treden. - Naar aanleiding daarvan ontving de N. R. C. van een „oud-vrij williger-kapitein" een schrijven, waarin, uitgaande van het denkbeeld, dat eene zoo algemeen mogelijke deelneming wenachelijk ii, het verlangen wordt geuit dat de gemeentebeaturen de zeer enkelen, die door beperkte middelen ver hinderd zouden worden aan de reünie deel te aemen, daartoe door eene geldelijke tegemoetkoming ia ataat zullen stellen. - Dit verlangen kan 't blad niet ondersteunen. De gemeentebesturen zijn z. i. ■iet geroepen, voor zulke doeleinden over gemeen telijke fondsen te beschikken. Maar wel zou het blad het zeer wenscbelijk achten dat op andere wijze, hetzij dan door de sectiën van „Het Metalen Kruis", hetzij door particnlieren, de onvermogende oud-strijders, die tot het dragen van dit onder- scheidingsteeken gerechtigd zijn, werden in staat gesteld om aan de feestelijke bijeenkomst deel te nemen. Aan de wakkere mannen, die bloed en leven voor het vaderland veil hadden, is men dat ver schuldigd. In zijn zeer ongunstig oordeel over het be kroonde ontwerp-standbeeld van Jan van Nassau zegt „De Kunstbode" o. a.Het verdient afkeu ring dat de ontwerper voor het voetstuk van dit monument, aan het jaar 1579 gewijd, toen men in alles veel smaak vertoonde, zeer leelijke ver houdingen, lijnen en vormen koos, op zeer onge lukkige wijze zich inspireerend door Yitruvius. Voorts dat de vier kleine vrouwefiguren, die er tegen geplaatst zijn, en aan het geheel schaden, zeer onsmakelijk zijn. Verder moet betreurd worden dat de vier cartels met wapenschilden zeer leelijk z\jn; de XVIde eeuw leverde toch genoeg fraaie modellen van zulke onderdeelen op. Het beeld is overigens een vrij gewrongen poppetje met een veel te klein hoofd en een stijfgegroeiden linker arm. Het wordt gesteund door een mager pilaartje, dat aanstonds aan een offerblok doet denken, zooals die nog in sommige kerken en weeshuizen worden aangetroffen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Bataria, is Zaterdag te Napels aan gekomen en zou gisteren de reis voortzetten. Het ondervond op den Oceaan vliegend stormweer, waardoor eenige schade aan de sloepen werd ver oorzaakt. Het stoomschip „Celebes", van Amster dam, arriveerde gisteren te Bataria; de„Conrad" vertrok Zaterdag van Batavia via Marseille naar Amsterdam; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton. Z. M. heeft aan mr. P. G. Ten Zeldam Ganswijk, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend als kan tonrechter te Hoorn; den kapt. ter zee jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Schach van Perzië geschonken; aan den heer W. C. Van Oordt, gewezen consul der Nederlanden te Kauagawa, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Wasa-orde, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. SamaaKil Nieuw» Men schrijft ons uit Katwijk: Sedert 25 Oct. li. werden door 82 schuiten aangevoerd 852,000 stuks steur-en 2351 kantjes pekelharing. Voor volle steurharing werd besteed van f 10 tot f 16 en voor ijle van f 8 tot f 10 per 1000 stuks. Pekelharing werd geveild en opgehouden voor f 12'Zj a f 18 per ton. Voor zoover bekend is, bedraagt het gezamenlijk verlies veroorzaakt door den hevigen storm van 28 op 29 Oct. 11, 512 haring netten, 7 reeptouwen, 3 kabels, 1 anker, enz., waar van bij een schnit totaal verlies van de geheele vleet met toebehooren. Ook zijn door sommige schuiten Hollandsche en Franache netten opge- vischt en aangebracht. Wegens gebrek aan netten zijn er 7 schuiten met de haringvisscherij geëin digd om op de verschvisscherij uit te gaan. Men meldt ons nader uit Bodegraven dat slechts één jongetje aldaar door roodvonk is aangetast geweest en daaraan overleden. Zaterdag-morgen keerde te Dordrecht eene vrouw, welke een dien nacht ter wereld ge komen kindje in de R.