Het stoomschip „Schiedam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde gisteren bij Lezard. De audiëntie van den minister van water staat zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan J. T. De Haan, op verzoek, ontslag verleend als notaris te Wolvega, gemeente Weststellingwerf; aan den gewezen lijninspecteur bij de rijkstelegraaf H. A. Moolenaar Reeder, te rekenen van 1 Sept. 11., een pensioen ten laste van den staat verleend ten bedrage van f 1026 's jaars; aan dr. Wilhelm Abel, geb. te Rossbach (Pruisen), vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs hier te lande. Blijkens de algemeene beschouwingen over de ge- meentebegrooting in de sectiën werd, alvorens tot de behandeling der artikelen van de begrooting werd overgegaan, de aandacht gevestigd op den onvoldoenden toestand van de bergplaats van brandladders in de Waardkerkstraat en van sommige bruggen in achter buurten. In hunne thans verschenen Memorie van Antwoord zeggen B. en Ws. dat bedoelde bergplaats niet meer werd gebruikt en uit dien hoofde is weg geruimd. Wat de bruggen aangaat zij opgemerkt dat voortdurend aan het onderhoud der bruggen wordt gewerkt, doch dat, in aanmerking genomen dat in het onderhoud van ongeveer 200 zoo vaste als beweegbare bruggen moet worden voorzien, uit den aard der zaak er steeds enkele bruggen zullen zijn, die verbetering behoeven en waaraan dan ook, zoodra de gelegenheid zich aanbiedt, het noodige tot verbetering wordt ver richt. Zoo ver de beschikbare middelen zulks toelaten wordt steeds getracht ook in de zoogenaamde achter buurten een nauwlettend toezicht te doen houden op de fabricagewerken, evenzeer als zulks het geval is in de hoofdstraten. B. en Ws. zouden het niet wenschelijk achten op dit oogenblik de opcenten op het personeel te ver minderen, ten gevolge waarvan de plaatselijke directe belasting zoude moeten worden verhoogd. Het aantal leerlingen van de inrichting tot oplei ding van Oost-Indische ambtenaren bedraagt thans 6, voor wien wegens schoolgeld een bedrag van 1600 kan worden uitgetrokken. Met het oog op het tegen woordig aantal leerlingen kan het schoolgeld van het gymnasium worden geraamd op f 7023. De opbrengst van schoolgeld middelbaar onderwijs kan thans worden geraamd op 8510. - Eene verhooging van school geld op de scholen voor minvermogendeu zouden B. en Ws. bepaaldelijk afkeuren. Een noodzakelijk gevolg daarvan zoude moeten wezen dat het aantal leerlingen der scholen voor onvermogenden aanzienlijk zoude toenemen, daar alsdan vele personen, thans tot de rubriek van de minvermogenden behoorende, niet bij machte zouden wezen het verhoogd schoolgeld te voldoen. In den regel wordt van de stukken, die, teneinde te worden afgedrukt onder de Ingekomen Stukken, ter drukkerij zijn bezorgd, de inhoud aan de beide alhier verschijnende dagbladen medegedeeld, voor zoover ze voor openbaarmaking geschikt zijn. Hetzelfde geschiedt ten aanzien van de onderwerpen, die in de raadszit tingen zullen aan de orde worden gesteld. Tegen deze wijze van handelen, strekkende in het belang van de publiciteit, kan naar het inzien van B. en Ws. geen bezwaar bestaan, te minder aangezien mag worden ondersteld dat de leden van den Raad althans van één der beide dagbladen in den regel zullen kennis nemen. Intusschen verklaren zij zich bereid de stukken een dag later aan de dagbladen te verstrekken, wan neer de meerderheid van den Raad zulks wenschelijk mocht achten. De kosten voor het vernieuwen van het torenuur werk in verband met het aanbrengen van een minuut wijzer worden geraamd op 1460, daaronder niet be grepen de kosten voor timmermans- en metselaarshulp, noodig bij de verschillende daaraan verbonden werk zaamheden, en van het beschilderen van de platen. Op dien grond vinden B. en Ws. geen aanleiding om een voorstel in te dienen. Zij blijven aandringen op de verhooging der jaar wedden van den opziener der gemeentewerken 2de kl., van den commissaris en de agenten van politie, zoo mede van den gemeente-apotheker en zijn bediende. Het denkbeeld om eene tweede stoombrandspuit aan te schaffen heeft reeds meermalen een punt van over weging bij hun college uitgemaakt. In vele opzichten zou zulks aanbeveling verdienen, daar de