N°. 6351. Zaterdag 30 October. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIBS0ÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer-...0.17J. Grootere .letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATESTBLADES. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patenthladen over het dienstjaar 1880/81, zijnde aanvnllingsreehten van den 6den tot den 3den rang, hij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van zijn aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van 27 tot en met 30 October 1880, terwjjl na het veratrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor honne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 26 October 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIBES, 3D October. In het verslag van het hoofdbestuur der Leidscbe Maatschappij van Weldadigheid, over het jaar 1879, uitgebracht den lsten October 1880, wordt gezegd dat het vermoeden, dat gedurende den winter zeer veel van de Maatschappij gevergd zou worden, volkomen werd bevestigd, zoodat men vooral met het oog op de gestrengheid daarvan verplicht was een buitengewoon beroep op de milddadigheid onzer medeburgers te doen, wilde men de opgenomenen behoorlijk ondersteu nen. Dit beroep werd met den gunstigsten uit slag bekroond, daar ten gevolge daarvan de aan zienlijke som van f 987.91 aan buitengewone giften ontvangen werd. Desniettegenstaande moes ten bestuurderen besluiten geen nieuw aanbevolen personen of gezinnen meer op te nemen. Dit zal geen verbazing wekken, wanneer men in aanmer king neemt dat het getal ondersteunden weder 305 hetzij eeuloopende personen of huisgezinnen bedroeg, aan wie eene som van f 5810.Zl'/j voor verschillende levensbehoeften huishuur enz. werd uitgekeerd. Hiervan behoorden 123 tot de eerste en 182 tot de tweede categorie. Onder deze som komt een bedrag van f 1090 voor ouden van dagen voor, terwijl f 730.50 als tijdelijke hulp verstrekt werd, zijnde dus weder f 390 meer dan het vorige jaar. Het grootste gedeelte hiervan werd voor brandstoffen verstrekt, terwijl het overige in ge vallen van ziekte of andere onverwachte onheilen werd uitgereikt. Voor onderwijs werd f 500 minder besteed. Onder deze rubriek behoort een post van f 147, die ter opleiding van twee knapen op de hoogere burgerschool werd uitgegeven, die door hunne lichaamsgesteldheid niet voor een ambacht kunnen opgeleid worden. Beiden toonen door hunnen ijver dat de ten hunnen bate aangewende gelden goede vruchten dragen. Ook dit jaar is een gedeelte der arbeiderswoningen evenals de vorige jaren van verbeteringen voorzien en hebben zij daardoor, vooral uit een hygiënisch oogpunt, veel gewonnen. Door de veel geringer bestellingen kon de af- deeling „arbeid", ook naar evenredigheid, aan min der personen werk verschaffen. Vooral de breidsters leden onder dezen ongunstigen toestand, aangezien aan de 90 a 100 harer slechts gedurende zes van de twaalf maanden werk kon worden verschaft. Het aan arbeidsloon uitbetaald bedrag beloopt dan ook slechts 15,942,03 tegen 18,736.52 in het vorige jaar, terwijl het getal werklieden zich van 100 tot 200 afwisselde. Door de Hulpbank werd dit jaar 5030 minder uitgeleend dan het vorige jaar, terwijl het getal leeners met 40 verminderde. Voorzeker vereischt het geen betoog dat èn door het groot getal ondersteunden èn door de mindere opbrengst der afdeeling „arbeid", gepaard aan de geringe rente van de Hulpbank, de finan cieel© toestand der Maatschappij, zonder ongunstig j genoemd te kunnen worden, toch niet zoo gunstig is, als men dat in het belang van menig hulpbe hoevend mede-ingezetene zou wenschen, en hoe ongaarne ook, moeten commissarissen weder een ernstig beroep op de milddadigheid hunner mede burgers doen. gjPSÜ Gedurende de tweede helft der maand Septem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden D. Cram, Alkemade; C. J. Borger, mej. M. C. Scher, Amsterdam; H. Benjamins, Delft; wed. W. A. v. d. Weree, Drachten; G. Hekhuisen, 's-GravenhageW. Verhoeven, M. Van der Steen, Leiden; mej. Leysen, Oegstgeest; Lonise Bronk, S. M. Brakel, Rotterdam; Lichtenbelt, Utrecht; J. Borden, ZoeterwoudenKorueles De Bonten, Zomersdijk; Toon Van der Jagt, P. Opendreef, niet vermeld. BriefkaartenJ. Dithmar, Amster dam; L. Leenoner, Bergen-op-Zoom; wed. M. Duchatel, A. A. De Graaf, J. A. Oort, 's-Gravenhage. De commissaris des konings in deze pro vincie bracht gisteren een bezoek aan de gemeen ten Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk. Door den heer J. L.J.Jansen te Hillegom is aangenomen de door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder vastgestelde voor waarde voor het leggen en exploiteeren van een stoomtramweg door den Haarlemmermeerpolder van Heemstede langs het Hoofddorp naar Aalsmeer, in verbinding met de lijn Haarlem-Leiden. De Vereeniging tot beoefening van Over- ijselsch recht en geschiedenis heeft in