ATo. 0346. Maandag 25 October. A". 1880. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Zij die zich met 4 November a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal SeptemberNovember wordt dan alleen de laatste maand tegen 37 cents in rekening gebracht. Aan belanghebbenden wordt bericht dat de kwartalen van het Leidsch Dagblad loopen als volgt: December, Januari, Februari Maart, April, Mei Juni, Juli, Augustus September, October, November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 meenden..r...i. Franco per poet. Afzonderlijke Mommen 1.10. i.*a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vtt 1R|ril.i..iim.nirn-|Vtt'm'.. 1.08. leden refel neer rri I 8TI t tirrfT(TtT«e Q 0.17*. Grootere Uiten neer pUetendsU. LEIDEN, 33 October. Men schrijft onsDe velden zijn bijna ont ruimd. Gedurig wordt de landelijke stilte ver broken door bet knallen van het jachtroer, - eene tegenstelling van het vreedzame bedrijf van den landman. De jagers betalen voor het jachtveld eene goede pacht, wat de landbouwers uitmuntend vinden! 't Worden echter dure hazen, zoodat broodjagers hier tot de zeldzaamheden behooren, tenzij ze hunne talenten in dienst stellen voor de heeren die ons van elders komen bezoeken. Over 't algemeen is de vangst, gedurende dezen jacht tijd, niet groot. De landbouwer is druk bezig zijne akkers ge reed te maken voor een volgend gewas. Tarwe en wintergerst zijn voor 't grootste deel reeds weder aan den schoot der aarde toevertrouwd hier en daar komen de jonge plantjes reeds veel belovend voor den dag. De opbrengst van de meeste gewassen was bevredigend; de prijzen zijn sedert eene maand nogal wat verbeterd. De ver scheping der suikerbieten is in vollen gang. Ook deze opbrengst valt niet tegen. Gemiddeld mag men op een bruto gewin van f 360 per hectare rekenen. De aardappelen, hier vooral verbouwd door de werklieden, geven voldoende redenen tot tevredenheid. De onbemiddelden gaan dezen winter met minder zorg tegemoet dan zijnen voorganger. Het gras begint bij het vochtige weder snel te verminderen. De paarden zijn meest gestald en spoedig zullen ook de koeien de winterkwartieren moeten betrekken. De door den Eaad der gemeente Nieuwkoop aangenomen begrooling voor bet dienstjaar 1881 bedraagt in ontvangst f 13,541.87 en in uitgaaf f 13,537.35. De kosten voor het lager onderwijs geraamd op f 3362. Naar men verneemt, zal met 1 Januari a. s. een uieuw eu grooter model van briefkaarten ver krijgbaar gesteld worden. Maandag a. s. herdenkt de beer E. De Kat, hoofdambtenaar bij den burgerlijken stand te Delft, den dag dat bij 50 jaren onafgebroken in ver schillende betrekkingen werkzaam was bij de ge meente-administratie aldaar. Hoewel reeds op ver gevorderden leeftijd, is hij steeds vol ijver en onvermoeid op zijn post, altijd bereid met de meeste welwillendheid zijne diensten te verleenen, waar die gevraagd worden, zoodat hij de onver deelde sympathie van alle gemeentenaren bezit. Aan de Tweede Kamer is eene wetsvoor- dracht ingediend tot verhooging van onderscheidene posten van de loopende begrooting voor het depar tement van bianenlandsebe zaken. Deze verlico- gingen zijn noodig o. a. tot belooning van hen, die met de leiding en het toezicht der werkzaam heden van de volkstelling belast werdentot vol doening van de vacatiegelden aan de plaatsvervan gende districts veeartsen. De bijdragen aan gemeen ten, door de onderwijs-uitgaven te zwaar gedrukt, worden met f 200,000 vermeerderd en daardoor gebracht op f 650,000. In September van dit jaar was niet alleen aan de toegestane som van f 450,000 hare bestemming gegeven, maar bleek zij zelfs onvoldoende te zijn. Dit is daaraan toe te schrijven, dat, ten gevolge van bet in werking treden der nieuwe wet op het lager onderwijs, alle uitgaven uit art. 36 voortvloeiende uog ten laste van het dienstjaar 1880 moeten komen, terwijl zij onder gewone omstandigheden over volgendejaren zouden zijn verdeeld. De aanvraag van ƒ200,000 is voor alle zekerheid eenigszins ruim gesteld, hoe wel daarop vermoedelijk f 25,000 ongeveer zal overblijven. Tot verbetering van bet onderwijs in bet teekenen is aan twee leeraren opgedragen de in België gevolgde metbode na te gaan, en ver volgens te Amsterdam een tijdelijke cursus ge opend voor leeraren en onderwijzers aan middel bare en aan kweekscholen. De aan dezen maatregel verbonden kosten zijn mede bij bovengenoemd ontwerp aangevraagd. Op aanvraag der afdeeling „Amersfoort" van de vereeniging „Het Metalen Kruis" heeft het gemeentebestuur aldaar f 100 beschikbaar ge steld, om daarvoor de oud-strijders, die onver mogend en geen leden der afdeeling zijn, te ont halen op 31 dezer, bij het herdenken van het uit trekken der Amersfoortsche compagnie in 1830. Naar men uit goede bron verneemt, zal er eerstdaags, door eene aanzienlijke firma, een stoom- bootdienst geopend worden van Vlissingen op Londen, grootendeels bestemd om de vrachtgoederen, wier verzending minder spoed vereis«ht, op zeer billijke voorwaarden naar Engeland te voeren. Omtrent de intrekking der beperkingen op den invoer van vee uit Nederlaud in Pruisen meldt de „Nordd. Allg. Zeitung" nader dat die beschikking in werking treedt op 1 November. Op 22 dezer heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats