Een felle brand is uitgebroken in de Boven-Nieuwstraat te Kampen, in het huis, be woond door den meubelmaker Bos. Door de spoe dig aangebrachte hulp der brandweer, zoowel van de gemeente als van het garnizoen, heeft men den brand kunnen bepalen tot het perceel zelf, dat echter geheel is uitgebrand. De bewoners, waar onder eene zieke, hebben intijds de woning kunnen verlaten. Zaterdag-namiddag is onder de ge meente Halsteren op een afgelegen perceel land, sprakeloos en in ziekelijken toestand liggende ge vonden een manspersoon, die, nadat hij in het gasthuis aldaar ter verpleging was opgenomen, reeds Maandag-avond is overleden. Volgens bij hem gevonden papieren zou hij genaamd zijn Leopold Krausel, geboren te Dessau (Duitschland) den 18 en Juli 1830. De arrondissements - rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft rechtsingang verleend tegen den drukker en uitgever van het te 's-Hertogen bosch verschijnende dagblad „De Noordbrabanter" en zulks ter zake van hoon van een openbare autoriteit (den burgemeester van Oudenbosch) in een gedrukt en verspreid geschrift. In de bureelen der„Sociétéfran<;aise industrielle" te Parijs heeft in het begin dezer week een 25-jarig geëmployeerde zijn onmiddel- lijken chef met een nagelschaartje een steek in het hart toegebracht, welke een half uur later den dood ten gevolge had. De oorzaak der misdaad moet gezocht worden in de omstandigheid dat de beide personen elkander niet verdragen konden, en, ofschoon de moordenaar nog slechts acht dagen in zijne betrekking werkzaam was, ze in dien korten tijd reeds verscheidene malen hevigen twist hadden gehad. Op den noodlottigen morgen vroeg de geëmployeerde aan zijn chef voor een paar uren verlof, wat hem geweigerd werd, waarop hij een leelijk scheldwoord mompelde. Toen de chef te kennen gaf dat hij zich bij den directeur be klagen zou, bracht het jongmensch, die juist zijne nagels knipte, in den blinde met dit nietige in strument den chef een stoot toe, die midden door het hart drong. De ongelukkige had nog de kracht het kabinet van den directeur te bereiken, waar hij, zijne wonde toonende, met de woorden„zie eens wat men mij gedaan heeft," ineenzakte. De verslagene was 50 jaren oud en gehuwd. Twintig personenzrjndooreenspoor- wegongeluk in een pleiziertrein te Pitsburg om gekomen; een groot aantal werd gewond. Moederliefde. - Een zekere vrouw Bouchet te Algiers greep haar dochtertje bij de haren, hield haar den mond met de eene hand met geweld open, terwijl zij dien met de andere hand zóólang met asch volstopte, tot de kleine gestikt was. De grootmoeder was bij die geweld daad tegenwoordig en zag het met onverschillig heid aan. De beide vrouwelijke hyena's zijn gearresteerd. Een man uit Eürstenau die van de reis terugkwam, vond in zijne woning zijne vrouw en drie kinderen aan de leuning van de trap opgehangen. Alle vier waren reeds dood. Uit verschillende omstandigheden bleek dat de moe der de moordenaarster harer eigene kinderen was en daarna zich zelve van kant had gemaakt. De ongelukkige vrouw leed aan vlagen van waanzin. KOLONIËN. BATAVIA, 7 September. Te Soerabaia heeft een lijder in het hospitaal een poging tot zelfmoord beproefd, door zich de beide polsan af te snijden. Te Grissee heeft iemand, in een vlaag van ijlende koorts, een ander gedood en zich den volgenden dag in de gevangenis opgehangen. Het Ind. Vader], wenscht lotsverbetering, door traktementsverhooging en meerdere promotie, voor de opzichters lste klasse, die thans f 230 bezol diging erlangen en in den regel 10 jaar of langer moeten wachten, voor zij architect kunnen worden. Te Ambarawa heeft een sergeant der infanterie zich in de kazerne doodgeschoten. Te Passoeroean heeft een krankzinnige inlander amok gemaakt en 3 menschen verwond. Generaal Van der Heyden logeert hier nog steeds ter stede, ten huize van den legercomman dant. Te zijner eere zullen feesten worden ge geven. Volgens gerucht is de toestand te Atjeh bij de regeeriug een punt van ernstige overweging In de afgeloopen week heeft zich op de kust van Rembang weder een geval