Duitsch lfliiid. In de rede, waarmee gisteren de Pruisische Landdag door den vice-president van den minis terrad is geopend, werd namens den koning dank gezegd voor de bewijzen van gehechtheid bij het groote feest te Keulen. De financiëele toestand draagt blijken van verbetering; de raming voor 1881 belooft een overschot, dat 14 millioen mark van Pruisens aandeel aan de rijksbelastingen be schikbaar maakt. De overgang van de spoorwegen aan den staat wijst op heilrijke gevolgen zoo voor de financiën als voor het verkeer. De in de vorige zitting onafgedaan gebleven wetsontwerpen betref fende de organisatie van het bestuur en de uit breiding van nieuw districts- of provinciaal be stuur zullen weder worden voorgelegd. "Verder zal een voorstel worden ingediend tot verhooging van de jaarwedden der onderwijzers aan de lagere scholen en van de pensioenen der weduwen. Ein delijk werd de Landdag uitgenoodigd zijnerzijds mede te werken aan de uitvoering van de economi sche hervormingen in het gansche Kijk. - De Bondsraad heeft in een voltallige zitting met eenparige stemmen het voorstel aangenomen van Pruisen en Hamburg om op grond der socia listenwet aan personen, die gevaarlijk zijn voor de openbare veiligheid, het verblijf te Hamburg Altona, Wandsbeck, Pinneberg, Lauenberg en naasten omtrek te verbieden. - Het is voorloopig gedurende een jaar van kracht. De „Reic'nsanzeiger" publiceert de daarop betrekkelijke reeds met den dag van heden in werking tredende verordening van het Pruisisch ministerie, voor zooveel betreft het Pruisische grondgebied. Grroot^Dritannïë. Sir Bartle Frère is tot kanselier van de Kaap- sche universiteit gekozen. De telegraphische gemeenschap tusschen Durban en de Kaap is afgebroken door de Basutos die de draden doorsneden. De „Manchester Courier" verneemt uit Natal dat een aantal Europeanen in het district Pietermaritzburg door opstandelin gen zijn vermoord. De vijfde jaarlijksche vee- en zuiveltentoon- slelling, die Dinsdag jl. te Londen in de Agri- cultural-Hall is geopend, is uitgebreider dan die ,van het vorige jaar. XixrlrJje. Uit Kagusa wordt gemeld dat de Turksche afge zant, die een proclamatie overbracht om tot de onderwerping van Dulcigno aan te sporen, aldaar is vermoord. Kiza-pacha heeft persoonlijk met Montenegro onderhandeld; genoemde aanslag zal de Porte tot strenge maatregelen noodzaken. De overgave van Dulcigno zal waarschijnlijk den lsten November plaats hebben. De Engelsche vloot in de Middellandsche Zee zal op 18 schepen worden gebracht. Den minister was niet bekend dat de Porte troepen naar Oost-Rumelië had willen zenden, doch daarin verhinderd was geworden. LONDEN, 29 October. Aan „Daily News" wordt uit Meshid van gisteren geseind: „20,000 Kurden onder Abdullah rukken naar Tabriz op. Zij hebben de gansche bevolking van Soudsch- bulak vermoord. Uit Teheran wordt dd. gisteren geseind: Volgens geruchten, te Tabriz in omloop, zouden de Kurden onder sheik Abdullah zich van Urumiah meester gemaakt hebben. Van den heer Abbott, den Engelschen consul aldaar, is geen bericht ont vangen. Sedert drie dagen is de telegraafdraad te Khoi afgesneden. Drieduizend slecht gewapende mannen waren geworven voor de verdediging van Tabriz. RAGUSA, 29 October. Daar Montenegro ge weigerd heeft de plaats der onderhandelingen naar Kunia over te brengen, is Bedry-bey vertrokken. De onderhandelingen worden met Riza voortgezet. Gemeenteraad. Behandeling der begrooting voor 1881. Alvorens tot de verhooging der jaarwedden van de agenten van politie werd besloten, had de Voorzitter den heer Cock vooraf nog tegengesproken dat de commissaris van politie meer werk maakt als rijkscommissaris dan als voor Leiden. Wat het afrukken der Nederlandsche vlag betreft, merkte hij op dat dit 's nachts geschied is. Ook is het gebleken dat men niet aan diefstal, maar aan balddadigheid te denken heeft, want men heeft er in den modder teruggevonden. Voorondersteld dat er zich een agent vóór het Raadhuis had bevonden, zou hij 't dan nog in 't donker hebben kunnen zien? Bovendien