bij de gewapende macht of als militair geëm ployeerde te dienen, wegens misdrijf, wat het misdadige betreft de meeste overeenkomst heb bende met eerste desertie in tijd van vrede met medeneming van zijn compagniespaard en gevolgd door aanhouding. Te Helder werd gistermorgen eene vrouw, moeder van een vijftal kinderen, leven loos uit den regenbak achter hare woning opgehaald. Er wordt tegenwoordig te Londen dagelijks melk aangevoerd uit Nederland. De ont vangers beklagen zich nog over de groote onkosten, aan het vervoer verbonden, en trachten die op eeu minimum terug te brengen. Mochten zij daarin naar wensch slagen, dan zal de handel in melk tusschen Eugeland en Nederland zeker belangrijk toenemen. Het verdient vermelding dat de eerste stoot tot uitbreiding van dezen handel gegeven is door de op de jongste vee-en zuiveltentoonstelling door Hollandsche koeien behaalde melkprijzen. Te Bruchsal is Dinsdag met de „val bijl" onthoofd de ijzergieter Reif, die zijne twee kinderen, een van zes en een van acht jaar, in den Rijn verdronk. Bij Bochum werd eenige dagen ge- leden een vroedvrouw, die door een valsche bood schap op een eenzamen weg was gelokt, gruwelijk vermoord. Een premie van 5000 mark werd uit geloofd voor den aanbrenger van den dader, maar tot heden tevergeefs. Maandag werd nu opnieuw een poging tot moord gedaan op een arbeiders vrouw; de vrouw ging haar man eten brengen, toen zij onverwachts werd aangevallen door een man, die haar een strik om den hals wierp om haar te worgen. Op de nadering van een boeren knecht ging de moordenaar op den loop. Men heeft nu meer hoop den moordenaar te vinden, daar de vrouw zich het gezicht van den dader herinnert, zonder evenwel zijn naam te kennen. Aan de Hielsche poort te Antwerpen kregen de soldaten, die aldaar 's nachts op wacht waren, een vreemdsoortig bezoek. Met een groot lawaai kwam eeu dronken matroos met een krui wagen de wachtzaal binnenrijden. Hij zette zijn wagen neer en haalde eeu groot slagersmes te voorschijn, waarmede hij links en rechts zwaaide. Men beproefde dezen ongenooden gast eerst met goede woorden met zijn kruiwagën weg te krijgen, maar toen hij op het punt was een der mannen te doorsteken, bracht een soldaat den indringer met den kolf van een geweer zulk een slag toe, dat zijn geheele neus verbrijzeld werd en hij op den grond viel. De matroos werd toen naar het gasthuis gebracht. Te Saint-Gilles bij Brussel is iemand in hechtenis genomen, die voor 435,000 fr. papieren aan toonder bij zich had, deel uitmakende van de 800,000 fr., eenige maanden geleden den gene raal Schramm ontstolen. De Eransche regeering heeft zijne uitlevering gevraagd. BUITENLAND. Frankrijk. De invoer van Frankrijk bedroeg gedurende de 10 eerste maanden vau 1880 4,047,910,000 fr., de uitvoer 2,688,924,000 fr.voor 1879 waren die cijfers 3,817,609,000 en 2,606,279,000 fr. De burggraaf De Goussencourt, burgemees ter van Catillon, die zijne woning voor verdreven Ordebroeders had opengesteld, is deswege van zijn ambt ontzet. Te Nizza is eene inschrijving geopend voor een standbeeld van Garibaldi, aldaar geboren. Al leen uit Frankrijk en Elzas Lotharingen worden bijdragen aangenomen. Luxem burg. In de Dinsdag gehouden zitting der Kamer heeft de heer De la Fontaine het verslag voorge lezen betreflende de oprichting van een gedenk- teeken voor wijlen koning Willem II. De commis sie stelt een ruiterstandbeeld voor in Florentijnsch brons met goud, ter hoogte van ten minste 3 in. 45 ceutim. Voorts verklaart de commissie zich voor eene mededinging, beperkt tot vijf vermaarde beeldhouwers uit de naburige landen, en schat zij de kosten op tusschen de 80,000 en 90,000 fr., ten slotte voorstellende eene som van 85,000 fr. op de begrooting voor het volgende jaar uit te trekken. Gr i-oot-TJi-ilaxinïë. Gisteren was er ministerraad, welke door al de ministers werd bijgewoond, over