Dinsdag 2 November. A°. 1880. AT°. Ö3ao Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Mommen0.05. PRU8 DER AL VERTENTIEN: Vin 1 6 '•r'fiYirfi Iedere regel meerv^. «n. GroolerotflelUrejiur pUttirmmte^ A.08. •r n «2«; 'fjry^r V^| STADS-B IBiiiIC il X lil IN- BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN; Herinneren bij deee den ingezetenen der gemeente aan de bepa ling ran art. 201 der algemeene politie-verordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad n". 4), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoor- steenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bargemeester. 23 October 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 November. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer G. C. J. Vosmaer, geb. te Nieuw-Beierland, be vorderd tot doctor in de planten- en dierkunde, met academisch proefschrift, get.„Aanteekeningen over Leucandra Aspera H. Bijdrage tot de kennis der kalksponsen." Het 25-jarig bestaan der bewaarschool op de Garenmarkt alhier werd heden feestelijk her dacht. De kinderen, in Zondagsdos getooid, be groetten de directrice der school, juffrouw Greeve, die voor dezen keer later dan gewoonlijk in het lokaal kwam, met een hartelijk lied. Te elf uren trad de commissie binnen, voorafgegaan door den stichter der school, den heer dr. E. Laurillard. Een der kleine meisjes overhandigde hem een bou quet een ander zeide een versje op, daarin afge wisseld door een kleinen jongen, die met heldere stem en sprekende gebaren zijn vers reciteerde. De voorzitter der commissie, de heer dr. H. G. Hagen, nam hierop het woord, en sprak den heer Laurillard, de leden der commissie, de directrioe en de helpsters op hartelijke wijze toe. Deze toe spraak werd op de hem eigenaardige wijze be antwoord doet den heer Laurillard, die de inrich ting, waaraan voor hem zoovele .dierbare herin neringen verbonden waren, aan de zorg der com missie en van juffrouw Greeve aanbeval. Ten slotte werden de kinderen gul onthaald, en brachten nog een genoeglijk uur door in het feestelijk versierde lokaal. Mile Agar zal op hare kunstreis door Neder land den 9den November alhier optreden. Het Tyroler Zanggezelschap is gisteravond voor de laatste maal, doch weder met zeer veel succes, in de Stadszaal alhier opgetreden. Na elk nommer van het programma moest nog een ander worden toegegeven. De aanwezigen amu seerden zich blijkbaar heel goed, zoowel met de vocale als met de instrumentale voordrachten. Waarschijnlijk komt het aevental binnenkort hier nog eens terug. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, .50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 49.00, f 24.56, f 5.30 en f 2.60; de laagste f 48.00, f 23.50, f 4.90 en f 2.50. De vraag of de onderneming welke de heer C. Bok te 's-Gravenhage wenscht tot stand te breDgen, tot aauleg van een stoomtramweg op den berm van den rijksstraatweg van Leiden naar Woerden, van genoegzaam algemeen belang is te achten, om c. q. op dien grond, de voordracht eener onteigeningswet te verdedigen, is ook door den gemeenteraad van Hazerswoude ontkennend beantwoord. Door ds. J. G. Blaauw te Noordwijk-binnen is voor het beroep naar Standdaarbuiten bedankt. Van de heeren Crans Co. ontvingen wij een plattegrond van 's-Gravenhage met aanwijzing van de richting der door die firma aangevraagde lijn voor een tramweg Bankastraat—Station Holl. Spoor. Uit dezen plattegrond blijkt ten duidelijkste dat de nieuwe tramweglijn voor een goed deel van de onde en nieuwe stad een groote aanwinst zal zijn. Het plan bestaat bij de aanvragers om op die lijn om de 5 minuten te laten rijden en voor iedere sectie - er zullen twee sectiën zijn - 5 cents als prijs te stellen. De heer G. Entrop Van Poeteren te 's-Gra venhage herdenkt heden den dag, waarop hij 75 jaar geleden in betrekking trad bij de expeditie van de Nederlandsche Staatscourant en het Staats blad. De 90-jarige grijsaard geniet eene goede gezondheid en is nog steeds met ijver werkzaam. Door mevrouw de weduwe P. J. A. Sun- dorff, geboren Van der Linden, zijn o. a. de na volgende legaten vermaakt: aan de parochiekerk H. Petrus en Paulus te Amsterdam f 8000, aan de R.-K. kerk te Hilversum f 3000, aan de R.-K. armen te Hilversum f 2000, aan het R.-K. armen kantoor te Amsterdam f 6000, aan het St.-Jacobs- gesticht aldaar f 5000, aan het St.