BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. haar geheelen omvang, bestaat gelegenheid om door den gouverneur van Suriname te worden benoemd tot districts-geneesheer in die kolonie. Aanmelding tot 15 December aan het departement Tan koloniën. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. OemtBKd Ntenwa Gisteren zijn door de politie alhier naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld de gebroeders Z. en W. D. Kdie zich, door middel van insluiping, aan diefstal van touwwerk hebben schuldig gemaakt. Zij hadden dit namelijk uit de tapijtfabriek van den heer E. op het Leven daal, alwaar dit op een wagen in het voorhuis lag, weggehaald, en daarna op het venduhuis ge bracht. - Toen zij den volgenden morgen kwamen, om bH daardoor opgebrachte geld te halen, wer den zij door de politie verrast, die hen in verze kerde bewaring nam. Genoemde personen werden sedert den laatsten tijd door de politie bijzonder in het oog gehouden. Te Rijpwetering heeft Vrijdag jl. een treurig ongeluk plaats gehad. Een oppassend jonge ling, J. Van Zijl, die wegens een lichaamsgebrek voornamelijk met het doen van boodschappen in zijn onderhoud moest voorzien, zou voor iemand, terwijl deze hem vergezelde, met een zeilbootje een betrek kelijk groote partij aardappelen gaan afhalen. By de terugreis op het wijde water, de Kever, gekomen zijnde, sloeg het bootje om, waardoor de opva- rendeu met de lading te water geraakten. Hun noodgeschrei werd op circa 10 minuten afstand gehoord door den knecht van den landman Berg. Deze schoot dadelijk te hulp; doch met het halen van eene boot en het roeien naar de plaats des onheils verliep een klein half uur, in weikeu tijd J. Van Zijl jammerlijk verdronk. Zijn metgezel, die zich aan de boot had weten vast te klampen, werd gered en vervolgens in de woning van ge- melden landman liefderijk verzorgd, terwijl het lijk van den braven jongeling naar de woning van zijne moeder, een weduwe, werd vervoerd. Voor het gerechtshof te Arnhem is behandeld de zaak van J. S beschuldigd van den 75-jarigen heer v. S. te Wageningen een brief geschreven te hebben, waarin hij met de grofste bedreigingen van dien heer een som van 200 eischte. Hij grondde zijn eisch op de omstandig heid dat hij vroeger bij hem om onderstand ge weest was, en, toen hij dien niet verkreeg, een ruit stuk geslagen en zich zeer beleedigend uitge laten had, voor welke feiten hij tot drie maanden cellulaire opsluiting veroordeeld was. De heer v. S. was hem daarom, volgens zijn zienswijze, schade vergoeding schuldig. - Ter terechtzitting verklaarde de beschuldigde dat het hem, met zijne bedreigin gen, die zich over de geheele familie v. S. uit strekten, volkomen ernst was geweest, als hij maar kans tot uitvoering gezien had. Het requisitoir van het openbaar ministerie luidde 18 jaren tucht huisstraf. Nadat de verdediger op eenige lichtpunten in de zaak gewezen had, werd de uitspraak bepaald op Donderdag a. s. Omtrent het proces te St.