-K. kerk ten doop had gehouden, huiswaarts. Toen zij tehuis kwam, be merkte zij dat het kindje was overleden. Als eene zeldzame gebeurtenis ten plattelande kan worden gemeld dat de rederijkers kamer „het Veldviooltje" te Beemster, in tegen woordigheid van zeer vele oud-leden, die van heinde en ver waren opgekomen, haar 25-jarig bestaan heeft gevierd. De negen werklieden te Middelburg, die zich aldaar hadden schuldig gemaakt aan dief stal van koffieboonen uit een schip, dat zij hielpen lossen, zijn veroordeeldacht elk tot zes weken en één tot acht dagen gevangenisstraf. Een geacht ingezetene van Dokkum, lid van den gemeenteraad, heeft een brief ont vangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Daar er niet om geld wordt gevraagd, denkt men aan wraakzucht. De zuivere opbrengst van de uitvoe ring door de Engelsche klokkenspelers te Dor drecht, gegeven in het belang der weezen-inrichting le Neerbosch, bedraagt f 444.71. Te Oud-Beierland is bij gelegenheid der kermis de kastelein uit een koffiehuis, wegens het na bezetten tijd daaruit verwijderen van een troepje muzikanten, door twee hunner met eenige messteken aan het hoofd gewond; een ander die den kastelein hielp, werd aan den hals verwond. Twee der daders zijn gearresteerd en gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Een treurig ongeval heeft te Warffum plaats gehad. Een oppassend jongmensch, genaamd Fr. Blink, 18 jaar oud en knecht bij den land bouwer D. Van der Tuuk, was bezig met ploegen en, aan den kant eener sloot gekomen, schijnt hij door een beroerte te zijn getroffenwant na eenigen tijd vond men hem met verwond hoofd, door den val op het ijs, dood in het water. Het gerechtshof te Leen warden heeft F. V., oud 31 jaren, zonder beroep, laatstelijk adsistent op een postkantoor, geboren en wonende te Groningen, schuldig verklaard aan het ver duisteren van goederen (effets) in eene openbare bewaarplaats gelegd (het postkantoor te Groningen) en hem met aanneming van verzachtende omstan digheden veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Uit Luxemburg meldt men dat twee daar te lande wonende gepensioneerde militairen het 50-jarig feest hunner benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde zullen vieren. Het zijn de majoor Buff van het voormalige Luxemburgsche bonds-contingent, en de wachtmeester der gendar merie Wampach. De eerstgenoemde verwierf de orde op 17 Nov. 1880 als 16-jarig korporaal. Bij het uitbreken der Belgische revolutie was de knaap geplaatst bij de 11de afdeeling infanterie op de citadel van Luik, en bij een uitval maakte hij zich, in vereeniging met twee zijner broeders, van welke de één luitenant en de ander eveneens kor poraal was, te midden van een hevig vuren van twee kanonnen met bespanning meester. De drie broeders kregen naar aanleiding daarvan de Militaire Willemsorde. Nooit waren de spoorwegrampen en ongevallen in België zoo talrijk als tegenwoordig treinen komen te laat, vertrekken niet op tijd, ontsporen, komeH in botsing, loopen weg, raken zoek en geheele rijen waggons zijn soms niet meer te vinden. Verleden winter werden al die verwar ringen en ongevallen toegeschreven aan het strenge seizoen, dan aan het plotseling invallend open weder, en men beloofde dat alles ten beste zou gaan, als men tot een normalen toestand zou zijn teruggekeerd. Intusschen blijft dezelfde wanorde voortduren. In 1878 waren er slechts 9 ongevallen op de spoorwegen, alleen gekwetsten. In 1879 waren er 41 gevallen, 4 dooden en 37 gekwetsten. In 10 jaren waren er 12 dooden, 60 gekwetsten en 111 gekneusden op 803,473,057 overgebrachte reizigers. Het staat dus te vreezen dat het jaar 1880, alleen, de 10 vorige jaren in dooden over treffen zal. De „Dundee Advertiser" beschrijft eene merkwaardige proefneming, die onlangs in de buitenhaven te Peterhead met den besten uitslag bekroond werd. Men liet aan den ingang der haven waar een holle zee stond, eenige flesschen olie op den bodem neder. Vervolgens deed men de olie ontsnappen - en zoodra zij tot de oppervlakte gerezen was, aanschouwde men eene werking, die naar tooverij zweemde. De zee werd effen en de golven, in stede van steil de koppen op te steken, rolden nog slechts met zachte