Woensdag 10 November. N°. 6360. A0. 1880. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: LEIDSCH DAGBLAD. "J/* 1 1 Toot Leiden per 8 mauiden.1.10. Franco per po.«t..a 1.40. Afzonderlijke Nommers.'.a 0.03. TiD rebelsAIM.* 1.05» Iedere regel me^r.^a 0.171. Crooier, letters, naar plaatsrnimia. LEIDEN, 9 November. De vereenigde 1ste en 2de sectie van de ver- eeniging „Het Metalen Kruis", afdeeling Leiden, hield gisteravond hare jaarlijksche feestviering in het koffiehuis „Eigenzorg" aan den Stationsweg, waarvan de beide lokalen op smaakvolle en toe passelijke wijze met groen en bloemen, de natio nale en oranjekleuren, tropeeën, de borstbeelden der drie Koningen enz. versierd waren. Aan de tot hen gerichte uitnoodiging ter bijwoning, was door zeer vele stadgeuooten met hunne dames beant woord: de beide zalen waren goed bezet. Toen het oogenblik daartoe was aangebroken, nam de president der afdeeling, de beer E. H. Themps, bet woord, om in krachtige taal allen een welgemeend welkom toe te roepen en hun een genoeglijken avond te wenschen. Daartoe bestond thans nog meer reden dan vroeger, want het is nu juist een halve eeuw dat de dagen van 30 en 31 voorbij zijn, die dagen waarin elk rechtgeaard Hollander zijn goed en bloed voor het Vaderland veil had. In bijzonderheden ging hij de belangrijke beteekenis van dit feest na, om ten slotte de verwachting uit te spreken dat de hoop, welke de ouden op het jongere geslacht hebben gevestigd, wanneer dit eenmaal mocht noodig zijn, als onze bakermat door schendige hand of woeste horden werd aangetast, niet ijdel zal blijken te zijn. In den loop van den avond werd daarvan door verschillende sprekers, hetzij van leger, hetzij van schutterij, welke beide mede vertegenwoordigd waren, de verzekering gegeven. Het voorbeeld van de enden, zal op een nieuw „te wapen" des Konings, door eendracht en trouw, worden nagevolgd. Door velen werd nog het woord gevoerd of werden voordrachten gehouden ter afwisseling van de dans- nommers en de feestzangen. Er heerschte een aangename en opgewekte stemming, welke de feest vierende leden en genoodigden nog lang bijeenhield. Door onverwachte omstandigheden was de kolonel Leers verhinderd mede aanwezig te zijn: een ernstige ongesteldheid van een lid zijner familie eischte zijne aanwezigheid elders. Schriftelijk had hij echter zijne belangstelling in het feest te kennen gegeven. Voor een stampvolle zaal had gisteravond de uitvoering plaats van de Engelsche klokkenspelers onder directie van den heer Duncan S. Miller. Reeds te halfackt, dus voordat ze begonnen was, moest de toegang aan vele personen geweigerd worden. Zij, die zich niet vooruit van een kaart voorzien hadden, konden alzoo onverrichterzake terugkeeren. Wij zouden zeker in herhaling ver vallen van hetgeen bereids in dit blad gezegd is wanneer wij een verslag gingen geven van hetgeen wij gisteravond zagen en hoorden. Alleen zij nog opgemerkt dat de vaardigheid, waarmede de ver schillende klokken opgenomen en weder neergezet werden, alle aandacht verdiende. En wat het zingen betreft, de eigenaardige klank van het Engelsche dialect in verband met de mimiek, deed de aan wezigen zich uitstekend amnseeren. De heer J. L. Bejers te Utrecht zal een „staat van afstamming" het licht doen zien van de rechthebbenden in den negenden graad op de nalatenschap van de erfgenamen van Johan Van Halmael, canunnik van het kapittel van St.-Pieter te Utrecht, aldaar den 4aen Februari overleden, waar van de laatste erfgename in den achtsten graad, lady Francis Elisabeth Burmester, geb. Blaanw, den 30sten Mei 1878 te Londen gestorven is. De lijst bevat 241 namen, waaronder ook eenige stadgenooten. Ieders aandeel zal dus niet bijzonder groot zijn, maar door versterf kan het geval zich voordoen, dat men eene niet onaanzienlijke som in vruchtgebruik erlangt. In de voornaamste garnizoenen zullen de officieren dezen winter in verbandleer geoefend worden om, desvereischt, in geval van nood zelf een verband te kunnen aanleggen, wanneer de officieren van gezondheid afwezig zijn. Zooals men weet, moeten bij de oefeningen der troepen steeds verbandrandsels, het noodige bevattende, worden medegedragen. Voor opleiding konden tot heden jongelin gen in dienst treden om later bij het genie-eskader in Oost-Indië geplaatst te worden. Dit is thans in zooverre veranderd dat de minister van kolo niën in de maanden Januari en Februari hiertoe eene oproeping zal doen van jongelingen, die dan later na vergelijkend examen zullen geplaatst worden. Onder bevel van den lsten luit. der infanterie M. C. De Vos zal den 20sten dezer van Harderwijk een detachement suppletietroepen vertrekken, sterk 96 man, waarbij 6 onderofficieren, bestemd om de reis naar Indië voort te zetten aan boord van bet stoomschip „Madura." Aan den bevelhebber zijn als medegeleide toegevoegd de 2de luits. der infanterie C. A. De Jongh en W. J. C. Creutz Lechleitner. In het eindverslag over de Indische begrooting betreurt de commissie van rapporteurs, dat de nota's van wijziging in de oorspronkelijke