N°. 636S!. Vrijdag 19 November. A". 18so. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels Iedere regel meer..„ Groolere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17i LEIMN, 18 November. De benoemingen van het personeel der brand weer zijn niet geschied „op voordracht van den wethouder, voorzitter der commissie van fabri cage", maar „op voordracht van den voorzitter der commissie van fabricage." Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft aan den heer A. L. De Leeuw, onderwijzer te Leiden, een gouden medaille toegekend wegens het met goeden uit slag afgelegd examen in de landbouwkunde. In de 43ste aflevering van Spamers „Illust. Konversations-Lexikon der Gegeuwart" is o. a. een portret opgenomen van onzen stadgenoot prof. M. J. De Goeje, wiens gezag als oriëntalist in de beknopte biographie verdiende erkenning vindt. Ook van J. J. Goevemeur, Ter Gouw en Johan Gram treft men eenige biographische bijzonder heden aan. Aan Groen Van Prinsterer is een uitvoeriger woord gewijd, ook omdat de lijst zijner geschriften een grooteren omvang heeft. Bij de door het departement van koloniën in het koloniaal etablissement te Amsterdam ge- honden aanbesteding van divers vlaggedoek waren de minste inschrijvers de heeren P. Clos Leem bruggen alhier voor f 3684 25. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 20sten November a. s., des morgens te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag nacht om twaalf uren bezorgd zijn. In de 85ste buitengewone vergadering der Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" te Lisse werd gisteravond opgevoerd het blijspel van den heer J. Van Maurik Jr., getiteld: „Janus Tulp", gevolgd door „de Twee Vrienden" van Aut. Bosch. Voor een talrijk opgekomen publiek werden beide stukken vlug en flink uitgevoerd en, hoewel de Kamer twee van hare oudste werkende leden heeft verloren, toonden de overige leden, waaronder thans weder twee dames, dat de Kamer haar recht van bestaan weet te handhaven, iu de overtuiging dat eene nuttige en genoeglijke uitspanning het loon is voor de inspanning aan het lidmaatschap verbonden. In een dezer dagen gehouden vergadering van commissarissen van den straatweg van Bode graven naar Gouda is aan den heer A. Kaptijn te Woerden coucessie verleend tot den aauleg van een stoomtramweg van Bodegraven naar Gouda. Naar men verneemt, zal eerstdaags met de werk zaamheden worden aangevangen, opdat nog de helft van den weg met rails belegd zij vóór het in wer king treden van de onlangs vastgestelde wijziging in het prov. reglement op de wegen en voetpaden. Het „Petit Journal" bevat het volgende bericht: „Men kondigt de ophanden zijnde komst te Parijs aan van de Koningin der Nederlanden, wier gezondheid sedert eenigen tijd licht geschokt is." Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn toegelaten voor het geneeskundig gedeelte de heeren J. H. B. Bastiaanse, Q. C. Collard, A. J. "Van der Weyde, doctorandi, R. J. Koppenol, candidaat-arts, en als tandmeester W. P. Duker. De Prins-Alexander-Stichting voor jeugdige blinden bij Bennekom zal den 30sten dezer wor den geopend. Jean Becker zal met zijne kinderen Jeanne (piano), Hans (alt) en Hugo (violoncel), van 25 Dec. tot 10 Jan. in ons land concerten geven. Blijkens het door de Synode tegen ds. J. Eigeman te Dordrecht uitgesproken vonnis - reeds Zaterdag 11. met een enkel woord door ons ver meld - is de bevestiging van het vonnis van de Synodus contracta gegrond op de volgende feiten dat hij als praeses van den kerkeraad te Dordrecht opgetreden: 1°. die vergadering heeft opgeroepen, - 2°. haar geleid, - 3°. voorstellen heeft gedaan om al de personen, die onder de medewerking van gecommitteerden des Prov. kerkbestunrs van Zuid- Holland tot lidmaten der gemeente aangenomen zijn, te verbieden aan het H. Avondmaal deel te nemen, welk voorstel door de geschorste ouder lingen niet is aangenomen, - 4°. dat hij daarop den 2den Juli, in de voorbereidingsbeurt predi kende, verklaard heeft den daaropvolgenden Zondag (4 Juli) geen Avondmaal te zullen bedieuen, - 5°. dat hij als praeses des kerkeraads schriftelijk ge weigerd heeft opgevraagde attestatiën af te geven aan lidmaten, die onder medewerking van gecom mitteerden van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland zijn aangenomen; voorts overwegende dat de heer Eigeman anderen heeft opgewekt hem in verder reikend verzet te steunen - heeft bevestigd de uitspraak van de Synodus contracta; evenwel overwegende dat, ofschoon de gebleken verkeerdheden en overtredingen aanleiding zonden kunnen geven tot ontzetting uit kerkelijke bedie ningen en ambten - toch het beginsel, waarvan in de Ned.