-Petersburg verneemt men nader dat Kriatkoffsky zich zelf verdedigde en een half uur het woord voerde; hij verklaarde dat hij de hand niet had gehad in de ontploffing van het winterpaleis. Sheriajeff erkende deel te hebben genomen aan de ontploffing te Moskou. Tichonoff en Okladsky bekenden zich schuldig aan de ontploffing van de Alexandrofsky- miju. Ivanowna weigerde iets tot hare verdediging te zeggen en Griaznowa zeide niets. De gebochelde dokter Bullitch sprak zoowat een uur. Tichonoff verklaarde nog, dat hij wel wist dat de doodstraf op velen zou worden toegepast, maar, voegde hij «r bij„met onzen dood is de strijd niet afgeloo- pen. Na ons zullen andere verdedigers van de vrij heid opstaan en den strijd voortzettenDe voor zitter legde hem het zwijgen op, Tichonoff ging voort met spreken en werd toen door gendarmen weggevoerd. Ivanowna verklaarde daarna met een van aandoening trillende stem dat zij bekend had te hebben meegedaan aan socialistische woelingen, om niet van de anderen te worden gescheiden (zij leefde geruimeu tijd met Kriatkoff.-ky). Haar ver zoek om in afwachting dat het vonnis werd uit gesproken bij Kriatkoffsky te mogen blijven, werd toegestaan. De telegraaf heeft reeds de uitspraak medegedeeld; waarschijnlijk zal dit proces het laatste zijn, dat voor den krijgsraad komt. Een postbeambte te Parijs, die brie ven met geldswaarde ging bezorgen, werd Don derdag-avond op de straat geplunderd; de man had 600,000 fr. bij zich. KOLONIËN. BATAVIA, 18 October. Uit Samarang wordt gemeld dat aldaar een poging tot sluipmoord heeft plaats gehad. Eergisteravond tegen elf uren kwam de onlangs voor een groot bedrag bestolen Arabier Djeweddi thuis en vond het hek van zijn erf open. Zijn bedienden konden daarvan geen verklaring geven. Hij sloot daarop het hek en zette zich op een stoel in de. voorgalerij. Niet lang had hij daar gezeten, toen een andere Ara bier uit de duisternis trad en hem met een stuk hout de hersenpan insloeg, waardoor hij zijn be wustzijn verloor. Toen de schout v. d. Pias tegen één uur bij Djeweddi kwam, was deze geheel bebloed en had een gat van een vinger lang in het hoofd. De sluipmoordenaar was verdwenen. Gisterochtend werd een Arabier gevangengenomen, die, volgens een der bedienden van Djeweddi, de daad had gepleegd. Daar er echter geen andere bewijzen tegen hem zijn bij te brengen, is hij weder op vrije voeten gesteld. Volgens de „Java-Bode" zal in het volgend jaar het personeel bij de landsgevangenissen in N.-I. een groote uitbreiding ondergaan. O. m. zal aan het hoofd der gevangenis te Weltevreden een directeur worden geplaatst. Ook zal als beginsel worden aangenomen dat als directeuren der gevan genissen bij voorkeur meesters in de rechten zullen worden aangesteld, die later als inspecteur zouden kunnen optreden. De betrekking van man doer bij de aan de publieke werken ten arbeid gestelde veroordeelden zal door Europeanen, bij voorkeur gepasporteerde militairen, worden waar genomen. De sluikhandel in opium, van de zeezijde uit, blijft, vooral op de kust van Rembang, ondanks het laatstelijk versterkt toezicht, steeds zeer leven dig. Onlangs lagen niet minder dan 20 tjemp- lons (prauwen), volgeladen met opium, op de buiten- reede van Rembang. Uit het Loemadjangsche wordt gemeld dat de tabaksoogst, door de langdurige droogte van 27 dagen achtereen, voor een groot deel mislukt is. Ook de koffieoogst in die afdeeling wordt ge acht belangrijk minder dan gewoonlijk te zullen opbrengen. Uit Klatten wordt gemeld dat 80 pet. van de gestrafte militairen aldaar Franschen en Belgen zijn. Een twaalftal van dezen was voorgedragen tot verwijdering uit het leger. Uit Soerakarta meldt men dat de koffieblad ziekte aldaar als geweken mag worden beschouwd. Verregaande knoeierijen zijn aan het licht ge komen in het kettingkwartier te Batavia. De zaak is in handen der justitie. Te Kendal, te Batavia en op tal van andere plaatsen heerschen zware koortsen. De toestanden in Bantam blijven nog steeds treurig. In enkele streken daar is de bevolking weggemaaid. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië x\jn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Geplaatst: als 2de hnlpond. aan de op. 3de lagere school te Soerabaia, de herben, ond. 3de kl., L. Vree; als 3de huipond. aan de op. 2de lag. schoei te Samarang, de ben. end. 3de kl. J. Patjjnah hulponderwijzeres aan de op. lag. school te Buitenzorg, de tijd. werkz. gestelde ond. 3de kl., J. A. F. Maeyer. Bij de burg. opeub. werken te Batavia de wd. adsp.-ing. J. Nuhout Van der Veen. Benoemd: tot kantoor chef 4de kl. bij den post- en tel. de tijd. comm. 2de kl. J. L. J. Verenet te Benkoelen en de comm. 2de kl. W. K. Hosel te Rembang, met bepaliDg dat zij als zoodanig zullen optreden resp. te Fadang-Sidempoean en te Demak; tot adj.-comm. J. Diephuis en T. A. Kommer, de laatste kl. bij het depart, van justitie, met bep. dat zij zullen worden werkzaam gesteld resp. te Cheribon en Weltevreden; tot ond. 3de kl. L. Vree, ambt. op non-act., en J. Kaptijn, ond. voor den Ind. dienst; tot gezagv. bij de Batav. havenw. M. M. Lourens M. Mzn.; tot grift, bij den landr. te Magetan (Madioen), de adj. griff, bij den landraad te Samarang Th. üe Jager; tot adj. griff, bij den landraad te Samarang, de griff. bij den landraad te Magetan, J. F. C. Palm; tot comm. op het assistent-res. kant. te Banda (Amboina) de griff. bij de rechtb. voor crim. zaken te Djokjokarta, W. N. J. G. Claasz. Ontslagen: eervol, de griff. bij den landraad te Sidoardjo, W. H. H. C. Jaeger. Ver]leend een 2-jarig verlof n. Europa wegens ziekte: aan den commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst F. C. Balkema, aan den hoofdcomm. der alg. rekenkamer G. K. Pik en aan den voorzitter v. d. landr. te Probolingo H. J. M. J. Schneider. Benoemd: tot ontvanger te Grissee, J. Niesten, tot voorzitter v. d. landraad te Probolingo mr. P. Dijckmeester, van dien te Pamekassan en Simpang mr. F. C. Vijzelaar; tot lid v. d. raad v. just, te Samarang mr. M. De Jong; tot laten commies van 'slands kas te Samarang F. J. De Calonne. Ont slagen: eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de ontvanger der middelen te Bezoeki P. Schrameervol, nit 'a lands dienst met beh. r. recht op pensioen, de chef van het postkantoor te Batavia R. L. H. A. Bloem. Departement van Oorlog. Ontslagen: eervol, de burg. schrijver 5de kl. bij de milit. adm., C. Mac Mootry; de burg. schrijver 5de kl. bjj de milit. adm. L. Weydemuller. Overge plaatst: De off. van gez. 2de kl. J. A. B. Masthoff, van Weltevreden naar Samarang; de kapt.-kwartierm. D. H. Löling, van Batavia naar Bata-Toelis; de kapt.