Gemengd Nlenwa Gisternamiddag te halfvier is, ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen, in de Vischpoort aan de Hoogewoerd een begin van brand in een kleerkastje ontstaan, ter huize van zekeren J. v. d. K. Het vuur is echter spoedig met emmers water door de hulp van twee werk lieden gebluscht. Gisternamiddag om halftwee strand de te Scheveningen in zinkenden staat tegenover den vuurtoren het Nederlandsche kofschip „Jan TieDholt", te Winschoten thuis behoorende. De bemanning, bestaande uit vijf personen, is gered. De kapitein, P. Schabels, had zijne vrouw en een tweejarig kind aan boord. De opvarenden zijn deels met de boot der ankerzetters, deels met de red dingsboot aan wal gebracht. Het schip komt van Memel en was bestemd met een lading hout naar Ylaardingen. Wanneer de Z.-Z.-W. wind aanhield, zou het vaartuig, nsar men hoopte, spoedig op het droge staan. In den avond van den IS den Nov. zijn Johannes De Zwart en Jozephus Annert, zwagers, komende met een bok geladen met turf, van Ouder-Amstel, bestemd naar Haarlem, door 't ruwe weder met hun vaartuig tegen de brug bij Halfweg aangevaren, ten gevolge waarvan het vaar tuig is gezonken. Laatstgemelde persoon (Annert) sloeg over boord en verdronk. Het lijk is later, ongeveer 50 meter voorbij de brug, gevonden. Men zegt dat beide zwagers vóór het ongeluk met elkander twist hadden en in beschonken toestand verkeerden. Te Haarlem is weder een infanterist van het 4de regiment, aldaar in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. Omtrent het te Amsterdam te bouwen Eden-theater verneemt men dat het plan daarvoor uitgaat van 3 Brusselaars en 2 Amsterdammers. Zij willen het doen verrijzen achter het in aanbouw zijnde Amerikaansche hotel, dus vlak bij den stads schouwburg. Zondag-avond is de conducteur Man tusscheu Schagen en Anna-Paulowna van den trein gevallen en later dood op den weg gevonden. De oorzaak van dit ongeluk is onbekend. Bochum wordt hoe langer hoe meer berucht wegens de misdrijven, in zijn omtrek ge pleegd. Terwijl de moordenaar der vijf vrouwen nog niet gevonden en men den man ook nog niet op het spoor gekomen is, die nu het laatst een moordaanslag op eene vrouw pleegde, wordt thans melding gemaakt van een man, die nabij Bochum bedwelmd is door een dief, die hem tegenkwam en een slok uit zijne veldflesch aan bood. Blijkbaar was de inhoud van die flesch met eenig sterk werkend vocht vermengd, waDt de man viel dadelijk bewusteloos neder en toen hij weder bijkwam, was hij zijn geld en horloge kwijt. Een houthakker heeft zich in het bosch van Fontainebleau op een even zonderlinge als vreeselijke wijze van het leven beroofd. Hij hing zich n. 1. boven een pas door hem ontstoken vuur van pijnboomentakken op met het gevolg dat zijn lijk, zoodra het touw waaraan hij zich ver hangen had, door de vlammen verteerd was, in den brandstapel viel en daar tot asch verteerde. Te Laeken is een officier van admi nistratie in de nabijheid van zijne woning, Zater dag-avond omstreeks tien uren, door twee kerels aangevallen, die hem een zak met peper in het gelaat wierpen en daarop van een portefeuille met 9000 fr. beroofden. In den nacht van den 17den op den 18den dezer is, zooals reeds gemeld werd, in de Etienne-dokken te Nantes (Frankrijk) brand ont staan. Al de gebouwen zijn vernield met de daarin aanwezige koopwaren (80,000 suikerbrooden, 5000 zakken geraspte, 2100 kisten en vaten gezaagde suiker enz De schade wordt geraamd voor de gebouwen op 450,000, voor de koopwaren op 2 millioen fr. De oorzaak is onbekend. Alles was bij een aantal maatschappijen verzekerd. Een erg ongeluk is verleden week voorgevallen in den winkel van den heer Bonne fond, kruidenier te Soissous, België. Een vat petroleum, dat men binnen bracht, viel in stukken en het vocht liep tot in den haard. In weinige oogenblikken stond het geheele huis in brand