In 1866 konden zij slechts 17 bellen bespelen, in 1871 was dat getal reeds tot 70 uitgebreid. Sedert zijn zij door aanhoudende studie zoo ge vorderd, dat zij nu, schoon altijd slechts vijf in getal, met 124 bellen de moeielijkste muziek voor dragen, terwijl zij hun spel met liederen en toe spraken afwisselen, welke hun weinig minder roem dan hun klokkenspel geschonken hebben. Reeds in het jaar 1871 deden de heer Miller en zijne vrienden zich in Amsterdam hooren, doch bedoelde toen hunne komst alleen hun spel als proeve van volksvermaak te doen leeren kennen, nu wenschen zij meer bepaald daarmede ook eenige nuttige zaak te dienen, en hebben zij op aanspo ring hiertoe gekozen het steunen van den bouw eener kapel voor de weezen te Neerbosch. Met het oog op het doel, wordt nog meer dan anders op eene ruime deelneming gerekend. Zooals bekend is, wordt door ds. Inckel een werkje uitgegeven tot ondersteuning van het Lutherache weeshuis te dezer stede. Aanvankelijk kan de schrijver zich reeds verheugen in de ruime teekening der leden van het geheele Koninklijke Huis. Zoo hebben de Koning en de Koningin in- geteekend voor 24, de Prins van Oranje voor 15, prins Frederik voor 25, prinses Marianne voor 10 en prinses Hendrik voor 10 exemplaren. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente alhier is beroepen ds. E. A. G. Van Hoogenhuyze te Dordrecht. Hedenmorgen ontvingen wij via Napels de Indische bladen van 2124 September. De Indische mail, over Marseille, kan heden avond te 7.16 alhier verwacht worden. Voor een talrijk publiek had gisteravond de aangekondigde Doctrina-lezing plaats van dr. Jan Ten Brink. De spreker had tot onderwerp gekozen Lord Byron en op de hem eigenaardige wijze schetste hij het leven van den grootsten Engelschen dichter van deze eeuw. Hij besprak daarbij den tijd van het tot stand komen zijner werken, en wijdde uitvoerig uit over» den Don Juan, waarvan hij een zeer beknopt overzicht gaf. De Don Juan, volgens hem Byrons meesterstuk, was tevens het moderne epos bij uitnemendheid, het algemeene boek voor alle Europeesche volkeren. Ook Byrons huiselijk leven en zijne minnarijen werden ons gemeld en wij waren getuige van den heldendood te Missoulanghi. Luide toejuiching viel den spreker aan het slot ten deel. Door het kiescollege der Ned.-Herv. ge meente zijn tot ouderlingen herbenoemd de heeren J. Gijsman, D. C. Dros, J. Van Voornen voorts gekozen de heeren E. Uittenbroek, J. C. v. d. Waals, P. Gijsman; en tot diakenen herbenoemd de heeren P. Fontein Jr., P. v. d. Most Van Spijk, P. Planjer; en voorts gekozen de heeren J. Fontein en C. Dros. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5071 volwas sen personen en van 610 kinderen. De raad van Haarlemmermeer heeft de be grooting dier gemeente vastgesteld in uitgaaf en ontvangst op 79,000 ongeveer. Voor het onderwijs is geraamd 29,568.50. De door den Raad der gemeente Ouds hoorn aangenomen begrooting voor het dienstjaar 1881 bedraagt in ontvangst en uitgaaf /T6,884.18' /r De kosten voor het lager onderwijs zijn geraamd op ƒ4985. Bij de Hervormde gemeente aldaar zal eerstdaags eene goede verbetering in het kerkge bouw plaats hebben, daar het voornemen bestaat, gedurende de wintermaanden, het gebouw door kachels te verwarmen. Mr. P. J. Snel heeft bij den hoogen raad den eed als advocaat en procureur afgelegd. De gisteravond vastgestelde gemeentebegroo- ting van Amsterdam bedraagt in ontvangsten f 11,764,544.51 en in uitgaven 11,736,194.51. De post voor onvoorziene uitgaven zal ƒ57,918.53' en het vermoedelijk batig slot ƒ28,350 bedragen. Onlangs meldden wij, dat er volgens mede- deeling aan een der redacteuren van het N. v. d. D., „onderscheiden" studenten bij de vrije uni versiteit waren ingeschreven. Uit goede bron kan de Pr. Gron. Crt. thans berichten dat het getal ingeschrevenen bij de vrije universiteit te Amster dam twee bedraagt. Zoo was het althans op den 23sten October. Wel had zich vroeger een grooter