MBI ■'Wfaada.'.ac kules" was evenwel spoedig teruggekeerd, naar het schijnt wegens de gewonden, die zij aan boord had, waarop de „Amalia" haren weg vervolgd had. Een noodlottig geval, ten gevolge van drift, viel gisternamiddag omstreeks halfvier voor op de Stadhouderskade bij de Utrechtsche- poort te Amsterdam. Een vader bevond zich op dat oogenblik aldaar met zijn achttienjarige dochter. Zij hadden blijkbaar ongenoegen. Op eens loopt het meisje van de zijde haars vaders weg, en springt in de Vest. De vader ijlt haar na, begeeft zich mede te water, doch het meisje was reeds in de diepte verdwenen. Met veel moeite werd de vader, door eenige mannen, die spoedig toescholen, gered, doch het meisje ongeveer drie kwartier later levenloos opgehaald. Zaterdag is te Amersfoort in de siga renfabriek van de firma Gebr. Deenik een hevige brand uitgebarsten, waardoor in korten tijd het gebouw der fabriek in de asch is gelegd en het aangrenzende woonhuis van den heer G. Deenik geheel is uitgebrand. Door het hoog militair gerechtshof zijn goedgekeurd de navolgende door den krijgs raad in het eerste militaire arrondissement (Zuid- Holland en Zeeland, standplaats VGravenhage), gedurende de maand October uitgesproken von nissen, te weten in zaken tegenM. H., oud 20 jaren, geb. te Heerjansdam, milicien-loteling, 3de comp., 2de bat., 4de reg. inf., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée, ten nadeele van een kameraad, (hij stal van het bed van een kameraad, met wien hij op dezelfde chambrée gehuisvest was, eene portemon- naie, waarin zich f 1.43 bevond), veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren; - M. L., oud 20 jaren, geb. te Schiedam, mil.-loteliug, 2de comp., 3de bat., 4de reg. inf., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in loon- trekkenden dienst onder eenigszins verzachtende omstandigheden, (deze milicien, tegen een loon van f 2.50 's maands in dienst zijnde bij een lui tenant, ontvreemdde van dezen verscheidene voor werpen, alsmede uit eene portemonnaie een vijf- en-twintigcentsstuk en twee tieucentsstukken), ver oordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van een jaar met ontzegging alsvoren; - H. G. M., 31 jaren, geb. te Stevensweert, huzaar, depot- escadron 4de reg. huzaren, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard 1°. aan 1ste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie en 2°. van het zoek maken van kleine equipementsstuk- ken, veroordeeld tot eene militaire detentie van 3 maanden; - J. H., 21 jaren, geb. te Leiden, mil.-nummerverwisselaar, van de lichting van 1879 bij het reserve-escadron van het 4de reg. huzaren, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan 1ste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden; - J. O., 19 jaren, geb. te Leiden, soldaat 4de comp., depot 4de reg. inf., laatst in garnizoen te Gouda, schuldig verklaard aan 1ste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie. Veroordeeld tot eene militaire detentie van drie maanden. Eene net g eklee de D ui tsch e j u f f r ou w vervoegde zich bij een herbergier te Maastricht, om hare diensten aan te bieden. Terwijl de vrouw des huizes zich voor eenige oogenblikken verwij derd had, wist de dame zich van een gouden hor loge, dat aan den muur hing, meester te maken en het hazenpad te kiezen. De vrouw des huizes haastte zich de politie van het gebeurde in kennis te stellen, met het gevolg dat de dievegge in een restauratie werd gesnapt. Het horloge had zij in een bed verborgen. Zij is ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht gesteld. Lardinois, de machinist van dengoe- derentrein, die bij Herstal tegen een passagiers- trein aanreed, verhaalt dat hij in slaap was ge vallen op de locomotief, terwijl hij op den stoker wachtte, die in een nabijgelegen kroeg een borrel was gaan pakken; toen hij wakker werd, was de trein in beweging en al wat hij deed om den spoed te verminderen, hielp nietvoorbij Milmorte was de snelheid duizelingwekkendooggetuigen zeggen dat uit de raderen vonken spatten. Toen men te Liers bemerkte dat de trein was vertrok ken, werd dadelijk naar Herstal geteiegrapheera om den passagierstrein niet te laten vertrekken, maar het was te laat. Weinige oogenblikken daarna hoorde men een geweldigen slag, die tot zelfs in de citadel van Luik werd vernomen. De schok was zóó hevig dat de twee locomotieven geheel in elkander reden, van den goederentrein werden al de wagens vernield, van den passagierstrein alleen de voorste. Tot de lijken behoorde ook dat eener