ff". 6344. Vrijdag October. A". 18S0 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- enXeestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTIEN: LEIBSCH BA&BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.,0 UJ:, 1.10. Frenco per post..".t..i.1.40. Afzonderlijke Nommere....tt.a 0.05. Ven J—0 regeto'y^ 1.05. Iedere 0,17^# Cmnf reJtatUr» nee» pluUruimte* LEIDEN, 31 October. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer J. W. H. Meyert Van Idsinga, geb. te Eustatius, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Geschiedenis en beginselen van art. 91 onzer Grondwet", en met Stellingen tot doctor in de rechtswetenschap. In de maand September 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 18,113, met een opbrengst van 7171.93; het aantal tonnen der bagage 16, met een opbrengst van ƒ184.07; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1237, met een opbrengst van 1555.43; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg ƒ180.65: makende dus te zamen een ontvangst van 9042.08. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt ƒ84,560.45, zijnde per dagkilometer ƒ8.57, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar 81,348.20'/i, zijnde per dagkilometer 8.27. Tot hulponderwijzer aan de Christelijke school alhier is benoemd de heer A. F. Cremer, van Assente 's-Gravenhage de heer L. Leyns, van Wassenaar. Bij de Christel.-Geref. gemeente te Alkmaar is beroepen de heer J. Thijs te Sassenheim, en bij die te Ter Neuzen de heer C. Kuyper te Nieuw- Vennep. Bij den tuinder W. Vieveen te Veur staat een appelboom nog met zijne vruchten van den zomer beladenlevens begint hij weer te bloeien. De generaal-inspecteur der infanterie heeft bij het instructie-bataljon te Kampen overgeplaatst de luitenants Zelverder, Alma en De Bruyae, eerstgenoemde van het 4de, laatstgenoemden van het 7de regiment infanterie. De kroonprins en kroonprinses van Dene marken worden morgen, Vrijdag, in de residentie verwacht en zullen eenige dagen de gasten zijn van prins Frederik, op het buitenverblijf het „Huis de Pauw". De hoofdcommissie der VereeDiging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs heeft, in een adres aan den Koning, eene wijziging verzocht van het besluit van 30 Augustus jl. betreffende de schoollokalen. Daar namelijk vele bijzondere scholen meer leerlingen tellen dan de ruimte, bij dat besluit vereischt, toelaat, en vóór 1 Novem ber onmogelijk in het ontbrekende kan worden voorzieD, verzoekt het adres voor de uitvoering van den maatregel, evenals dit van andere in art. 23 is toegestaan, uitstel te verleenen tot 1 Januari 1884. Zoodoende zullen niet honderdtallen kin deren van alle schoolonderwijs worden beroofd of gedwongen worden naar de openbare school te gaan, waar ook niet overal ruimte beschikbaar zal zijn. Aan dien wensch kan worden voldaan door het weglaten van een paar woerden uit art. 23 van het besluit. Prof. dr. W. Hecker te Groningen hoopt den 20sten Dec. a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren het professoraat in de gesohiedenis aanvaardde. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft het diploma voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de heeren E. H. M. Thijsseu, ined. doctorandus, en J. Rentmeester, cand.arts. Aan de hoogeschool te Utrecht zijn met dezen tegeuwoordigen cursus ingeschreven 91 nieuwe studenten, waaronder 1 vrouwelijke. Daar van studeeren in de rechten 22, letteren 3, god geleerdheid 33, geneeskunde 22 cn wijsbegeerte 8. Van de nieuwingeschreven 91 studenten hebben zich 47 als leden van het studentencorps laten voorstellen. Tot voorzitter van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", voor het jaar 188081, is benoemd mr. H. J. Kist. Bij den gemeenteraad van Den Haag is ingekomen een voorstel tot restauratie van de oude voor- en zijgevels van het raadhuis aldaar, met den toren, welk voorstel vergezeld gaat van twee rapporten, het eene van den architect-directeur der gemeentewerken, het andere van den heer Cuypers, architect der rijks-museamgebonwen, die Burg. en Wethouders in overleg met de commissie van fabricage hebben geraadpleegd. In afwachting eener geheele verbouwing van het raadhuis, willen B. en Ws. zich voorloopig strikt beperken tot de uitwendige herstelling, uit te voeren in driejaren. Over 1881 vragen zij een krediet van f 12,000 voor de werken aan den toren. De aangekondigde komst van Adeline Patti wordt van bevoegde zijde tegengesproken. De feesten dezen zomer door de Kon. Zang- vereeniging Cecilia te 's-Hage gegeven, hebben een geldelijk tekort van circa 2200 opgeleverd. De vereeniging heeft besloten dit tekort op zich te nemen en maatregelen te beramen om het zoo spoedig mogelijk te dekken. De plechtigheid van de inwijding der Vrije Universiteit ving aan met de lezing van het regle ment der school voor hooger onderwijs, door den president-curator ds. J. W. Felixvervolgens werd mededeeling gedaan van de benoeming van pro fessoren enz. en werd dr. A. Kuyper tot rector