S°. 6357. Zaterdag 6 November. A0. 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: LEIDSOH DAGrBLAI). PRIJS DEZER COrJRANT: Voor Leiden per 8 maander,.-.v.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers...v.0.05. Valk l*»ö ratals'y- - -1.05. Iedere regel -aMtfw» - 0.17^- GrooteraAetters naar plaatsruimte. ÖLEIDEW, ".November. In de Staatscourant van heden komt het ver slag voor van de commissie, belast met het afnemen van. het examen vnn hen, die de bewijzen wenschen te leveren dat zij tot de beoefening der natuur wetenschappen voldoende voorbereid zijn, den 21sten 'en 22steu September in de Stadszaal en van den 23sten September tot den Bsten October in het gebouw van de boogere burgerschool te Leiden gehouden. Voor bet examen hadden zich 46 candi daten aangemeld. Hiervan zijn twee wegens ziekte bij het schriftelijk werk niet opgekomen; één heeft zich den tweeden dag teruggetrokken, en één beeft wegens eene opgekomen ongesteldheid het schriftelijk examen moeten verlaten, maar is later - den 6den October - op zijn verzoek, door de com missie aan een nieuw schriftelijk onderzoek onder worpen, voor zoover hij het eerste niet meege maakt had. De 46 candidaten werden voor het mondeling examen opgeroepen in ploegen van 6, elke ploeg voor den tijd van twee dagen. Slechts de eerste 42 candidaten ontvingen deze oproeping, daar verondersteld werd dat de laatste 4, allen uit LeideD, in de plaats van een niet opgekomen candidaat zouden kunnen treden. Zooals uit deze opgave van de opkomst voor het schrif telijk examen blijkt, konden inderdaad de 4 overgeblevene candidaten worden ingedeeld, zoodat het mondeling examen 14 dagen duurde. Door het spoedig herstel van den op het schriftelijk examen ziek geworden candidaat en zijne toelating tot het mondeling examen, werd deze duur met een halveu dag, tot 8 October, verlengd. In 't ge heel hebben dus 43 candidaten aan het examen deelgenomen. Hiervan werd aan 18 candidaten het diploma toegekend, en, na door hen in tegen woordigheid der commissie te zijn onderteekend, uitgereikt. Ook plaatste de geslaagde candidaat zijne handteekening op een daarvoor bestemd naamregister. De namen der geslaagde candidaten zijn be reids in deze courant medegedeeld. De toelating had plaats voor 17 candidaten met algemeene stemmen, voor één candidaat met 4 tegen 3 stemmen. Van de 26 afgewezenen werden 3 met •meerderheid van stemmen, alle overige met alge meene 3temmen afgewezen. De uitslag van het examen moet dus zonder eenigen twijfel beneden het middelmatige genoemd worden. In "*t geheel kon voor wiskunde slechts 6 maal en voor de Eransche taal slechts 5 maal het cijfer goed worden toegekend; voor 't Nederlandech en 't Hoogduitsch daarentegen waren de resultaten in dit opzicht gunstiger. Bij de geringe eischen die de com missie gesteld heeft, is deze uitkomst te meer teleurstellend. Van tien candidaten moest het schriftelijk werk voor het Nederlandsch onvoldoende gerekend wor den, omdat daarin zeer grove fouten voorkwamen tegen de beginselen der spelling, of omdat daarin alle geleidelijke gedachtengang en alle zinverband ontbrak. De inhoud van de opstellen was over het algemeen arm aan gedachten. Bij het mondeling examen bleek dat velen met de taalregels onbekend waren en slechts zeer weinigen konden rekenschap geven van de veranderingen, die de woorden door verbuiging of vervoeging ondergaaneen helder begrip van de gronden der spelling hadden er slechts drie. De beteekenis van vreemde woorden was velen een raadsel, zoodat zelfs novellist door nieuweling werd verklaard. Ingewikkelde volzinnen, zooals die van Potgieter, konden slechts zelden goed uiteengezet worden. Beelden en vergelijkingen QTC£ nameen oppervlakkig begrepen; toch meende de commissie dat het verstaan van uitdrukkingen als: „den bodem in slaan" of „hinderpalen nit den weg ruimen", wel mocht geëischt worden. Niet te verwonderen is het dus dat de uitslag van het examen voor het Nederlandsch ongunstig was. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft benoemdtot zijn vice-president den heer E. César Segers, pred. te Leiden, tot zijn secretaris den heer *L. Overman, pred. te Spijkenisse, en tot lid van het provinciaal college van toezicht mede den heer L. Overman. Men schrijft ons uit Lisse: De Zangver- eeniging „Crescendo" alhier gaf gisteravond hare tweede buitengewone vergadering, welke door een flink publiek werd bezocht. Het programma, be staande uit veertien nommers, werd ook nu weder naar aller genoegen uitgevoerd, zoodat de werkende leden en hun directeur de voldoening mochten smaken vele ingezetenen een genoeglijken en ge- zelligen avond te hebben verschaft. Het decoratief der zaal voldeed ook algemeende heer Crommelin alhier had daartoe welwillend groen en bloemen afgestaan. De weg voor den stoomtram is in deze gemeente zoogoed als gereed; algemeen is de wensch dat de aankondiging der opening spoedig zal volgen dan zal het ondervonden ongerief voorzeker weldra vergeten zijn. Naar men verneemt, sal in het volgend jaar bij de vieriug van het 49ste lustrum der hoogeschool te Utrecht een gekostumeerde optocht worden