van zeeroof voor Volgens een van den adsistent-resident Schome rus ontvangen telegram, gedagteekend Kotta-Radja 29 Augustus, bleef de politieke toestand in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden gedurende de aan evenvermelden datum voorafgaande week bevredigend. In den laten avond van 1 September werd te Batavia een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld. Op 31 Augustus werden ook te Djokdja vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen, die een paar seeonden duurden. Het geneesmiddel van den heer Bloem tegen de veepest vindt veel aftrek en schijnt steeds met het meeste succes te worden toegediend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ryn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: bij het hinn. bestnnr op Java en Madura tot contr. 2de kl. W. F. H. van Amerom tot adsp.-contr. A. J. F. Veenstra en P. H. Van Andel; tothoofd- comm. bij het dep. van justitie mr. D. A. Pekelharing; tot vendum. te Singkawang (W.-Afd. van Borneo) B. Mulder. Ver leend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den pred. E. J. Van Wisselingh en den adsp.-contr. P. W. Harte lust; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan J. De Hoos. Ontslagen: eervol met behoud van recht op pens., de schout b(J de politie 6. J. H. Vogelsang. Tijdelijk ge steld: ter beschikking van den dir. van binnenl. best., de con troleurs lste en 2de kl. S. P. De Bruin en H. F. Adriaans. Tijdelijk belast: bij het binn. best, op Java en Madura, met de waarn. der betrekking van contr. 2de kl., J. W. Van der Valk en P. Schalk; van asp.-contr. F. G. Netscher en G. A. Valette. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt.-kwart. bij de mil. adm. W. O. Van der Sluys Veer. Ontslagen: op verzoek eervol, wegens volbr. diensttijd met beh. van recht op pens., de kol. der art. C. M. J. W. Rijnen en de kapt. der inf. G. D. Ebell. Benoemd: tot adj. van den gonv.-gen. en int. der gouvern. hotels, de majoor der inf. P. W. H. Du Pon. Vergund: aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedet. lsten luit. der inf. H. W. Van W(jk, op zijn verzoek, wegens ziekte naar Nederland terug te keeren. Departement van Marine. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten stuurman C. Van Dort. Be noemd: tot lsten stuurman de 2de stuurman N. M. Van den Ham. Ontslagen: eervol onder toekenning van pensioen de ambt. op wachtgeld J. P. Noll, laatst comm. bjj het marine etablissement te Soerabaia. PUITENLAND. Frankrijb. De president is te Parijs teruggekomen; hij heeft gisterochtend een ministerraad gepresideerd, waarin al de ministers tegenwoordig waren. - Het ontwerp van den heer Constans betreffende de toepassing van de decreten werd met alge- meene stemmen goedgekeurd. De minister St.-Hi- laire deelde depeches betreffende de zaken in het Oosten mede, o. a. de officiëele kennisgeving vau de toestemming der Porte in het afstaan van Dul- cigno. Er werd voornamelijk gediscussiëerd over den datum, waarop de verkiezingen voor de ge meenteraden zouden plaats hebben. De beslissing werd tot heden verdaagd. Italië. De „Osservatore romano" zegt dat de Paus, ten gevolge van het herhaaldelijk door kardinaal Nina tot hem gericht verzoek om van het ambt van staatssecretaris wegens redenen van gezond heid te worden ontheven, eindelijk dit verzoek heeft ingewilligd. Nina zal tot de benoeming van zijn opvolger de functies van staatssecretaris blijven waarnemen. De Paus is besloten Nina aan de prefectuur van het apostolisch paleis te behouden. Men verzekert dat msgr. Jacobini hem vervangen zal en msgr. Vanutelli in diens plaats als nuntius naar Weenen zal gaan. De Turksche legatie te Rome zal, naar men zegt, tot den rang van ambassade worden verheven. Groot-13 rltmiixië. Uit Kaapstad zijn onder dagteekening van 21 September door het Hbl. de volgende berichten ontvangenDe premier, de heer Sprigg, is van de Basuto-grenzen in Kaapstad teruggekomen. De onderhandelingen zijn mislukt en de vijandelijk heden begonnen. De Basutos zijn de Oranjerivier overgetrokken en hebben een