ondervinding herhaaldelijk heeft doen zien dat de tegenwoordige stoomspuit uitmuntende diensten bewijst en eene groote vereenvoudiging in de bediening van het brandwezen ten gevolge heeft. B. en Ws. verklaren zich volgaarne bereid deze aangelegenheid tot een punt van nader nauwgezet onderzoek te maken, in verband met even- tueele noodige vernieuwing van materialen. In verband met het opgemerkte bij de algemeene beschouwingen stellen B. en Ws. voor het artikel onvoorziene uitgaven met 39,307 te verhoogen, ge- lijkstaande met de som die wegens vergoeding van het Rijk voor de kosten van het lager onderwijs in ontvangst is gebracht. Qemeikgd Nleaw» Omtrent de bij het ongeluk met de „Herkules" bij IJmuiden gekwetsle studenten ver nemen wij dat het met allen bijzonder goed staat en dat, zoo de verschijnselen, die zich tot dusver ver- toonen, dezelfde blijven, men kan hopen dat geen vau hen een blijvend letsel zal hebben ondervonden. Dit is voorzeker voor een groot deel te wijten aan de uitstekende medische hulp hun te IJmuiden onmiddellijk verleend door dr. Polak, assistent van prof. Wurfbain te Amsterdam, die zich toevallig daar bevond. Het grootste gedeelte van de 15 personen, die op de „Amalia" zijn overgesprongen, is heden morgen alhier aangekomende anderen volgen hedenavond. Zij bevinden zich allen betrekkelijk wel, al hebben sommigen ook niet onbelangrijke kneuzingen ontvangen, vooral door het gedrang der „Herkules"-passagiers, die allen wilden over springen. Hoe zij den sprong hebbes kunnen vol brengen, is voor de meesten een raadsel. De schrik en verbijstering aan boord der „Prinses Amalia" was niet minder groot dan op de „Herkules." Allen roemen om strijd de uitstekende behande ling aan boord vau het Suez-schip genoten en de bereidwilligheid van een ieder om hen te hulp te komen. Onmiddellijk zijn zij geneeskundig onder zocht en zoo noodig verpleegd. Op twee zaken van ons verhaal van gisteren moeten wij nog terugkomen. Ten eerste beweren alle studenten, dat in plaats van storm er volstrekt geen wind was, en ten tweede ontkennen zij den kapitein van de „Herkules", dien zij niet eens gesproken hebben, te hebben verzocht zoo dicht bij de mailboot te gaan al willen zij ook gaarne toegeven, dat hij hen daarmede genoegen deed en het stellig om hunnentwille gedaan heeft. Zaterdag-avond te zes uren vervoegde zich ten huize van den burgemeester van Maas tricht een persoon, die een brief overgaf, waarop hij over eenige uren een antwoord zou komen halen. De brief bevatte een aanvraag met bedrei ging om 400 franken. Te acht uren kwam dezelfde persoon terug, en vond toen in plaats van de ge vraagde som eenige agenten van politie, die hem achter slot en grendel brachten. Hij verklaarde den brief te hebben geschreven, en heeft dit vermoe delijk alleen gedaan met het doel om gedurende den winter vrij kost en logies te hebben. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in de Betuwe zoo sterk gevroren als men maar zelden om dezen tijd van het jaar waar neemt. Het ijs op de sloten was op sommige plaatsen bijna twee centimeter dik. - De handel in vee is niet levendig; wel worden de markten goed voorzien, doch de prijzen zijn laag, zoodat zij, die zich van vee willen voorzien, dit tegen mati gen prijs kunnen doen. Een elf jarig meisje te Bergen-op- Zoom, die bezig was na het middag-eten de bor den te wasschen, liet bij^ongeluk een stapel borden uit de hand glijden, en ontstelde hierover zóó hevig dat zij onmiddellijk sprakeloos werd en nog dienzelfden avond overleed. Aart Ten Have, oud 6 3, en Hendrikje Westerink, oud 79 jaren, beiden gealimenteerden in het Godshuis, genaamd het Feithenhof, te El- burg, zijn verleden Vrijdag in ondertrouw op genomen. Uit Dortmund wordt gemeld dat in de steenkolenmijn „Heinrich Qustav", bij Bochum, eene ontploffing van mijngas heeft plaats gevon den, waardoor vier mijnwerkers om het leven kwa men en drie gekwetst werden. Onvoorzichtigheid der werklieden, die zich niet aan de voorschriften hielden, moet de oorzaak van dit ongeluk zijn. BUITENLAND. Frankryk. Vanwege de Turksche legatie te Parijs is eene nota verschenen, waarbij de schuldeischers van Tur kije uitgenoodigd worden gedelegeerden te benoe men om hen te Konstantinopel te vertegenwoordi gen, met het doel om tot een billijke en praktische oplossing te geraken wat betreft de hervatting der rentebetaling en de aflossing der Turksche schuld. In deze nota leest men o. a.