zoodanig heeft hij zijn naam hier voorgoed ge vestigd. Een postbode te Leiden, die zi vele jaren moede geloopen heeft in het algemeen belang en nu niet meer voort kan, is begiftigc met een pensioen van f 103 in het jaar. Die man zal met f 2 per week wel geen vetten rust tijd hebben, maar toch altijd nog beter dan de brievengaarder van Nieuw-Vosmeer, die f 26 per jaar pensioen krijgt. Er mocht wel een recept bij gegeven worden, hoe men het moet aanleggen, om van 50 centen in de week te leven. (.VoksH.) In de afgeloopen week zijnteKatwijk weder 11 schuiten aangekomen, waarvan sommige voor de derde reis, te zamen met 1319 kantjes pekel- en 370,200 stuks steurharing. Yoor volle steurharing werd f 16 a f 12, voor ijle f 10 a f 8 per 1000 besteed. Er is veel pekelharing verzonden voor f 14 a 13.60 per ton. Te Rijpwetering is Vrijdag jl. een kind van den watermolenaar M. Van Kints al spe lende te water geraakt en jammerlijk verdronken. Het was een aanvallig knaapje, dat dien dag juist zijn derde levensjaar bereikt had. Te Haarlemmermeer aan den Aals- meerderweg heeft een treurig ongeluk plaats ge had. Een jongetje van acht jaren namelijk had zich achter aan eene tilbury vastgeklemd, met het ongelukkig gevolg dat hij met zijn hoofd tusschen en onder het wiel geraakte en weldra een lijk was. DeZaterdag-ochtend gevonden degen stok is door de heeren Van der Grijp en Mus- quetier als de stok van De Jongh herkend. De Jongh zelf heeft ook erkend dat de stok de door hem weggeworpene en bij den moord gebruikte is. De knop had reeds losgelaten en de degen was door den invloed van het water in den stok vastgeroest De Jongh heeft pertinent herhaald, alléén den moord gepleegd te hebben. Hij gaf Musquetier, vóór en na het verhoor, de hand en zeide toen aan den rechter-commissaris dat hij niet begrijpen kon waarom opnieuw gevraagd werd of hij mede plichtigen had. Omstreeks halftwee 's nachts zijn op den Lutherschen Burgwal te 's-Hage twee Sche- veningers aangerand door een paar huzaren, en door hen tot het afgeven van geld genoopt, waarna de aanranders het op een loopen zetten. Uaar men kan aannemen dat twee Scheveningers wel tegen twee ongewapende militairen opgewassen zijn, zoo vormt dit feit, vertrouwt het Dagblad, eene be weegreden om militairen te verbieden buiten dienst wapenen te dragen. Verleden week kwam te Velp eene vrouw, gekleed met muts, paars jak en op klom pen, op straat het dochtertje tegen van den heer T. B. A., en vroeg of haar broertje Marius nog op school was bij den heer Zechner, instituteur te Rheden. Op een ontkennend antwoord moet zij gevraagd hebben naar de tegenwoordige verblijf plaats, waarop het kind antwoordde: mijn broertje is sints eenigen tijd op het kostschool in Noord- Brabant. De vrouw is toen doorgewandeld en het kind sloeg daarop verder geen acht. Den volgenden morgen tegen zes uren vervoegde zich ten huize der ouders van het den vorigen dag aangesproken kind een heer, wien door de meid werd opengedaan en die eveneens naar Marius vroeg en hem zelfs opeischte onder bedreiging van haar te zullen vermoorden, indien zij hem niet afstond, en onder bijvoeging meer Mariussen onder het mes te hebben gehad. De meid, hevig ontsteld, loopt naar boven, vertelt aan de ouders het voorval en onderwijl verwijdert de persoon zich, die de richting naar Rosendaal insloeg. De politie was dadelijk ijverig in de weer dezen persoon te achterhalen, maar is daarin niet geslaagd. De vader nam terstond voorzorgsmaat regelen en telegrapheerde den kostschoolhouder zijn zoon onder toezicht te houden. Op de onlangs te Haarlem gehouden boek- en kunstveiling, door de firma P. Van Cit- tert Zonen, is o. a. verkocht voor f 40 n°. 