.V. 6372. Woensdag 24- Ifovemtoer. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder). Oost-Indië door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 27sten November a. s., des morgens te balftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrij dag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Uit het verslag over het 46ste maatschap pelijk jaar der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden blijkt dat de cijfers van het aantal leer lingen, die zich voor den nieuwen cursus aan de Muziekschool hebben opgegeven, de volgende zijn elementairklasse 18, theorie 10, koorklasse 128, solozang, elem.-kl., 17, solozang, hoogere kl., 13, piano 161, viool 54, violoncel 3, clarinet 6 en orkestklasse 27. Eene vergelijking dezer cijfers met die van het vorige jaar wijst een geringe vermindering van het aantal leerlingen aan, doch zoo weinig noemens waardig, dat men daaruit alleen geen gevolgtrek kingen mag afleiden omtrent den bloei der Mu ziekschool. In het onderwijzerspersoneel kwam geen andere wijziging voor dan dat de heer Landsman eervol ontheven werd van het piano-onderricht, daar het hem bleek ds^b zijn verblijf in Den Haag op den duur zijne medewerking aan de Muziekschool alhier bezwaarlijk maakte. In zijne lessen werd voorzien door de tijdelijke aanstelling van mej. H. Goudsmit. Slechts twee gewone concerten en een buitenge woon concert werden vanwege de Maatschappij gegeven. Het ernstige voornemen der commissie ®m de financiën der Muziekschool geheel te scheiden van de gelden, die voor de concerten beschikbaar waren, leidde vooreerst tot deze uitkomst, dat het aantal der uitvoeringen moest worden ingekrom pen. Commissarissen hadden gehoopt, door een warmer deelneming van de zijde van het publiek, in staat gesteld te worden ondanks de beperktheid der middelen van de Maatschappij zelve, het gewone jaarlijksche aantal uitvoeringen ten gehoore te brengenmaar de steun van een groot getal toe hoorders heeft hun ontbroken en hoezeer overtuigd van het aandeel, dat goede muziekuitvoeringen hebben in de ontwikkeling van den muzikalen smaak, hebben zij, gedwongen door de omstandig heden, niet geheel kannen voldoen aan de taak hun door gewoonte en reglement opgelegd. De financiën der Maatschappij verkeeren in een gnnstigen toestand. De rekening sluit nog steeds met een gering deficit, maar dit tekort wordt ieder jaar geringer en daar tegenover mag de aan koop van een nieuwe piano gesteld worden, die de Muziekschool geheel uit eigen middelen kon bekostigen. Het ledental is merkbaar afgenomen. Thans telt de Maatschappij 254 leden tegenover 273 in het voorgaande jaar. De indruk over den geheelen toestand der Maatschappij is ongunstig. Commissarissen sommen de verschijnselen op die een dergelijke uitspraak wettigen en vinden 1°. een grooten achteruitgang in het aantal leden, 2°. een zeer geringe deel neming van het publiek aan de uitvoeringen der Maatschappij en 3». een inrichting der Mnzieksehool, die niet meer beantwoordt aan de eischen, welke men tegenwoordig aan zulk een school stelt. De oorzaak zoeken zij niet bij personen, maar in de omstandigheden. De Maatschappij, naar hun inzien namelijk, verkeert in een tijdperk van overgang, zonder dadelijk de middelen te bezitten om in de behoeften van een zich wijzigenden toestand te voldoen. Om verbetering aan te brengen is geldnoodig: een ingrijpende directie der school veronderstelt een groote opoffering van tijd van den directeur, - het streven om nieuwe geoefende krachten te winnen voor het onderricht, veronderstelt een zekere ruimte van beschikbare middelen. Gedurende het derde kwartaal van 1880 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden België: Ouwerkerk, F. Van Woerkum, Ant werpen W. Hofmans, Gent. DuitschlandV. Kleyn Van Willigen, Baden; A. A. Heidman, Badeweiler; Meyer, Frankfurt a/M.mevr. De Leeuw - Nuhout Van der Veen, Friedrichsroda; Th. M. Roest, Hamburg. EngelandVan der Laan, mevr. Van Tusschenbroek, Londen; Frankrijk: mej. X. Detouillon, St.-Claude; wed. Gauthier, LyonM. J. Pel, G. E. Kiek Co., Parijs. Oost- Indië: J. C. Van Leeuwen, Anjer; J. C. Sloos, Batavia. Door het gewestelijk bestuur van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap in Zuid-Holland zijn tot leden der subcommissie voor het op te richten ondersteuningsfonds voor minbezoldigde onderwijzers benoemd de heeren H. Bijleveld te Rotterdam, J. M. Elshout te Gorkum, J. A. Hueber en G. Japikse, beiden te Leiden, A. J. Labberton te Alblasserdam, H. V. Leopold Delft, P. Molenbroek te Rotterdam, S. Posthumus te Gouda en J. Straub te 's-Gravenhage. In eene vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afdeeling Hazerswoude- Koudekerk, waarbij de leden in grooten getale waren opgekomen, werden tot afgevaardigden ver kozen, ter algemeene vergadering te Amsterdam, de heeren K. N. Hengeveld en A. Van den Burg. Aan hen werd opgedragen om zich niet