van de misdaad waren echter duidelijk genoegen de onmenschelijke moordenaarster ontkende dan ook het gruwelijk feit niet. Zij voerde tot hare verontschuldiging aan dat „de oude al zoolang ziek had gelegen en haar eindelijk tot een overdraag- lijken last was geworden." In de rue Pantin te Parijs is een fa briek van voetzoekers in de lucht gesprongen. Van het gebouw, dat een uitgestrektheid had van 40 bij 6 meter, is geen steen op den anderen gebleven. Er was gelukkig slechts één werkman op het oogenblik van de ramp in het gebouw aanwezig, maar van dezen vond men ook slechts de beide voeten terug, op de plaats zelve, terwijl op twee muren, de één op 15, de ander op 20 meter afstand, brokstukken van het in de lucht geslingerde lichaam bloedige vlekken van omstreeks een meter omtrek gevormd hadden. Te Chicago zijn door eene ontploffing in een brouwerij zeven personen omgekomenvier werden er gewond. van den internationalen wedstrijd met luchtbal lons - een Eransche en een Engelsche luchtballon zullen hunne krachten tegen elkander beproeven - en zijn de gasten van den lord-mayor van Londen. TelegranmetL RAGUSA, 20 October. Rizapacha gaat eene poging doen om Tusi weder door troepen te doen bezetten. LONDEN, 21 October. Lobanoff, Ruslands ge zant, heeft zich naar Walmar-Castle begeven, waar lord Granville verblijf houdt. De „Times" meldt uit Konstantinopel van eergisteren dat de Porte heeft ingetrokken de voorwaarde tot handhaving van het status quo ten oosten van het meer van Scutari. ST.-PETERSBURG, 21 October. De berichten over ziekte des keizers zijn ongegrond. De keizer was ongesteld, omdat hij bij de revue te Tschu- gujon, onder een aanhoudenden regen, koorts had opgedaaH, doch is thans weder geheel beter. voor den burgerlijken rechter zal te verantwoorden hebben. D '.zer dagen vervoegde zich bij den win1 lier Kramer in den Anegang te Haarlem een pert on, die voorgaf genaamd te zijn Van Daalen, Deze man kocht voor ruim f 400 aan vlaggedoek, en wel op naam van den behanger Wind te 's-Gravenhage, bij wien hij zeide in dienst te zijn. Intusschen bleek dat van die opgaven niets aan .was, en is het daarop der politie spoedig gelukt den oplichter in handen te krijgen. Hij was een oude bekende, had reeds tweemaal wegens oplichterij gevangengezeten en is genaamd W. E. Van Wort. Een gedeelte der partij vlaggedoek was reeds ^verkocht. Enkele slachters te Utrecht hebben besloten de prijzen van het vleesch met 10 ets. per kilogram te verminderen. Te Capelle (Langstraat) is een vier jarig kind onder een wagen met hollende paarden geraakt. Het kind werd zoodanig door een der paarden getrapt, dat de hersenen uit het hoofd kwa men en het aan de gevolgen is overleden. Een koopman te Tessel, dezer dagen van een reis naar Amsterdam teruggekeerd, zat 's avonds zijne kas op te maken, toen een zijner zwagers binnentrad. De koopman, die onder zijne papieren een bon voor 25 sigaren had in den vorm van een bankbiljet, overhandigde dit voor de grap aan zijn zwager met de woorden„Ziedaar, ik heb «oede zaken gemaakt, die 25 gulden zijn voor jou." Dankbaar en verrast, drukte de zwager den milden gever de hand en verwijderde zich in de gelukkigste stemming, terwijl de koopman moeite had om zijn lachen te bedwingen over het wel slagen der fopperij. Toen de man echter den vol genden dag nog eens zijne papieren nakeek, ont dekte hij tot zijn schrik dat hij bij vergissing een echt bankbiljet gegeven en den bon nog in zijn tasch had. Het bedwingen van zijn lachen viel hem thans niet moeielijk meer. Iu de „chambre des horreurs van het Brusselsche „Musée Continental", vindt men nu ook het beeld in was van W. M. De Jongh. De kassier van een der voornaamste financiëele instellingen te Lyon heeft zich aan verduistering van gelden tot een bedrag van meer dan 1 millioen fr. schuldig gemaakt. Zijne vrouw heeft, zulks vernemende, al wat zij