zullen zulke feiten juist plaats hebben wanneer er geen agent in de nabij heid gezien wordt. Naar aanleiding der aanstaande vernieuwing en aanschaffing van brandbluschmiddelen deelt de voorz. mede dat een voorstel omtrent de aanschaffing van een tweede stoombrandspuit in onderzoek is. Volgens den hr. Van Iterson is 't van veel meer belang er voor te zorgen dat de stoomspuit wat vroeger op de plaats des onheils aankomt. Liever dan voor het aanschaf fen van een tweede stoomspuit, zou hij gelden voor eerstgenoemd doel willen beschikbaar stellen. Hij geeft toe, dat, evenals de Voorzitter opmerkte, de tegenwoordige spuit, als zij eenmaal is aangekomen, uitstekend werkt; maar zij komt te laat. Kunnen er b. v. 's nachts in hetzelfde gebouw geen twee personen slapen, om dadelijk bij de hand te zijn? Niettegenstaande de heer Juta nog niet over tuigd is van het nut van den torenwachter, wordt de post met 14 tegen 8 stemmen gehandhaafd, en daarna het geheele hoofdstuk met algemeene stemmen aangenomen. Tegen den post van f 500 voor kosten van toe zicht op de openbare huizen verklaarde zich de heer Donner ten sterkste. Het geheele hoofdstuk der plaatselijke gezondheidscommissie werd vervol gens met algemeene stemmen op 1 na vastgesteld. In verband met de wijzigingen voor het lager- onderwijs ondergaan enkele posten van het hoofd stuk onderwijs enkele veranderingen, waardoor de geheele verhooging er van 5555 bedraagt. Tegen het hoofdstuk stemde alléén de heer Donner. Ten gevolge van de aanneming van het voorstel tot reorganisatie van den geneeskundigen armen- dienst wordt de post van f 5840 voor de beloo ningen van dokters, heelmeesters, vroedmeesters en vroedvrouwen met 1320 verhoogd. In de avondzitting, waarbij tegenwoordig waren de heeren De Kanter, voorzitter, De Eremery, Hartevelt, Librecht Lezwijn, Juta, Wilhelmy Damsté, Van der Zweep, Verster, Scheltema, Cock, Donner, De Goeje, Van der Lith, Driessen, Van Iterson en Van Wensen, - werd de behandeling der be grooting met Hoofdstuk IXrenten en aflossingen van geldleeningen enz., voortgezet. Op voorstel der commissie van financiën wordt de post van f 7925 voor renten van de bijzondere geldleeningen met 675 ten behoeve der gasfabriek verhoogd, en om dezelfde reden de post voor aflossing der bijzondere geldleeningen ad f 78,675 als eerste aflossing met f 875 verhoogd, waarna ook het geheele hoofdstuk met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Ook bij Hoofdstuk X: andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen, viel niets bijzonders op te merken. Alleen sprak de Voor zitter bij den post van f 4825 voor kosten van gemeenschappelijke zaken enz., voornamelijk wat het proces in zake het Utrechtsche jaagpad be treft, den wensch uit dat het 't laatste jaar moge zijn dat deze post zoo hoog is. Het rapport van Ged. Staten was den leden wel reeds uit de dag bladen bekend. De heer Donner verklaarde zich tegen de toelage van f 1500 aan de eigenaars van den Schouwburg, welke post echter met 11 tegen 4 stemmen werd goedgekeurd. Ingevolge een vroeger raadsbesluit werd ten slotte de post van f 13,200 voor aankoop van inschrijvingen op het Grootboek met f 5700 verminderd, en eindelijk het geheele hoofdstuk aangenomen. Daarna kwamen de inkomsten aan de orde. Hoofdstuk I: ontvangsten wegens vroegere dien sten, werd onveranderd goedgekeurd. Bij het art. handelende over de opbrengst van brug- en liggelden, uitgetrokken tegen f 2100, in Hoofdstuk II: opbrengst van belastingen en heffingen, gaf de heer Donner te kennen dat hij bij de meening blijft dat het tegenover stad- genoolen billijk zou zijn dat er liggeld voor schepen zou geheven worden. In andere steden brengt die heffing een niet onbelangrijke som op spr. meent te Delft zelfs van f 30,000. Hij geeft een besluit daartoe in overweging. Bij de nieuwe reorganisatie van de bediening der bruggen zou men er ook reeds rekening mede kunnen houden. Door den Voorzitter wordt opgemerkt dat reeds een liggeld van schepen wordt geheven, die handel drijvenechter niet van die welke alleen laden en lossen. De hooge opbrengst te Delft spruit meer voort uit de doorvaart- en havengelden, die aldaar ge heven worden. Dit wenschte de heer Donner dan ook hier wel toegepast te zien. - Ingevolge raads besluit betreffende de reorganisatie van de bedie ning der bruggen wordt de post ten slotte met f 4900 verhoogd. - Met het oog op het aantal leer lingen wordt de opbrengst van schoolgeld van het Gymnasium, thans op 6000 uitgetrokken, met ƒ1025 verhoogd, en de opbrengst der H. B.