te ver eenigen met het voorstel der financiëele commissie om, in stede van f 2.50, v i e r gulden contributie te heffen, maar wel voor te stellen jaarlijks drie galden te betalen. Hierdoor zonde volgens het oordeel der vergadering het aantal leden niet verminderen, hetgeen wel zoude geschieden indien het verschil f 1.50 zonde bedragen. - Een voorstel van ééa der leden om den bode der afdee ling eene kleinere vergoeding te geven voor het bezorgen der almanakken enz. werd met zeer groote meerderheid verworpen; had een der leden voorgesteld om die te verhoogen, wellicht ware hij beter geslaagd. - Voorts werd er besloten dezen winter voordrachten te doen houden en den heer Boomkamp uit Noordwijk uit te noodigen de reeks der verhandelingen den 7den December te openen. - Een stroosnijder, door de afdeeling gewonnen, werd aan den meestbiedende, en wel voor f 21, verkocht. - Ten slotte had de uitreiking der medailles, getuigschriften enz. plaats. Twaalf medailles, waaronder 3 gouden, 5 getuigschriften en 125 vielen deze afdeeling tea deel. Wat wonder dan ook dat de Voorzitter behoefte ge voelde een woord van dank te uiten aan de in zenders, en dat woord, het was een ware hulde aan den boerenstand in het "lgemeen en aan dien der afdeeling in het bijzonder. Da. F. Lion Cachet te Haarlem, vroeger predikant in Zuid-Afrika, heeft het beroep naar Valkenburg aangenomen. Met goed gevolg is te Utrecht het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer C. Nicolai. Aan prof. Van der Lith is, op zijn verzoek, door heeren regenten van het krankzinnigengesticht te Utrecht eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van geneesheer-directeur, met I Sept. 1881, d. i. de dag, waarop hij vóór veertig jaren tot geneesheer dier inrichting is benoemd geworden. Men schrijft uit Amsterdam aan het Ev. Zondagsblad dat dr. Kuyper zeer ziek is, zoodat niemand bij hem wordt toegelaten. Het zou eene herhaling zijn van eene vroegere ziekte. Na afloop van de behandeling der Indische begrooting gaat de Tweede Kamer voor een paar dagen naar huis, om Woensdag 1 December aan de staatsbegrooting te beginnen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den heer J. J. Weve tot gemeente-architect benoemd. Het stoomschip „Drente1', van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Brouwershaven de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Gibraltar. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Bij resolutie van den minister van koloniën is de heer J. W. Loysen Dillió, genees-, heel-en verloskundige te Gorkum, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indiö, om te worden bestemd tot vervulling van een der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige in Ned.-Indië. „Lest heugt best", zegt het spreekwoord. Maar toch zouden wij wel geneigd zijn te constateeren dat wij hier zelden zoo'n vollen schouwburg heb ben gezien als gisteravond. Van boven tot beneden, alles stampvolzelfs in de loges vergenoegde men zich met staanplaatsen. Of het Rotterdamsche opera-gezelschap zulk een belangstelling dan niet verdiend had? Zeer zeker. „Der Freischütz" is een opera, die men steeds gaarne ziet en hoort. Echter valt het niet te ont kennen dat er van dat „zien" tegenwoordig heel wat minder gevergd wordt dan' vroeger en dan de op het programma aangekondigde „Erschei- nungen" zouden doen verwachten. Als men er hier op grond van ervaring van vroeger niet reeds op voorbereid was - en zich ook de „mode" niet herinnerde, - zou men zelfs, ook in dit op zicht, teleurgesteld zijn geworden. Maar men hoort dezen „volksoper" ook graag. De muziek is schoon, zelfs wegsleependvooral als de hoofdpartijen in zulke handen zijn als gister avond, - op ééne enkele uitzondering na. Herr Staubesand kon ons als Max niet voldoen. Wij hadden ons een geheel anderen verliefden „jiiger- bursche" voorgesteld, èn in zang èn in actie. De heer Behrens maakte als Casper met zijn krachtig en aangenaam basgelnid een gunstige tegenstelling. Frl. Beihl als Agathe en Frl. Buttschardt als Aennchen waren allerliefst. Zij wedijverden als 't ware met elkaar. De beide prachtige bouqnetten, door de jongelui en de schouwburg-commissie aan elk vereerd, toonden zij na die aanbieding nog meer waardig te zijn. Op vele juweeltjes en kostelijke momenten zou er te wijzen zijn. Doch waartoe! Men moet ze genieten.Er rest dus nog te herinneren dat het orkest zeer verdienstelijk medewerkte en de koren over 't algemeen uitstekend waren. Toch is onze totaal-indruk dat wij wel dank baar, maar niet geheel voldaan, den schonwbnrg verlieten. LEIDSCH DAGBLAD. 1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden.v1.10. Frenco per post1.40. Alzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 18 regel*.,.1.05. iedere regel meer.0.17J. Groolere .letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 33 November.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1