1082 van den catalogus, zijnde eene fraaie teekening, voorstellende: pot-walvisch, gestrand bij Noord wijk aan Zee, den 28sten Dec. 1614, geteekend door J. Van de Velde. Uit den Raamsingel te Haarlem zijn opgehaald twee in vergevorderdeu staat van ont binding verkeerende lijken, het eene van eene vrouw, het andere van een jong kind. De beenen van vrouw en kind waren in een zak gebonden. Alweer een wonder - het wonder van Westkapelle. Bij den postbode Van der Welle is een aardappelplant in den tuin gerooid met 67 aardappelen, die 6'/a kilogram wogen. En wonder boven wonder - ook te Westkapelle - in een anderen tuin is één aardappel gevonden van 1,1 kilogram zwaarte. Het wonderlijkste van alles is dat zulke wonderen elk jaar terugkomen evenals de boden van vroege en strenge winters, concur- reerende met vakgenooten in lange en zachte nazomers. Vóór eenige dagen is een begin ge maakt met het verkoopen van plaatskaartjes voor de voorstellingen van Sarah Bernhardt in den Booth-Schouwburg te Nieuw-York. Er werden uitsluitend biljetten verkocht voor de geheele reeks, Van 60 dollars het stuk. Om speculanten te weren mocht dezelfde persoon niet meer dan tien kaar ten nemen. In den tijd van twee en een half uur had men reeds voor 25,000 dollars verkocht. - Zijn de lieden met waanzin geslagen? roept de „République Erancaise" uit; eu zij verklaart ge neigd te zijn om het te gelooven. Men berekent dat door de Par ij ze naars aan huur op den 15den Oct. 145 millioen fr. werd betaald. Het aantal huizen was in het begin van 1880 74,843, bewoond door 1,998,000 menschen. Gemiddeld worden jaarlijks 1383 huizen bijgebouwd, dat is meer dan onder Haussmann. In de bosschenbij Toledo is een bende boosdoeners gepakt; vier werden in den strijd tegen de gendarmen gedood, twee gevankelijk weggevoerd. PUITENLAND. Frankrijk. Het reeds vóór geruimen tijd aangekondigde werklieden-congres te Havre zal den 14den No vember gehouden worden. De „Commune" deelt eene door haren direc teur Eelix Pyat ontvaugen dagvaarding mede om te verschijnen voor den rechter van instructie bij de rechtbank van eersten aanleg, ten einde door dezen gehoord te worden „over de hem ten laste gelegde feiten", waarmede naar allen schijn de inschrijving voor het eerc-pistool aan Berezowski bedoeld wordt. In geheel Frankrijk werden Zaterdag de decreten van 29 Maart op de nederzettingen der Karmelieten toegepast; de overheid was verplicht zich met geweld toegang te verschaffen en de Kar melieten protesteerden, verklarende alleen voor het geweld te wijken. Generaal De Cissey is van zijne functiën ontheven. Het bericht van de „Temps", dat Engeland eene nieuwe conferentie zou hebben voorgesteld, is niet bevestigd. De Parijsche „Globe", die gemeld had dat de onderhandelingen over een handelstractaat tus schen Nederland en Frankrijk reeds zoover gevor derd waren, dat het over en weer weldra zou kun nen geteekend worden, bericht thans dat de Neder- landsche gezant op nieuw bijeenkomsten heeft ge had met de ministers Tirard en Barthélemy Saint- Hilaire, en dat daarin besloten is den status quo te handhaven. Dientengevolge zal het handelstrac taat van 1865, dat in de maand December a. s. ten einde loopt, verder van kracht blijven. Intus- schen, voegt de „Globe" er bij, moet hier opge merkt worden dat Erankrijk in deze nieuwe schik king, gelijk in alle overeenkomsten van dien aard, eene bepaling heeft opgenomen, volgens welke het landelstractaat zes maanden na afkondiging van iet algemeen tarief, waarover de Senaat nog te leraadslagen heeft, zal ophouden van kracht te zijn. Paul De Cassagnac en Jules Ainigues heb- len in het „Cirque Eernando" eene vergadering lijeengeroepen, om prins Jéröme Napoleon te be wegen van zijne rechten op den keizerlijken troon afstand te doen ten behoeve van zijn zoon Victor. Duitseliluml. Op het feestmaal der stad Keulen hield de kroonprins eene rede, waariu hij zeide: „Ik begroet de plaatsing van den sluitsteen van ons grootste gedenkteeken van bouwkunst als een teeken van Juitsche vlijt en Duitsche volharding, den tijd waardig, die aan ons volk de vurig begeerde een heid heeft gebracht, het na groote daden tot een roemvol verworven herstel van keizer en rijk ge voerd heeft. Moge het werk voor ons allen eene waarschuwing zijn, om nu en altijd vast te houden aan onze hoogste nationale goederen, aan Duit- schen zin, aan Duitsche godsvrucht, aan Duit- schen ernst in kunst, nijverheid en weienschap! Moge het een zinnebeeld zijn en blijven van Duitsche trouw en eenheid. Moge het tot in de verste tijden duren, als een Duitsch werk tot blijde verheffing van een groot, gelukkig en in vrede vereenigd volk!" De Pruisische Landdag is tegen den 28sten dezer bijeengeroepen. Oosteni'.