Donderdag 25 November. V. 1880. N°. 6373. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V LEIBSCH BAGBLAB. 1,1 W 11 i.i mini PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mtanden.f 1.10. France per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ABVERTESTIEN: Van 1—6 regels Iedere regel oreer G rooier? Jetten naar phatsrnimU. 1.05. 0.17}. LEIBEN, 24 November. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer C. Snouck Hurgronje, geb. te Oosterhont, bevor derd tot doctor in de Semitische Letterkunde, met academisch proefschrift, get.„Het Mekkaansche Feest." Wij ontvingen hedenmorgen via Brindisi de Indische bladen van 15 tot en met 20 October. „Senapre Crescendo" zal weder haar gewoon jaarlijksch liefdewerk verrichten, door het geven van een concert ten voordeele onzer armen en wel op Dinsdag 7 December a. s. De leiding van het orkest is opgedragen aan den heer Wetrens, eere lid van S.-C., terwijl als solisten zullen optreden mejuffrouw M. Beihl (zang) uit Rotterdam en de heer Joseph Cramer (viool) uit Amsterdam. Er slaat dus den bezoekers ongetwijfeld veel schoons te wachten. Wij vertrouwen daarom dat Leidens burgerij zich niet onbetuigd zal laten, waar haar zulk eene schoone gelegenheid aangeboden wordt zoowel haren kunstzin als haar liefdadigheidsgevoel aan den dag te leggen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 27sten Novemher a. s., des morgens te 5 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-avond om 9.55 bezorgd zijn. Door de afdeeling Wonbrugge en omstreken der Hollandsche Maatschappij va» Landbouw is, in hare vergadering van 22 dezer, afgekeurd het voorstel om de contrbutie van f 2.50 'sjaarsvoor de gewone leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te verhoogen, daar men door verhoo ging eerder de Maatschappij van Landbouw helpt afbreken dan steunt, zullende het grootst getal der leden, dat thans 15,000 beloopt, zeer zeker be danken bij verhooging der contributie-, elk lid dezer afdeeling zal echter tot dekking van hel tekort in de kas van het hoofdbestuur, volgens de laatste rekening van ruim f 4700, 50 cents in eens extra betalen. Mocht dit door alle afdeelingen gedaan worden, dan werd de kas der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gestijfd met f 7500 en was geen verhooging van contributie nood zakelijk, hetwelk nu overal aan de orde van be spreking is. Uit Amsterdam schrijft men aan het Utr. DbL: „Het bericht van het „Evang. Zondagsbl.", dat dr. A. Kuyper gevaarlijk ziek zou zijn, is ge heel ongegrond. De professor der Vrije Universiteit geniet een volkomen gezondheid. Hij is hoege naamd niet ongesteld geweest." De heer A. Rutgers Van der Loeff Jr., predikaat te Zalt-Bommel, heeft het beroep naar 'a-Hertogenbosch aangenomen. Vóór eenige dagen deelde het Vad. mede dat bij den Raad van State een wetsontwerp tot verbetering van de Kenlsche vaart aanhangig is. Thans verneemt het nader dat het plan van ver betering op zeer groote schaal zal worden onder nomen, dat tal van bochten zullen worden afge sneden en dat de stad Utrecht, die thans door de Kenlsche vaart wordt doorsneden, op vrij groo- ten afstand van den nieuwen waterweg zal komen. Het project van de regeering moet door verscheidene hoofdingenieurs zijn goedgekeurd. Naar hetzelfde blad verneemt, is bij het depar tement van justitie een wetsontwerp tot nadere regeling van de preventieve hechtenis in bewerking. B'j bet departement yjm koloniën is een telegram ontvangen, met het bericht dat in Atjeh zware overstroomingen hebben plaats gehad. Ver scheidene menschen zijn daarbij omgekomen, ter wijl belangrijke materiëele schade is veroorzaakt. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-Tork, passeerde gisteren vroeg bij Scilly; de „W. A. Scholten" arriveerde gisteren van Nieuw-York te Vlissingen. Correspondentie naar Nederl. Oost-Indlë, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland", om de 14 dagen19 November, 3, 17 en 31 December; laatste busl. te 12 nren 's nachts, voor drukwerken en monsters des avonds om 9 nren. Over Napels, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 29 November, 13 en 27 December; laatste buslichting te 12 uren 's nachts. Over Marseille, met de Fransche pakketbooten, welke Rionw, Banka en Palemb&ng niet aandoen 26 November, 10 en 24 December; laatste busl. te 12 ure» 's nachts. Over Brindisi, met de Engelsche pakketboo ten: 2, 16 en 30 December; laatste bnsl. te 12 nren 's nachts. Cemenird Nleaws De officier van justitie te Arnhem looft f 200 belooning uit op de aanhouding van een persoon, 25 a 30 jaar oud, bleek, met lang zwart haar, gekleed in dHffelscbe jas, zwarte broek, een fantaisiehoed op, die Zondag te Arnhem ver volgd is, maar aan de politie is ontkomen. Te Wilp werd vóór eenige dagen een