aantal aangemeld, tot zestien toe, maar bij nader onderzoek bleek dat onder dezen geen timmerhout was. Die zijn ten slotte allen afgewezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft hon derdduizend gulden op de begrooting gebracht voor de eerste oprichtingskosten van het nieuwe gast huis, tot den bouw waarvan in 1875 werd beslo ten en waarvan de kosten op acht ton werden ge raamd. Ook zal uitvoering worden gegeven aan het besluit om een overdekte groenmarkt te bouwen voor 480,000. De heer Albert De Leur te Rotterdam is van plan, zoo hij genoegzame deelneming vindt, het Feestgebouw kosteloos af te staan tot het houden eener permanente tentoonstelling voor haudel en nijverheid. In eene circulaire zet hij de voor waarden uiteen, waarop inzendingen zouden kunnen worden aangenomen. Volgens particulier telegram uit Batavia zou de aanleg van den staatsspoorweg Buitenzorg-Ban- dong gedeeltelijk gestaakt zijn wegens gebrek aan fondsen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam, is Donderdag te Nieuw-York aange komen. 6en>emtr<) Nteuwu, Het is waarschijnlijk niet overbodig er de aandacht op te vestigen dat het concert van het Tyroler zanggezelschap morgenavond in de Stadszaal tegen belangrijk verminderde prijzen zal plaats hebben. De equipage der „Clanna en Maria" van Scheveningen vertelt dat zij in de vorige week, onder Winterduin visschende, door een Katwijksche visschersscbuit, de „Vrouw Auna", ter zijde gevaren werd, waardoor de netten van de laatste gedeeltelijk over die der Scheveningers gingen. De schipper der Katw.jksche schuit moest volgens de verklaring der equipage de netten der „Clanna en Maria" aan boord hebben genomen, wat zeemansterm en plicht was, doch kapte ze ineens af, liet ze drijven en berokkende de ree- derij daardoor een belangrijk verlies aan netten en touwwerk, zoodat de „Clanna en Maria" moest terugkeeren en nachten verzuimen, daar zij ten gevolge van dit verlies niet kon visschen. Ten huize vafl den bloemkweeker C. Van Steyn te Noordwijk is gisternamiddag brand ontstaan. De woning is geheel uitgebrand, doch een gedeelte van den inboedel gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Door de uitstekende werking der brandspuiten bepaalde de brand zich gelukkig alleen tot dit perceel. De nachtpostkar van 1 s - G ra venhage op Dordrecht is op de terugreis, tusschen Over- schie en Delft, omgeslagen, voornamelijk door den feilen storm. De koetsier brak het sleutelbeen; ook de conducteur werd in de zijde gekwetst. De postpakketten bleven ongeschonden. In het Haagsche Bosch heeft de storm eenige boomen uit den grond gerukt en zware takken afgeslagen. Bij de voortzetting van het geding tegen de gearresteerden bij de ongeregeldheden op de Joden-Breestraat te Amsterdam, op gisteren, zijn van de vier personen, die te dier zake ver leden week terechtstonden, twee tot één maand en twee tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De turfschi pper H. Voerm an te Ambt- Vollenhove, die van balddadige boerenjongens een slag met een dennepaal op het hoofd had gekre gen, is aan de bekomen wonden overleden, een vrouw met zeven kinderen nalatende. De paneel zagers zijn te Amsterdam weder in functie geweest. Thans hebben de die ven het gemunt gehad op perceel N®. 13 aan het Westeinde, bewoond door mevrouw de wed. Van Gelder, alwaar zij uitmuntende „zaken" heb ben gemaakt. Men vermoedt dat de daders door een brandgang de deur, die zich in de schutting bevindt, genaderd zijn en deze deur, die niet dan met een haakje gesloten was, geopend hebben. Van daar hebben zij in de achterdeur van het woonhuis een gat zoo groot als een halve gulden geboord, toen het paneel verder uitgezaagd en, eenmaal binnen de woning zijnde, uit een der kamers gestolen een aantal zilveren eet- en des sertlepels, benevens een spaarpot, inhoudende p. m. 40, toebehoorende aan de dienstboden. Uit de keuken werd eenig ongemaakt ondergoed geroofd. De booswichten zijn nog niet in handen der