handelsstation ge plunderd; zij zijn op een verkenningstroep der kolonie gestuit, waarop zij gevuurd hebbendoch bij de versterking der koloniale troepen namen zij de vlucht weder over de rivier, met achterla ting van vijftig dooden; een Engelsche luitenant en twee manschappen zijn gesneuveld, Thans is meer versterking tegen de Basutos afgezonden. Het Boeren-subcomité in de Transvaal is ver gaderd geweest te Kliprivier. O. a. werd dank betuigd aan de deputatie naar de Kaapkolonie en aan Kaapsche Parlementsleden, die tegen de Con ferentie stemdenzoo ook aan de voorstanders der vrijheid van de Transvaal. Ook werd dank aan den heer Gladstone betuigd voor een schrijven aan de Transvaalsche vertegenwoordigers. Die brief en verdere plannen zullen echter geheim worden ge houden tot 8 Januari, wanneer eene talrijke volks vergadering te Paardekraal belegd is. De Iersche dagbladen verzekeren dat er groote militaire toebereidselen gemaakt worden met het oog op de eventuëele onlusten in het westen van Ierland, waarheen werkelijk versterkingen van de militaire macht zullen worden gezonden. Rusland. Dezer dagen werden verscheidene berichten mede gedeeld, die reden gaven om te vermoeden dat het eindelijk toch nog tot een oorlog tusschen Rus land en China komen zou. Vredelievender luidt hetgeen thans bekend wordt omtrent den uitslag van kolonel Gordons reis naar China en zijn be zoek aan Li-hung-tschang, den gouverneur der provincie, waarvan Peking de hoofdstad is. Met die voorstelling, aan Oostersche bladen ontleend, is ook een artikel van de officieuze „Agence Russe" in overeenstemming, waarin eerst weinige dagen geleden betoogd werd dat sommige bladen den toestand verkeerd voorstellen en ten onrechte eene ongunstige beteekenis hechten aan sommige feiten, die voor ingewijden integendeel waarborgen voor het behoud des vredes zijn. Ook de Regeeringsbode verklaart alle geruchten betreffende een verbod van, of het heffen van rechten op den uitvoer van granen, geheel en al ongegrond. Turldjo. Aan de „Agence-Havas" wordt uit Baosic, ge meld dat, ten gevolge van een misverstand ge weerschoten tusschen Albaneezen en Turken gelost zijn, waardoor verscheidene personen aan beide zijden om het leven kwamen en gekwetst werden. Uit Scutari wordt van gisteren gemeld dat de Turken zich gereed maakten om Dulcigno over te geven. Er bestond vrees voor eene poging tot verzet van de zijde der Albaneezen. Riza-pacha heeft de Hoofden der Aloaneesche Liga bijeengeroepen en hen vermaand om. Dulcigno vreedzaam af te staan. Er zal voor deze vraag eene groote volksbijeenkomst gehouden worden. Telegrammen. TEHERAN, 12 October. De Kurden, die on langs het Persisch grondgebied betraden, hebben het Maratha-district verlaten en zijn tot Sogbu- lugh teruggetrokken. Wat zij geroofd hadden, zonden zij over de grenzen naar Kurdostan. Men zegt dat zij 170 Persische dorpen, geheel of ge deeltelijk, hebben vernield. De stammen van noor delijk Aziebayan maken toebereidselen om hen tegen te trekken. Geene geregelde Persische troepen lebben vooralsnog Teheran verlaten. BUENOS-AYRES, 13 October. Docter Romero is tot president van den provincialen Senaat verkozen. BAOSIC, 13 October. De Engelsche korvet „Bittern" is, van Corfu komende, naar Cattaro gestevend, om aldaar instructies over te brengen aan den consul Green, die heden Cettinje heeft verlaten. WEENEN, 13 October. Eene nieuwe demon stratie ter zee is onwaarschijnlijk, maar het is niet waar dat Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk zich reeds bepaald tegen elke verdere demonstratie van dien aard verklaard hebben. BERLIJN, 13 October. Omtrent de jongste ihase van de Montenegrijnsche quaestie schrijft de „Provincial Correspondenz" dat de hoop op vrede en op de uitvoering van het tractaat van Berlijn hierdoor bevestigd zijn geworden. Gisteren is hier een kindermoordenaarster jenevens haar handlanger ter dood veroordeeld. )e misdaad had onder de afschuwelijkste omstan digheden plaats gehadhet kind werd met salpeter- dampen gestikt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2