hare te Zwolle gehouden 46ste vergadering tot nieuwe leden benoemd: mr. G. P. M. Pathuis Cremers, advocaat te Zwolle, prof. J. G. R. Acqnoy te Leiden, mr. G. J. Storm Buysing, griffier te Zwolle, G. Jordens, notaris te Enschedee, H. J. Ekker en R. A. DeMoncby, fabrikanten te Hengeloo, en dr. O. J. Risselada, directeur der hoogere bnrgerschool te Almeloo. Uit Londen wordt geseind dat op de vee- en zuiveltentoonstelling, volgens de laatste uitspraak der beoordeelaars, aan ons land een hoogst belang rijke onderscheiding te beurt is gevallen. In de afdeeling melkvee zijn aan onze inzenders toege kend de eerste, tweede en derde prijs en dat wel bij mededinging tegen al de EBgelsche rassen. Deze prijzen zijn verleend wegens melkrijkheid van het vee. Het stoomschip „Gelderland" arriveerde gisteren van Batavia via Marseille te Brouwers haven; de „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Suez en de „Maas" eergis teren van Nieuw-York naar Rotterdam. Oemeagd Nieuws. Zekere A. J. M. M. is heden door de politie naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht en wel ter zake van het vermoedelijk schrijven van valsche quitantiën, waarop hij de gelden in ontvangst genomen heeft. De zaak is dezeEenige dagen geleden liet de stalhouder B. alhier per qnitantie disponeeren over aan hem door twee ingezetenen te Alphen verschuldigde gelden. De man belast met de incasseering deelde hem mede dat reeds op vertoon en aangifte van quitantiën onderteekend met zijnen naam was be taald, op grond waarvan B. bij de politie aan gifte deed. Op haar vermoeden werd nu gemelde persoon door haar aangehouden, die vroeger als knecht bij B. werkzaam was geweest, terwijl bij I onderzoek vele bewijzen tegen hem gevonden wer den, o. a. in zijne woning door hem beschreven papieren, waarvan het schrift overeenkomt met dat op de valsche quitantiën, terwijl hij, onder geleide naar Alphen gezonden, aldaar herkend werd als de persoon die de quitantiën in quaestie gepresen teerd en daarop de gelden in ontvangst genomen had. Niettegenstaande dat alles blijft hij volhouden aan het hem ten laste gelegde niet schnldig te zijn. Yier jaren geleden heeft M. eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden ondergaan, ter zake van bedrieglijke oplichting. Hedenmiddag is een gedeelte derbo- venkap van het feestgebouw aan de Ruïne naar beneden gestort; sinds een paar dagen ziet men ook het asphaltpapier, dat als dakbedekking dienst doet, langs de straten sleuren. Gistermiddag is nabij de Kanaalbrug te Oegstgeest een schipper, die leege vaten van Rijnsburg naar Leiden voerde, waarschijnlijk door den hevigen wind, van het dek zijner schuit in het water gegleden en jammerlijk verdronken. Eenige minuten later werd het lijk van den ongelukkige reeds opgehaald, met den schippersboom nog in de verstijfde vingers geklemd. Als een treffende bijzonderheid wordt gemeld dat de dochter van den verdronkene, die te Oegstgeest dienstbaar is, op het hooren van het gerucht dat er een man in het water lag, zich vol bange vermoedens naar de plaats des onheils spoedde en van het aan den wal brengen van het lijk haars vaders getuige was. De overledene was een oppassend huisvader en te Rijnsburg woonachtig. De Haagsche petroleuse A. S. v. d. M., wed. van B. H., oud 47 jaren, thans gedetineerd, die haar man in den avond van 13 Juli jl., ter wijl hij in beschonken toestand te huis was ge komen, met petroleum begoot en vervolgens in brand stak, waarvan de dood van dezen binnen weinige dagen het gevolg was, zal zich op Donder dag 11 Nov. a. s. te dier zake voor het gerechtshof moeten verantwoorden. Woensdag-avond heeft op den Luik- Limburgschen spoorweg nabij het station Herstal een groot ongeval plaats gehad. De laatste per sonentrein van Luik naar Hasselt is in botsing gekomen met een rangeertrein. De machinist en twee conducteurs, alsmede drie reizigers van den personentrein werden gedood, terwijl nog een achttal personen min of meer ernstige kwetsuren bekwamen. De 75-jarige grondeigenaar Colonaa d'Istria begaf zich te Bastia naar de kerk, toen iemand met een revolver op hem schoot. d'Istria zonk dood neer, terwijl de moordenaar het op een loopen zette; hij is nog niet gevonden. Men schrijft de daad toe aan wraak. Door een hevigen orkaan hebben aan de kust vau Nieuw-Schotland talrijke ongelukken met schepen plaats gehad. BUITENLAND. Frankrijk. De ministerraad heeft tot vervolging van gene raal Charrette besloten wegens zijn redevoering, op het banquet te Roche sur-Yone gehouden. Ook zij, die een aanval deden op de leden der acade mische raden, bij gelegenheid van de beslissing ten aanzien der Jezuïetenscholen, zullen worden vervolgd. Het huwelijk van prins Roland Bonaparte met mej. Marie Blanc is eenige dagen uitgesteld wegens ongesteldheid van de zuster der bruid, prinses Radziwill.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1