schommelingen. In het dorpje Turkstein, in den El- zas, heeft een vader dezer dagen zijne drie kin deren in het water geworpen en daarna getraeht zich zei ven van het leren te berooven. Of de man in een aanval van waanzin gehandeld heeft, is nog niet uitgemaakt. Het merkwaardigste echter is dat het oudste der drie kinderen, een jongen van zes jaar, er niet alleen in geslaagd is uit het water te komen, maar ook zijn broertje van 2'/a jaar te redden. Het jongste, een meisje van 20 maanden, is verdronken. De vrouw van een pachter te Ch^teau- renard (Bouches-du-Rhöne) ging in de vorige week, door moederlijke bezorgdheid gedreven, een harer schoolgaande kinderen, dat wat lang wegbleef, te gemoet en liet toen een kind van zes maanden alleen in het wiegje in de keuken achter. Toen zij een uur later terugkwam, wachtte haar een vreeselijk schouwspel. Een varken dat niet zorg vuldig genoeg opgesloten was, had den weg naar de keuken gevonden en was druk bezig het kleine wezentjeop te eten. Op de angstkreten der arme moeder kwamen de buren het dier verjagen. Het kind was echter dood: het hoofd en de helft der armpjes waren reeds verslonden. Eenige dagen geleden was de stoker van een spoortrein op den Midland-spoorweg tusschen Manchester en Liverpool bezig nieuwe kolen op het vuur te werpen, toen plotseling eene hevige ontploffing plaats had, waardoor de stoker en de machinist beiden zwaar gekwetst werden. De laatste kon gelukkig nog den trein doen stoppen. Het is nog niet gelukt te ontdekken, wat tot de ontploffiog aanleiding gegeven heeft. De roovers, die de stad Januaria (Bra zilië) plunderden, zijn bij Urubu (in de provincie Bahia) door de troepen der regeering achterhaald. Bijna allen werden gepakt; in het gevecht, dat plaats had, kwamen 60 menschen om. BUITENLAND. Frankryk. In zijne Donderdag 11. gehonden zitting heeft de Parij8che gemeenteraad een begin gemaakt met de artikelsgewijze behandeling van het com munistische ontwerp eener nieuwe regeling der gemeente Parijs. De eerste zes artikelen, betref fende het kiesrecht, de periodieke vernieuwing van den raad, het onderzoek der geloofsbrieven, open baarheid der raadszittingen en de bezoldiging van het lidmaatschap van den raad, zijn reeds goedgekenrd. De heer Guyot, senator van het departement Aube, is overleden. Hij behoorde tot het linker centrum. Spanje. De „Epoca" zegtHet comité der houders van Spaansche schuld moest zijn gevoelen uitspreken over de conversie van die schuld, want dat gevoelen zou van grooten invloed zijn om eene oplossing van het vraagstuk te verkrijgen, gunstig voor den Staat zoowel als voor zijne schuldeischers. Volgens de „Daily News" is bij de zooge naamde dynastieke liberalen in Spanje eene steeds toenemende vijandige gezindheid jegens het minis terie Canovas del Castillo op te merken. Te Barcelona en Cordova zijn vergaderingen gehouden, waaruit deze stemming blijkt. Een groot deel der partij toont neiging om zich aan te sluiten bij de democraten en republikeinen onder den heer Castelar, ofschoon maarschalk Campos en de heer Sagasta trachten de opkomende ontevredenheid ten opzichte van de conservatieve politiek te matigen. Ctaroot-Brit&niile. De opstand der Kaffers in Zuid-Afrika zal, naar de Engelsche bladen meenen, nog veel moei lijkheden baren. Hij grijpt dan ook blijkens een telegram van 1 November al weder meer om zich heen. Men vreest thans dat ook de stam der Temboe's tot openlijken opstand zal overgaan; onderscheidene hoofden van dien stam toonen zich allhaus zeer vijandig, ofschoon het voornaamste der hoofden, Songehizwe, tot nu toe aan Engeland trouw blijft en zich zelfs onder de bescherming van majoor Elliot geplaatst heeft. - Kolonel Clarke ver brandde het dorp van Moletsane en zal de vesting van dat Basuto-hoofd aanvalleneen afdeeling Kaapsche troepen deed een strooptocht en maakte 40 paarden buit bij Maseru; zij telden 1 doode en 6 gewonden. De verliezen van denvijand waren aanzienlijk.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2