63ö9. Zaterdag 20 November. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. L EI3)80H ÉSfe DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEISEN, 19 Xoveiwber. De vrienden van den schouwburg hebben tegen woordig niet over gebrek aan afwisseling te klagen mad. d'Askoff, mile. Agar, de Amsterdamsche Schouwburg, het Nederlandsch Tooneel en de Hoogduitsche opera in het vooruitzicht, altemaai extra-voorstellingen - 't is waarlijk haast te veel voor onze goede stad en 't is geen wonder dat niet altijd de zaal zoo vol was als gisteravond. Alle rangen waren flink bezel. Moge dit de directie van het Nederlandsch Tooneel aansporen om het bij dezen eeneu keer niet te laten, maar ons ge durende, dit speelseizoen nog meermalen op enkele schoone stukken uit haar repertoire te onthalen. Het programma van gisteravond bevatte twee kleine stukjes. Het eerste: „de Afwezige", reeds vroeger door het Rotterdamsche Tooneelgezelschap hier vertoond onder den titel „Heengegaan en toen ook met warmte ontvangen, maakte bij deze voorstelling nog meer indruk, waartoe behalve het prachtig spel der vertooners zeker de keurige vertaling van den heer Wertheim niet weinig bijdroeg. Het tweede stukje: „Talent en Geboorte naar E. Legouvé door Hollandina in keurig Hol- landsch vertaald en aan mevrouw Kleine opge dragen had niet minder succes, 't Gaat, wel is waar, niet heel diep, maar 't is zoo los en geestig geschreven er komen zulke lieve tooneeltjes m voor, en 't werd zoo onverbeterlijk gespeeld, dat aller bewondering zich nu en dan in een luid applar oploste. "Vooral mevrouw Kleine, als „vrouw George", gaf weer een van die typen te zien, die men nooit weer vergeet. Dat ook de overige vertooners hunne rollen met zorg en talent uitvoerden, behoeft stellig niet te worden verzekerd. Door velen is het zeker jammer gevonden dat o. a. mej. Tooia Poolman niet in de gelegenheid was om hare talenten nog meer te doen uitkomen. Graaf A. De Marsy, te Compiègne, die zich vroeger reeds verdienstelijk heeft gemaakt door zijne geschenken aan het Rijks-Museum van Oud heden te Leiden, heeft andermaal voor dat Museum eene verzameling voorwerpen aangeboden. Dit ge schenk omvat 36 voorwerpen van gebakken aarde, alle op het eiland Rhodns in 1879 opgezameld, en, behoudens enkele uitzonderingen, in hun geheel bewaard gebleven, als4 balsem- of olieflescbjes 21 balsemvaasjes met beschildering en van de soort die men met den naam van aryballos onder scheidt; 2 balsemvaasjes tot de lekythos-soort be- hoorendeeen dekseL van een kom2 kommetjes en een schoteltje en 5 lampjes voor één pit (waarvan twee open en drie overdekt zijn, terwijl van deze één Christelijk is). Al deze voorwerpen zijn uit graven afkomstig en dragen de sporen van een langdurig verblijf in een grond, die niet vrij bleef van vocht. Daardoor bevinden zich de geschilderde voorstellingen en versieringen in ge schonden staat. Toch zijn vele er van nog vrij- goed te herkennen en blijken door ouderdom, aard en wijze van bewerking uit te munten. De heer «J. D. Steenstra Tonssaint, sedert lo. October 1879 burgemeester van Bodegraven, is ojj nog jeugdigen leeftijd overleden, na een ongesteldheid van ongeveer een maand. Al mocht hij slechts even één jaar als hoofd van het bestuur die betrekking bekleeden, de ingezetenen zijn als het ware door dat verlies in rouw gedompeld. Door oud en jong werd hij niet alleen bemind en geacht, maar hij deelde bovendien in ieders sympathie. Het stoflelijk overschot zal op de begraafplaats „Eik-en-Duinen" worden bijgezet. Door het vertrek van den hoofdonderwijzer der school voor u. 1. o. te Bodegraven is sedert den Isten dezer die inrichting gesloten, in afwach ting van den nieuwen titularis. Voor de betrek king hebben zich 6 sollicitanten aangemeld (/"1100). Het is te vreezen dat, evenals dit de vorige maal bij verwisseling van hoofdonderwijzer heeft plaats gehad, de leerlingen dezer school drie a vier maanden van onderwijs verstoken zullen blijven. Met ingang van 22 dezer zal het rijks telegraafkantoor te Alphen op werkdagen open zijn van halfnegen tot 12 uren 's voor- en van 2 tot 5 uren en van halfzeven tot 8 uren 's na middags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. De president-kerkvoogd D. Lemmerzaal te Kaag is door de notabelen met algemeene stemmen herkozen. Blijkens bericht in het officiëele orgaan der Vereeniging „Eigen Hulp" is het waarborg kapitaal voor de afdeeliug „zekerheidsstelling" ruim volteekend, zoodat ec alle kans bestaat dat deze zaak tot stand zal komen. Bij den aanvang der gisteren te Rotterdam gehouden gemeenteraadszitting heeft de burge meester, de heer J. Van Vollenhoven, medegedeeld dat hij besloten heeft, bij de vermeerderde werk zaamheden en met het oog op zijne klimmende jaren, zijn ontslag als zoodanig te nemen. Bij de Remonstrantsche gemeente te Rot terdam is beroepen dr. J. H. Maronier, predikant te Utrecht. De commissie uit de ingezetenen van Nieuwer- Amstel heeft