JV°. 6371. Dinsdag 23 November. k\ 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZEB COURANT: Voor Leiden per S me enden.J 1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Mommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: V»n 1—6 regels Iedere regel meer. a.i 1.06. 0.17*, Grooter® letters natr plaatsruimte. LEIDEN, 23 November. Na eene kortstondige verheffing zijner borst kwaal is te Velp in den ouderdom van ruim 74 jaren overleden dr. Bernard Ter Haar, ridder der orde van den Ned. Leeuw, commandeur der orde van de Eikekroon, emeritus-hoogleeraar in de godge leerdheid aan de Utrechtsche hoogeschool. Onder de Nederlandsche letterkundigen, hetzij als proza schrijver, hetzij als dichter, stond hij in de voorste gelederen en ook als beoefenaar der kerkhistorie werd hij hoog gewaardeerd. Ter Haar werd den I3den Jnni 1806 geboren te Amsterdam, waar zijn vader koopman was. Hij studeerde in zijne geboorteplaats, daarna te Leiden in de letteren en de godgeleerdheid. In 1829 werd hij candidaat tot den heiligen dienst, in 1830 predikant te Eemnes-binnen, in 1833 te Vlaardingen, in 1835 te Arnhem, in 1888 te Leiden, in 1848 te Am sterdam en in 1854, als opvolger van Royaards, hoogleeraar te Utrecht. Met het einde van 1874 nam hij zijn emeriraat. Het doctoraat in de theolo gie verkreeg hij eershalve te Leiden in 1839. Wij herinneren onze lezers er aan dat op 1 Januari 1881 de termijn verstrijkt, waarop alle hypothecaire inschrijvingen, die vóór 1 Jauuari 1879 bestonden, vernieuwd moeten zijn. Bij verzuim van vernieuwing zouden die inschrijvingen na 1 Januari 1881 krachteloos en van onwaarde zijn. Door een der bladen werd indertijd de op merking gemaakt dat het model van de toga, waarmede dr. Hoedemaker optrad tijdens de feest viering tot inwijding van de Vrije Universiteit, overeenkwam met dat van de mantels der Refor matoren op eene bekende plaat. Tot rectificatie deelt de „Heraut" thans mede dat de toga's der professoren van de Vrije Universiteit vervaardigd zijn naar het model van die, door de Leidsche hoogleeraren gedragen. Prof. Rutgers bedient zich van dezelfde toga, die zijn vader de emeritus- hoogleeraar te Leiden, veertig jaar lang gedragen heeft en die voor de nieuwe gelegenheid alleen met nieuw fluweel opgeknapt is. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 20.50, f 4.60 en f 2.05; de laagste f 40.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.00. De begrontiDg der gemeente Hazerswonde voor het dienstjaar 1881 is door de Ged. Staten dezer provincie goedgekeurd bij besluit dd. 15 November 1880, N°. 24, wegens inkomsten f 21,189.98'/1 en uitgaven f 21,185.50 en alzoo met een batig saldo van f 4.43'/a. De gemeenteraad van Ter Aar heeft be sloten tot de stichting eener tweede openbare school, ten behoeve van de buurtschap Korter Aar. Uit vertrouwbare bron ontvangt de Delftsche Crt. de mededeeling dat zich daar ter stede eene commissie heeft gevormd met het doel het huis, het laatst bewoond door mr. A. J. Hoekwater, door de gemeente te doen aankoopen om daarin een museum van oudheden te stichten. Het be- noodigde kapitaal, dat pl. sa. f 25,000 moet be dragen, zon door de gemeente kannen gevonden worden uit een haar aan te bieden rentelooze leening, aflosbaar in twintig opvolgende jaren. Deze leening in aandeelen van f 250 verdeeld is reeds in haar geheel geplaatst. Naar men verneemt, is door den Koning afwijzend beschikt op het laatste adres, door jhr. mr. J. W. II. Rutgers Van Rozenbnrg aan Z. M. ingediend betreffende de openbaarheid der kohie ren van de inkomstenbelasting te Amsterdam. Bij den kerkeraad te Amsterdam is het be richt ontvangen dat ds. P. C. Van der Horst te Schiedam het op hem uitgebrachte beroep heeft aangenomen en dat ds. Pikaar te Harmeien er voor bedankt heeft. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten zich tot den minister van oorlog te wenden met het verzoek om terug te komen op het plan, waarbij aan de gemeente Gouda in het vervolg alle garnizoen zal worden ontnomen. De Raad verklaart zich bereid tot aanzienlijke opofferingen van de zijde der gemeente, zoo die noodig mochten worden geacht om aan de gemeente het behoud van het garnizoen te verzekeren. De heer H. H. N. Eranchimont te Wage- ningen is benoemd tot ambtenaar ter gemeente secretarie te Apeldoorn. De Berlijnsche bladen maken met veel lof melding van den jeugdigen pianist F. Enderle, die op een concert in het „Hotel de Rome" te Berlijn met succes medewerkte. De heer Enderle behoorde tot de laatste pensionaires van den Koning. In zijn antwoord op de wet op de middelen verklaart de minister van financiën na den tegen stand in 1875 geen tabaksaccijns te zullen voor stellen. De tabaksregie is hier te lande ondenk baar. Wel bestaat bij den minister het denkbeeld om indirecte verbrniks-belastingen onder den vorm van debietrecht (licence) te heffen, met alle vrij heid voor de nijverheid, om zich te ontwikkelen. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd zon een prikkel tot fraude zijn. Afschaffing der zeepaccijns in den tegenwoordigen toestand is onmogelijk. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Port Said en vertrok gisterende „Prins Hendrik" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Amsterdam" is Zaterdag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. De gewone audiënties van den minister van financiën en den minister van oorlog znllen a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft H. Pol te Hoorn, voor het tijdvak van 1 Dec. 188081, benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Sappemeer; met ingang van 1 Januari a. s., pensioen verleend ten laste van den Staat aan de volgende eervol ontslagen opzichters 1ste klasse bij 's rijks water staat: J. G. Rikmenspoel te Maastricht, f 985; J. P. Fockens te Groningen, f 985; J. "Van Bruchem te Weert, f 985; Heye Jaarsma, zich noemende en schrijvende Heye Jans Jaarsma, te Sneek, ƒ985, en F. Stoet, zich schrijvende F. Stoett, te Leeuwarden, f 968 'sjaars; - als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen med., ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekend aan den inl. matroos 1ste kl. Jasiman, wegens moed en menschlievendheid, betoond bij de redding van den luit. ter zee 2de kl. P. F. Van der Velden Erdbrink, voor de monding der rivier van Sama- langan op 23 Jnli 1880. fientsgd Nieuw» Zaterdag-avond, ongeveer te 7 uren, is een begin van brand ontstaan ten huize van den slager De L., hoek Groenesteeg en Yestestraat, en wel doordien de kinderen aan een petrolenm- hanglamp trokken en deze daardoor naar beneden viel. De pogingen door de huisgenooten in het werk gesteld om den brand met melk te blusschen, mochten niet baten, maar door het door een agent van politie daarop werpen van een deken werd hij gedoofd. - Op denzelfden dag en hetzelfde uur is de dienstbode van den winkelier v. N., bezig met het scheppen van een emmer water, uitge gleden en in den Nieuwen Rijn te water geraakt, doch door een voorbij varen den schipper daaruit gered. - Een half uur later is een vijftienjarige jongen in de Groenhazengracht gevallen, doch door een paar aldaar passeerende personen daaruit gehaald. - Zaterdag-namiddag zijn door de politie alhier aangebonden twee stadswerkers, die zich schuldig maakten aan den verkoop van onde stee- nen, aan de gemeente toehehoorende. Heden is na bekomen kennisgeving van de administratie der Spaarbank alhier door de politie aangehouden de vrouw, die Woensdag-avond van een 13-jarig meisje een spaarbankboekje had afge nomen. Ze kwam aan de inrichting om de op dat boekje vermelde gelden in ontvangst te nemen. Leidens kappers en baardscheerders, verleden week ter bijeenkomst uitgenoodigd, om zoo mogelijk eene vereeniging op te richten ten doel hebbende verbroedering en ondersteuning bij ziekten, konden nog dieDzelfden avond overgaan tot het kiezen van een voorloopig bestuur, dat reeds hedenavond hare eerste zitting zal houden. De Zondagsrust werd gistermiddag op de Heerengracht gestoord op een wijze, die gelukkig tot de zeldzame behoort. Twee jonge lieden liepen bedaard op die gracht te wandelen toen de één eensklaps uitriep: „Weet je wat, ik verveel mij zoo beestig, dat ik mij maar ga verz1" en het woord bij de daad voegende, liep hij rechtstreeks de gracht in. De gewone stilte was nu ter plaatse natnurlijk onmiddellijk verbro ken door eene ontzaglijke menigte helpers en toe schouwers, die den jongeling, niettegenstaande zijn hevig protest en zijne bewering „dat ze niets er mede te maken hadden, wanneer hij het goed vond zich van kant te maken", met veel moeite tegen den steilen wal opheschen. Het is te hopen dat het koude bad hem van zijn „Weltschmerz" zal genezen hebben. Volgens een nadere lezing had teleurgestelde liefde den jongeling tot zijne wanhopige daad gebracht en heeft hij niet één, maar tweemaal zijn redders, een drietal agenten, de handen vol werk gegeven. Het verbrande pand van G. Post te Abbenes is niet bij de Bossche Maatsch. verzekerd. Zaterdag-middag werd in Den Haag, op het Binnenhof, een brutale diefstal gepleegd. Evenals dit gewoonlijk geschiedt, werden voor de uitbetaling van het werkvolk, werkzaam bij de land8gebouwen aldaar, twee bankbiljetten, elk van f 300, in eene keet nedergelegd. Op het oogen- blik toen men de biljetten noodig had, waren die spoorloos verdwenen. De politie werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld, doch men heeft tot op dit oogenblik den dader of de daders niet ontdekt. In den Lekdijk tusschen Vreeswijk en het Klaphek is eene belangrijke verzakking ont staan in het binnentalud van den dijk, dat over een lengte van 100 M. nagenoeg 3 M. naar be neden gegaan is. De grond is op 10 M. uit de binnenteen ter hoogte van 1 M. opgeperst. De kruin is ter breedte van 5 M. met het buiten talud staande gebleven. Door het Dijkbestuur zijn terstond krachtige maatregelen genomen om nadee- lige gevolgen der verzakking te voorkomen. De

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1