ont werpen hoe langer zoo meer in omvang toenemeB, en, zich zelfs thans tot aanmerkelijke en diep ingrijpende veranderingen in het inwendig bestuur van onze overzeesche bezittingen uitstrekken. De commissie kan de opmerking niet weerhouden dat wanneer zulke wijzigingen in de begrooting worden gebracht op een tijdstip dat een nieuw sectie-onderzoek niet wel mogelijk is, niet geheel voldaan wordt aan het grondwettig voorschrift. De commissie rekent het voor het vervolg wen- schelijk dat zulke meer gewichtige aanvullingen het onderwerp uitmaken van eene snppletoire be grooting. Zij verklaart de schriftelijke gedachten- wisseling over de Indische begrooting gesloten. Bij de overweging van het hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1881 betreffende het depar tement van koloniën, beklaagde men zich dat ook nu weder dat onderzoek heeft moeten plaats hebben, zonder dat de Kamer van de begrootingen van Suriname en Curasao kennis droeg. Met voldoe ning ontwaarde men dal de toestand der kolonie Suriname eenigszins gunstiger begon te worden. Bijzondere berichten uit Suriname ontvangen, noemde men bemoedigend; terwijl in de mindere aanvrage voor de bijdrage van den staat aan de geldmiddelen van Suriname, eene toeneming der koloniale inkomsten werd gezien. Opnienw werd de vraag gesteld of tot handhaving der openbare orde en inwendige veiligheid in Suriname eene wel geordende politiemacht niet betere diensten zon kunnen doen dan de tegenwoordige landmacht, waardoor tevens eene vrij aanmerkelijke besparing van uitgaven zou te verkrijgen zijn. Verscheidene leden kwamen er tegen op, dat daarentegen de Cura^aosche landmacht door uitzending van 80 man uit Nederland zou worden versterkt, eene aanvul ling die met het oog op de noodzakelijkheid om het eiland tegen een onverhoedschen aanval van buiten te beveiligen, verdedigd werd. Door mr. Th. Van Stolk, advocaat aldaar, is een adres gericht aan Gedeputeerde Staten van Zaid-Holland, waarin hij hun verzoekt, om aan de begrooting van 'a-Gravenhage yoor 1881 hunne goedkeuring te onthoudeD, volgens art. 210 der gemeentewet, daar deze begrooting steunt op een heffing van tolgelden in strijd met de wet en evenzeer met het algemeen belang. De heer Ch. De la Mar heeft een drama in 5 bedrijven getrokken uit Cremers „Tooneel- spelers". De heer De la Mar zal er de hoofdrol in vervullen. Weldra zal een werk over Nederland, een reisbeschrijving van dr. Heinrich Hansjakob, het licht zien. 1Door wijlen den heer A. Hensmans te Amsterdam is een legaat van f 1000 besproken aan het R.-K. Jongens weeshuis aldaar. Te Apeldoorn zal door de heeren E. Appy en Leander Schlegel eene muziekschool worden opgericht. Te Donger, prov. Noord-Brabant, heeft eene Fransche geestelijke orde een gebouw aangekocht, dat vroeger als machinale garenspinnerij heeft ge diend. Het zal nn voor 160 personen worden ingericht. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs heeft de Fransche regeering, ten einde den invoer in Frankryk over landen, waar de druiflnis (phyl loxera) niet wordt aangetroffen - waartoe dus ook Nederland behoort - te voorkomen van planten,, heesters en dergelijke voortbrengselen van boom- kweekerijen, tuinen, broeikasten en oranjerieën, afkomstig uit door dat insect besmette streken, de ambtenaren der in- en uitgaande rechten aange schreven de bedoelde voortbrengselen aan de Fran sche grenzen niet toe te laten, tenzij vergezeld van een certificaat van oorsprong, afgegeven door den burgemeester of door een andere bevoegde overheid ter plaatse van afzending. Dit certificaat moet inhouden dat de daarin genoemde voort brengselen werkelijk van de plaats van afzending afkomstig zijn, en niet onlangs van buitenslands zijn ingevoerd. Bij beschikking van 8 Nov. is, namens den Koning, door den minister van waterstaat aan de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij, tot weder- opzeggens toe, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van telegraafgeleidingen, ten dienste van kloksignalen op de paardenspoorlijnen van die Maatschappij in de gemeente Amsterdam. De luit. ter zee lste kl. J. Haremaker, uit Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot reserve-officier van gezondheid lste kl. bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van de landmacht, de burgef- geneeskundigen (artsen)dr. G. Luchtmans, te Oisterwijk, en dr. J. A. Yisscher, te Brielle; - met 1 Jan. 1881: a. bevorderd tot bouwkundige bij den dienst van het loodswezen, de kust- en oeververlichting, zeemerken enz., de adj.-bouw- kundige bij de diensten A. C. Yan Loo; b. be noemd tot adj.-bouwkundige bij voormelde diensten W. K. C. Antheunissen. Oemcngd Nl«nwn> Na afloop der voorstelling, heden avond door Mile. Agar in den schouwburg alhier te geven, zal haar door leden van het studenten corps aan het hotel Levedag een serenade worden gebracht. Heden is door de politie alhier naar het huis van arrest te 's-Gravenhage overgebracht een manspersoon, genaamd H. B., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1