Jn de gisteren gehouden vergadering van deel' jdrs in den grooten ichouwburg te Rotterdam is b'- Uiten, in het aanstaande voorjaar den schouw burg publiek te verkoopen. Aan den hoofdonderwijzer te Lexmond, den heer Vink, is wegens het afleggen van examen in tie landbouw door de Hollandsche Maatschappij va'n Landbouw eene gouden medaille toegekend. Door bemiddeling van Zr. Ms. minister- Tesident in Japan, jhr. mr. E. W. F. Wttewaall Var Stoetwegen, is van de in Japan woonachtige Nedrdanders voor het standbeeld van Graaf Jan van Nassau ontvangen de som van 193.50. Het stoomschip „P. Caland" is gisteren van Nieuw York te Brouwershaven aangekomen. Z. M. heeft D. De Haan, hoofdcommies bij het departemeut van waterstaat, benoemd tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, en hem met ingang van 1 Jan. a. s., op verzoek, eervol ont slag verleend, behoudens aanspraak op pensioen aan P. Van der Vijver, te Leiden, en S. De Lange, te Keulen, verlof verleend tot het aannemen en dragenaan den eerste van de decoratie 3de kl. van den Nichan El Iftihar van Tunis, den tweede van het ridderkruis 1ste kl. van de orde van verdienste van Filips den Grootmoedigen van Hessen. Nteu wn Op de Lange Mare had gisteravond omstreeks halfzes het volgende ongeluk plaats. De persoon van N. V., wonende in de Lang straat alhier, werd door een zwaar beladen vracht wagen overreden, waardoor hem de linkerschouder ontwricht en de bovenarm zwaar gekneusd werd. Kermende van pijn werd hij bij dr. Kimmel ge bracht, die den arm in het gewricht terugbracht en hem verder verbond, waarna V. van veel pijn verlost zijnde, huiswaarts keerde. - Hedenmorgen omstreeks zes uren kreeg A. H., wonende in de Van-der-Werf- straat en werkzaam in de Leidsche broodfabriek, een ongeluk in genoemde fabriek, waardoor hij eeniire verwondingen aan de hand bekwam, die onmid dellijk door denzelfden dokter verbonden werden. Te Scheveningen is een schuit aan gekomen van den reeder P. Krul, stuurman J. Pronk, met de treurige tijding dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een matroos, te Sche- veningen thuis behoorende, over boord was ge slagen en verdronken. Een matroos van diezelfde schuit, een Egmonder, was in denzelfden storm door een rondhout zoodanig verwond, dat hij spoe dig den geest gaf. De Scheveninger was onge huwd, de Egmonder laat vrouw en kinderen na; zijn lijk is gisteravond naar de woning van den stuurman overgebracht. - Van een logger van den heer P. Van Geldere te Vlaardingen vond de stuurmansmaat eveneens den dood in de golven. Ongeveer vijftig schuiten kwamen Zondag te Sche veningen aan, slechts enkele met volle lading, de meesten met weinig of geen haring. Bijna alle schuiten hadden aanzienlijke schade aan de vleet bekomen, een kwam met slechts 8 van de 60 netten thuis. Gistermorgen om halftien is er een begin vau brand ontstaan in de zaal van de Poly technische School te Delft waar de hoogleeraar Kavenek onderwijs gaf. Door de spuit der school is het vuur gebluscht en werden de kostbare voor werpen in die zaal voor vernieling bewaard. Gistermorgen struikelde een werk man bezig bij een bok aan het Rijnspoorweg- station te Rotterdam, toen hij zich verwijderde om eenig gereedschap uit een der werkloodsen te halen, over de rails van een rangeerlijn. Juist kwam een locomotief dezelfde lijn op, met het gevolg dat de machine hem het been even boven den enkel afreed. Naar het ziekenhuis vervoerd, werd hem geneeskundige hulp verleend. Het been zal afgezet moeten worden. Tegen een Amsterdamschen student die zich onledig hield met verhuurbordjes te „moe- xen", is proces-verbaal opgemaakt. Op de Hèusdensche boot heeft nabij Loevestein een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De stoker Van Giffen geraakte namelijk tusschen de machine, waardoor zijn hoofd geheel verbrijzeld werd. Hij faat een vrouw en drie kinderen na. J. M. D1 e S. te Middelburg, iemand die vrij dikwijls