de Iersche quaestie. Men geloofde dat het ministerie besluiten zal om tegen 6 Januari het Parlement bijeen te roepen. De heer John Bright is met 1127 stemmen door de studenten van de universiteit van Glasgow tot rector benoemd. De heer Ruskin, zijn mede dinger, had 813 stemmen. De overwinnaar van Ayoeb khan, generaal Roberts, is Maandag te Dover aangekomen. Naar gemeld wordt, schijnen de geruchten als zouden er oneenigheden in het Kabinet bestaan, wel gegrond. Men verzekert dat John Bright, Chamberlain en andere ministers zich volstrekt verklaard hebben tegen maatregelen van bedwang in Ierland, terwijl verscheidene andere ministers bet Parlement reeds in December wilden bijeenge roepen hebben, ten einde volmacht te krijgen tot schorsing van de habeas corpus acte. Oostemr.-XTong*. Monarchie. Het Lagerhuis heeft gisteren de beraadslaging over de begrooting voortgezet. De heer Sennyey verklaarde dat aan eene vermindering der uitgaven tegenwoordig onmogelijk gedacht kan worden en dat mitsdien het tekort slechts kan worden gedekt door eene fiuanciëele operatie. De spreker wees verder, in antwoord op de aanvallen tegèn den staatsrechtelijken grondslag des lands, op de honderd jarige ervaring en op de werking der instellingen, die den grondslag vormden van de staatsrechtelijke verhoudiug tot Oostenrijk. Men kan zich van de bij den Ausgleich voorbehouden rechten met eene verstandige gematigdheid bedienen, zoodat er wederkeerige erkenning van wederkeerige belangen uit volgt. De regeering moge de vaan van 's lands wedergeboorte ontplooien en de corruptie en het nepotisme te keer gaan, dan zal de gematigde oppositie de regeering ondersteunen, ook zonder verdere eischen tot machtsuitbreiding van Hongarije. Rusland. In een artikel tegen het beweren van sommige dagbladen, dat zij de geheimen der onderhande lingen met China zouden kennen, zegt de „Agence Russe"Moge ook de positie van den Chineeschen onderhandelaar worden bemoeielijkt door den verren afstand en door de instructiën zijner regeering, niettemin vorderen de onderhandelingen goed en blijft men wederzijds verlangen naar eene vreed zame overeenstemming, welk verlangen nog ver sterkt wordt door den drukkenden last van mili taire voorzorgsmaatregelen, waartoe China's handel wijze Rusland verplichtte, maar waarvoor de markies Tseng geenszins verantwoordelijk is. Telegraramen. SCUTARI, 17 November. Derwisch-pacha heeft tegenover alle ambtenaren en officieren van het leger geweigerd den door de Albaneezen gevraagden termijn van 31 dagen tot ontruiming van Dul- cigno toe te staan. Tevens wees hij op het nadeel, dat uit een verzet voor het rijk zou voortvloeien. Hij dreigde de Albaneezen met het toepassen van geweld en met eene handhaving van den staat van beleg, indien zij in hun tegenstand vol harden bleven. LONDEN, 17 November. In den Kabinetsraad is heden geen enkele beslissing genomen. BERLIJN, 17 November. Boven Sleeswijk- Holstein en den mond der Elbe woedt een verschrik kelijke zuidoostelijke storm. De Marschlanden staan mijlenver onder water. ST.-PETERSBURG, 17 November. De beide veroordeelden Presnjakoff en Kviatkowsky zijn in alle stilte in de Peter-Paulvesting opgehangen. De toegang was voor het publiek verboden. Bijzonder heden omtrent de voltrekking van het vonnis zijn dan ook niet bekend. 's avonds. Hedenochtend werden de beide ter dood veroordeelden geëxecuteerd. Te kwart voor achten werden zij uit hunne oellen gehaald en ter strafplaats gevoerd. Een bataljon der Fiulandsche garde was ter plaatse opgesteld. Die garde nl. deed dienst aan het Winterpaleis tijdens de ontploffing. Bij het vervoer hadden de veroordeelden een plakkaat op de borst met het woord„Staatsmisdadiger." Graaf Melikoff is opnieuw naar Livadia vertrokken. I CASTELNUOVO, 17 November. Een Oosten- rijksche Lloyd-stoomboot kwam hier van Cattaro gisteren met 170 kisten geweren en 600,000 pa tronen voor de Montenegrijnen. De Oostenrijksche kanonneerboot is van haren kruistocht ternggekomen. Zij bracht het be richt mede dat een talrijk corps Turken is gekam peerd bij Giovanni di Medua, en 15 koopvaarders provisiën voor het leger lossen. NIEUW-YORK, 17 November. Men beweert thans dat slechts 10 a 15 personen bij den brand te St.