de moeder, de vrouw en het kind van. Bonnefond kwamen in de vlammen om. In Berlijn is een kleermaker gevat die zijn vrouw beschuldigde van vergiftiging van hun kind doch die, zooals later bleek, zelf het vergif had ingegeven. Zaterdag-nacht en Zondag-namiddag hebben zich te Agram weder herhaaldelijk schok ken van aardbeving doen gevoelen. Te Beaumont is een pakket met dyna- mietpatronen ontploft te midden van een groep spoorwegwerkers. Acht werden er gedood, een groot aantal zijn gewond. De passagierstrein der „Rheinische Bahn", die des morgens te 11.33 te Venloo arri veerde, liep Zondag-morgen in de nabijheid van het station aldaar op een goederentrein derzelfde maatschappij. Twee passagiers werden gekwetsten 2 wagens van den goederentrein verbrijzeld, die den weg versperden, waardoor de „Berg-Miirk.- Bahn" eene vertraging van 48 min. ondervond. De oorzaak van het ongeluk moet te Kaldenkirchen gezocht werden, waar men den passagierstrein heeft afgelaten voordat de goederentrein nog te Venloo kon binnengeloopen zijn. De gekwetsten, onder welke een 70-jarige grijsaard, worden bij particu lieren te Venloo verpleegd. BUITENLAND. Frankrij k. De rechtbank te Nizza heeft twee- journalisten, die met de politie in het klooster der „Afrikaan- sche paters" gedrongen waren toen deze werden uitgedreven, op eene aanklacht van een der paters, wegens schending van domicilie, tot tien dagen gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld. Ouder voorzitting van den hertog De Bisaccia is een comité tot stand gekomen, ten einde de ambtenaren, die wegens de uitvoering der Maart decreten hun ontslag genomen hebben, aan nieuwe betrekkingen te helpen. De minister van oorlog heeft een luitenant der artillerie te Bourges, Berthonet, die een burger met de zweep had afgerost, omdat deze geroepen had: „Leven de besluiten van 29 Maartgestraft met eene maand arrest. Félix Pyat is te Madrid aangekomen. Daar de minister-president Ferry gisteren in den Senaat moest zijn, is de behandeling der interpellatie-Lavielle, over het plaats nemen van den admiraal Clorié, onder de moreele orde zee prefect van Cherbourg, in het ministerie, uitgesteld tot Donderdag a. s. De Kamer heeft de beraadslagingen over de wet betreffende de hervorming der rechterlijke macht voortgezet en, na goedkeuring der artt. 8, 9, 10 en 11, het geheele ontwerp aangenomen met 294 tegen 169 stemmen. Heden komt het rapport over de quaestie van generaal Cissey aan de orde en daarna de wet op het lager onderwijs. Duitschlaud. In het Huis der Afgevaardigden werd gisteren de discussie over de interpellatie van den heer Haenel aangaande de Jodenquaestie voortgezet. De heer Bachem (centrum) wees op de sterke wijzi ging van het grondbezit ten gunste der Israëlieten, waarbij deze zich dikwijls van ber'speiijke midde len bediend zouden hebben. De heer Richter (fortschrittspartij) deed uitkomen dat aan den wind handel in actiëu dikwijls christenen uit de hoogste kringen hebben deelgenomen, en dat een Israëliet, de heer Lasker, dat aan het licht had gebracht. Hij beweerde voorts dat de christelijk-sociale be weging gevaarlijker was dan de sociaal-democra tische. De hofprediker Stöcker (conservatief) ver klaarde dat de Jodenquaestie voor hem geen rassen quaestie, geen godsdienstig en geen staats rechtelijk vraagstuk was, maar eene maatschap pelijke en staathuishoudkundige quaestie. Niet het vermogen der Joden, maar de wijze, waarop zij het verkrijgen, wekt volgens hem verbittering. Zijn optreden in deze quaestie was het gevolg van de drieste houding der Israëlietische pers tegenover het orthodoxe Christendom en van de houding vau het hoofd van het stedelijk bestuur, den heer Strassman, ambtenaar. De petitie tegen de Joden wenscht, zeide hij, geen verkorting van hunne staatsburgerlijke rechtenzij wil ook de Joden niet uit alle overheidsambten geweerd heb