misbruik maakte van sterken drank en wegens het verwekken van wanordelijk heden opgepakt was geworden, heeft zich aan een der tralievensters van het arrest lokaal aldaar op gehangen. De ongelukkige was 35 jaar oud en laat vrouw en kinderen na. Te Arnhem is gisternacht door mid del van inklimming en braak uit een kantoor in een der buitenwijken een belangrijke som gelds aan Hollaudsch bankpapier ontvreemd. Bij de aankomst der mailboot „Prin ses Marie", te Vlissingen, Zondag-ochtend, ver miste men een passagier 1ste klasse, die tot heden nog niet is gevonden. Men gist dat de man des nachts over boord geraakt is. Hij was des avonds met een vriend aan boord gekomen, doch had, toen deze zich te slapen legde, aan den administrateur gezegd dat hij geen slaapplaats noo- dig had en niet naar beneden zou gaan. Een hotelhouder te Schagen heeft zich zoo driftig gemaakt op een bezoeker, met wieu hij aan het kaartspelen was, dat hij dood bleef. De Christelijk-Gereformeerde predi kant van Zevenhuizen, prov. Groningen, 73 jaar oud, treedt eerstdaags in het huwelijk met eene jongedochter van 31 jaar. Ten oosten van Boulogne is de Duit- sche brik „Mathilde" in den nacht van Donder dag op Vrijdag vergaan; 8 van de tien man ver dronken. In denzelfden nacht verging het Noor- weegsche schip „Charles Dickens" ten westen van Boulogne. Van de 13 man en 1 vrouw, die op het schip waren, werd slechts één man gered. Eenige dagen geleden, juist toen de trein van Versailles op Parijs het station Clamart verliet, legde zich een 16-jarige knaap in een greppel, die tot afvoer van water van den spoor dijk dient, neder. Met uitgestrekte beenen, met den hals op een rail liggende, wachtte hij kalm op de komst van den trein, welke hem het hoofd van het lichaam scheidde. In het hoofddeksel van den jeugdigen zelfmoordenaar vond men een briefje van den volgenden inhoud: „Wees zoo goed mijn lijk te doen overbrengen naar mijn domicilie te Grenelle, passage Miollis. Ik vraag mijn vader vergiffenis voor het leed, dat ik hem aandoe, en ik verzoek hem mijne groeten aan mijne kameraden te willen overbrengen. Zij lachten mij uit toen ik hun sprak over mijne plannen tot zelfmoord; zij zullen nu wel begrijpen dat het geen praatje van mij was." Op de kust van Norfolk is eene red dingboot, die aan een in nood verkeerend schip hulp ging brengen, omgeslagen, met het ongelukkig gevolg dat er van de dertien opvarenden elf ver dronken zijn. Volgens opgaaf van het bureau „Veri- tas" zijn gedurende de maand September 87 zeil schepen vergaan, waarvan 6 Nederlaudsche en 13 stoomschepen, namelijk8 Engelsche, 2 Duitsche, 2 Amerikaansche, 1 Zweedsch. Omtrent 1 van deze is hoegenaamd niets bekend. BUITENLAND. Frankrij lx. Er heeft zich te Parijs een commissie gevormd tot het oprichten van een standbeeld ter eere van Alexandre Dumas (vader). De prefect der Seine heeft er reeds een plaats voor aangewezenhet plein Malesherbes, vlak bij de woning van zijn zoon. Het standbeeld zal vervaardigd worden door Chapu. Onder de leden der commissie telt men De Girardin,Legouvé,Sardou, d'Ennery en Albert Wolff. De bladen zijn vol bijzonderheden uit tal van plaatsen, waar men, zooals reeds gemeld werd, de Franciscaners, Capucijners en ééne of twee andere orden meer uit hare kloosters heeft ver dreven. Ernstige ongeregeldheden schijnen nergens te zijn voorgevallen. Te Avignon, waar de Récol- lets of Hervormde Franciscaners, gelijk men weet, hunne deur toegemetseld en den toegang boven dien met balken en takkenbossen versperd hadden, had de politie bijna drie uren werk om met bijl en houweelslagen zich een weg te banen. Mid delerwijl waarschuwden de paters - het was des ochtends zes uren - door „alarmbommen" op het terras van hun klooster te doen springen de be volking, zoodat al spoedig eene menigte van vier duizend menschen toestroomde. Toen de Orde broeders het klooster ontruimden, hadden er eenige manifestaties en oploopen