-Peter zijn omgekomen. PARIJS, 17 November. De gérant van de „Commune" en generaal Cluseret zijn bij verstek tot vijftien maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld wegens het verheerlijken van Berezowski's moordaanslag op den keizer allerRussen. LONDEN, 18 November. Lord Derby is hier aangekomen. De „Times" verneemt dat de bedenkingen van de heeren Bright en Chamberlain tegen de opheffing der habeas-corpus-acte in Ierland nog niet overwonnen zijn. - De „Daily News" ont kent dat oneenigheid in het Kabinet zoa be staan. Betreffende eene vervroegde bijeenroeping van het Parlement is nog geen besluit genomen. Aan den „Standard" wordt uit Teheran ouder dagteekening van gisteren geseindTaimur meldt dat hij op 12 dezer Abdullah aantastte en overwon. De Kurden zijn tot aan de grenzen vervolgd. L 18 November, Bij de commissie van de Volksbijeenkomsten bestaat het plan het ten vorigen jare door de toen heerschende roodvonk-epidemie uitgestelde St.-Ni- colaas-feest thans op den 6den December a. s. te doen plaats hebben. Aan de kinderen der getrouwe bezoekers zullen toegangskaarten worden uitgereikt, terwijl ook de leerlingen der Volkszang school in de vreugde van den avond zullen deelen. Om ook de kinderen der meer gegoeden in de gelegenheid te stellen van dit echt nationale feest getuigen te zijn, circuleert een lijst, waarop men tot het nemen van kaarten a 50 cents voor één volwassene met kind teekenen kan. Wij ver trouwen dat eene ruime deelneming de commissie in staat zal stellen haar plan op flinke wijze ten uitvoer te brengen. Is het voornamelijk hare roeping door het houden van voordrachten be schavend en veredelend op het volk te werken, zij toont dat zij ook de kinderen van het volk niet vergeet. Reeds kunnen wij ons de blijde kindergezichtjes voorstellen, wanneer zij op den avond van 6 December, in de Stadszaal bijeen, den goeden Sint, op een levend paard en van zijn knecht vergezeld, het lokaal zullen zien binnenrijden. Een meisje, dat eenig geld aan de Spaarbank had gebracht, werd gisteravond door eene vrouw op de Haarlemmerstraat aangesproken, die haar vroeg cm het spaarboekje, dat zij in de hand had, even te meten met het hare, om te zien of het even lang was. Zoodra de vrouw het boekje in handen kad, ging zij er echter mede op den loop. Het onderhouden van en het doen van eenige vernieuwingen aan den straatweg Bode- graven-Gouda met de daarin liggende kunstwer ken, in het openbaar voor den tijd van drie jnren aanbesteed, is gegund aan den minsten inschrij ver J. J. Van Deth te Zwammerdam voor 2688 per jaar. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden art. 1 van het ontwerp regelende de uit- keering der Indische bijdrage verworpen met 45 tegen 19 stemmen. De minister heeft daarna het ontwerp ingetrokken. Het algemeen debat over de Indische begrooting is afgeloopen. De minister verklaarde o. a. niet te kunnen terugkomen op het besluit tot regeling der pensioenen van offi cieren. - Morgen Hoofdstuk II. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene nadere nota van wijzigingen in Hoofdstuk I der uitgaven van de begrooting van Ned.-Indië voor 1881. Daarbij wordt voorgesteld: de onderafdee- iug 1„Gouverneur-Generaal," te verhoogen met f 100,000 en te brengen op f 123,000; de on- derafdeeling 20„Koffie", te verminderen met 152,191 en alzoo te brengen op f 5,090,606. Tot toelichting van deze wijzigingen wordt o. a. gezegd dat met het oog op de waarschijnlijkheid

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2