Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Aan belanghebbenden wordt bericht dat de kwartalen van het Leidsch Dagblad loopen als volgt: December, Januari, Februari Maart, April, Mei; Juni, Juli, Augustus; September, October, November. De Stoomtram en zijn toekomst. it y --C* ^0 nn T*- w. i^itAou:^- "o A0 1^v0. EIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Ltiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—0 regels Iedere regel meer. Grooterejlettera naar plaatsruimte. 1.05. 0.17J. Het spoorwegnet in ons vaderland is in de laatste jaren genoegzaam uitgebreid om tusschen de voornaamste steden in alle provinciën en boven dien tot over onze grenzen met het buitenland eèn geregelde gemeenschap te verzekeren. Uit den aard der zaak echter bleef menige kleinere ge meente van rechtstreeksche verbinding met dat belangrijk middel van vervoer uitgeslotendie minder bevolkte, hoewel dan ook welvarende plaat sen, door spoorwegen nader aan elkaar te bren gen zou uit een financieel oogpunt een onmoge lijkheid zijn. Gelukkig echter kwam ook hier de vindingrijke geest van den mensch te hulp om de ongewenschte leemte aan te vullen naast den stoom-trein ver scheen de stoom-t ram, naast de locomotief de Merryweather en andere dergelijke stoomtuigen voor spoor-omnibussen, en allerwege verrijzen maatschappijen en doen zich concessie-aanvragen voor met het doel om ten plattelande stoomtram- lijuen in het leven te roepen. En geen wonderDe voordeelen aan dat nieuwe middel van vervoer verbonden, zijn vele: gemak kelijke en min kostbare aanleg en exploitatie beide, betrekkelijk gering gevaar bij het verkeer, menig vuldige, schier onbeperkte gelegenheid tot in- en uitlaten van passagiers, tot laden en lossen van goederen. En dat al die gunstige verhoudingen geen illusiën zijn, bewijst ten overvloede het door de Rijnspoorwegmaatschappij aangelegde en ge- exploiteerde lijntje tusschen de residentie en Sche- veuingen met zijn inderdaad ongelooflijk voor- deelige fiuanciëele uitkomsten. Men mag dan ook zonder overdrijving beweren dat de stoomtram een toekomst heeft, mits er geen spaak in het wiel worde gestoken, en daarvoor schijnt bij sommigeD vrees te bestaan, althans wat de provincie Zuid-Holland betreft. Volgens een voorstel van Ged. Staten van dit gewest, een wij ziging van het reglement op de wegen en voet paden betreffende, zal in het vervolg bij dat college de bevoegdheid berusten om concessie te verleenen tot het aanleggen van tramwegen. In sommige geval len nu kan een dergelijke bepaling bevorderlijk zijn aan het tot stand komen van een stoomtramlijn, nl. in zoover zij kan strekken om de bezwaren, door som mige aangrenzende gemeenten opgeworpen, uit den weg te ruimen. Men denke slechts aan het ODgunstig votum door de gemeenteraden van enkele betrok ken plaatsen ten opzichte van de concessie-aanvrage voor de stoomtramlijn Leiden-Woerden uitgespro ken, al valt er - en dit zij in het voorbijgaan opgemerkt - in dit bijzonder geval veel te zeggen voor de bewering dat, naast de spoorwegüjn Leiden- Woerden, een juist niet zeer productieve baan, plus het drukke stoom-en scheepvaartverkeer langs den Rijn, een stoomtramverbinding in dezelfde richting niet precies een levensquaestie is voor de aangrenzende gemeenten. In het algemeen echter zal de bovenbedoelde wijziging van het reglement, indien zij door onze gewestelijke vertegenwoordiging wordt goedgekeurd in den zin van het voorstel van Ged. Staten, het aanleggen van stoomtramlijnen, voor menige streek, waar het aan spoorwegverbindingen ontbreekt, een zoo onwaardeerbaar middel van vervoer, hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk maken. Nog daargelaten de omslachtige wijze, waarop de concessie zal moeten verkregen worden, een wijze, die allerminst strookt met de dezer dagen in werking getreden vrijgevige wet, waarbij het exploiteeren van vervoermiddelen, spoorwegen uit gezonderd, wordt vrijgelaten, behoudens openbare aankondiging door middel der dagbladpers - daar gelaten dat bezwaar dan, mag vooral het voorstel van Ged. Staten om geen concessie voor het aan leggen van stoomtrams op de banen der wegen en slechts in een bijzonder geval op de bermen te verleenen, een schier onoverkomelijke hinderpaal worden genoemd. Indien toch deze bepaling in het reglement wordt opgenomen, zullen daardoor de tramwegen van den openbaren weg naar particulier terrein worden verwezen en de concessie-aanvragers zich genoopt zien tot tijdroovende en vooral kostbare onteigeningen, gelijk die veelal bij het aanleggen van spoorwegen plaats hadden, zonder dat de uit den aard der zaak kleinere gemeenten, welke het hier geldt, in staat zullen zijn door eenigszins be langrijke subsidiën althans aan dat financieel be zwaar te gemoet te komen. Terecht wijst dan ook de directie van de Alge- meene Stoomtramweg-maatschappij in een bezwaar schrift, waarmee zij zich in deze tot de Provinciale Staten van dit gewest heeft gewend, op de moeilijk heden, waarmee vooral ook de ondernemers van reeds ontworpen lijnen, gelijk die van Leiden naar Katwijk