plaats, welke tot het in hechtenis nemen van veertien personen, waaronder acht vrouwen, aanleiding gaven. - De behendigheid en de geheimhouding, waarmede de instructies aan de prefecten enz. waren uitgevaardigd gewor den, de vastberadenheid en geestkracht, welke de minister van binnenlandsche zaken al zijnen onder hebbenden ambtenaren heeft weten in te boezemen, werden, verzekert het officieuze gezantschap van „Havas", algemeen geprezen. De regeering, ver volgt het bericht, is juist in die steden opge treden, waar men beweerde dat het 't moeilijkst wezen zou de wet te doen eerbiedigen. Duitsohlawd. De Weener „Montagsrevue" heeft een bericht in omloop gebracht, volgens hetwelk prins Bismarck zijn ontslag zou hebben gevraagd. Uit Berlijn wordt gemeld dat in de best ingelichte kringen aldaar daarvan niets bekend is. G-root-Britannië. Het dorp van Lethorodi, het Basutohoofd, werd den 22sten Oct. door de Kaapsche troepen stor menderhand genomen en daarna verbrand. De Engelschen telden 1 doode en 10 gewonden. De verliezen der opstandelingen waren zeer aanzienlijk. Rondom Maseru was alles rustig. 3000 burgers zijn onder de wapenen geroepen en 1000 vrij willigers zullen naar de Transkei worden gezonden om den opstand der Pondos te onderdrukken. Blijkens officiêele telegrammen uit Kaapstad is de toestand aldaar gevaarlijk. Alle Basutos ten oosten van Brackenberg en twee andere afdeelingen hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Het koloniaal gouvernement brengt 500 man on geregelde troepen en 3500 kolonisten onder de wapenen. De stam der Timboes is insgelijks in opstand gekomen, ofschoon Umgelino vriendschap pelijk gezind blijft. Volgens de „St.-James Gazette" is te Londen gisteren een telegram uit Konstantinopel ontvan gen, inhoudende dat Riza-pacha bij de St.-George- brug door de opstandelingen is teruggeslagen en daarop met zijne troepen naar Frashai is terugge trokken. Oostenr.-Hong. Monarchie. De begrootingscommissie der Oostenrijksche delegatie heeft de gewone uitgaven voor Oorlog behandeld. De meerdere uitgaaf wegens vermeer dering van kosten voor de manschappen heeft zij met algemeene stemmen aangenomen. De post be treffende paarden voor kapiteins werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Een voorstel van den rap porteur Sturm om een verhooging van fl. 1,875,208 te schrappen, welke ten behoeve van latere oproe ping van recruten was voorgesteld, werd met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. Na levendig debat werd de verhooging van uitgaven voor het leger bestuur in de bezette landstreken goedgekeurd. De Weener „Presse" bevat een particulier schrijven uit Scutari, luidens hetwelk het vermoor den van den Oostenrijkschen tolk en diens echt- genoote te Prisrend geheel vreemd is aan de politiek. Persoonlijke wraakoefening, gepaard met baatzuchtige bedoelingen, blijkt de drijfveer tot de misdaad geweest te zijn. Rusland. Het te St.-Petersburg ophanden zijnde proces tegen nihilisten zal het belangrijkste van alle tot dusverre behandelde rechtsgedingen zijn. Men ver zekert dat onder de beschuldigden zich bevinden de bewerkers van de ontploffingen op den Moskou spoorweg en in het Winterpaleis, de ontwerper van de Alexandrowski-mijn en de personen die tegenwoordig zijn geweest op het ten jare 1877 te Lipetsk, in het gouvernement Tamboff, gehou den nihilisten-congres, waar tot het volbrengen van al die aanslagen besloten werd. Ook behoort tot de beschuldigden Lizojub, die, naar men zegt, zijn gansche vermogen, 170,000 roebels, aan het nihilistisch comité ten geschenke gegeven heeft. Men zegt dat het tegenwoordige hoofd van het departement van financiën weldra zal aftreden de heer Abaza zou dan minister van financiën worden. Telojframaien. WEENEN, 1 November. De hoog-officieuze „Montagsrevue" zinspeelt op Gladstones aftreden en Hartingtons benoeming tot minister-president.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2