-Bernardusge- sticht aldaar f 5000, aan de Maatschappij „Caecilia" f 1000 en aan de Maatschappij „Arti et Amicitiae" 1000. Naar men mededeelt, zal weldra onder nadere goedkeuring der Wetgevende Macht een nieuw contract tusschen de regeering en de Hollandsche Spoorwegmaatschappij worden geteekend. Bij dit contract zal - zoo men goed is ingelicht - de concessie onbepaald worden verlengd, maar met de reserve dat de Staat op andere voorwaarden dan thans elk oogenblik kan naasten. Het jongste nommer van „Eigen Haard" geeft, in een echt huiselijk tafereeltje, de portretten van prins Prederik, van den prins en prinses Von Wied en hunne drie zoontjes. Naar men verneemt, is het examen voor 2den luitenant bij het wapen der cavalerie met goed gevolg afgelegd door de onderofficieren Van Overveldt en Tielens van het 2de, Van Hoog straten van het 3de, eu Schroder van het 4de regiment huzaren. De prins van Oranje is Zaterdag-nacht om halfvier, per extra-trein van het Hollandsche spoor, in de residentie aangekomen. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, via Marseille, vertrok Zaterdag-na middag van Port-Said. Door den minister van waterstaat is, tot weder- opzeggens toe, aan de „International Bell Telephon Company", gevestigd te Nieuw-York, vergunniug verleend tot den aanleg en het gebruik van voor het publiek bestemde telepboonverbindingen te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van leeraar in de wis- en werktuigkunde en het recht lijnig teekenen aan de R. H. B.-S. te 's-Hertogen- bosch is opengevallen. Jaarwedde f 2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 15 Nov. a. s. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda te 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Cremengd Nieuwe. Ter beschikking van den eigenaar is door de politie in de daartoe bestemde bewaar plaats afgezonderd een grijsachtig zwarte, langharige hond met korte ooren, dikken staart, lichtbruine pooten (reu), welk dier onbeheerd op de straat liep. - Gisteravond ongeveer halfzeven is in een laantje nabij de Heerenpoort, in een der woningen aldaar, terwijl de ouders afwezig waren, door een der kinderen bij ongeluk de brandende petroleum lamp omgestooten, ten gevolge waarvan de vlam zich aan een der raamgordijnen, kozijn en zolder heeft medegedeeld, welke brand echter spoedig door de buren is gebluscht. Het 7-jarig dochtertje* van het huisgezin heeft daarbij echter aan het on derlijf nogal tamelijk ernstige brandwonden beko men, welke door een geneeskundige zijn onderzocht Vrijdagavond ondervond de te 6.40 uit Leiden vertrekkende spoortrein, nabij het sta tion Alphen, wegens een defect aan de locomo tief een oponthoud van anderhalf uur. Nadat een andere locomotief uit Utrecht was ontboden, kon hij te 8.30 de reis voortzetten. Naar men nader verneemt, zou de locomotief op een lorrie of werk- wagen zijn geloopen. Of zulks aan kwaadwillig heid of aan achteloosheid moet worden toegeschre ven, wordt onderzocht. Gisteren zijn te Katwijk 24 haring- schuiten aangekomen, welke in den zwaren storm van Donderdag een geheel of gedeeltelijk hun netten en reeptouwen, kabels en ankers kwamen te verliezen. Door uitschieteuden wind van het westen naar het noorden was de zee buitengewoon hoog en verkeerden de visscherslieden met huune vaartuigen in groot levensgevaar. Te Rijpwetering (gem. Alkemade) is dezer dagen in eene lang gevoelde behoefte voor zien. Door de bijdragen der ingezetenen en de goede zorgen eener commissie is een voldoend getal lantaarns langs den openbaren weg ge plaatst, om dezen bij donkere nachten te verlichten. Voor de manschappen die geholpen hebben den jongsten brand te Zoeterwoude te blusschen, is van de Assurantie-Maatschappij De Jongh te Amsterdam f 35 en van de Utrechtsche Assurantie-Maatschappij f 20 ingekomen. Zeer spoedig zal een pijp in den han del komen, met het portret van den sergeant Mus- quetier, en toepasselijke opschriften. Dit strekt ten bewijze dat hetgeen deswege kort geleden is be kend geworden, onjuist is. Het antwoord van den heer Musquetier aan den bedoelden fabrikant was niet alleen geene onbeleefde weigering, maar eene in zeer beleefde termen vervatte toestemming. Boven het viaduct bij het Westerhoofd te Amsterdam is een locomotief tegen een kolen wagen ingeloopen, zoodat zij tegen elkander op stonden als twee paarden op de achterpooten. On gelukken zijn er niet bij voorgevallen. Naar aanleiding van de onzekerheid waarin men na het ongeluk van verleden Zaterdag te IJmuiden verkeerd heeft ten aanzien van het lot der vermiste passagiers van de sleepboot „Her- kules", is de vraag geopperd waarom door den kapitein van de „Amalia" geene pogingen in het werk gesteld zijn om aan de op dat stoomschip overgegane personen gelegenheid te verschaffen het alsnog te verlaten. Naar men aan de Haarl. Crt. mededeelt, blijkt uit de scheepsverklaring, door den kapitein van dat schip te Southampton afge legd, dat hij na de botsing, die tusschen de hoofden plaats had, niet terstond stoppen kon, maar dit eerst heeft kunnen en mogen doen op een behoor lijken afstand van de kust; dat hij toen ook werkelijk gestopt heeft, ten einde de bedoelde personen op de „Herkules", die het stoomschip achternagevaren was, te doen overgaan. De „Her-f

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1