geproclameerd. De 70-jarige jhr. mr. Elout Van Soeterwoude stond daarna op om in eene rede voering van ootmoed en christelijken 2in over vloeiende, als voorzitter van de commissie van stichting een bijeenverzameld kapitaal ten bedrage van 100,000 „van hand tot hand" over te reiken aan den penningmeester dezer school. Bij deze overgifte werd in het bijzonder gewezen op de voorwaarde, dat kapitaal en rente nooit anders zouden mogen strekken dan tot een hooger onder wijs op beslist christelijken grondslag, tot heil der Kerk, van Oranje en het Vaderland. De rede van dr. Kuyper duurde van halftwee tot ruim vier uren. Het koor der Nieuwe Kerk was rijk versierd. De heer J. W. Felix, predikant te Utrecht en president-curator der Vrije Universiteit, was gister avond in de Schotsche Zendingskerk voorganger bij een dankstond wegens hare oprichting. Hij sprak naar aanleiding der woorden van Jesaja 43 vers 12. In de officieren-sociëteit in het Park te Rotterdam werd gisteravond een concert gegeven ter eere van de overgebleven leden der Rotter- damsche Schutterij die voor vijftig jaren naar België uitgerukt-zijn. Men wendt te Wildervank pogingen aan om het algemeen gezang in de Hervormde Kerk te vervangen door koraalgezang, door een daartoe geoefend koor. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gister te Port-Said en zette heden de reis voortde „Utrecht", van Rot terdam naar Batavia, arriveerde gistermorgen te Port-Saïd; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag het eiland Wight. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. be noemd tot arrondissementsschoolopzieners, in Zuid-Holland, arr. 's-Gravenhage: C. L. Walther, te 's-Gravenhage; Leiden; W. J, Van Gorkum, te Leiden; Delft: W. Van Marken, te's-Graven hage; Woerden: mr. J. W. Monton, te Woerden Rotterdam: mr. A. H. Van Tienhoven, te Rotter-; dam; Gouda: dr. D. Terpstra, te Gouda; Schie dam dr. C. J. Vaillant, te SchiedamVlaardin- genmr. H. Ph. De Kanter, të BrielleDor drecht mr. H. J. C. Dijckmeester, te Dordrecht Gorcum: W. H. Post Pz. te Gorcnm; Sommels-; dijkJ. Zaayer Pz., te Dirksland. - aan M. Van Wijk, gewezen bewaarder in de cellulaire gevan genis te Rotterdam, verleend een pensioen ten laste van den Staat, van 75 'sjaars; pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan R. Leeftink,' gewezen rijksveldwachter 3de kl., opziener der jacht en visscherij, ten bedrage van 813 'sjaars. Qemengd Nleowii Aan het station van den Holland schen Spoorweg te 's-Hage stapte gisteren een heer in een rijtuig, nadat de koetsier zijn koffer had ge laden. „Naar 't hotel Toelast"! riep hij hem toe: De koetsier legde er de zweep op en weinige minuten later houdt 't rijtuig voor het hotel op de Groenmarkt stil. „Op een anderen keer moogt gij wel wat vlugger rijden, koetsier", - met die woorden werd de voerman door een heer begroet, die in zijn kamerjapon op zijn pantoffeltjes voor de deur stond: „Vlugger, meneer? vlugger? ik heb gereden wat ik kon. Nietwaar, mijnheer?" vroeg hij aan den vreemdeling in 't rijtuig. Maar hij kreeg geen antwoord. Geen wonder - er zat niemand in en de heer, die hem een beris ping gaf, was niemand anders dan zijn passagier,1 die veel eerder aan 't hotel was dan het rijtuig; dat hij aan 't station genomen, maar dadelijk weec verlaten had, en die zoo vlug ter been was, dat hij zich nog had kunnen verkleeden, voordat de vigelante kwam. De geestige vreemdeling bleek de heer Albertï te zijn, een goochelaar van naam, die blijkens de dagbladen overal in 't buitenland veel succes heeft verworven en voor 't eerst ook voor het Hollandsch' publiek zal verschijnen. Vad Nadat de notaris R. te Rotterdam,' wiens overlijden reeds gemeld werd, Zondag koffie gedronken had, trad hij in eene andere kamer,' en daar hij niet terugkeerde, ging zijne echtge- noote hem roepen en vond hem dood op een stoel zitten. In den gepasseerden wintervermiste de landbouwer Jacob Kroon aan den Veenweg; gemeente Stompwijk, een schaap. Toen de strenge' koude begon te wijken en de sneeuw wegsmolt^ vond men het arme dier, na een en twintig dagen' in een greppel onder de sneeuw bedolven te hebben' gezeten, ofschoon flauw en uitgeput, terug. Dooc de goede zorg van den eigenaar mocht deze het genoegen smaken het dier in het leven te behoudenj Eenigen tijd geleden, bij gelegenheid' van een oefeningstocht der schutters te Maastricht; hadden er ongeregeldheden onder de wapenen plaats; bestaande in verzet van een mindere, bijgestaan' door anderen, tegen een officier. De Schuttersraadf van Maastricht heeft in deze zaak thans vonnis gewezen en den hoofdsehuldige gestraft met weg zending en 100 boete gedurende vijf achtereen-, volgende jaren, den tweeden insgelijks met weg-j zending en 50 boete gedurende drie achtereen-j volgende jaren, den derden met 12>/a, den vierden met 5 boete en den vijfden vrijgesproken!! Op één punt verklaarde de Raad zich onbevoegd; zoodat de hoofdschuldige zich daarvoor misschien

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1