Bij de Prinsegracht in Den Haag zijn een tramwagen en een kolenwagen in botsing ge komen. De as van den kolenwagen brak en voerman en paard stortten neder. De man bekwam een ver wonding aan de hand, terwijl hel paard aan den buik gekwetst werd. De tram bekwam geen schade. A. E. Scheidele te 's-Hage is gisteren voor de 38ste maal voor openbare dronkenschap veroordeeld tot tweemaal f 10 boete of 6 dagen gevangenisstraf en voor het maken van burenge rucht tot f 7.50 boete of 3 dagen èn 5 dagen gevangenisstraf. De voorstelling, doorhetRotterdam- sche Tooneelgezelschap van de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels Woensdag-avond in den Delftschen schouwburg gegeven, kan terecht een voorstelling met hindernissen genoemd worden. Zij zou als gewoonlijk te zeven uren aanvangen, doch toen kwam de heer Le Gras het talrijk op gekomen publiek mededeelen dat de koffers met den bagagewagen der Holl. Spoorwegm. waren doorgegaan naar Amsterdam en men dus eerst circa om acht uren kon beginnen, er bijvoegende dat wie niet wilde wachten, de entreegelden kon terug ontvangen. Het eerste gedeelte, „Een lief Vers", werd toch flink afgespeeld, waarna mej. B. Beers- mans zou voordragen „Huibert en Klaartje." De heer Le Gras moest toen mededeelen dat mej. Beersmans door ongesteldheid was verhinderd, en nu werden eenige dier verzen door hem voor gedragen. Natuurlijk eindigde de voorstelling later dan gewoonlijk, maar ondanks al datopont-, houd gingen de toeschouwers zeer voldaan naar huis. In den afgeloopen nacht is in de Wes terstraat bij den heer Van Oosterzee te Rotterdam brand ontstaan, en wel in de strykkamer in het souterrain. Spoedig waren vier handspuiten en een stoomspuit aanwezig, doch één behoefde er slechts water te geven. De beide seinzalen van het rijkstele graafkantoor te Amsterdam zullen weldra elect.risch worden verlicht. Voor het in bewegiDg brengen der electriseermachine zal een gasmotor van acht paardekrachten worden gebezigd. In het Binnengasthuis te Amster dam is per brancard van de maatschappij „Neder land" gebracht een werkman, die aan boord van de „Madura" verschrikkelijke brandwonden kreeg door op hem gevallen terpentijn, die ontvlamde. Naar men verneemt, was hij te voren tegen moge lijke ongelqkken gewaarschuwd en is onvoorzich tigheid de oorzaak der ramp. Hij verkeert in be- denkelijken toestand. De man, die in de Haarlemmerstraat te Amsterdam onder een tramwagen geraakte, is in het gasthuis overleden. De ongelukkige was 75 jaar oud. De directeuren van het paardenspel Blanus en Dassie, die te Bergen op-Zoom de ver loting van een paard hadden aangekondigd en later weigerden het paard aan den winner af te staan, zijn, met medeneming van het verlote paard, naar elders vertrokken, daar de justitie geene termen heeft kunnen vinden om hen tot de afgifte te dwingen. De boot van Queensboro' naar Vlis- siugen der maatschappij „Zeeland" heeft door hevige sneeuwstormen op zee een belangrijk opont houd gehad, waardoor zij hedenmorgen te laat aan de plaats harer bestemming arriveerde. Te Leksmond is in de rivier de Lek een buitengewoon groote rivierslang gevangen bij het visschen. Te Agram worden maatregelen geno men om de stad te herbouwen. Aan arbeiders zal geen gebrek zijn, want elke trein brengt honder den, meest Italiaansche werklieden aan. Grooter zorg schijnt de vraag te geven, hoe men aan het noodige geld komen zal. Verder wordt overwogen of het niet raadzaam zal zijn een nieuw reglement op het bouwen vast te stellen en, daar de stad reeds zoo dikwijls van aardbevingen te lijden had, te verbieden voortaan huizen van meer dan twee verdiepingen te bouwen. Ook wordt eene andere constructie der gevelmuren aanbevolen en sterker verbinding der schoorsteenen. Of de prachtige Domkerk voor herstel vatbaar zal zijn, is nog niet uitgemaakt. De nieuwe schokken van aardbeving hebben het gebouw veel doen lijden. Verder ver dient