brutale moordaanslag gepleegd. Bij een landbouwer aldaar werd des nachts, terwijl deze met zijne vrouw rnstig lag te slapen, een schot door het raam gelost in de bedstede. Uit de gevonden korrels bleek dat het geweer met zwaren hagel geladen was, en slechts aan het toeval, dat het schot enkele dui men te hoog was gemikt, is het te danken dat de toeleg mislukte. De dader is nog niet gevat. Te Krawinkel, bij Geleen (Limburg), zijn in den nacht van Zondag jl. vijf woningen afgebrand. De brand begon in eene herberg. De oorzaak is onbekend. TeNoordwolde (Friesland) iseen vijf- jarig kind, dat door de ouders eenige oogenblikken alleen was gelaten, met hel vuur in aanraking ge komen. Het bekwam daarbij zulke ernstige brand wonden dat het reeds spoedig daarop overleed. Te Groningen en te Arnhem is zoo veel sneeuw gevallen dat de tramdienst daar tijde lijk gestaakt is. Te Arnhem voorzien diligences tijdelijk in de behoefte van het verkeer. BI ij kens een officieel onderzoek naar den brand in het krankzinnigengesticht te St.-Peter (Minnesota) zijn 32 personen in de vlammen omgekomen. Volgens uit Nieuw-York ontvangen telegram kan er tusschen 25 en 27 dezer storm weder verwacht worden op de Noord-Engelsche en Noordsche kusten, zich waarschijnlijk uitstrekkende tot de Fransche kust en vergezeld van regen en sneeuw. In den Atlantischen Oceaan zal het storm achtig weer zijn. Te Poitiers had Zondag-avond bij de opvoering van het drama „de Roovers van de Savannen" een droevig onheil plaats, en wel in het laatste bedrijf, waarin de hoofdpersoon der gerechtigheid in banden valt en door een peloton soldaten gefusilleerd wordt. Men had voor die gelegenheid eenige geweren van jachtliefhebbers uit het plaatsje geleend, en verzuimd die behoorlijk na te zien, altbans, de arme rooverhoofdman ont ving een werkelijke straf voor zijne denkbeeldige snoodheden en kreeg een volle lading hagel in horst en aangezicht. Op het eerste oogeDblik ver moedde het pnbliek volstrekt niet wat er gebeurd was, daar de acteur rechtop bleef staan, terwijl alleen zijn gelaat zich eenigszins verwrong. Daarop slaakte hij tweemaal een smartelijken kreet, tdoeg de handen voor den mond, en trok die rood van bloed weer terug; vervolgens zonk hij langzaam op de knieën neder, en liet het hoofd op de planken zinken. Nog ongeveer een kwartier duurde de doodstrijd, die echter niet smartelijk schijnt geweest te zijn. Onbeschrijfelijk was de wanhoop van den speler, die door zijn ongelukkig schot de onschnldige oorzaak van het onheil wasalleen door zijne vrouw en kind voor hem te brengen, kon men hem er van afbrengen de hand aan zich zeiven te slaan. - Van het nastnkje, eene operette, kwam niets, daar het pnbliek, door het drama al te diep geschokt was, zich spoedig en zoo stil mogelijk verwijderde. KOLONIE IV. BATAVIA, 20 October. De Javaan Karoong, nit de dessa Djoerook (Singen-kidoel), heeft dezer dagen zijn oom, Kromo genaamd, terwijl hij zich met hem op de sawah bevond, door middel van een breekijzer (linggis) doodgeslagen. De moordenaar beweert dat hij meende een hond voor zich te zien, die hem bijten wilde. Karoong nam, na het plegen der misdaad, de vlucht, doch werd te Godong (district Manggar) gevan gengenomen. De rechtbank van Omgang, zitting houdende te Samarang, heeft de zaak behandeld van den matroos Sariman, die den bootsman van de „Atjeh" een snede met een mes in het aangezicht toebracht, aan de gevolgen waarvan de verwonde is overleden. De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot 10 jaar dwangarbeid in den ketting. Op den 8den October is te Atjeh overleden de kapt. der inf. C. A. F. Lungershausen. Luidens een door den resident der Zuider en Ooster-afdeeling van Borneo, onder dagteeke- ning van 2 dezer, via Soerabaia verzonden telegram was de algemeene toestand in dat gewest bevredigend. Op den 29sten September jl. werd te Fort De Koek (residentie Padangsche Bovenlanden, gouver nement Sumatra's Westkust) eene openbare inland- sche school voor meisjes geopend. De lessen vingen aan met 17 leerlingen. In de Padangsche-Bovenlanden en op sommige plaatsen in de afdeelingen Ajer-Bangis en Ran, Painan en Priaman (Padangsche-Benedenlanden) bleven de pokken zich sporadisch vertoonen, terwijl die ziekte zich ter hoofdplaats Padang en omstre ken uitbreidde, inzonderheid onder de Niassers. 841 personen werden aangetast, waarvan 126 her stelden en 95 overleden. Ook in de afdeeling Mandeling en Ankola (residentie Tapanoli) kwamen gevallen van pokziekte voor, en had de bevolking van genoemd gewest bovendien veel te lijden van koortsen. Een brief, van Batavia gezonden naar Soerabaia aan een ambtenaar, met opgave van de straat waarin hij woonde, het adres geschreven met de duide-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1