's-Hage. Prinses Marianne wordt heden op haar buitenverblijf te Voorburg terugverwacht. Naar men verneemt, zal zij daar slechts een week vertoeven om dan weder naar het buitenland te vertrekken. Prinses Hendrik is gisternamiddag om vijf uren van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. De toestand van mr. \J. Heemskerk Bz. is heden iets minder zorgwekkend. De zieke bracht een zeer rustigen nacht door en ofschoon het gevaar nog niet geheel geweken is, bestaat er meer hoop op zijn behoud dan gisteren. Van de onderofficieren van den hoofdcursus der infanterie te Kampen hebben twee thans deel genomen te 's-Gravenhage aan het examen voor 2den luitenant der infanterie. Beiden zijn geslaagd, namelijk de sergeanten Bneninck en Montagne. Van het 5de regiment infanterie hebben aan het exkader voor 2den luit. der infanterie voldaan de sergeanten Okhuizen, Van Diermen, Van Alphen De Veer, Mommers en Van Munster. Het R.-K. instituut te Katwijk a/R. viert in den aanstaanden zomer zijn vijftigjarig bestaan. Er heeft zieh uit de oud-leerlingen een commissie gevormd, die zich tot de andere oud-leerlingen heeft gewend, om hen uit te noodigen tot geza menlijke deelneming aan de genoemde feestviering. Het beroep naar de Hervormde gemeente te Vlissingen is door ds. Is. Montagne Az., pred. te Monnikendam, aangenomen. In het begin van 1881 zal de heer Douwes Dekker hier te lande weder lezingen houden. Men schrijft uit Groningen: De flankeur- compagnie der Groninger studenten viert haar gouden feest. Van de 130 leden, waaruit zij be staan heeft, zijn er nog 55 in leven, en van deze hadden 41 zich bereid verklaard het feest mede te vieren. Er zijn echter onder deze oud-gedien- den, van wie de meesten de 70 lang achter den rug hebben, eenigen, voor wie de verre reis in het herfstweer te moeielijk was. Toch is menige oud-strijder in deze stad verschenen en in de eerste plaats de commandant der flankeurs, de wakkere dr. A. Rutgers Van der Loeff, emeritus predikant van Leiden. Deze feestviering zal echter waar schijnlijk de laatste zijn, daar er - bij de waar schijnlijkheid dat eene volgende vijfjarige reünie slechts zeer weinige overlevenden zou samenbrengen - een voorstel ter tafel is gebracht om thans de compagnie te ontbinden. De Staatscourant van heden bevat het kon. besluit van 24 dezer, bepalende dat aan den heer mr. J. W. Van Lansberge, op zijn verzoek, een eervol ontslag wordt verleend als gouverneur- generaal van Ned.-Indië, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking den lande bewezen, en met bepa ling dat het voormeld eervol ontslag zal gerekend worden in te gaan met den dag, waarop de heer Van Lansberge de functiën van gouverneur-gene raal aan zijn opvolger zal hebben overgegeven. - Bij kon. besluit van gelijke dagteekening is be noemd tot gouverneur-generaal van Ned.-Indië de heer E. 's Jacob, oud-directeur-generaal der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, met bepaling dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop de tegenwoordige gonverneur-generaal zijne functiën als zoodanig aan hem te Batavia zal overgeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verslag van de Tweede Kamer over hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1881 beant woord. Ten opzichte van de kosten van zijn departement wijst hij op den omvang der werk zaamheden ter zake van de invoering der wet op het lager onderwijs, die daardoor zijn toegenomen en bij voortduring zullen blijven toenemen. Het personeel der afdeelingen comptabiliteit en onder wijs vordert uitbreiding. Ten aanzien van de plannen nopens de voor genomen regeling der militie en schutterijen, verwijst hij naar de toelichting van het hoofdstuk Oorlog. Hij blijft het wenschelijk achten eene herziening der Gemeentewet eerst voor te stellen wanneer, zooals eerlang zal moeten geschieden, een nieuw verband tusschen het stelsel van rijks- en gemeentebelastingen zal zijn gelegd. De be doeling der regeering is steeds geweest de her ziening der provinciale wet eerst ter hand te nemen wanneer die der Gemeentewet zal zijn af- geloopen. - Ongaarne ziet de minister zich ge noopt tot de verklaring dat niets hem vreemder is dan de bedoeling zich met den memoriepost

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1