nog vermelding dat de dorpen in den om trek naar evenredigheid niet minder dan Agram zelf schade hebben geleden. Natuurlijk is die schade grooter bij hooge gebouwen, gelijk in de stad en niet ten plattelande te vinden zijn. Maar de kerken der meeste dorpen zijn vernield, de torens ingestort of onherstelbaar gescheurd en vele boerenwoningen zullen mede afgebroken moeten worden. BUITENLAND. Frankrijk. Men zegt dat koningin Victoria, die in het begin van Januari naar Berlijn zal gaan, om hel huwelijk van haar kleinzoon bij te wonen, aan lord Lyons heeft beloofd op hare reis eenige dagen te Parijs te blijven; in dit geval zou een diploma tieke receptie plaats hebben bij den Eogelschen gezant. De „Triboulet", gelijk men weet dezer dagen tot 12,000 fr. boete veroordeeld wegens laster tegen den minister van binnenlandsche zaken Constans, zal in hooger beroep komen, op grond dat de rechtbank te Toulouse geweigerd had haar toe te laten tot het aanvoeren van bewijzen voor hare beweringen, waarop zij meent volgens de wet alleszins recht te hebben. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot hervorming der rechterlijke macht heeft in de Kamer de minister van justitie Cazot een door den heer Royer op art. 2 voorgesteld amendement bestreden, strekkende om den presi dent van het Hof van Appèl - in plaats van, gelijk het ontwerp bepaalde, voor vijf jaar door den ministerraad - voortaan voor het leven te doen benoemen door den president der republiek. De miuister drong er op aan dat de Kamer het amen dement verwerpen zou. De heer Ribot bestreed het art. 2 als eene schending der onafhankelijk heid van bedoelden magistraatspersoon en strek kende om de magistratuur te desorganiseereu. Ook msgr. Preppel verdedigde de onafzetbaarheid van den president. Na achtereenvolgens de artt. 2, 3 en 4 te hebben goedgekeurd, heeft de Kamer de eerste paragraaf van art. 5, gelijk men weet door de regeering tegenover de commissie gehandhaafd en strekkende om een aantal rechtbanken af te schaffen, met 253 tegen 208 stemmen verworpen. In den Senaat heeft de heer Presneau eene interpellatie tot de regeering gericht over de toepassing der wet van den 15den Maart 1850, haar verwijtende dat deze geschonden werd door het sluiten van inrichtingen van ouderwijs en het uitdrijven van onderwijzers. [Gelijk met eenige inrichtingen waarin men na de uitvoering van het hen betreflende Maart-decreet, weder Jezuïeten als onderwijzers had toegelaten.] De minister Perry antwoordde dathethierbij zuiverjuridischequaestiën gold, rakende de academische raden en alle be- hoorende tot het ressort van den hoogeu raad van onderwijs. Gfroot-23rlta.imië. Roberts werd bij zijne aankomst te Dover door de bevolking met geestdrift begroet. Een muziek corps speelde „See, the conquering hero comes" en de Lord Mayor bood hem een adres aan, dat Roberts met een toespraak beantwoordde. Bij zijn aankomst te Londen heerschte niet min der geestdrift. De Kaapsche „premier" Sprigg telegrapheerde den llden Nov. dat aan de grens weldra 9000 Europeanen zouden staan en dat de kolonie de regeering flink steunde. De „Standard" bevat particuliere telegram men, waarin gemeld wordt dat het Chiliaansch eskader Valparaiso reeds eenige dagen geleden heeft verlaten, om troepen te Callao aan land te brengen voor de belegering van Lima. De Iersche drijver Parnell, wien het vuur wat te na aan de hielen gelegd wordt, is naar Prank- rijk vertrokken, waar hij eene betrekking aan een dagblad zal aanvaarden. Oosteöï.