6361. Donderdag II november. A°. 1880. K° Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. A. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mautden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 16 regel» jb 1.05. ledere'regel meerw-. 0.17J. Grootere .letters naar plaatsruimte. STADS-BESICIITEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninkl. Besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n°. 80), op den 30sten November a. s.'a middags te 12 uren, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vallen van de heeren: P. I. DE FREMERY, Mr. P. DU RIEU, J. J. VAN WENSEN, A. H. EIGEMAN en C. J. LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgcmeld besluit opnienw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kannen worden ingebracht bij het Gemeentebestuur gednrende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer ge meente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bas geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 October 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO November. De Commissie van Financiën raadt tot goed keuring van de rekening van het Ned. Israëlie- tisch Armbestuur over 1879, in ontvangst ad f IOGS.öS'/j, in uitgaaf ad f 1235 en alzoo met een nadeelig slot van f 166.36'/a. Zij raadt mede tot goedkeuring van een staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1879, van dat Armbestuur. B. en Ws. raden, onder overlegging van inge wonnen adviezen, den heer J. L. A. Desertine in zijne betrekking van stadsheelmeester weder voor den tijd van drie jaren te continueeren. Zij raden gunstig op de verzoeken van P. Arnol- dus en T. Strengers, om eene brug te mogen leggen over de sloot aau deu Rijnsburgersingel, tot toe- gaDg naar hunne eigendommen. De Commissie van Financiën raadt tot het ver- leenen van een subsidie van 204, voor 1881 aan het Ned. Israëlietisch Armbestuur en tot goedkeuring van de begrooting van dat Armbe stuur in ontvangst en in uitgaaf ad f 1239. Regenten van het Gereformeerde Oude-Mannen- en Vrouwenhuis dragen het navolgend dubbeltal voor ter vervulling der vacature in dat College, ontstaan door het overlijden van mr. H. Obreen, als: de heeren G. P. De Neve en dr. C. J. Van Ketwich. B. Ws. geven in overweging, naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek van den leeraar in de gymnastiek J. S. G. Disse, aan de ontwerp verordening op het onderwijs in teekenen en gym nastiek de volgende bepaling toe te voegenDe tweede en derde leeraar in de gymnastiek moeten zich in hun onderwijs naar de voorschriften van den eersten leeraar gedragen." Zij raden tot inwilliging van het verzoek van mej. G. Middelkoop, om eervol ontslag als hulp onderwijzeres aan de school n®. 1 voor onver- mogenden met ingang van 1 Januari a. s. De Commissie van Financiën heeft geen beden king tegen de ontwerp-verordeningen tot reorga nisatie van het lager onderwijs, voor zooveel de regeling der jaarwedden en der schoolgelden betreft. B. en Ws. stellen voor, bij raadsbesluit te ver klaren dat een gedeelte van den Vestwal en van de gedempte Biunenvestgracht aan het Plantsoen niet meer voor den openbaren dienst bestemd zal wezen en voorts te besluiten dat bedoeld terrein in het openbaar zal worden verkocht ter bebouwing. Gisteren was eene belangrijke schrede gedaan op den weg tot verbetering van onze strafwetgeving en de juridische studenten alhier begrepen dat zij dit niet onopgemerkt voorbij mochten laten gaan. Op het college Strafrecht van hedenmorgen werd een telegram geteekend en aan den uitne- menden verdediger, den talentvollen ontwerper van het nieuwe strafwetboek gezonden. Men wenschte hem daarin geluk met het tot dusver behaalde succes, gaf hem de verzekering der oprechte be wondering en nitte den wensch dat het hem gegeven mocht zijn de geheele herziening van ons strafrecht tot stand te brengen en nog langen tijd dan de getuige te wezen van de zegeningen door den nieuwen toestand aan het vaderland geschonken. De opvolger van prof. Modderman, prof. Van der Hoeven, was de eerste onderteekenaar en de 56 toen aanwezige candidaten in de rechten, meest allen oud-leerlingen van den minister, voegden hunne namen onder den zijnen. Gedurende de eerste helft der maand Octo ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden J. Te King, Alkmaar; L. Van der Staay, Alphen; Klementina Van den Brant, mej. Hasse laar, mej. C. Stade, mej. B. Van Galen, mej. H. Van Zwaaninger, H. J. Rumkom, Amsterdam; A. Jansen, Arnhem; P. C. Croon, Delft; J. De Jong, Dordrecht; Nieuwkierg, wed.Caroli,Trackers, J. M. Leblans, mej. A. M. J. Cambier, 's-Graven- hage; H. J. H. Schreurs, Groningen W. Ontnigt, Haarlem; Verner, Haarlemmermeer; D. Harmens, Harderwijk; L. Ziemeriuk, de Kim; Maria v. d. Velden, Leiden; Van Nijk, NoordwijkerhoutP. J. A. Salomons, P. A. Duba, RotterdamJ. Voor zaad, Serooskerke; Keetje De Bruin, Scheveningen; H. C. Noyen, Utrecht; wed. De Ruiter, niet vermeld. BriefkaartenA. Schreuder, J. A. Ber nard, Amsterdam; Van Kaspel, 's-Gravenhage. