ben er, na al hetgeen ik hoorde en zag, dé&r bij die twee bedroefde vrouwen, zeker van, dat ook uit de terechtzitting blijken zal dat er bij hem geen voorbedachte rade heeft kunnen bestaan. - Evenals zoovelen, heb ik ook gedwaald in hetgeen ik, in de opgewondenheid van het oogenblik, hier over schreef. De gedachte aan wraak, die bij menig een vaststond in deze zaak, werd door zijne be kentenis te niet gedaan, en ik beken het gaarne dat ik, na hetgeen ik van zijne zuster vernam, volkomen genezen ben van de zucht om mede te werken tot weder-invocring van de doodstraf. - De Jongh's misdaad is een der meest afschuwe lijke, en ik vergoelijk ze niet, maar als men ge hoord en gezien had, wat ik las en vernam, dan gevoelt men diep medelijden met den uit de maat schappij gestooten mensch, die geen mannenkracht had om, hoe dan ook door het noodlot vervolgd, te blijven staan in den harden levensstrijd, maar door één enkele daad zich zelf, zijn oude moeder en zijn geheele familie met schande belaadde. En die familie was steeds ongelukkig! Een verhaal van al hare wederwaardigheden zou u het harte breken, en ofschoon mij vrijheid werd gegeven daarover openlijk te spreken, meen ik het tijdstip daartoe nog niet te zijn gekomen. Enkel zal ik een geval mededeeleu, voor de waarheid waarvan mijn naam tot borg staat. In 1873, één jaar voor het overlijden van den vader van De Jongh, droomde mevrouw De Jongh dat op N°. 7077 de hoogste prijs in de Nederlandsche staatsloterij zou vallen. Bij haar ontwaken deelt zij dit aan haar man mede, die zich nog dien zelfden dag naar den collecteur v. Praag begaf om te trachten het geheele lot, dat nummer dra gende, te koopen. Hoeveel moeite men er ook voor deed, het lot was bf reeds gesplitst, of niet meer te verkrijgen, en ziet, enkele weken daarna valt ia de 288ste staatsloterij (nu 21 loterijen geleden) de prijs van houderdduizend gulden op nummer zevenduizend zeven en zeventig. Ook hierin vervolgde het noodlot deze ongelukkige familie, want het kon geen goede engel, geen afge zant des hemels geweest zijn, die in een droom voor die moeder verschijnen moest, om haar het gulden getal te doen zien, dat het geluk had kunnen zijn van hare kindereu. Ofschoon men door plichtgevoel weerhouden moet worden om een slechte daad te bedrijven, toch is het zeer waarschijnlijk dat De Jongh nooit een moordenaar zou geworden zijn, als zijn vader dat lot in de loterij had kunnen koopenwant door eene niet zeer verstandige opvoeding was hem steeds te veel de adeldom zijner afkomst voorge spiegeld, waardoor het gevoel zijner armoede des te hinderlijker werd. - Kort na dit voorval ver- ioor zijn vader het weinige vermogen, dat hij bezat, en werden de geringe geldelijke krachten van het gezin uitgeput door een ziekte, die hem, terneer gedrukt onder hartzeer en ondervonden tegenwer king en tenachterstelling op zijn bureau, langzaam ten grave sleepte. - En sinds och waarom nog meer? Die ongelukkige familie, zoo zwaar beproefd, verdient ten minste zeker niet dat men zich met huivering van haar afkeert; en den karakterloozen mensch, die op de edelhartige zuster wijzende, toen zij terugkeerde uit de gevangenis, waar zij haar broeder bezocht, zeide: „kijk, daar heb je de zuster van den moordenaar!" voeg ik toewie weet wat morgen uw zoon zal doen- Die zuster, die moederoch, ontzegt haar toch niet uw medelijden en wendt u niet af van zulke harten, die reeds zooveel geleden hebben, want dan zou Laurillard (in zijn vers: „een arm student") u zeggen„Och wereld, gij zijt wreed gij weet niet wat gij doet!" Op de gisteren te Zegwaard gehouden koeienmarkt waren 62 stuks aangevoerd. De handel was flauw. Twee koeien uit het land nabij het station van den Holl. Spoorweg te 's-Hage had den zich op de spoorbaan begeven en werden door een trein doodgereden. Ongevallen hadden daarbij niet plaats. Terwijl gistermorgen tegen halfacht de boekdrukker ter Landsdrukkerij v. R. zich van zijne