-Hong. Monarchie. Volgens de „Neue freie Presse" bedraagt het budget van oorlog voor 1881aan gewone uit gaven 911/»» aan buitengewone 6»/10 miilioen. Het krediet voor de bezetting van Bosnië en de Herze- gowina bedraagt 63/10 millioen, dus l?/)0 millioen minder dan in 1880. In het geheel is voor oorlog 5*/6 millioen meer uoodig. Aan de „Pol. Corr." wordt gemeld dat de Oostenrijksche tolk bij het consulaat te Prizrend is overvallen, waarbij deze ambtenaar en ziiue vrouw vermoord zijn. De Oostenrijksch-Hougaars.he regee ring heeft, naar aanleiding daarvan, tien consul Waldhart, den eenigen consulairen amb; aaar die nog aldaar gebleven was, voor zijne veil heid ge last de stad te verlaten. KOLONIËN. BATAVIA, 15 September. Ter eere van generaal Van der Heyden heeft hier ter stede, op Zaterdag-avond 11., ee luister rijke feestviering plaats gehad in de sociëteit Con cordia. Heden is de generaal naar Atjeh teru ggekeerd. Op Zaterdag-morgen is ten gouvernetr mtshuize een groote vergadering gehouden onder voorzitter schap van den gouverneur-generaal. Aanwe ig waren de raad van Indië, de directeuren vai binnenl. bestuur en van financiën, de legercommand int en de bevelhebber der zeemacht. Bepaalde besluiten zijn, zegt men, niet genomen. De heer Pruy* Van der Hoeven gaat echter niet naar Atjeh terug. Te Djokdja bevinden zich thans 75, tan deel neming aan ketjoe-partijen beschuldigde Javanen in de gevangenis. De Soerab. Crt. beweert dat de regeeiing heeft afgezien van het plan om de monding der Solo rivier te verleggen, daar dit niet minder dan 18 millioen zou kosten. Men zal zich thans bepalen tot een doorgraving van de slibbankeu aan die monding, om de rivier te dwingen haren loop langs de oostkust der residentie Soerabaia te nemen en bij Oedjong-Pangka in de Javazee uit te stroo men. Het plan bestaat, volgens die courant, om beneden Bodjonegoro twee irrigatie-kanalen uit de Solo-rivier af te leiden, waardoor 150,000 bouws konden besproeid worden, een onderneming die door grooter productiviteit van de gronden en dus hooger opbrengst van landrente uitnemend voor- deelig voor den staat zou zijn. Omtrent de veepest is geen nieuws mede te deelen. De heeren Bloem en Van 't Schip, die ingevolge de oproeping der regeering zich beschik baar hadden gesteld om genezingen te beproeven, zijn na een veertiendaagsch verblijf in Bantam teruggekeerd, zonder dat zij in de gelegenheid ge steld zijn om de voorgestelde proefnemingen te doen.' Door den gouverneur-generaal ran Ned.-Indie lijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot bouwk. ambten. 2de kl. b(j den dienst der staatssp. op Java A. Hesselink, tot Sden comm. op het bnrean van den resid. der Pad. Boven!. J. C. Vaa den Brinktot griff. bij de na te noemen rappats in het gonv. Snmatra's Westkust: te Fort Van der Cappellen A. A. Snaekey» te Penjaboengan A. Th. L. Schönsherz, tot lsten comm. op het resid.-kant. te Bandong J. Landmantot voorzitter van den landr. te Kraksaan mr. J. B. Burger, tot adsp. ing. bij den waterstaat enz. A. J. Crommelin, daartoe gesteld ter besch. v. d. gonv.-gen. v. Ned.-Indië; tot pred. by de prot. gem.: te Sa- marang W. Mallinckrodt, te Soerakarta N. Van Klaveren, te Banda J. H. A. Begemann, te Pekalongan P. F. Vigelins; tot algem. ontv. van 's lands kaste Kedirie G. P. Fetmenger, te Poerworedjo L. Van Honk, te Tjandjoer G. P. L. Feites Diekstrai Verleend: Een 2-jarig veriof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten comm. op het resid.-kant. te Bandong (Preanger) W. R. Huber, idem aan den pred. bij de Prot. gem. te Pro- bolingo J. Faber Dzn. Veranderd het aan den res. der Oostkust van Sumatra J. Faes met ingang van 15 Febr. 1880 verleend 2-jarig verlof naar Europa, wegens meer dan 15 jaren onafgebri dienst in deze gewesten, in een verlof derwaarts gerekend van 1 Sept. 1880, voor denzelfden tijd wegens ziekte. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de comm. 3de kl. bij den post- en telegraafdienst J. G. W. Donselaar, idem met behoud van recht

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2