-S., uitgetrok ken op 7900, met f 610 verhoogd. Bij den post van f 34,000 als opbrengst van schoolgeld van het lager onderwijs had de heer Donner opnieuw eenige bezwaren, ook wat de stijging der kosten betreft. Hij verklaarde echter ten slotte dat hij het den leden op dit gebied niet heel lastig meer zou makende ondervinding zelve zal spreken. In hoofdstuk IIIbaten en opkomsten uit ge meente-eigendommen, onderging de post van f 17,180 voor renten van kapitalen in verband met de gasfabriek en de bank van leening met 750 vermeerderd en met 580 verminderd en alzoo gebracht op f 17,850. Toen de „ontvangsten, resultaten van een af zonderlijk beheer", met name der gasfabriek, aan de orde kwamen, wenschte de heer Scheltema te motiveeren waarom hij tegen dezen post zou stem men, en wel om de uitgetrokken winst der exploi tatie. Ter staving van zijn reeds meermalen te kennen gegeven gevoelen omtrent de onjuiste cijfers, haalt hij thans een exploitatie-rekening der stoomvaart-maatschappij „Zeeland" aan, ten einde op het verschil te wijzen dat er bestaat tusschen een winst van exploitatie- en de eigenlijke winst die men in een zaak heeft gemaakt. Daarentegen tracht de heer De Eremery, als commissaris, de goede resultaten aan te toonen die de in de in richting gestoken gelden hebben opgeleverd. Hij gaat daartoe de geschiedenis der fabriek en de verschillende prijsverminderingen van het gas na, en ook de lichtsterkte. Alles is verbeterd. Tegen het laatste teekent de heer Van Iterson protest aan. Geenszins kan hij wat dit punt betreft met spr. meegaan. Hij had zelfs gehoopt nu te hooren waarom men nog niet de vereischte lichtsterkte heeft verkregen. Hij verwacht nu bij het volgende rapport daaromtrent opheldering. De heer Harte velt acht het door den heer Scheltema aangehaalde voorbeeld niet zeer gelukkig; het heeft met beide inrichtingen niets gemeen. In antwoord op den heer Van Iterson verklaart de heer De Eremery dat o. a. ten gevolge van bekende huiselijke omstan digheden van prof. Rijke en het daardoor nog niet in gebruik nemen van den nieuwen photometer de onderzoekingen nog niet konden plaats hebben, zooals men die voornemens was te doen. Hij hoopt echter dat dit reeds over deze maand anders zal zijn, misschien nog beter dan in Engeland. Spr. verzoekt dus om nog eenig geduld. De heer Cock ge looft dat de raadsleden wel genegen zullen zijn dit te schenken. Maar de burgerij is er óók nog! Toen deze indertijd zag dat de Raad zich met de zaak Telegranunen. BUDAPEST, 28 October. De commissie der Hongaarsche delegatie heeft over het budget voor buitenlandsche zaken beraadslaagd. De baron Von Haymerlé antwoordde op de tot hem gerichte vragen o. a. het volgende: „Wanneer na de regeling der militaire voor waarden tot overdracht van Dulcigno en het vertrek der Turksche troepen, Montenegro het betwiste grondgebied niet binnen zekeren korten termijn bezet zal hebben, zal de demonstratie met het vereenigd Europeesch eskader uit den aard der zaak een einde hebben genomen. De Oostenrijksch- Hongaarsche regeering zal tot geen maatregel over gaan, welke in zijne verdere ontwikkeling tot eene oorlogzuchtige handeling tegen de Porte zou kun nen leiden." De minister verwachte verder eene spoedige rege ling der handelsbetrekkingen met Duitschland door middel van een tariefsverdrag. Hij zeide nog, aan de mogelijkheid van het be staan van Turkije binnen de grenzen van het Ber- lijnsche verdrag te gelooven, wanneer de Porte van haren kant daartoe medewerkte.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2