N°. 6358. Maandag 8 November. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.06. 0.17i Tweede Blad. Niet minder dan 200 getuigen zullen beden voor den krijgsraad van St.:Petersburg ver LBID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Voor Lekkfl per S raatadeti......L10. Franco per poeta 1.40. AIzouderlijke Hommena 0.05. PRUS DER ADVERTENTIES Vu 1—0 leden njel moe Grootere letten pbaunlmt*. tSremeittgd Nleavra Hedenmorgen is een man, die met een mestschuit onder de Vlietbrug doorvoer, van zijn vaartuig in het water gegleden, en met veel moeite door de hulp van tal van personen gered. In den nacht van 4 op 5 dezer is de knecht A. Van der Molen, van den beurtschipper van Haarlem op Utrecht, door de duisternis mis leid onder Ondshoorn te water geraakt en ver dronken. Alle aangewende pogingen om de levens geesten weder op te wekken, bleken spoedig vruch teloos te zijn. De zaak van De Jongh is thans bij be- schikking van de raadkamer der Haagsche recht bank verwezen naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof. In Den Haag zijn in de afgeloopen week drie diefstallen gepleegd: 1°. in eene bier brouwerij op de Prinsengracht; 2*. in eene open poort in de Trompstraat; 3®. in eene woning op de Breedstraat. - Te Scheveningen zijn des nachts in de villa „Buitenzorg", ten nadeele van den heer A. A. P., een paar pendules, eenige dekens, spreien en ander beddegoei, alsmede twee tafelkleeden ontvreemd. In de Prins-Hendrikstraat te 's-Hage had gisteren een droevig ongeval plaats, doordat een metselaar van een vrij hoogen steiger viel - de man kwam op zijn borst terecht - en spoedig daarna den geest gaf. Nadat door een officier van gezondheid eerst de noodige hulp was verleend, werd hij naar zijne woning op den Noordwal vervoerd. Een waarschuwing voor winkeliers: Dezer dagen kwam in den manufactuurwinkel van de wed. S., op de Nieuwe Haven te 's-Hage een vrouw om een omslagdoek te koopen. Natuurlijk moest de doek gepast worden. Toen de winkel juffrouw op verzoek van de koopster ook eens zag hoe die doek van achteren wel stond, wist laatst genoemde twee andere doeken weg te kapen en onder hare kleederen te verbergen. Van den koop kwam niets; de winkeljuffrouw moest nog maar eens met de doeken aan huis, ook op de Haven, sturen, dan kon de vrouw beter keus doen. Toen de vrouw vertrokken was, bemerkte men den dief stal, doch aan het opgegeven adres was de dievegge natuurlijk Diet te vinden. Te Bodegraven komen talrijke ge vallen voor van mazelen, alle van goedaardige soort ook enkele gevallen van roodvonk, waarvan twee met doodelyken afloop. Ia het gasthuis te Dordrecht heeft met gunstig gevolg eene zeldzame operatie plaats gehad, namelijk het uitnemen eener door kanker aangetaste kaak, bij eene vrouwelijke patiënt, waartoe, om daar bij te kunnen komen, eerst de wang moest worden opengelegd. De operatie is gedaan door den chirurgijn Moulin, in tegen woordigheid van een zevental artsen en heelkun digen te dier stede. De patiënte bevindt zich naar omstandigheden wel. Zekere G., te Mechelen, is op zijne kamer dood gevonden. De ongelukkige was ge storven ten gevolge van het bovenmatig gebruik van jenever. Zijne ledematen waren afgrijselijk verwrongen en in de eene hand hield hij nog eene flesch jenever. schijnen in het proces der 16 politieke misdadi gers, waaronder 3, beschuldigd van de hand te hebben gehad in den aanslag op het winterpaleis. Te Dour, in Henegouwen, is verleden Woensdag in eene mijn een „cage" met dertien werklieden, door het breken der kettingen in de diepte gestort. Er schijnt geen twijfel aan te z:jn, of de ongelukkigen zijn allen omgekomen. Een wandelaar ontwaart een metse laar, die een werktuig opheft om een jongmensen, die hem een scheldwoord naar het hoofd werpt, een gevoelige bestraffing toe te dienen. De getuige wendt den slag af, door den werkman zijn stuk gereedschap uit de hand te slaan, doch nu valt deze met zijne vereelte handen den wandelaar aan, die, daar hij het onderspit delft, om hulp uitziet naar den door hem bevrijden jonkman. Deze echter verroert zich niet, maar slaat bedaard den strijd gade. Eindelijk wordt de wandelaar door eenige voorbijgangers ontzet en nu wendt hij zich tot den jonkman met de verwijtende vraag waarom deze op zijn beurt zijn bevrijder niet heeft ge holpen. „Wel," luidt het antwoord, „die man is mijn vader." Te Bressoux nabij Luik had een 19- jarig persoon tweemaal kort na elkander geringe inkoopen gedaan bij eene fraitverkoopstereindelijk voor den derden keer vroeg hij vruchten voor vier sous en gaf der winkelierster een rolletje centimes in betaling, doch terwijl zij den inhoud natelde, bracht de bezoeker haar met een bijl, die hij onder zijne kleederen verborgen had, verscheiden slagen op hoofd en schouders toe. De moordenaar, die in een tuin, waar hij zich veilig waande, werd gevangengenomen, bleek reeds vroeger wegens dief stal veroordeeld te zijn geweest. Terwijl de koetsier van een equipage te Brussel een apotheek was binnengetreden, nam een onbekende zijn plaats op den bok in en legde de zweep op het paard. Wel heeft de politie tot dusver het spoor van den vermetelen dief nog niet ontdekt, maar het paard werd in de gemeente Cureghem gevonden, het rijtuig in een herberg te Molenbeek-St.