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is 'bepaald op Zaterdag den 13den November a. 3., des morgens te zeven uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Eergisteren had te Woubrugge de ingebruik neming plaats der nieuwe openbare school in het dorp, den 8sten April jl. in het openbaar aanbe steed. Deze school, ingericht volgens de eischen des tijds, strekt het dorp tot sieraad. De opening geschiedde na eene gepaste toespraak door den burgemeester tot de tegenwoordig zijnde wet houders, gemeenteraadsleden, onderwijzers en verder schoolpersoneel, welke beantwoord werd door den onderwijzer aan het hoofd der school geplaatst. De schoolkinderen zongen eenige toepasselijke liederen en werden bij deze gelegenheid zeer naar hun genoegen flink op versnaperingen onthaald. De heer C. Kuyper te Nieuw-Vennep heeft bedankt voor een beroep als predikant bij de Christelijk-Gereformeerde gemeente te Ter-Neuzen. Maandag 29 dezer zal in het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Hage worden aau- besteed het uitvoeren van eenige herstellingen aan het gedeelte jaagpad langs den Ouden Rijn van Woerden tot Bodegraven, voor rekening der ge meente Woerden. De kosten zijn geraamd op 2100. De volgende sergeants van den hoofdcursus te Kampen hebben met goed gevolg examen afge legd voor 2den luitenant der inf.: De Suars, De Jager, Kimmijser, Jacobs, Van der Garden, Du Croix en Stoof. Twee zijn er afgewezen. Tot assistent bij het zoölogisch onderwijs aan de universiteit ie Amsterdam is benoemd dr. C. Kerbert. Van het aan het Hbl. gemeld gerucht dat prins Alexander het voornemen zou hebben de reis met het oorlogsstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" naar Oost-Indië mede te maken, is volgens het Vad. geen woord waar. Het stoomschip „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisteren Scilly. Nieuws. Een kind in de Rijswijksche straat te 's-Hage, dat bij ongeluk uit een flesch met vitriool gedronken had, is aan de gevolgen daar van onder de hevigste pijnen overleden. Ock de vrouw, waarvan vóór eenige dagen melding werd gemaakt, die in een vlaag van krankzinnigheid uit een raam was gesprongen en in een sloot terecht gekomen, is aan de gevolgen bezweken. Thans wordt gemeld dat de zaak van De Jongh in de eerste helft der volgende maand in openbare terechtzitting zal worden behandeld. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren behandeld de bekende zaak tegen H. W. B. Knuyf, huisschilder, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 Februari 11. zijne ten huize van mr. J. R. Oorver Hooft, lid van de Tweede Kamer, in dienst zijnde zuster Catharina Elisabeth Knuyff te hebben vermoord. Bij het uitvoerig verhoor, dat besch. onderging, bleek dat hij zich bleef beroepen op een soort van moord lust, die hem ook na deu moord zijner vrouw en dochter was bijgebleven en dien hij herhaaldelijk had bedwongen, o. a. toen hij te Bovencarspel als schildersknecht bij eene weduwe werkte. Bij hem zijn teekeniDgen gevonden van vrouwenhalzen die doorgesneden werden. Hij had vroeger tijdens de instructie zijner eerste zaak gezegd dat hij vrouw en dochter had gedood, om ze voor ge brek te behoeden. Nu echter verkeerde hij iu be trekkelijk goeden doen. Besch. hield voortdurend de handen voor zijne oogen en antwoordde in een bevenden toestand, nu en dan sprekende van be rouw. De adv.-generaal mr. W. R. Op ten Noort requireerde zijne schuldigverklaring aan moord, en veroordeeling tot een levenslange tuchthuisstraf. De advocaat mr. D. Josephus Jitta wees op een aantal omstandigheden, die de toerekenbaarheid zeer twijfelachtig maken en aanleiding moeten geven tot een nieuw onderzoek door meer bepaald krank zinnigen-artsen. Als een bewijs van de vriendschappe- lijke gezindheid van sommige veroordeelden jegens de politie, deelt het N. v. d. D. mede dat een van de gebroeders Lavertu den politiecommissaris Steenbergen, die deze lieden bij hun bekende inbraak op de Keizersgracht te Amsterdam arres teerde, dezen heer zijn „complimenten" heeft laten brengen door zijne vrouw, die hem in Leeuwarden bezocht had. Te Weenen is gisterochtend omstreeks kwart voor achten een tamelijk sterke en zich her halende schok van aardbeving gevoeld. De bewe ging was op- en neergaande. Aan het meteorolo gisch instituut zijn vele telegrammen ontvangeD, waarin gemeld wordt dat de schokken ook waar genomen zijn te Serajewo, Fola, Derweaik, Triëst, Zilli, Klagenfürth, Fünfkirchen, Odenburg, Mar burg, Laibach en in andere plaatsen. Te Agram heeft bovendien een tweede en een uur later een derde aardschudding pla&ts gehad. Bijna elk huis

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1