en van Den Haag naar het Westland, zullen te kampen hebben, bij algeheel gemis althans van overgangsbepalingen. Het is daarom te hopen dat de Provinciale Staten bij de behandeling der aanhangige wijziging een gunstig oor zullen leenen aan het voorstel van de uit hun midden benoemde commissie, strekkende om de door Ged. Staten voorgeslagen voorwaarden te verzachten, ja aan de totstandkoming der ten plattelande zoo wenschelijke stoomtramverbindin gen zoo weinig moeilijkheden mogelijk in den weg zullen leggen, behoudens de noodige bepa lingen tot verzekering der openbare veiligheid, daar reeds thans de ondervinding leert - getuige het voornemen om door middel van afrastering het lijntje Den Haag Scheveningen te isoleeren - dat gepaste voorzorgsmaatregelen tegen gevaar niet overbodig zijn te achten. LEIDEN, 2 November. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de koninklijk goedgekeurde statuten der naamlooze vennootschap „Rijnlandsche Stoomtramweg-maat schappij". Het doel der vennootschap is, het aan leggen, in werking brengen en exploiteeren van een stoomtramweg, aanvankelijk van Leiden uit via Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk-biunen naar Katwijk-aan-Zee, zoo mogelijk later in andere richtingen. Tot directeur, op een jaarlijksch trakte ment van f 1500, benevens vergoeding voorreis- en verblijfkosten, is benoemd de heer P. Crans te 's-Hage, waar de zetel der vennootschap geves tigd is. Ze wordt aangegaan voor den tijd van vijftig achtereenvolgende jaren, te rekenen van den dag waarop de akte harer vestiging wordt ver leden. Behoudens de door de wet gestelde waar borgen kan haar duur worden verlengd. De winst, welke er na afschrijving overblijft, wordt, tot een maximum van 5 procent over het gestort kapitaal, aan de aandeelhouders uitgekeerd. Het overschot wordt op de volgende wijze verdeeld: 40 procent voor aandeelhouders, 30 voor de oprichtersbewijzen, 10 voor commissarissen, 10 voor den directeur en 10 voor een reservefonds. Ter voldoening aan de voorwaarden van rentegarantie der gemeenten Leiden en Katwijk zal, indien in eenig jaar het verlies de winst mocht hebben overschreden, de winst en verliesrekening daarvoor blijven belast en in de volgende jaren niet gerekend worden winst te zijn gemaakt, voordat weder is ingewonnen betgeen de winst- en verliesrekening nog schuldig stond. Men schrijft uit Katwijk: In het Rijn landsche stoomgemaal alhier, heeft eene verzakking plaats gehad in den buitenmuur van het ketelhuis, waarin de acht kolossale stoomketels zijn cesteld, die echter afzonderlijk zijn gefundeerd. Men gist dat onder de fondamenten het zand is gaan loopen. Daartegen zullen voorzieningen worden genomen, zoodat men gedurende dezen winter het gemaal toch zal kunnen bezigën. Ds. Groote te Bodegraven heeft een beroep ontvangen naar de Evangelisch-Lnthersche gemeente te Leeuwarden. - Ds. Thijs te Sassenheim heeft voor dat naar Alkmaar bedankt. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem beeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddelde lichtgevend ver mogen voor 170 liters gas was 16.65 kaarsen. De hoogste lichtkracht was 17.21, de laagste 15.81 kaarsen. Het contract verlangt voor dezelfde hoe veelheid gas ten minste 15 a 16 kaarsen. Gemid deld zwavelgehalte 0.1897 gram, gemiddeld ammo- niakgehalte 0.0526 liter, koolznurgp.halte 0.0183 liter, alles berekend op den M*. Het contract ver langt van een en ander slechts sporen. Zwavel waterstof kon, het contract in aanmerking genomen, nooit worden aangetoond. (B. c.) Ter viering van het halve eeuwfeest van de Vereeniging het „Metalen Kruis" is in een ver gadering van afgevaardigden der verschillende sectiën besloten, den 12den Sept. 1881 te Am sterdam een reünie te houden. De eerste sectie van Amsterdam is aangewezen om met het hoofd bestuur dit feest voor te bereiden. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam heeft, wegens het bedanken van den heer H. Valès, predikant te Amsterdam, voor het op hem uitgebrachte beroep, het volgende twaalf tal opgemaakt, namelijk de heerenBénézech, te MontaubanL. Bresson, te ToninsC. G. Cha- vannes, te Leiden; Pontanès, te Havre; L. Gérold te Straatsburg; J. J. L. Luti, te Middelburg; Mordant, te Bergerac; A. Perk, te Amsterdam; N. Picard, te Dordrecht; J. Réville, te St.-Su- zanne; J. Holst Trenité, te Utrecht; Van der Vies, te Breda. Het Vad. meldt dat waarschijnlijk ook de beroemde Ristori, op het laatst van November, eeu voorstelling in den Haagschen schouwburg zal geven. De 40ste algemeene vergadering der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw zal den lsten December a. s. in „Artis" te Amsterdam gehou den worden. De maatschappij telt thans 14,700 leden. Op die vergadering zal het voorstel worden gedaan om de contributie voor de gewone leden met f 1.50 te verhoogen en die dus up f 4 vast te stellen, daar uit een veeljarige ondervinding blijkt dat met de tegenwoordige contributie de Maatschappij onmogelijk aan hare veelomvattende roeping kan voldoen,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1