zich tegen de grensverandering, in welken geest ook, verklaard. Eene commissie, be staande uit de heeren Brouwer, Herbschleb en ds. Baart De la Faille, zal zich bezig houden met het opstellen van een adres aan Gedep. Staten. Door het Rotterdamsche Duivenbond zal in de maand December a. s. eene tentoonstelling van postduiven gehouden worden, waaraan alle lief hebbers van duiven in Noord- en Zuid-Holland zullen kunnen deelnemen en waarvoor verschillende medailles zullen worden uitgeloofd. De Staatscourant van heden bevat het konink lijk besluit van den 30sten October 11., hondende vaststelling van een reglement betreffende de toe lating van studenten in de geaeeskunde aan de universiteiten hier te lande tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880 (Stbl. No. 145); zoomede de koninklijk goedge keurde statuten der vereeniging „Eensgezindheid", opgericht te Amsterdam, en uitsluitend gevestigd voor en onder de straatmakers der hoofdstad, met het doel eendracht en verbroedering onder de leden aan te kweeken en te onderhouden, en door alle gepaste en wettelijke middelen zoowel hun stoffelijke welvaart als hun zedelijk welzijn te be vorderen. Onder de middelen om dit doel te be reiken, wordt, boven en behalve het verkenen van hulp bij ramp, in de eerste plaats genoemdalles wat strekken kan tot veredeling, waardeering en verheffing van het beroep door de leden uitge oefend. Om als lid te kunnen worden toegelaten, wordt van den Amsterdamschen straatmaker ge- eischt, behalve voldoend zedelijk gedrag, ook een gezond gestel. De adspirant-ingenieur J. E. Van Cleef, bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië, wordt, tot zijne practische bekwaming, met ingang van 1 December a. s., voor den tijd van een jaar gedetacheerd op 's rijks marinewerf te Amsterdam. De heer H. G. Derx, hoofdingenieur bij PRIJS DEB ABYEKTENTIEN: Van 16 regels>,-ƒ 1.05. Iedere regel meers 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. de Staatsspoorwegen op Java, is, naar de Haarl. Crt. verneemt, benoemd tot inspecteur-generaal en chef van den dienst, in de plaats van den vorigen titularis, den heer D. Maarschalk. Prins Wilhelm van Pruisen, oudste zoon van den kroonprins van het Dnitsche rijk, zal Zaterdag-morgen a. s. met gevolg per mailboot van Engeland te Vlissingen aankomen om zich per spoor naar Duitschland te begeven. Gedurende het half jaar van April tot October is te Dordrecht op de schoolspaarbank (zijnde van de leerlingen der vijf tusschen- en armenscholen en van een bijzondere school) ingebracht 1120.63. Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Woensdag van Aden; de „Schiedam" is denzelfden dag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft den lstea luit. der inf. P. J. Reineke, thans op non-act., op aanvrage, op pen sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen be paald op 1140 'sjaars; te rekenen van 1 Nov. 1880, den commies der posterijen 4de kl. L. C. Von Sternbach uit 'sRijks dienst ontslagen; be noemd bij het wapen der artillerie, tot lsten lnit. bij de Vde afd. vesting-artillerie, den 2den luit. E. J. H. Van der Veen, van het corps; met 1 Jan. a. s. bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot reserve- officier van gez. 2de kl., de burgergeneeskundigen dr. J. Ch. Schönfeld, arts te Ulrum, en J. R. Meyeringh, arts te Avereest. Correspondentie naar JVederl. Oost-Indië, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland", om de 14 dagen: 19 November, 3, 17 en 31 December; laatste busl. te 12 uren 's nachts, voor drukwerken en monsters des avonds te 9 uren. Over Napels, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 29 November, 13 en 27 December; laatste buslichting te 12 uren's nachts. Over Marseille, met de Fransche paketbooten, welke Riouw, Banka en Palembang niet aandoen 26 November, 10 en 24 December; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Over Brindisi, met de Engelsche paketboo ten: 2, 16 en 30 December; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Gemengd Nienvrft Tot hofleverancier van prins Frederik is benoemd de firma W. Helling, wed. Moens, te Leiderdorp, voor de levering van lijnkoeken, met recht tot het voeren van 's prinsen wapen. Te Bodegraven heerschen bijna huis aan huis de mazelen. Door ziektegevallen in de gezinnen van de hoofden der scholen zijn, behalve een der openbare scholen welke nog enkele leerlingen telt, alle scholen gesloten. Gistermorgen omstreeks kwart over vijven stond het huis van Gerrit Post te Abbenes in brand. Het huis, dat het vorige jaar geheel nieuw opgebouwd is, is thans bijna geheel ver brand. Woensdag 24 November zou het publiek verkocht geworden zijn. Den 12den Mei 1879 verbrandde het oude huis van denzelfden eigenaar. Het pand stond geheel alleen. De oorzaak is onbe kend. Naar men zegt, is alles thans ook verzekerd bij de Maatschappij voor het Kon. der Nederl. te 's-Bosch.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1