zwangere vrouwal de gewonde of gedoode reizigers waren in den eersten waggon 3de klasse; die, welke in een tweeden waggon waren gezeten, hadden de tegenwoordigheid van geest zich op den grond te werpen. Een oogenblik later vlogen de deuren open en de reizigers werden heelhuids op den weg gesmeten. Men hoopt de vijf ge kwetsten, die naar het hospitaal werden overgebracht, te behouden. Een 20-jarige tooneelspeelster te Stettin, mejufir. Lange, uit Dresden, heeft zich Woensdag-avond door een revolverschot in het hart van het leven beroofd. Het bericht van den plotse- lingeu dood des tooneelspelers Dettmer schijnt het romantische meisje tot deze wanhopige daad te hebben gebracht. Als een bewijs hoe hevig de jongste storm te Kopenhagen was, kan dienen dat het looden dak der cathedraal als een blad papier werd ineengerold. Te Osnabrück zijn voor eenige dagen aan het station drie met petroleum beladen goe derenwagens in brand geraakt; een paar met aard appelen beladen wagens werden mede een prooi der vlammen. Door een schok bij het rangeeren scheen een der petroleumvaten beschadigd te zijn, terwijl daarna een vonk uit een locomotief het brandend vocht deed ontvlammen. Geheel Osna brück stond bij den brand in rook. Op het Deensche eiland Moen werd den 26sten dezer, 's avonds te 10 uren, ongeveer op een afstand van vier mijlen van Klintholm, in de richting van het eiland Rugen, een brandend schip waargenomen. Toen de vuurgloed het hevigst was, hoorde men verschillende malen het geluid van verwijderde kanonschoten. Te St.- Petersburg is de winter vroeg ingevallen. In de straten dier hoofdstad ligt de sneeuw 12 duim hoog. In den nacht van Dinsdag op Woensdag had men er reeds 30 graden Fahren heit. Te Rijbinsk, aan de Wolga, is de vaart ge sloten. De Newa is vol dik drijfijs, dat uit het meer Ladoga komt. KOLOMEN. BATAVIA, 28 September. Te Soerabaia is een inlandsch soldaat door een zijner kameraden vermoord. Te Samarang woeden de koortsen, vooral ouder inlanders, op schrikbarende wijs. De heer Bloem heeft wederom opdracht gekre gen, om ter aanwending van zijn geneesmiddelen op aan veepest lijdende dieren, op reis te gaan, doch heeft geweigerd, gedachtig aan de ondervin ding door hem te Tjiboenger, in Bantam, onlangs bij zijn eerste reis opgedaan. Generaal Van der Heyden heeft op zijn reis van Batavia naar Atjeh één dag te Padang vertoefd. Te Padang Paudjang heerscht een vrij sterke pokkeu-epidemie. In de laatste dagen vielen hier zware regen buien. Handel steeds even lusteloos. Naar het „Alg. Dbl." verneemt, is de gou verneur-generaal vooreerst niet voornemens te repatriëeren. Door deu gouverneur-generaal Tan Ned.-Indië ijjD de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot commies op het bureau van den eerstaanwezenden ingenieur van den waterst. en 's lands bnrg. openbare werken in de ree. Batavia J. A. Noordhoorn tot commies 1ste kl. bij den post- en telegraafd. A. 6. Schrok; tot id. 3de kl. bij id. L. F. Persijn; tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde A. Wijngaard; tot onderopz. 3de kl. hij den aanleg van de lijn Solo-Blitar-Soerabaia A. G. Behouden. Overgeplaatst: Bij den aanleg van de lijn Solo-Blitar-Soerabaia de opz. 2de kl. W. F. Van der Kemp en de tijdelijke betaalmeester W. P. C. Van den Heuvel. Belast: Met het beheer van den aanleg der spoorweglijn op Java de benoemde hoofd-ing. J. J. Dijkstra. Tijdelijk belast: Met het geven van onderwijs in de Duitsche taal en letterkunde aan de H. B.-S, te Samarang J. Kunst, Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderwijzer 2de kl. bij het o. 1. onderw. voor Europeanen enz. W. Teunissen. Ontheven: Eervol, van het beheer van den aanleg der spoor weglijn op Java de hoofd-ing. sous-chef H. G. Deri. Ont slagen: Eervol, wegens ziekte, de deurwaarder hij den landr. te Buitenzorg J. Arends; id., met verzekering van het behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk op het resid.-kant. te Samarang F. H. Jacobsz; id. met behoud van recht op pensioen de commies 1ste kl. bij den post- en telegraafd. J. M. W. Mul ler, de boekhouder 2de kl. J. F. V. A. Lincklaen Arriens en de verific. 3de en 4de kl. L. G. Beyerink en J. C. Brugman, allen hij de in- en nitvoerr. en acc., de eerste met behoud van recht op pensioen en de beide laatsten met verzekering van dat behoud. Departement van Oorlog. Geplaatst: Mil. admin.: bij de intend, in de 2de milit afd. op Java de kapt.