-Hong. Monarchie. Bij de behandeling van het budget heeft de heer Bitto gisteren betoogd dat de fusie in de gevolgen eene groote politieke fout moest zijn, wegens gemis van het hoofddoelde vestiging van een staatsrechtelijken grondslag. Ook is de partij van onafhankelijkheid versterkt. Hij weuscht vor ming eener derde partij, die zich de handhaving van den staatsrechielijken grondslag tot taak stelt. De heer Tisza aniwoordde dat de gematigde oppo sitie de schuld draagt van de versterking der onafhankelijkheidspartij, daar zij zich met die partij heeft verbonden tegen de regeering. In de financiën heeft de regeering een geregelden toe stand in het leven geroepen. De regeerïug verlangt de verkiezingsbeweging zoodanig te zien leiden, dat deze een duidelijke uitdrukking van den wil der natie tot resultaat heeft. ST.-PETERSBURG, 18 November. Volgens eene depeche uit I.ivadia, is de uit Koustanti- nopel aldaar aangekomen ambassadeur Nowikoff eergisteren door den keizer ten gehoore toegelaten. RAGUSA, 18 November. Derwisch-pacha is met zijn staf, twee bataljons infanterie en eenige stukken geschut, naar Goritza vertrokken om er een kamp op te slaan. Vier bataljous geregelde troepen zijn te Medua aangekomen. De cavalerie uit Monastiro wordt morgen te Scutari verwacht. Volgens gerucht zouden de Meredieten weder de wapens opvatten. NANTES, 18 November. Het hoofdmagazijn der suikerraffinaderij te St.-Etienne is in den afgeloopen nacht afgebrand. De schade wordt op een millioen begroot. AGRAM, 18 November. De laatste aardbeving -hier overtreft alles wat wij tot heden beleefden. In den tijd van vijf uren werden acl hevige schokken gevoeld. Elke schok werd door een geheim zinnig onderaardsch geluid aangekondigd. Van den kant van het gebergte werd een zwaar gedreun vernomen en elk oogenblik vreesde men het. ergste. De voorlaatste nacht vooral was verschrikkelijk. De bevolking was radeloos; vrouwen kropen half gekleed en radeloos van angst langs den grond, tot zij uitgeput neervielen; anderen wdden met hunne kinderen, die zich. vol angst aan haar vast klemden, het venster uitspringen. Allen waren den waanzin nabij eu bijna alle woonhuizen zijn beschadigd. De woningen zijn leeg, de hu:sdeuren staan open, de schare verdringt zich op de markt pleinen en duizenden verlaten de stad. De ver twijfeling heeft haar toppunt bereikt. Het weder is schoon en warm. ST.-PETERSBURG, 18 November. (R. N.). De handel van Nicolajeff, een onzer voornaamste havens in het zuiden, is aanmerkelijk verminderd, voor namelijk met Nederland. In de maand Augustus zijn volgens heden ontvangen gegevens uit N icolajeff, tien Eugelsche en slechts één Nederlandsch stoom schip afgevaren, terwijl vroeger evenveel Neder- landsche als andere vreemde schepen de haven verlieten. De uitvoerhandel van Nicolajeff bestaat in gerst, wol, siroop en oude spoorstaven. Generaal Scobeleff heeft vaste stellingen in het fort Scobeleff en in Bami betrokken, en zal vermoedelijk van daar uitvallen doen. KONSTANTINOPEL, 18 November. Veli Mahomed, de moordenaar van den Russischen kolonel Kumuroff, heeft een verzoekschrift om ge nade aan den sultan gezonden. Zoodra de sultan hierop een besluit zal genomen hebben, zal de Porte de nota der gezanten beantwoorden. - In deze nota wordt echter op de voltrekking van het doodvonnis aangedrongen. ATHENE, 19 November. Met 103 tegen 79 stemmen heeft de Kamer van afgevaardigden het eeuigszins gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de troonrede aangenomen, zooals het, door de meerderheid der commissie was opgesteld, en dus met de paragraaf waarin het onlangs afgetreden ministerie Tricoupis gelaakt wordt. LONDEN, 19 November. De „Standard" ver neemt dat een kabinetscrisis voorloopig vermeden is. De heeren Bright en Chamberlain blijven in het kabinet. Aan het Parlement zal niet onmid dellijk buitengewone volmacht tegenover Ierland worden gevraagd. E.KIDISN, 19 November. In de Tweede Kamer werd heden het debat over de Indische begrooting voortgezet. Vooral is gediscussieerd over de bekende conversie-cir culaire. De minister handhaafde het neutraal stand punt der regeering in zake de conversie, maar achtte de overlegging van stukken daaromtrent, door verscheidene sprekers ernstig verlangd, ook

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2