politie, maar men schijnt ze op het spoor te zijn. Men meldt uit Dordrecht: Ten ge volge van den buitengewoon hoogen waterstand zijn wederom, naar wij vernemen, tal van polders in den omtrek dezer gemeente ingeloopen, terwijl groote schade moet zijn toegebracht aan de suiker peen, die nog op het land aanwezig was om ver scheept te worden. Ook van elders wordt gewaagd van sterken was van het water. Zoo is o. a. de rivier de Waal sedert twee dagen zóó gewassen, dat reeds verscheidene uiterwaarden zijn over stroomd. In den Tieler- en Bommelerwaard heeft men bij den normalen stand der rivier vele par tijen suikerbieten ter verscheping dicht aan den oever gebracht, welke thans meerendeels door den stroom worden medegevoerd. - Ook uit Zwolle meldt men dat door het sterk wassen van den IJsel de uiterwaarden zijn ondergeloopen. - Heden nacht, zoo meldt men uit Vreeswijk, is de kade van den Bosschenwaard bij het veer doorgebroken, waardoor de geheele waard is ondergeloopen. Van de 200 stuks vee, die er zich op bevonden, is een gedeelte naar den dijk gezwommen en het andere gered. Door curatoren in den boedel van den notaris De Haan te Wolvega wordt het passief geschat op 550,000 a f 600,000 en het actief op 450,000. Omtrent het spoorwegongeluk op de lijn LuikEindhoven verneemt men nader: De botsing had plaats tusschen een goederentrein, be staande uit veertien waggons, die met ontzaglijke snelheid van een helling afkwam, en een passa- gierstrein, tusschen Herstal en Milmorte. De schok was vreeselijk; de locomotief, een goederenwagen en een waggon van den passagierstrein werden ver brijzeld. Zeven personen kwamen om. Gelukkig waren door den schok de volgende waggons losgenaakt. Het aantal zwaargewonden bedraagt acht. De oor zaak van de ramp is niet opgehelderd. De goede rentrein, die moest wachten, totdat de andere trein was voorbijgegaan, zette zich zonder dat iemand daartoe last had gegeven in beweging; de machinist Lardinois was alleen bij de locomotief en hij begrijpt niet hoe de trein in beweging kwam. Was hij misschien ingeslapen en had hij werktuiglijk de hand aan den hefboom geslagen Er is een onderzoek ingesteld. Aan de gewonden werd dadelijk ook door Hollandsche spoorwegbe ambten hulp verleend. De Hollandsche inspecteur Glasius en de chef van dienst Leonard bewezen bij die gelegenheid gewichtige diensten. Men vreest dat nog verscheidene van de gewonden zullen ster ven, daar hun kwetsuren zeer gevaarlijk zijn. Men is druk bezig de verbrijzelde waggons van den weg te verwijderen. TeleKranunen. PARIJS, 29 October. Riza-pacha is afgezeten vervangen door Derwisch-pacha. MADRID, 29 October. In een heden onder voorzitting des Konings gehouden ministerraad heeft de minister-president Canovas del Castillo gezegd dat de Engelsche regeering nog niet ge antwoord had op de nota aangaande Gibraltar [waarschijnlijk betreffende grensoverschrijdingen door de Engelschen]. Bij het Russische gezantschap alhier is niets bekend wat de geruchten zou kunnen bevestigen in sommige bladen vermeld, betreffende eene poging om den czaar door vergif om het leven te brengen. De keizer leed in den laatsten tijd aan aamborstigheid, maar de geneeskundige behan deling is met den besten uitslag bekroond en de algemeene gezondheidstoestand verbetert. Marktberichten. Leiden, 30 October. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 13 hectoliter. Wintertarwe 10.a ƒ10.50.Zomcr- tarwe 9.a f 9.60. Rogge 11 H. Ij. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.60 a 8Gerst 8 H. L. Zomergerst f 5.60 a 6.ChevSlier-gerst 7.25 a 7.75. Haver 10 H. X. Zware Haver 5.a ƒ5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Duivenboonen 5 hectoL ƒ8.75 a 9.25. Paardenboonen 4 hectol. 8.s 8.50. Grasboter 7350kilogr., lste qnalit. 1/+ vat ƒ78.a 82. Schei- 2de qnalit. l/4 vat 70.a 74.Grasboter lite qnalit. per kilogr. 1.95 a 2.05., Schei-2de qnalit.perkilogr. 1.75 a ƒ1.85.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2