woning in de Van-Hogendorp-straat naar zijn werk begaf, werd hij ter hoogte van de Veer kade door een toeval getroffen, waardoor hij in- eenzaakte en bewnsteloos neerviel. Een paarvoor- bijgangers, met name G. H. Houtgreve en W. J. Bekker, naaien hem op, brachten hem bij den heer Kohier, smid in de Wagenstraat, en ver voerden hem vervolgens naar zijne woning. Bij aankomst aldaar verklaarden de beide te hulpge roepen geneeskundigen dat de ongelukkige reeds was overleden. Bij de strandvonderij teSciaevenin- geu zijn uit zee aangebracht 1 scheepsroeiboot en een groot aautal Eransche haringnetten, brails of tonnetjes, 3 jools en meer dan duizend meters reeptouwen. Te Arnhem is door de politie een be ruchte dief gearresteerd, die reeds een 20 jaren in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij maakte er den laatsten tijd werk van om des Dachts de huizen binnen te sluipen en mede te nemen wat hij van zijne gading vond. Een groot aantal gesto len goederen zijn in beslag genomen. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Middelburg hebben zich 63 sollici tanten aangemeld. Dat melk een uitstekend middel is om petroleumvlammen te blusschen, is weder te Bergen-op-Zoom gebleken. Aldaar ontstond op de kermis brand in eene wafelkraam, doordien ten gevolge van het hossen van eenige kermisgasten een kroon met petroleumlampen naar beneden stortte. Door melk op de vlammen te gooien, wist men den brand tot het inwendige der kraam te beperken. Door het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch is J. S. J., notaris te Veen, met bevesti ging van een vonnis der arrond.-rechtbank aldaar, schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen driemaal gepleegd, en veroordeeld tot drie maanden celstraf, drie geldboeten elk van f 12.50, en ont zetting van zijn ambt als notaris. Van een ooggetuige verneemt de Haarl. Crt. nog de volgende bijzonderheden be treffende het spoorweg-ongeluk bij Herstal: Van den personentrein, die van Luik kwam, is de voorste bagagewagen, zoo ook het eerste rijtuig geheel verbrijzeld, het tweede rijtuig gedeeltelijk. Gelukkig zijn de overige rijtuigen door den schok losgeraakt en achteruitgeloopen. Onder de dooden. zijn ook de machinist en drie conducteurs van den personentrein, welke laatsten zich in den bagage wagen bevonden. Deze bagagewagen is in zaïke kleine stukjes geslagen, dat men er niets dan de beide assen van kon terugvinden. Van de goederen wagens uit Liers zijn er twee verbrijzeld en liggen vijf die naar beneden zijn gevallen, aan weerszijden van den spoorwegdijk. - Volgens deze medeaee- ling waren er zeven dooden, maar het kan zijn dat één daarvan later nog gebleken is in leven te zijn. Volgens een telegram uit Nieuw-York kan tusschen 4 en 6 dezer weder storm op de kusten van Engeland en Noorwegen verwacht worden met regen en in de noordelijke streken met sneeuwbuien. Op de Wolga zijn tusschen Rybinsk en Nishoi-Nowgorod 23 stoomschepen ingevroren. Voor eenige dagen vonden een paar agenten van politie, in den vroegen morgen, in een der straten van Parijs, een lantaren opsteker met het hoofd naar beneden aan zijn ladder hangen, die tegen een gasarm gezet was. Bij het haastig opklimmen van de ladder was hij achterovergeslagen en met den voet tusschen twee sporten blijven hangen. Hoewel de man meer dan twee uren in dien toestand had verkeerd, leefde hij nog; zijn voet is echter zoo opgezwollen dat deze zal moeten afgezet worden. In Turin zijn de conducteurs der tramwegen van wapens voorzien, die zij in geval van nood mogen gebruiken. Dat deze maatregel niet geheel nutteloos is, bleek eenige dagen geleden toen een tram aangevallen werd door een aantal jonge mannen die zich wilden wreken over een beleediging hun door een conducteur aangedaan. Er ontstond een gevecht, waarbij de conducteur en controleur genoodzaakt waren naar hunne wapens te grijpen. De opschudding onder de passagiers was groot en eerst nadat drie