ben, maar wel uit alle posten, waarin zij een onaf hankelijk gezag uitoefenen. Het debat, dat zeven en een half uur duurde, eindigde om halfzes zonder dat een bepaald besluit genomen werd. Aan het debat namen nog deel de heer Löwe (Israëliet van de fort- schritts-partij), die den heer Stöcker weerlegde de heeren Strosser en Kröcher (conservatieven), die het standpunt van Stöcker verdedigdenRickert (liberaal), die beweerde dat te ontkennen dat de Pruisische Joden Duitschers zijn, gelijk staat met de Constitutie aan te tasten; Virchow (Fort- schritts-partij), die de aanvallen op de onder teekenaars van de bekende tegen de anti-semitische agitatie gerichte verklaring en op het Berlijnsche gemeentebestuur weerlegde en zich over den loop van het debat tevreden verklaarde. Groot-Britannië. Parnell berekent dat de expeditie der 7000 man, die de Iersche regeering naar Bullinrobe zond om den oogst van kapitein Boycott te be schermen, dagelijks 3000 pd. st. kosten, zoodat een kleine knol van Boycott zoowat op 1 shilling zou komen te staan. Er gaat Zaterdag nog een regiment naai Ierland. Gisteren hadden er ongeregeldheden te Ballina plaats. De politie traehte een lid der „Land league" te arresteeren, die een toespraak tot de menigte hield, maar de boeren beletten dit. Een bloe lig gevecht had er plaats. Verschei dene politie-agenten werden gewond. Ten slotte deed de politie een charge met de blanke sabel en arresteerde den spreker. Oosteur.-Hong. Monarchie. Het districts-gerecht te Pest heeft thans graaf Karolyi, die vóór eenigen tijd den vice-staats- secretaris Zichy-Ferraris in een duel doodde, tot drie maanden, en zijne secondanten tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. De Duitsch conservatieve partij vergadering te Linz verkoos tot haren voorzitter graaf Brandis, tot onder-voorzitters graaf Chorinsky en Riccabona. Nadat door verscheidene redenaars onder luiden bijval het woord gevoerd was, is de reeds bekende resolutie eenstemmig onder bravo's op den Keizer aangenomen. Daarna werd eveneens eene resolutie aangenomen, betreffende de gelijkmatige verdeeling der grondbelasting. Het aantal deelnemers aan deze partij-vergadering wordt op 8000 geschat. 'ICel «vu me nu KONSTANTINOPEL, 22 November. De Porte heeft van Derwisch-pacha eene depeche ontvangen, waarin hij mededeelt heden met 4 bataljons Dul- cigno te zullen binnentrekken. PARIJS, 22 November. Door den Senaat is het ontwerp betreffende het middelbaar onderwijs voor meisjes aangenomen. De heer Desprez zal terstond naar Rome vertrekken, om aldaar weder als gezant werkzaam te zijn. BERLIJN, 22 November. Berichten uit St.-Pe- tersburg melden dat de Russische regeering op voorbeeld van PruiseD ook hare grenswachters van nieuwe en betere vuurwapens zal voorzien. WEENEN, 22 November. De partij der Duitsch- Oostenrijksche conservatieven opende heden hare partijbijeenkomst te Linz. Uit alle deelen der monarchie is groote toevloed. De volgende motie zal worden voorgesteld als grondslag voor een partij-programmahandhaving van de constitutie, van vrijheid en orde; uitbreiding van het kies recht; rekening houden met de grieven omtrent het enderwijs; autonomie zonder schending van de eenheid des Rijks; protest tegen de bewering dat de liberale partij alle Oostenrijksche Duitschers of ook maar hunne meerderheid vertegenwoordigt; protest tegen alle opruiing van de bevolkingeisch van vruchtbare werkzaamheid op het terrein van landbouw en nijverheid. BUDAPEST, 22 November. De aansluiting der oppositie bij de afgevaardigden, die tot geene partij behooren, heeft plaats gehad. De formeele conferentie zal eerst in de aanstaande week ge houden worden. De nieuwe partij zal zich de oppositie-partij noemen. Tot nu toe zijn 70 afge vaardigden ingeschreven, onder welkede heeren Senney, Bitto en Lenz.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2