zakei ter sprake gebracht. Door eenige leden werd dat beleid geprezen en als resultaten daarvan gewezen op de gunstige voorwaarden, verkregen bij de met België gesloten overeenkomst betreffende het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, op de zelfstandige houding door Nederland bij de erkenning der onafhankelijkheid van liumeniè aangenomen, en op het tractaat tot wede; zijdsche uitlevering van misdadigers, met Noord- Anic 'ka gesloten. Vele leden evenwel konden zich met lien lof niet vereenigen, en meenden dat vooral omtrent de voortreffelijkheid van laatstvermeld trac taat. ook door den minister zelven hij de mededeeling van liet sluiten er van, te veel ophef was gemaakt. Verd; nt de minister in deze geen blaam, bijzondere verd nsten kunnen hem deswege evenmin worden toegc o-nd. Andere leden gingen verder en verklaarden de bepa i a gen van dit tractaat zóó ongunstig te achten, dat zij li ver geen dan dit tractaat zouden hebben zien tot stand komen. In overweging werd gegeven of er niet meer verband zou kunnen gebracht worden tusschen het personeel der bezoldigde consulaten en dat der diplomatie. Door een lid werd bezwaar gemaakt tegen de toelating van een ..auselijken nuntius bij ons hof. Deze opmerking werd door andere leden gedeeld. Daartegen werd ech ter g.-wezen op de bepalingen van de onder waarborg der mogendheden vastgestelde regeling betreffende den toestand van den Heiligen Stoel, volgens welke het behoud der souvereiniteitsrechten den paus verzekerd is. - De meerderheid achtte de voorgestelde tractements- verhooging van den gezant te Parijs niet gerechtvaar digd. De voor de legatie te Rome voorgestelde ver hooging vond o. m. insgelijks vrij algemeen bestrij ding Eenige leden wezen op de noodzakelijkheid om verbetering in den toestand der consuls te brengen. Er werd aangedrongen op de wenschelijkheid om overal waai zulks mogelijk is, Nederlanders tot Nederlandsch consul aan te stellen. %3k ©3» is l£ *1 Pi leuw» Hedenmorgen te ongeveer k wart over twailven is een begin van brand ontstaan in het markthuisje op de Beestenmarkt, dat echter spoedig door middel der waterleiding is gebluscht. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaanO. L. B. S. te Leiden, wegens bevisschen van eens anders vischwater zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende, alhier, tot 4 of 1 dag, en dezelfde, wegens medeplichtigheid daaraan, tot 3 of 1 dag; C. De M., te Rijnsburg, w. diefstal van uien, te Rijnsburg6 dagenN. v. d. K., te Leiden, w. als gezagvoerder van een stoomboot, zonder kracht te verminderen, varen langs kleine vaartuigen waarvoor de golfslag gevaarlijk kon zijn, te Katwijk: f 10 of drie dagen; W. de G., G. D., L. v. B., P. K., C. P. en P. K.; te Leiden, w. zwemmen op een plaats waar zulks gezien kan worden door het publiek, te Zoeterwoude, ieder tot f 0.50 of 1 dag; A. S., te Leiden, w. idem, tot 3 of 1 dag; H. v. R., te Leiden w. rijden op de klinkerstraat te Leiden, tot 3 of 1 dag J. P., C. O., Chr. De L., te Leiden, J. J. v. W. en C. v. U., te 's-Gravenhage, J. D., te Leiden, G. J. te Lisse, N. De C., te Leiden, P. H., idem, H. v. A., te Hazerswoude, J. De N., te Sassen- heim, en P. K., te Katwijk, w. in verboden richting rijden door een steeg, alhier, tot 3 of 1 dag; P. E., te Leiden, w. idem (tweemaal) tot idem (tweemaal); W. D. J. M., alhier, w. idem (een maal) en rijden in overmatigen draf, tot idem (tweemaal)C. V., w.. rijden in verboden richting door een steeg en niet gehoorzamen aan een be vel der politie ten aanzien van het rijden (8 dagen uitgesteld); E. v. B. en A. J. M., w. rijden in draf en in verboden richting door een steeg, idem, tot idem (tweemaal); C. W., w. idem en in be schonken toestand, tot idem (driemaal)H. P. B., w. in draf rijden door een steeg, tot 3 of 1 dag; J. K., w. idem, (tweemaal), tot idem (twee maal); H. B., w. idem, (eenmaal) en niet uitwij ken voor een tramwagen, tot idem, allen te Leiden. De in de vorige week gewoed hebbende stormen hebben niet alleen aan de Scheveningsche visschersvloot belangrijke schade toegebrachtmaar ook op andere plaatsen, als Katwijk en Noordwijk, is de geleden schade groot. Deze kan nog niet juist berekend worden, doch wordt op minstens f 50,000 begroot. De rechtbank te Amsterdam behan delde gisteren de zaak van de tweede serie van beklaagden, in het oproer in de Joden-Breedstraat aldaar betrokken. De beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraf van twee maanden, of van 15 dagen met geldboete, of alleen tot boete. In een perceel op het Plora-park te Haarlem is hedennacht ingebroken, waarbij men een jas heeft gestolen. 