bezat, omstreeks 500,000 fr., aan de vennootschap uitgekeerd. De kas werd eiken dag nagezien. Uit Christiania wordt bericht dat ongeveer twee derden der stad, de Domkerk en het postkantoor van Christiaansand 's nachts door brand zijn vernieldde vlammen werden door een hevigen wind al verder en verder gedreven. Duizen den zijn zonder dak. Te Dortmund heeft een jongen van twaalf jaar zich in het hok van het spoorwegstation opgehangen, naar men vermoedt omdat hij straf gekregen had. Twee branden hebben te Par ij s plaats gehad: een in de „Magasins-Réunis" (avenue de la République); de schade bedroeg 300,000 fr., en een in de passage „Vaucanson"de schade, door dezen brand veroorzaakt, wordt geschat op 7- a 800,000 fr. Nader verneemt men uit Wilming ton (Delaware) dat het kleurlingen waren die uit een huis op blanken schoten. In het gevecht dat daarop volgde, werden twaalf blanken en eenige kleurlingen gewond, gelukkig niemand met doodelijken afloop. Te Plan-de-la-Tour, in het departe ment Var, is een 70-jarige vrouw door hare eigene dochter onder de afgrijselijkste omstandigheden op haar bed vermoord. De ontaarde dochter wierp zich, met een met spijkers beslagen schoen gewa pend, op de oude vrouw, die rustig lag te sluime ren, en bracht haar met dit voorwerp ijselijke wonden aan het hoofd toe. Daar zij bevreesd was dat het gekerm van het ongelukkige slachtoffer zou gehoord worden, stopte zij haar moeder een prop in den mond en beproefde nu met dc knieën haar de borst in te drukken. Te midden van dit werk werd zij echter gestoord door haar eigen zoon, die, toen hij zijne grootmoeder, in haar bloed badende, zag liggen, de buren te hulp riep. De arme oude stierf eenige oogenblikken later, zonder «en woord te kunnen uitbrengen. De aanwijzingen BUITENLAND. Frankrijk. Uit Rennes wordt gemeld dat het klooster der Karmelieten gistermorgen is ontruimd. De poorten moesten door gendarmerie met geweld worden ge opend. Een bataljon infanterie was ontboden om de orde te handhaven. De hoofdcommissaris van politie heeft zijn ontslag genomen. Blain, de schrijver van een onzedelijk feuil leton in de „Petit républicain", is door de Parij- sche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en tot 500 fr. boetede verantwoordelijke uitgever van het blad tot vier maanden gevangenis straf en 500 fr. boete. De Paus heeft de Eransche regeering uit- genoodigd een prelaat te benoemen die in aan merking zou kunnen komen voor den kardinaals hoed die in Frankrijk te begeven is. Men meent dat de keuze vallen zal op den aartsbisschop van Reims of dien van Algiers. Volgens de „Voltaire" stond de bijna 70- jarige De Cissey op het punt van te trouwen met een rijke 40-jarige weduwe. Duitschland. De te Berlijn verschijnende half-officiëele „Prov. Corresp." zegtEr is geen reden om te twijfelen aan den ernstigen wil van de Porte om het be sluit tot den afstand van Dulcigno uit te voeren. Men kan verwachten dat de Porte met kracht haar gezag zal doen gelden. Locale hinderpalen, die misschien het nakomen van hare belofte in den weg staan, zullen onverwijld worden uit den weg geruimd. Te Posen heeft zich een comité gevormd voor de herdenking van den Poolschen opstand in 1830/81. De namen der leden worden nog ge heim gehouden, maar het programma is reeds vast gesteld. Er zal eene godsdienstoefening worden gehouden ter herdenking dergenen die in den strijd zijn gevallen. Alle in de stad woonachtige vete ranen zullen ter bijwoning dezer plechtigheid wor den uitgenoodigd, waarna hun een feestmaal zal worden aangeboden. Tevens worden de noodige stappen gedaan om een fonds bijeen te brengen voor eene stichting ten dienste van hulpbehoevende oudstrijders. Een dergelijk comité heeft zich in het district Schildberg gevormd. Aldaar zal den 29sten November eene godsdienstoefening als te Posen worden gehouden. Ook in alle andere dis tricten der