Dinsdag 16 November. iV. 6365. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZEE C0ÜEANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels...... *r. .....a f 1.05, Iedere regel meern 0.17->. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor afschrift conform: Uwe u zeer toegenegen oud-krijgskameraden, Lewe Quintus, W. WoldriDgb, D. R. Wijckerheld Bisdom." Met den aanvang van het volgende jaar ver-, schijnt bij de gebr. Belinfante te 's-Hage. een „Militair Weekblad", gewijd aan de belangen van leger, marine en schutterij. Thans is een proef- nommer verschenen. Naar het Vad. verneemt, zal het hevel over het schroefstoomschip „Koningin Emma der Neder landen" worden opgedragen aan den kapt. ter zee jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier. Het bericht der N. R. Crt., dat de adj. van Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, de h; t. ter zee H. Van Goens, daartoe aangewezen was, blijkt derhalve onjuist te zijn. Ingevolge nadere bevelen zal het schip met 1 Dec. a. s. worden in dienst gesteld Eenige adelborsten van het oudste studiejaar zullen de reis medemaken ter verdere opleiding. Uit Hamburg is het volgend telegram ont vangen: De Senaat heeft het op 10 Maait 1880 uitgevaardigd verbod van in- en doorvoer van rundvee uit .Nederland, België en Luxemburg opgeheven. Het in- en doorvoeren van vee is weder toegestaan onder voorwaarde dat elk stuk rundvee, uit Nederland of België herkomstig, ver gezeld ga van een door de desbetreffende gemeente besturen af te geven certificaat van oorsprong. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn heeft ook de Senaat der vrije stad Bremen besloten den in- en doorvoer van rundvee uit Nederland weder toe te laten op de voorwaarden wel' e voor den in cn dcr-nc-er van NederLndsnh vee in Pruisen zijn vastgesteld. Na uitvoerige discussie hebben Provinciale Staten van Zuid-Holland met 38 tegen 10 stem men aangenomen het voorstel tot aanvullmg van het reglement voor de wegen en voetpaden, met bepalingen omtrent den aanleg van tramwegen op baan of bermen der wegen of voetpaden. Verder is in beginsel aangenomen, subsidie te verleenen voor het onderhoud van het jaagpad van Utrecht naar Leiden, na verwerping van een amendement- Patijn, om principiëel te besluiten tot overneming van dat jaagpad door de provincie. De Staten zijn daarna uiteengegaan. Heden is het een halve eeuw geleden dat een der bekwaamste ambtenaren bij de belastingen, de heer W. C. P. Toewater, thans provinciaal inspecteur te Rotterdam, in 's rijks dienst tradJ Bij die gelegenheid zal hem door den hoofd directeur en andere hoofdambtenaren aan het ministerie van financiën, door eenige provinciale inspecteurs en het meerendeel der in de inspectie Rotterdam aanwezige controleurs en ontvangers, een diner worden aangeboden en zullen hem, naar wij vernemen, nog andere blijken van belang stelling worden betoond. De Staatscourant van heden bevat de opgaven van de werkelijke bevolking op 31 Dec. 1879, blijkens de uitkomsten van de zesde 10-jarige volkstelling. De bevolking van het geheele rijk bedroeg 4,012,693 zielen, zijnde 1,983,164 mannen en 2,029,529 vrouwen. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is, namens den Koning, tot wederop- zeggens toe, aan burg. en weth. van Maastricht vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene telephoonverbinding, in het belang van den gemeentelijken dienst. Voor twee geneeskundigen, bevoegd tot de uitoefening in Nederland van de geneeskunst in STADS-BERICI-ITEN. De BDRGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 2Ssten October 1880, 19 vastgesteld de volgende TERORDENING 4den Augustus houdende wijziging der Verordening van den 1879, 15 den Sept. regelende het getal der leeraren, verbonden aan de gemeente instellingen van middelbaar onderwijs te Leiden, en het bedrag hunner jaarwedden 4den Augustus Art. 1 der Verordening van den 1879, Ge- 15den Sept. meenteblad no. 7) wordt, voor zooveel betreft de jaarwedde van den leeraar in het rechtlijnig teekenen, aldus gewijzigd De jaarwedden der leeraren, verbonden aan de gemeente-inrich tingen van middelbaar onderwijs, worden vastgesteld als volgt: a. voor den directeur der hoogere burgerschool voor jongens enz. m. voor den leeraar in het rechtlijnig teekenen, opƒ600. n. voor twee leeraren in het handteekenen, enz. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne open bare vergadering van den 28sten October 1S80. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening goedgekeurd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij zijne beschikking van den Ssten No vember 1880, N°. 11, afdeeling O. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15den November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 November. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer A. E. Prins, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De ontbinding des huwelijks met onderlinge toestemming." Aan het „Hotel Levedag" alhier is heden afgestapt de gemalin van den minister van Japan met gevolg, ten einde de museums en verdere merkwaardigheden der stad te bezichtigen. Een belangrijk onderwerp zal Dinsdag 16 November in de vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kuusten en Wetenschap pen door den heer J. H. Maronier uit Utrecht be handeld worden. Het onderwerp „Michel Angelo", toegelicht door photographieën, belooft zeer inte ressant te zijn en gaarne vestigen wij daarom de aandacht daarop. In de godsdienstoefening van gistermorgen der Christ.-Geref. gemeente (Hooigracht) alhier heeft ds. Van der Minne, van Utrecht, die voor het eerst te Leiden optrad, aan de gemeente bekend gemaakt dat ds. Van der Sluis het beroep naar hier heeft aangenomen, daarbij tevens wijzende op het zeldzaam feit dat het thans 25 jaar geleden is dat hij te Amsterdam aan de gemeente bekend maakte dat ds. Van der Sluis (de vader) het be roep naar Amsterdam had aangenomen. Daarna stond de heer Tieleman op, die eenige woorden sprak aangaande het bedanken van de vier vorigen en het aannemen van het beroep door ds. Van der Sluis en verzocht de gemeente te zingen Ps. 108 vs. 1. Aan A. Terdu, die onlangs zijn 50-jarigen dienst als tamboer bij de Leidsche dd. schutterij herdacht, is gisteren in de schuttersraadkamer door officieren en oud-officieren een gouden horloge vereerd, waaraan onderofficieren en oud-onderof ficieren een gouden ketting hadden toegevoegd, als een hulde voor de getrouwe plichtsbetrachting die de jubilaris steeds aan den dag legde en nog betoont. Nadat wij hedenmorgen via Napels de Indische bladen van 7 en 8 October hadden ont vangen, ontvingen we 's middags over Marseille die van 9 tot en met 13 October. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes in partijen van 100, 50, 10 e.B 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 42.00, f 20.50, f 4.40 en f 2.15; de laagste f 40.00, f 20.00, f 4.00 en 2.05. De begrooting der gemeente Lisse voor 1881 is goedgekeurd tot een bedrag van f 13,008.26'/, in ontvangst en uitgaaf. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door de heeren Te Boekhorst en Cool, studenten in de geneeskunde. Het bestuur der studenten-sociëteit „Nos Jungit Amicitia" te Amsterdam heeft eene leening van f 90,000 uitgeschreven, tot aankoop van het gebouw „het Vosje", waarin de studenten thans hunne sociëteitslokalen in huur hebben. Door wijlen den heer F. J. Delclisur zijn aan het R.-K. Oude Armenkantoor te Amsterdam o. a. twee legaten elk van f 1000 en een legaat van f 2000 vermaakt en aan het R.-K. Oude Vrouwen- en Mannenhuis St.-Jacob in de Plantage een legaat van f 4000. Voorts is aan laatstgemeld gesticht ook door wijlen den heer A. Hensmans een legaat vermaakt tot een bedrag van f 500. De Groninger en Franeker schutters van dertig zijn tegen 25 November bijeengeroepen door de volgende geestig gestelde „dagorder." „Bij gemis van hoogere militaire rangen, acht ik mij als eerstaanwezend onderofficier belast met het opper-commando over de vrijwillige flanks, compagnie Groninger en Franeker studenten. Mitsdien heb ik de eer allen die in levenden lijve nog tot dit korps behooren, uit te noodigen en desnoods te gelasten den 25sten November a. s. present te zijn op het avond-appèl ter bestemder plaats en uur. Niet zonder gewigtige reden wordt op de stipte naleving van deze order ernstig aangedrongen. De geheele kompagnie zal namelijk bij die ge legenheid tevens de functie van een krijgsraad moeten vervullen, ten einde te beslissen over het vraagstuk of zij zich zelve nog vrijwillig genoeg gevoelt om zelfstandig tot hare eigen ontbinding te besluiten en liever met slaande trom en vlie gend vaandel af te marcheren, dan tegen haar wil eerlang gedwongen te worden van wege gebrek aan adem, man voor man stillekens af te zakken. Het komt mij voor dat aan het eerste verre weg de voorkeur zal gegeven worden - en dan zou het inderdaad jammer zijn, wanneer ook maar één enkele flankeur voor wien de quaestie van leven en dood persoonlijk nog niet bestaat, op de presentielijst gemist werd. Daarom wachte zich elk der betrokkenen vcor het gevaar van schade te doen aan de reputatie der kompagnie, door zich zeiven bloot te stellen aan de kans van wegens insubordinatie ten slotte nog bij verstek veroordeeld te worden en alzoo verstoken te blijven van eervol ontslag uit 50-jarige dienst, en van het schitterend vooruitzicht om in het proces-verbaal van dit wereld-historische feit ook zijn eigen naam met gulden letteren te zien prijken en smetteloos achter te laten aan den nakomeling. Met gevoelens van gestrenge teederheid, Uwe moeder, A. Rutgers van der Loeff, sergeant- majoor, kommanderende de voormalige vrijwil lige flankeur-kompagnie Groninger en Franeker studenten.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1