-kwartierm. F. J. H. Van Houtum. Bij het garn. te Buitenzorg de off. van gez. 2de kl. J. C. O. Grön; bij het hosp. te Samarang de id. J. Kleinenhammans en bij den geneesk. dieast van Sumatra's West kust en Onderhoorigheden de id. A. Ingenohl. Inf.: bij het 12de bat. de kapt. E. R. T. J. Von Ende; in de 2de milit. afd. de lste luit. O. G. H. Heldring en de 2de luit. J. Van Toorcnburg te Tjilatjap de kapt. P. A. D'Artillact Brill. Overgeplaatst: mil. admin.: bij de intend, van Sumatra's Westkust en Onder- hoorigh. de onderint. 2de kl. H. J. Maaslandde kapt.-kwartierm. C. Dekkerhij den geneesk. dienst in Atjeh en Onderh. de offic. van gez. lste kl. M. L. Kitsema en die der 2de kl. dr. A. J. Helfrich en G. C. Eykman. Inf.: bij het 5de bat. de kapt. C. J. Van den Vrijhoef; bij het 7de bat., de 2de luits. A. F. Koque en A. M. J. P. Van Berkel; bij het 9de bat. de lste lnit. D. H. A. Smit; bjj het 15de bat. de kapt. N. W. Hofstede; hij het 2de depot-bat., de lste luit. F, Hammaeher en de 2de id. M. H. A. Braining; bij het garniz -bat van Palembang, de lste luits. R. Bakkers en F. A. J. Schröter; bij het lste id. in Atjeh en Onderh. de 2de lnit. N. W. C. Goedbloed; bij het 2de id. de 2de luit. C. Roldanus. Cavalerie: bij het escadron te Soerabaia, de lste luit. J. A. W. Oxenaar; bij id. te Salatiga de id. W. C. S. Van den Brandeler. Bij het corps mineurs en sappenrs in Atjeh en Onderh., de lste luit. E. Tielenins Kruyt- hoff; by den staf van het wapen in id., de id. J. C. H. Fischer. De magazijnm. der genie 2de kl. C. Den Hengst naar Atjeh; de id. lste kl. H. C. Freriks, geplaatst te Batavia; de 2de lnit. der inf. H. Snijder, geëvacneerd naar de Molukko's; de id. J. F. Versluis, naar Atjeh; de ritmeester der cav. J. H. Stuff ken, naar Soerakarta; de lste luit. der cav. J. F. Ten Bosch, naar Malassoro; de id. J. J. Van Geen, naar Macassar. Inge trokken: De overplaatsing bij de intendance in de 2<Je milit. afd. op Java, van den kapt.-kwartierm. H. F. B. Logeman, zijnde hjj in verband hiermede overgeplaatst bij den raad van adm. van het substitentenk. te Batavia. Ontslagen: Eervol, als adj. van den command, der 2de milit. afd. op Java, de lste luit. C. J. Lacuelle. Departement van Marine. Benoemd: Tot opziener bij den dienst der kustverl. in Ned.-Indië T. Hommes; bij het departement der marine tot 2den commies J. E. Gervais, tot 3den id. J. J. Zerb. Ontslagen: Eervol wegens ziekte, de 2de commies bij het dep. van marine G. E. E. Philips, apotheker. PUITENLAND. Frankrijk. Yan den „galeiboef" Trinquet, die over eenigen lijd te Parijs terugverwacht wordt, heeft het comité, dat indertijd zijne verkiezing tot lid van den gemeenteraad voor de wijk Père-Lachaise be werkte, een brief van dankbetuiging ontvangen, welke door de „Commune" wordt medegedeeld en waarin men o. a. bet volgende leest: „Nu de republiek verzekerd schijnt te zijn, onze vijanden het hoofd buigen onder de schande van het ver- ledene, de toekomst aan de revolutie behoort en ons geliefd Parijs zonder ophouden den terugkeer vraagt van zijne sedert tien jaar afwezige kinde ren, kom ik u zonder aarzelen zeggen dat ik ge reed ben opnieuw de beginselen te handhaven, welke de zegepraal der revolutie moeten verzeke ren. Yurig verlang ik weder in uw midden te zijn, in de wijk waar de revolutie warme aan hangers telt en waar de heugenis der laatste oogen blikken in uw grootmoedige harten nog het edel gevoel van solidariteit wekt hetwelk uwe kracht uitmaakt.Alle krachten der republiek zullen voor den strijd in 1881 niet te veel wezen. Ik zal met u zijn." In de Parijsche „Univers" worden bij adver tentie huizen en landgoederen in Nederlandsch Lim burg, voor kloosters geschikt, te koop aangeboden. Te Parijs zijn Zaterdag geen maatregelen tegen de congregaties genomen. Te Toulon heeft de regeerings-commissaris met eenige agenten van politie de kapel der paters Maristen doen sluiten, onder protest dier geestelijken. Er heeft zich geen incident voorgedaan, zelfs niet bij de tenuitvoer legging der decreten tegen de orde der Minder broeders. De hulp van slotenmakers moest worden ingeroepen om de deuren te openen. Te Carpen- tras zijn de Dominicanen verdreven, zonder eenig noemenswaardig voorval. Te Marseille zijn de kloosterlingen in den vroegen morgen verdreven de zegels ziju op de kapel gelegd, ondanks den tegenstand der paters. 0u.itscKla.iicL In Duitsche bladen vindt men melding gemaakt van een plan om een kanaal te graven tusschen den Rijn en de Eems, ten einde aan de handels- streken laDgs den Neder-Rijn een weg naar de Noordzee te. openen buiten Nederland om. Het

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2