122 beschuldigden, 67 uit IJsbrech- tum en 55 uit Grauw, die voor het kanton gerecht te Sneek moesten verschijnen wegens het vertoeven na gezetten tijd in de herberg, zijn door den kantonrechter vrijgesproken. Gistermorgen is bij Den Bosch een man door een trein overreden en op de plaats gedood. Te Maastricht kwam een boer bij een horlogemaker om een horloge te koopen. Toen hij er een in de band had, ging hij er mede de deur uit en zette het op een joopen, gevolgd door den horlogemaker en een troep jongens onder het roepen van „Houdt den diefOok een politie-agent sloot zich bij de vervolgers aan. De dief rende zoo de stad en eindelijk het land uit, zijn vervolgers op de Belgische grens ademloos achterlatende. Ruim 1 2,000 personen werden sedert 28 September jl. door de Zuider-Stoomtramweg- maatschappij vervoerd van Breda naar Oosterhout. Het goederenvervoer was eveneens zeer belangrijk in de afgeloopen maand. Het schijnt in Bochum zeer onveilig te worden; in minder dan twee weken hebben daar vijf moorden plaats gehad. Voor eenige dagen weer werd even buiten de stad een vrouw gevonden, die met afgesneden polsaderen en schandelijk ver minkt onder struiken verborgen lag. De ontstel tenis in de stad is algemeen. Uit Chambery wordt het volgende gemeld: Op de pachthoeve Jollivet heeft een vreeselijk voorval plaats gehad. De pachter houdt er zes bulhonden op na, die over dag opgesloten zijn, doch 's nachts losgelaten worden om het erf te bewaken. Op een morgen in het begin dezer week had men vergeten de half wilde dieren vroegtijdig op te sluiten en toen nu tegen zeven uren twee vrouwen, moeder en dochter, zonder erg het erf opwandelden, werden zij eensklaps van alle kanten door de honden aangevallen. In den akeli- gen, ongelijken strijd die nu volgde, werden de ongelukkige vrouwen verschrikkelijk toegetakeld. De dochter had o. a. een oog verloren, terwijl der moeder geheele stukken vleesch uit den hals en het gelaat waren gescheurd. De dieren waren zoo razend dat de pachter, die verschrikt was komen toeschieten, door zijn bevel niet in staat was hen te bedwingen. Eerst toen hij een geweer gehaald en drie van de dieren had neergeschoten, gelukte het hem een einde aan het gruwelijke tooneel te maken. De toestand der slachtoflers is hopeloos. De „Shipping Mercantile Gazette" van 3 November bevat een bericht, waarin ver meld wordt dat genoemd blad nog nooit eene lijst van zeerampen bevatte zóó als die van Dins dag 11., waarin meer dan 300 zeerampen, groo- tendeels veroorzaakt door de laatstelijk gewoed hebbende stormen, zijn opgenomen. Te Lloyd werden in één dag 130 verongelukte schepen geboekt. Dinsdag-morgen te tien uren is in de „Banque Nationale" te Antwerpen een onge looflijk stoute diefstal gepleegd. Een geëmploy eerde van die instelling, die reeds 20 dienstjaren telt, had juist eene som van 10,000 fr. aan bankpapier ontvangen en was bezig die nog eens na te tellen, toen een bankbiljet van 20 fr. bij die bezigheid op den grond valt. Hij bukt zich om het op te rapen, doch hoe groot is niet zijne ontsteltenis, toen hij bemerkt dat in dien korten tijd al het overige papier van zijn bureau verdwenen is. Er volgde natuurlijk een groote opschudding, en de politie, die onmiddellijk verwittigd werd, legde in het gebouw van de Bank zelf de hand op twee Engelschen. Men had dezen, een oogenblik vóór den diefstal nog, in gezelschap gezien van een derde, die zich in de algemeene verwarring ongemerkt had weten te verwijderen. Èn de dief èn het papier zijn en blijven intusschen zoek. BUITENLAND. Frankrijk. De gemeenteraad van Rouaan heeft 5000 fr. beschikbaar gesteld als eerste inschrijving voor een monument ter eere van Jeanne d'Arc. De Eransche Afrika-reiziger, graaf DeSemellé, is op den terugkeer naar zijn vaderland overleden. Uit Parijs wordt gemeld dat het „tribunal des couflits" in zijue eerste, gisteren gehouden zitting een request, waarbij de heer Cazot, minister van justitie, als voorzitter dier rechtbank gewraakt werd, heeft afgewezen. De paters der Orde van het Heilig Sacra ment en de Capucijuers te Angers zijn gisteren uit hunne kloosters verdreven. De bisschop heeft deze laatsten vergezeld. - Te Saint-Etienne zijn de Capucijners, te Havre de Dominicanen, te Valence de Redemptoristen, te Autun de Oblaten, te Cahorn de Capucijners, te Orleans de Maristen, te Never3 de Oblaten, te St.