der belhamels door de politie gearresteerd waren, kon men de reis vervolgen. Een dierentemmer is dezer dagen te Derby in Engeland veroordeeld tot 5 pd. st. boete, wegens het martelen van hyena's, die hij wilde dwingen door een vuur te loopen. BUITENLAND. Frankrijk. Dezer dagen hebben de socialistische studen ten te Parijs eene bijeenkomst gehouden over de beste middelen om geurraal Garibaldi te Parija te krijgen. Eene motie om hem daartoe uit te noodigen werd aangenomen. Opmerkelijker dan dit schijnt de omstandigheid, dat de „vorstendooder" Berezowski tot eere-voorzitter der vergadering was geproclameerd. Te Macon zijn gisteren de Récollets uit hun klooster verdreven. De deuren moesten met bijlslagen geopend worden. Ook de personen, die er zich bevonden om van de zaak getuigen te zijn, werden verjaagd. De politie moest hen naar buiten dragen. - Te Lorient heeft de superieur der Capucijners over den commissaris van politie den ban uitgesproken. - Ook te Toulouse moesten de deuren by de Capucijners worden opengeloopen. De Dominicanen hadden zulke zware versperringen aangebracht, dat de politie-beambten door het ven ster naar binnen moesten klauteren Ook te Lyon en te Carcassonne ziju kloosterlingen uitgedreven. De dagvaarding tegen generaal Charette is geschied. De regeering is besloten om legitimis- tische en andere manifestatiën krachtdadig te keer te gaan. Te Lyon heerscht eene groote agitatie ten gevolge van het ten uitvoer leggen van de Maart- besluiten tegen de niet erkende geestelyke orden. Een persoon die bij een oploop gewond was, is overleden. Italië. Omtrent de aankomst van generaal Garibaldi te Milaan, waar hij, gelijk men weet, de onthul ling van het gedeukteeken voor de gesneuvelden van Mentana zou bijwonen, wordt gemeld dat een ontzaglijke menigte aan het station was; het volk spande de paarden van zijn rijtuig af en trok dit zelf voortde burgemeester kwam Garibaldi in ziju hotel begroeten. De stad was gevlagd; Gari baldi zag er zeer slecht uit en wuifde alleen met de hand. Alles bleef rustig. - Later op den dag kwamen ook Rochefort, Blanqui, Pain en Assi te Milaan. In den ministerraad is in beginsel het ont werp van den minister van financiën tot afschaffing van den gedwongen koers der bankbiljetten goed gekeurd. De ministerraad zal nader over de bij zonderheden van het ontwerp beraadslagen. Dultüohlaud. De Pruisische opperpresident Yon Möller, laatst bestuurder van Elzas-Lotharingen, is te Kassei overleden. Verdriet over zijne achteruitzetting en vervanging door Manteuffel was een der redenen van zijn betrekkelijk spoedig sterven. Door den sneeuwstorm, die Zaterdag jl. te Berlijn en omstreken woedde, is op bijna alle telegraafleidingen, die de hoofdstad met de pro vinciën verbinden, stoornis voorgekomen, behalve natuurlijk op die, welke onder den grond waren gelegder wordt dan ook voortdurend aangedrongen op het vervangen van de oude door onderaardsche telegraafleidingen. Groot-Britanniê. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland wonnen de liberalen 52 zetels, de conservatieven 45 zetels. Te Rochester werd voor het eerst sedert 26 jaren een conservatief gekozen. De heer Parnell en de overige beschuldigden zijn gistermiddag gedagvaard om a. s. Vrijdag voor de Queen's Bench te Dublin te verschijnen. Prinses Olga, de jongste dochter van koning George van Griekenland, is, na eene ziekte van slechts enkele dagen, te Athene overleden. OosteW.-IIonjj. Monarchie. Uit Pest wordt aan de „Daily News" bericht dat in de eerstvolgende twintig jaren voor 20 millioen florijnen staatsdomeinen zullen worden verkocht. De „Wiener Zeitung" maakt een regeerings- besluit bekend, waarbij de legatieraad prins Wrede benoemd wordt tot gezant te Athene. De commissie van het Heerenhuis uit de Hongaarsche delegatie heeft de aangevraagde buiten gewone uitgaven voor de troepen in de bezette anden onveranderd goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2