„Is eene schikking met de Ottomanische regeering gemaakt, dan zullen de gedelegeerden een bankinstelling aanwijzen om rechtstreeks de zes directe belastingen te be- heeren en uit hare opbrengst de betalingen te doen. De Ottomanische regeering behoudt zich het algemeen toezicht voor. Indien de tolrechten 8 percent meer dan de raming opbrengen ten gevolge van het wijzigen der handelstractaten, dan zal ook die meerdere opbrengst tot afdoening der schuld aangewend worden. Gelijke bestemming wordt gegeven aan hetgeen meer dan verwacht wordt in de schatkist vloeit door de toepassing van de patentwet, door den cijns van Oost- Rumelië en door de inkomsten van Cyprus en van de Bulgaarsche stammen." Voorts wordt in de nota medegedeeld dat de quaesties der vlot tende schold en der aan Rusland te betalen oor logsschadeloosstelling in overweging zullen geno men worden ter gelegenheid van de onderwerpelijke nieuwe schikking. Sedert de uitdrijving der Karmelieten hebben de geheele vorige week de Franciscaners en Capu- cijners zich op de komst der politie voorbereid en, besloten zijnde haar tot het openbreken der deuren te dwingen, hebben zij voortdurend bij het binnenlaten van anderen de grootste behoed zaamheid in achtgenomen. Op vele plaatsen hebben bevriende personen de wacht betrokken om de kloosterlingen te waarschuwen, waarbij het her haaldelijk aan loos alarm natuurlijk niet ontbroken heeft. Te Avignon hebben de Franciscaners zelfs de deur van hun klooster doen toemétselen en zich ter dege van leeftocht voorzien. - De Figaro" verklaart dat leden van hare redactie de gebouwen der bedreigde congregatiën bezocht hebben en dat in de meeste kloosters de deuren met ketens ver sperd zijn, in sommige zoodanig aan balken be vestigd, dat de commissarissen van politie er een geregeld beleg voor zullen moeten slaa De heer Villars, directeur van het dezer dagen herhaaldelijk vermelde „collége" Si: Marie te Toulouse, is, wegens het toelaten v J ezuïeten als leeraars, door den Academischen Raad voor drie maanden geschorst. De inrichting zou, ondanks eventueel hooger beroep, onmiddellijk gesloten worden. Dulteohlftnd. Prins Hohenlohe is op den weg van beterschap; het gevaar voor typhus is geweken. Graaf Von Molkte viert heden, Dinsdag, zijn 80sten jaardag. Italië. De „Diritto", sprekende over de geruchten aangaande financiëele operatiën, die zouden hebben plaats gehad of eerlang zouden worden verricht om aan den gedwongen koers een einde te maken, verklaart dat die geruchten ongegrond en alleen uit speculatie verspreid zijn. Het ministerie, zegt het blad, heeft nog geen beslissing genomen om trent het door den heer Magliani ontwerp u stelsel en er hebben noch onderhandelingen noch operatiën plaats gehad. Het is mogelijk, dat wanneer het Parlement het stelsel van den heer Magliani aan neemt en de heeren Cairoli en Depretis weder te Rome zijn, de ministerraad zich dadelijk met het ontwerp-Magliani bezighoudt. Groot-Britannic. Er heeft te Galway, in Ierland, eene groote landmeeting plaats gehad. Ongeveer 40,000 per sonen waren daar tegenwoordig. De bet. Parnell hield eene rede, waarin hij beweerde dat het Hoogerhuis en mr. Forster voor de grarische moorden in Ierland verantwoordelijk waren en dat het eenige redmiddel, om uit den tegenwoor- digen toestand te geraken, de autonomie van Ierland was. Iemand heeft berekend dat in de laatste vijftig jaren in Engeland niet minder dan 4712 mil- lioen ponden, zegge 56,544 millioen guldens, aan alcohol-houdende dranken besteed zijn dit is door elkaar zoowat dertig gulden per jaar voor eiken inwoner, klein en groot. Oostenr.-ILong. Monarr ie. Keizer Frans Jozef zeide gisteren, antwoord op de toespraken van de beide presidenten der delegatiën betreflende de moeielijkhe u, die de tenuitvoerlegging van het Berlijnsr tractaat ondervindt, dat zijne regeering hare p ingen met die der overige mogendheden vereenig e, om die moeielijkheden uit den weg te ruimenda> ie vriend-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2