gehouden, waarbij de intocht van Matthias van Oostenrijk in Brussel in het jaar 1578 zal worden voorgesteld. In den foyer van den Grooteu Schouwburg te Rotterdam had gisteravond eene vergadering plaats van subsidianten in de Nieuwe Rolter- damsche Schouwburgvereeniging, tot welke ver gadering ook toegang hadden alle belangstellenden in het in stand houden van een eigen Hollandsch tooueelgezelscbap te Rotterdam. De penningmeester, de heer Edmund Van Hoboken, bracht den staat van verlies en winst der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeniging ter tafel over het tooneel- jaar 187980, in ontvangst en uitgaaf sluitende op een bedrag van 101,164.05'/^ doch tevens over dat ééne jaar een nadeelig saldo aanwijzende van 18,113.98. Daarin spelen de voorstellingen te Londen gegeven de hoofdrol, en de heer Van Hoboken kon mededeelen dat het deficit, daar door ontstaan, op welwillende wijze was gedekt, weshalve er nu nog een verlies overbleef van 7,643.11. De heer J. Haspels maakte eene vergelijking met den toestand te Amsterdam en Den Haag, waarbij men tegenover plaatsen stond die in een zeer gunstige positie verkeeren. Wat geeft Rotter dam echter? De subsidie bedraagt op dit oogenblik pl. m. 25,000; aan coupons en diploma's is geplaatst voor een bedrag van pl. m. 6000. Dit is de eenige zekerheid tegenover een budget van ruim 100,000. De buitensteden gedurende het winter- en zomerseizoen brengen gemiddeld op 35,500, galerij, amphitheater en de kermis te Rotterdam 10,000, subsidie 2500 en de pacht der koffiekamer 3000, te zamen 51,000. Rotterdam zal dus nog moeten opbrengen ƒ51,000. Wanneer Rotterdam door coupons, diploma's of subsidie voor dat bedrag geen behoorlijke garantie kan geven, is het voor de directie onmogelijk op den ingeslagen weg voort te gaan. Er bad eene langdurige gedachtenwijseling plaats j over oude deficitten. De directie nam alle tot dasver geleden verliezen (p. m. ƒ7000 per jaar tegenover een actief dat voor 12,500 in de boeken voor komt) voor hare rekening, mits zij op den loopen den dienst (188081) voor het geraamde tekort van 7000 worde gedekt. Het bleek dat de directie als zoodanig 1000 per hoofd geniet, maar sinds anderhalf jaar deze som niet heeft getoucheerd, terwijl elk hunner voor het overige 5000 jaar wedde ontvangt als acteur. De directie verklaarde, bij monde van den heer Haspels, dat zij voor zich zelve onverantwoorde lijk heeft gehandeld door sinds zoolaDg met verlies te werken, maar zij werd gedreven, eens deels door liefde voor de kunst, en ten andere door de hoop dat zich betere tijden zouden voor doen. Bezuiniging is niet te verkrijgen zonder vermindering van personeel, wat met het oog op de eischen der kunst niet doenlijk is, en vermeer dering van recette is niet te verwerven zonder het opvoeren van draken, waarbij dan de bsokons minder goed bezet zijn, maar het publiek zich in de loges, het parterre en de gaanderij veeltijds verdringt. Wordt er geen steun geboden, dan zal de directie wel genoodzaakt zijn tot het een of ander de toevlucht te nemen, want zij wil vóór alles als eerlijk man aan hare geldelijke verplich tingen trachten te voldoen. Daar er bijeengeuomen reeds f 2500 a f 3000 is, ontbrak er dus slechts f 7000 per jaar, en nu werd in overweging gegeven die som te vinden door commissiën te benoemen tot het inzamelen van subsidiëndoch de heer Le Gras bracht een plan ter tafel van drieledigen aard. Hij wil tot verminderde prijzen coupons plaatsen, doorloopende diploma's uitgeven met vaste plaats in balkon of stalles tegen f 100 in het jaar, of jaarlijksche subsidie betaald zien. De vergadering vereenigde zich voorloopig hiermede. Een groot aantal der aanwezigen verklaarde zich bereid met iuteeken- lijsten werkzaam te zijn, en deze heeren zullen nu morgen opnieuw bijeenkomen, ten einde des noodig wijziging in dat plan te brengen, en om verder de werkzaamheden tot inzameling van gelden onder elkander te verdeelen. Op de vee- en zuiveltentoonstelling te Lon den zijn door Nederlandsche inzenders behaald, voor vee6 prijzen en 3 aanbevelingen voor kaas 11 prijzen en 3 aanbevelingen, en voor boter,21 prijzen en 3 aanbevelingen, terwijl wij, zooals men weet, ook de beide eenige melkprijzen en een aan beveling behaalden. Al de geëxposeerde boter en kaas is verkocht en 29 van de 37 stnks vee. Naar de Ned.-Herv. gemeente te Vlissingen' is beroepen ds. I. Montague Az., predikant te Monnikendam. Heden herdenkt de heer L. Van Pinxteren, chirurgijn te Schiedam, den dag waarop hij voor 50 jaren die betrekking aldaar aanvaardde. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Suez. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kenDis van belanghebbenden dat de commissiën, die, gedurende één jaar, eindigende 1 Augustus 1881, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Middelburg en te Kampen, op Maandag 6 December a. s. en volgende dagen. Bij het onderzoek van Hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1881, werd in alle afdeelingen der Tweede Kamer het regeeringsbeleid van den tegenwoordigen minister van buitenlandsche

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1