ge- bad eener overeenkomst tusschen Nederland en België, tot wederkeerige bescherming van fabrieks- en handelsmerken. Ds. E. A. G. Van Hoogenbuyze, predikant te Dordrecht, is naar Wageningen beroepen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag a. s. niet plaats hebben. De Koninklijke Maatschappij van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is weder ge noodzaakt tweehonderd werklieden gedaan te geven, omdat bet haar aan werk ontbreekt. Yan de 1700 mannen, aan wie die fabriek in den regel werk pleegt te verschaffen, zal zij er dan nog slechts 700 overhouden. Door Z. M. is het tarief der Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen „Jaarlijksche premiën en stortingen in eens voor een lijfrente van f 100 'sjaars, ingaande op den leeftijd van 65 jaren," goedgekeurd. Uit het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor 1881 blijkt nog het volgende: Onderhoud van straten en pleinen. - In eene sectie wees een lid op de belangrijke extra-kosten van be- stiating ten gevolge yan het leggen yan gas: en duin waterleidingen, tramwegsporen enz. Hij meende dat bij het verleenen van concessie voor duinwaterleiding en tramwegsporen aan concessionarissen de verplichting was opgelegd om de kosten van driemaal herstraten te vergoeden. En in dat geval kon hij zich den extra post van 11,320 voor nieuwe bestrating niet verklaren. Een ander lid gaf de juistheid dier opmerking toe, in zooverre dat inderdaad door de betrokken concessiona rissen de kosten van driemaal herstraten waren ver goed. Maar daarmede was de zaak nog niet in orde. Afgescheiden daarvan toch was eene geheel nieuwe bestrating der aangewezen gedeelten dringend noodzake lijk, zooals aan ieder in het oog moest vallen. Ook in de eerstvolgende jaren zou een dergelijke post voor nieuwe bestrating op de begrooting moete» voorkomen. Weder een ander lid wees er op dat steeds, waar de gelegen heid zich aanbiedt, door de straatjeugd nieuwe of andere losliggende steenen in het water worden ge worpen, terwijl die voorwerpen in den regel, wanneer baggerlieden of diepers ze aantreffen, opnieuw daarin hunne plaats vinden, zeer ten nadeele van een ge- wenschten toestand der stadsgrachten. Hij meende dat daartegen door de bepaling van art. 89 der tegen woordige Politie-verordening was voorzien. Een lid achtte het wenschelijk dat het Rapenburg weder met klinkers worde bestraat, doch wenschte dat in dat geval daarop een behoorlijk toezicht zou worden uit geoefend, opdat niet dadelijk het zand worde wegge veegd, hetgeen zeer nadeelig voor de bestrating en bovendien in strijd is met het bepaalde bij art. 38, laatste alin., der Algemeene Politie-verordening. Een lid meende dat daartoe veelal aanleiding gegeven wordt door meer zand te strooien dan noodig is, hetgeen de passage belemmert. In eene andere sectie werd door twee leden de op merking gemaakt dat telken jare op de begrooting belangrijke sommen worden uitgetrokken tot herstelling van bepaalde straten in deze gemeente, waarvan de namen worden vermeld, zonder dat aan de bestrating gevolg wordt gegeven. De bestrating laat dan ook nog steeds veel te wenschen over en de gaten en kuilen daarin zijn talrijk. Die leden meenden dat de oorzaak daarvan ook gelegen was in mindere bekwaam heid van de straatmakers. Zij wenschten daarom wel dat eene proef genomen werd met bekwame straat makers uit het buitenland, b. v. België, te doen over komen. Een ander lid deelde mede dat het voornemen bestond bedoelde proef reeds in het volgende jaar te nemen. In eene derde sectie werd door een lid de toestand der bestrating van de Kaiserstraat ten zeerste in de aandacht van het Dagelijksch Bestuur aanbevolen. De onvoldoende toestand der straten in het algemeen deed hem de vraag stellen of de bestrating wel zoo goed geschiedt als zij in vroegere jaren plaats had en wat c. q. de oorzaak is van dien achteruitgang? Daarop werd geantwoord dat het leggen van gas- en duin waterpijpen en van Tramwegsporen telkenmale opgra vingen vereischte, waardoor de toestand van de straat niet beter wordt, doch dat herstrating tot driemalen toe plaats heeft en, waar dit niet voldoende blijkt, de straat nog meermalen wordt verlegd. Een lid deed de vraag of wellicht als een der oorzaken van dien slechten toestand kan worden aangemerkt de omstandigheid dat de herstrating door de stadswerk- lieden wordt aangenomen tegen een vast tarief. Daarop werd geantwoord dat dit, bij behoorlijk toezicht, niet van invloed kan zijn op de bestrating; dat hoofdzakelijk de al of niet voldoende vastheid van den ondergrond oorzaak is van de meer of minder regelmatige ligging der straat, doch dat elk gebrek daarin zoo spoedig mogelijk wordt hersteld. Door een lid werd nog aan gedrongen op beter politietoezicht ten opzichte van het uithalen van steenen door de straatjongens. Een ander lid trad in nadere beschouwing over het artikel zelf. Zijns inziens toch was die post veel te hoog geraamd, vooral als men in aanmerking nam dat daartoe zeker nog wel kon gerekend worden te be hooren 2/3 van art. 100 „Dag- en weekgelden der werklieden", en daarbij in het oog hield hoe betrek kelijk weinig door de Duinwatermaatschappij, dc Gag;

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1