-kwartierm. J. Blank- waardt van Bata-Toelis naar Weltevreden; de luit. der inf. J. P. Schoemaker van Sum. Westk. naar de 3de milit. afdeeling. Departement van Marine. Bepaald: Dat de luit. ter zee late kl. D. J. W. A. G. Coops by het dep. der marine gede tacheerd blijft en belast wordt met de waarneming der betrekk. van sous-chef van het bydrographisch bureau te Batavia, tevens bewaarder van het dep. van zeekaarten aldaar. Eerste Huwelijksafkondiging van 14 November. A. J. Hartmann jm. 23 j. en M. Jacobs jd. 22 j. L. Nieuwenbnrg jm. 21 j. en L. Popp jd. 20 j. G. J. Van Beek jm. SO j. en A. E. De Man jd. 32 j. D. Siljee jm. 25 j. en C. C. H. Janssen jd. 23 j. P. W. Segaar jm. 22 j. en M. Dubbelaar jd. 23 j. J. H. De Baas jm. 23 j. en J. M. A. Faddegon jd. 25 j. J. Lefeber jm. 36 j. en M. J. Bey wed. 34 j. H. Barendse jm. 26 j. en H. A. Van Haastrecht jd. 21 j. P. Karreman jm. 33 j. en C. Sluis jd. SO j. D. Vglbrief jm. 24 j. en J. Schouten jd. 20 j. A. Rjjsdam jm. 21 j. en M. Van der Linden jd. 22 j. M. Van Royen jm. 23 j. en R. Onvlee jd. 21 j. C. Van Sonsbeek jm. 21 j. en C. Van der Wijngaard jd. 18 j. F. Van Vliet jm. 27 j. en J. Poelijoe jd. 27 j. C. J. Van der Kaay wedr. 27 j. en M. Van der Linden jd. 20 j. F. M. Ten Hoor jm. 25 j. en B. P. Kok jd. 25 j. ■J PUITENLAND. Frankrijk. De rechtbank van correctioneele politie te Parijs heeft den heer Cochiu, wegens beleediging van de agenten der wettig gestelde macht, tot één maand, en den burggraaf Lassus wegens hetzelfde feit tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Voorts zijn, wegens het uiten van oproerige kre ten, de burggraaf Amelot en de markies du Bois Hebert ieder tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, zoomede de studenten in de rechten Mertian en Demismes onderscheidenlijk tot 300 en 200 fr. boete. De Kamer heeft Zaterdag, onder voorzitter schap van den heer Gambetta, een begin gemaakt met de beraadslagingen over de wet op de rech terlijke hervorming. De heer Ribot, van bet linker centrum, heeft het wetsontwerp bestreden, zeggende dat eene schorsing der onafzetbaarheid van de rech ters gelijkstond met een gewetensdwang der magis tratuur. Hij verlangde dat men de politiek buiten de magistratuur zou honden en keurde de maat regelen der regeering tegen de congregatiën af. Griekenland. De heer Coumoundouros, minister-president, heeft in de Kamer der afgevaardigden de stukken medegebracht, welke door den heer Tricoupis ge vraagd waren. Laatstgenoemde wenschte geene openbaarmakiag, welke voor de belangen van Grie kenland schadelijk zou zijn, doch wilde niet zonder bewijzen beschuldigd worden. De heer Coumoun douros antwoordde daarop tot de overtuiging te zijn gekomen dat Tricoupis op eigen gezag had gehandeld door het leger te mobiliseeren en de Kamer bijeen te roepen. De internationale betrek kingen rechtvaardigden dergelijke maatregelen niet. Hij eindigde met de verklaring dat hij de ge vraagde overlegging niet zou bewerkstelligen. De Kamer hechtte hieraan hare goedkeuring. Telegrammen. LISSABON, 13 November. Bij ministeriëele verordening wordt gelast dat strenge maatregelen zullen genomen worden om te beletten dat Jezuïe ten zich in Portugal vestigen. Dit geschiedt krach tens een wet van 1773 en een decreet van 1834, die nog altijd van kracht zijn. TEHERAN, 13 Novembjr. De Perzische troe pen hebben den lOden dezer de stad Sovybulagh ingenomen. In den omtrek der plaats liggen 2000 lijken onbegraven. Het Kurdische opperhoofd Obei- bullah is verschanst op twaalf mijlen van Urumiah; volgens gerucht is zijn zoon doodelijk gekwetst, en heerscht er groot gebrek aan levensmiddelen. His- lemet Dowlah, bevelhebber der Perzische troepen, is overleden. Sapahsalar is naar Tabrecz vertrokken als opvolger in het bevelhebberschap.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2