-Jean, waar de onbekende een zadel had ter leen gevraagd, waarschijnlijk om zich met het dier alleen te verwijderen. De herbergier had hem echter zijn verzoek geweigerd en daarop was de onbekende spoorloos verdwenen. In het laatst van Augustus was zekere vrouw Malher te Parijs door een dolle kat gebe ten. Alle middelen die de wetenschap voor een dergelijk geval aan de hand doet, waren met zorg toegepast, zoodat men meende te mogen vertrou wen dat alle gevaar voor noodlottige gevolgen geheel geweken was. In het begin der vorige week deden zich echter de volgende verschijnselen van razernij voorTerwijl vrouw Malher in hare wo ning rustig met éen bnnrvrouw zat te praten, wierp zij zich eensklaps met doodsbleek gelaat en met bloed beloopen oogen, onder het uitstooten van kreten, welke veel overeenkomst hadden met het gemanw van een kat, op haar ontstelde gast, die zij in den arm trachtte te bijten. De buur vrouw ontkwam het gevaar door de straat op te snellen, waarheen zij door de ongelukkige krank zinnige gevolgd werd. Onder de vreeselijkste pijnen wentelde deze zich daar op de steenen, terwijl zij zich met hare nagels de baren uit het hoofd en stukken vleesch uit het lichaam rukte. Niemand durfde haar naderen, totdat twee politie-agenten een einde aan het afschuwelijk schouwspel maakten, door met de grootste voorzichtigheid een laken over haar heen te werpen en haar geheel daarin te wikkelen, zoo dat elke beweging onmogelijk was. Nadat zij in het gasthuis gebracht was, maakte de dood spoe dig een einde aan het lijden der ongelukkige vrouw. BUITENLAND. Oosteni*—ITong;. Monarchie. In de zitting der Oostenrijksche delegatie te Buda-Pest heeft, in eene uitvoerige rede over het Oostersche vraagstuk, baron Von Haymerlé gisteren de algemeene Oostersche politiek aldus gekenschetst, dat „wij bet evenwicht tusschen het Balkan-schier eiland en het evenwicht van den invloed der Europeesche mogendheden trachten te behouden." Ook streefde hij er naar, voortdurend vriendschap pelijke betrekkingen met de naburen te onderhou den. Mocht echter een dier naburen eene tegen overgestelde houding willen aannemen, dan zou de Oostenrijksche regeering het staatsbelang doen gelden. Het grondbeginsel van zijn politiek en die van graaf Andrassy in de laatste jaren bestond in vastheid in politieke strekking en doel. De budget-commissie der Oostenrijksche delegatie behandelde gisteren de buitengewone begrooting van het departement van oorlog. De minister van oorlog verdedigde in een uitvoerige rede de sommen, gevraagd voor versterkingen. Hij zeide dat de uitrusting van Oostenrijks veldleger thans slechts zeer geringe leemten heeft, maar daarentegen voor de fortificatiën bijna niets gedaan is. Bij de behandeling der artikelen werd voor aanschaffing van kustgeschut van groot kaliber ten behoeve van Pola, in plaats van 960,000, slechts 320,000, voor het bouwen van nieuwe werken te Pola, in plaats van 750,000, slechts 240,000 fl. toegestaan. De post voor vergrooting van het ver sterkte kamp te Krakau werd geschrapt. De post voor vestingwerken te Przemysl, overeenkomstig het voorstel der regeering, met 400,000 van de totale raming van 5'/j millioen, goedgekeurd. Ook werden de herstelling der versperringen te Predel en in het dal aan den straatweg van Ponteba, overeenkomstig het regeeringsvoorstel, toegestaan. De overige posten werden in hoofdzaak goedge keurd. - Bij de behandeling der buitengewone begrooting voor marine werd de post voor twee torpedo-vaartnigen van 134,000 tot 67,000 ver minderd. Evenzoo de post voor geschut-aankoop van 138,000 tot 92,000 gld. De begrooting werd overigens aangenomen. Rusland. Loris Melikoff heeft met het oog op de duurte van het brood te St.-Petersburg gelast dat het overtollige koren in de militaire magazijnen tegen den gewonen prijs zal worden verkocht. De koop lieden, die groote hoeveelheden graan opkochten om de markt te dwingen, zouden worden vervolgd. De prijs van het roggebrood is thans driemaal zoo hoog als in de gewone tijden. Tereenigde Staten. Duizend burgers hebben zich te Denver, in Colorado, als politiemacht gewapend, om ver dere ongeregeldheden aldaar te voorkomen. In het geheel zijn dertig belhamels der oproerlingen in hechtenis genomen. - Bij de stemming te Phila delphia is by een straatgevecht in de benedei- stad een man neergeschoten. - Te Johnson, in Zuid-Carolina, is bij een gevecht tusschen blanken en negers een neger omgekomen en zijn drie anderen gekwetst.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1