-Herv. Kerk de uitoefening van kerkelijke tucht uitgaat, de toepassing van een minder zwaar tuchtmiddel veroorlooft „dat op den bezwaarde allerlei invloeden heb ben gewerkt, waartegen hij, blijkens zijn gehouden gedrag en sommige verklaringen in de door hem ingediende memorie, niet was bestand; „dat bezwaarde thans in de door hem ingediende memorie verklaart, tot de Synode te komen, om dat hij van Godswege verplicht is, zoolang hij de Ned.-Herv. Kerk dient, de Synode te erken nen, als eene macht door God over hem gesteld; en dit grond geeft tot de verwachting, dat hij voortaan de kerkelijke verorde ningen zal opvolgen; „wijzigt de door de Synodus contracta gedane uitspraak, wat betreft de toepassing van het tucht middel, en schorst hem in de waarneming van zijne kerkelijke bedieningen en ambten voor den tijd van zes maanden, met geheel verlies van trak tement, met bepaling dat de schorsing zal geacht worden te zijn ingegaan den 2den Aug. 1880." De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren behandeld de zaak der nieuwe grensrege ling tusschen die gemeente en Nieuwer-Amstel, en, na korte discussie, met algemeeue stemmen besloten om aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland te verzoeken, aan Amsterdam ook toe te voegen het deel van Nieuwer-Amstel gelegen tus schen de beide oevers van den Buiten-Amstel, en dus een veel grooter deel dan door Ged. Staten was bedoeld in het ontwerp van wet, door dat college opgemaakt. - Ingekomen was een adres van Krom Co. te Amsterdam en P. Langeveld te Hardingsveld, hun voornemen mededeelende om één of meer stoom-omnibussen voor gewone wegen in exploitatie te brengen en mitsdien verzoekende de voorwaarden te vernemen, waarop zoodanige vergunning zou kunnen worden verleend. - Be treffende de uitbreiding van het Liernur-stelsel in de nieuwe wijken is besloten dat ten aanzien van dit stelsel de Buiten-Singelgracht zal zijn de demarcatielijn tusschen de oude en nieuwe stad. Alleen in het laatste deel zal dat stelsel in het vervolg worden toegepast. Ook aan het R.-K. Oude-Yrouwen- en Mannengesticht St.-Jacob te Amsterdam is door wijlen vrouwe C. A. Van der Linde, wed. van den heer Ph. J. A. Sundorff, een legaat vermaakt, groot f 5000. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said. De Staatscourant van heden bevat een kon. besluit tot schorsing van een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, houdende goedkeuring van eene door de vereenigde vergadering van Schieland vastgestelde verordening op de stoom bootvaart in de boezemwateren van dat Hoog heemraadschap. Z. M. heeft de 2de luits. D. Schoonman, van het 4de, en A. Kuiphorst, van het 7de reg. infanterie, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. 6eiuenïd Nitnwft Aan hen, die nieuwsgierig mochten zijn naar de oorzaak der buitengewone drukte, welke gisteravond op de sociëteit Minerva heerschte, kunnen wij berichten dat deze gelegen was in den daar gehouden verkoop van Maskerade-vaandels, enz., welke het corps iudertijd zich had aange schaft en welke thans onderling werden geveild. Naar men ons verzekert, moet deze verkoop eene aanmerkelijke som opgebracht hebben. Hedenmorgen heeft men den sinds geruimen tijd zoo gevaarlijk staanden boom op de Vischmarkt, nabij de vischbanken, van zijne wor tels beroofd, met het gevolg dat hij bij het om trekken terecht kwam op een der bauken, welke door den val nogal beschadigd werd. Er wordt gemeld dat aan De Jongh als verdediger zal worden toegevoegd de advocaat jhr. mr. E. N. De Brauw. De Haagsche vrouw, die haren man het leven beDam door hem met petroleum te be gieten en daarna in brand te steken, is heden door het gerechtshof veroordeeld tot 10 jaren tucht huisstraf. De huzaar R. van het 3de reg. te 's-Hage is met een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd wegens voortdurend slecht gedrag. De dtie Haarlemsche jongens van 16, 14 en 13 jaar, die zich indertijd hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge ten huize van den commissaris des konings, zijn bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld respectievelijk tot 18 en 20 maanden en 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. Te Leeuwarden werd de begrafenis van een kind gestoord, doordat het paard van het rijtuig, waarin de vader met een der buren was gezeten, schrikte, op zijde sprong en met de vigilante in de gracht terechtkwam. Door het stukslaan der ramen werden beide personen gered. Bij de Haarlemmersluis te Amster- dam is een oude man overreden door een tram wagen, zoodat 's mans beide beenen werden ver brijzeld. Na in eene nabijzijnde herberg te zijn gebracht, is hij in het Gasthuis ter verpleging opgenomen. Door den krijgsraad te 's-Bosch is L. Y., marechaussee te paard, veroordeeld tot twee jaren militaire gevangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van drie jaren van het recht om

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1