-Audelain en te Nantes de Prémoutrés, te Poitiers de Dominicanen, te Bourges de Franciscanen, te Besan$on de Capu cijners verdreven. Overal moesten de deuren worden opengehouwen en is protest aangeteekend. Op ver scheidene plaatsen moest men door de vensters inklimmen. Te Dvon kwam de president der recht bank den commissaris van politie, die bezig was de Dominicanen te verdrijven, vragen op wiens last hij zulks deed. De commissaris vertoonde een bevelschrift van den prefect en weigerde verder de namen der slotenmakers en metselaars, die hij gebruikte, op te geven. DultsicklainL De Provinciale Landdag van Hannover heeft besloten om de stokslagen als disciplinaire straf in het provinciale werkhuis weder in te voeren. In 1872 was die straf afgeschaft; vóór dien tijd schijnt het zelfs gewoonte geweest te ziju om ieder die in het werkhuis was, bij zijn komen en gaan een dracht slagen te geven. Na 1872 was de be volking van het werkhuis sterk toegenomen en men wachtte nu veel heil van het herstel der vroegere toestanden. Het baatte niet of de min derheid in den Landdag al wees op de verschillende oorzaken, die tot het vermeerderen der landlooperij, gelijk der misdaden, in de laatste jaren hadden bijgedragen; of zij betoogde dat die vermeerdering met het verdwijnen der bedoelde oorzaken zou ophouden en de nadeelen van het oude stelsel in het licht stelde. De meerderheid was nu eenmaal van een ander gevoelen en zal het thans met de stokslagen beproeven. Ten gevolge van den kleinen staat van beleg in Hamburg hebben reeds tachtig socialisten bevel gekregen de stad te verlaten. De meesten van hen zijn hoofden van huisgezinnen. - Onder de aangeschrevenen bevindt zich ook het lid van den Rijksdag Hartman, de vertegenwoordiger van het tweede kiesdistrict van Hamburg. Oosteiu'.-Hong. Monarchie. In de Oostenrijksche delegatie is gisteren de begrooting van buiteulandsche zaken in behandeling gebracht. Baron Hübner ontwikkelde in eene uit voerige rede de stelling, dat het oorlogsgevaar voor de toekomst van Frankrijks zijde dreigt; hij be pleitte eene onmiddellijke verdaging der Oostersche quaestie en nauwe aansluiting aan Duitschland en Rusland. De afgevaardigde Demel bestreed de stel ling en de motieven van baron Hübner; in het bijzonder wilde hij van eene aansluiting aan Rus land niets weten, en ten slotte sprak hij den wensch uit dat de richting en het doel der Oostenrijksch- Hongaarsche politiek aan de delegatie zouden wor den medegedeeld. Professor Suesz vestigde de aan dacht der regeering hoofdzakelijk op de Donau- quaestie en de daarmede samenhangende oecono- mische belangen der monarchie. De Poolsche af gevaardigde Grocholski verklaarde zich ten stelligste tegen eene aansluiting aan Rusland. Na eene rede van den rapporteur Von Plener, en nadat de minister van buitenlandsche zaken, die de hem gestelde vragen in den loop van het debat voor zooveel mogelijk beantwoord had, nog met nadruk had verklaard dat hij de bevordering der oeconomische belangen des rijks als een eersten plicht der regeering beschouwde, werd de begroo ting van buitenlandsche zaken overeenkomstig de voorstellen der commissie goedgekeurd. Groot-Britannlo. De personen, tegen wie eene akte van beschul diging bij de Queen's Bench te Dublin is inge diend, zijn de volgende: de heeren Parnell, Dillon, Biggar, Sullivan en Sexton, allen leden van het Lagerhuis voor Ierland; voorts de heer Egan, penningmeester van de Land-League, de heeren Brennan en O'Sullivan, secretaris en onder-secretaris,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2