provincie worden zulke comités op gericht. Spanje. Koningin Christina zal, naar thans als stellig gemeld wordt, den 23sten dezer haar kerkgang - na hare bevalling - naar de Basilica van An- tocha doen. Ter gelegenheid van de dan te houden feesten zal de stad Madrid stierengevechten geven. Gi-ootrBritannlê. Een telegram uit de Kaapstad meldt, dat kolo nel Carrington in den nacht van 15 October de stellingen der Basutos te Mafeteng vernielde, en dat de Engelschen later slaags raakten met 1000 Basutos, die verslagen werden. Vier leden van den gemeenteraad van Parijs zijn te Londen aangekomen om getuigen te zijn LKIIOiCIN, SI October. In de gemeenteraadszitting van hedennamiddag waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voor zitter, De Eremery, Hartevelt, Librecht Lezwijn, Goudsmit, Juta, Wilhelmy Damsté, Van der Zweep, Le Poole, Verster, Scheltema, Du Rieu, De Goeje, Van der Lith, Van Iterson en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Wensen en Cock. Door den Voorzitter werd o. a. medegedeeld dat van de opgenomen f 65,000 tot tijdelijke voor ziening in de behoefte aan kasgeld den 18den Oct. f 20,000 is afgelost; dat is ingekomen een voordracht tot definitieve benoeming van den heer Pekelharing tot leeraar aan de hoogere burger school, zoomede een missive van mr. J. E. Goud smit, waarin hij ontslag neemt als lid der plaat selijke schoolcommissie. Dat ontslag wordt op voor stel van den Voorzitter aangenomen, met dank betuiging voor de vele bewezen diensten. De voordracht van B. en Ws. tot intrekking van de raadsbesluiten van 27 Dec. 1872 enz. betrek kelijk de terugbrenging van voor schoolbouw enz. bestemde kapitalen, waaromtrent door het dage- lijksch bestuur en de commissie reeds uitvoerige rapporten waren uitgebracht, lokte ook nu weder eenig debat uit. De heer De Eremery wenschte eerst alleen het beginsel uitgemaakt te zien of men op den zelfden weg als den thans gevolgden zal blijven voort gaan. De heer Juta was van meening „dat wij die gebouwd hebben, dit ook moeten betalen." Men moet de gelden daarvoor niet van anderen zien te krijgen. Dat is geen behartiging van de toekomst. Spr. hoopte daarom dat de Raad zich niet zou vereenigen met het voorstel van B. en Ws., maar wel met dat van de commissie van financiën, dat z. i. meer rationeel is. De heer Van der Lith was het met den heer De Eremery eens dat eerst het principe worde uitgemaakt. Hij wenschte eveneens dat het bestaande zal worden gehandhaafd. Die zaken tot stand brengt, moet ook de kosten er van dragen, al heeft ook de nakomelingschap er de vruchten vanmaar deze zal ook hetzelfde als wij moeten doen. De heer De Goeje meende om verschillende redenen met het voorstel van B. en Ws. te kunnen meegaan. Zal men gaan leenen terwijl men nog geld in den zak heeft? De heer Van der Lith merkte op dat de commissie van financiën wil dat een eenmaal genomen raadsbesluit ook worde gehand haafd, zelfs bij het opmaken der begrootingen maar niet dat er zoo nu en dan van wordt afge weken. De heer Hartevelt, wethouder, kan zich niet met het voorstel van B. en Ws. vereenigen. Eerst wenschte hij het principe door den Raad uitgemaakt te zien. Men moet ook voor kwade dagen zorgen. De heer Van der Zweep zo* met het voorstel van B. en Ws. meegaan omdat hij er geen fictie inziet. De Voorzitter trad in beschouwingen over het rapport der comm. van finan ciën en trachtte daarvan eenige onjuistheden in het licht te stellen. B. en Ws. wenschen de uitvoering van raadsbesluiten, en daarom stelden zij op grond van ervaring voor om dat omtrent de gelden voor school bouw in te trekken. Ook is de commissie in hare beweringen niet altijd even vast. Bewijzen daartoe worden door hem aangehaald. Men mag de bur gerij niet meer belasten dan voor de huishouding der gemeente noodig is. Evenmin is hij het er

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2