N6338. Vrijdag 15 October. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, mét'nitzonderjog tL van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden..f IdO. Franco per post.d». ifOTArnv 1.40. Afzonderlijke hommers.v»' 0.05. PRIJS DER JJ)TEETENHEï: H|tll ...^£2E^xjgaxEr.^rajLAO .arf i.0i. 'Itdtfe regel jmmwvw. -0,1^. CrwUerftJtetMTf .nnr pluuroimta. LEIDEN, 14 October. De tegenwoordige onderwijzers en onderwijze ressen lste kl. worden bij het in werking treden der nieuwe Verordening eerste onderwijzers of onderwijzeressen met- uitzondering van den onder wijzer 1ste kl. aan de jongensschool der tweede klasse. De tegenwoordige onderwijzers of onder wijzeressen 2de kl. en de onderwijzer 1ste kl. aan de jongensschool der tweede klasse worden op het zelfde tijdstip tweede onderwijzers of onderwijze ressen. De bedoelde onderwijzer 1ste kl., die als zoodanig jaarlijks f 100 meer genoot dan de onder wijzers 2de kl., ontvangt eene persoonlijke toe lage van 100. De tegenwoordige hulponderwijzers en hulponderwijzeressen worden derde onderwijzers of onderwijzeressen. De onderwijzers aan de jon gensschool der tweede klasse, die de bevoegdheid missen bij deze Verordening gevorderd, worden, indien zij een jaar na het in werking treden der Verordening nog niet in het bezit dezer bevoegd heid zijn, bij de eerste gelegenheid naar eene der andere scholen verplaatst. Aan de derde onderwijzers eu onderwijzeressen die bij het in werking treden der Verordening aan een der openbare scholen te Leiden werkzaam zijn, kan, indien zij niet in het bezit zijn van den hoofdonderwijzersrang en den leeftijd van 35 jaar bereikt hebben, zoodra zij tien jaaT met ge trouwe plichtsbetrachting in dienst der gemeente zijn werkzaam geweest, door den gemeenteraad op voorstel van Burgemeester en Wethouders eene verhooging van jaarwedde van f 100 worden toe gestaan. Deze vervalt bij het verkrijgen van den hoofdonderwijzersrang. Volgens het ontwerp-raadsbesluit regelende de heffing van schoolgelden op de openbare lagere scholen alhier zal als schoolgeld voor het bezoeken der op abare lagere scholen in deze gemeente ver schuldigd zijn, door de ouders of voogden der ter school gaande kinderen, voor ieder kind bezoekende een der scholen der eerste klassen vijftien gulden per drie maanden (als twee of meer kinderen uit één gt/.in gelijktijdig ter school gaan wordt het bedrag voor elk kind op drie vierden hiervan ge steld) - bezoekende de voorbereidende school der tweede klasse, de meisjesschool der tweede klasse en de laagste afdeeling, bestaande uit de drie laagste klassen der jongensschool van de tweede klasse, vier gulden per drie maanden op de hoogste afdeeling, bestaande uit de drie hoogste klassen der jongensschool van de tweede klasse zes gulden per drie maanden (als twee of meer kinderen uit één gezin gelijktijdig ter school gaan wordt het bedrag voor elk kind op drie vierden hiervan ge steld) - bezoekende een der scholen der derde klasse zes cents per week (voor twee kinderen uit één gezin, gelijktijdig schoolgaande, wordt tien cents per week, voor drie of meer uit één gezin twaalf cents per week betaald). Op de scholen der vierde klasse is het onderwijs kosteloos. De schoolbe- hoeftec worden op alle scholen kosteloos verstrekt. De opbrengst van 's rijks geldmiddelen is weder aan het toenemen. Het bedrag over de nu afgeloopen negen maanden is nagenoeg 2>/2 millioen hooger dan over datzelfde tijdperk in het vorige jaar en de raming is nu reeds volkomen bereikt, zoodat het zich laat aanzien, wanneer de laatste drie maanden maar evenveel opbrengen als het vorige jaar, dat de dienst van 1880 een millioen gunstiger of liever minder ongunstig zal uitkomen dan door den minister van financiën bij de aan bieding zijner begrooting voor 1881 was voorge steld. Aan het einde van Augustus was dan ook de vermeerdering nog maar slechts l'/j millioen. Tot dezeB verbeterden toestand hebben vooral bij gedragen de zoogenaamde indirecte belastingen, de zegel-, registratie-, hypotheek- en successierechten, gezamenlijk f 1,682,000de accijnzen (vooral het gedistilleerd), niettegenstaande de suiker nog altijd ruim 5ton ten achteren is, f 150,000de in voerrechten ruim f 86,000; de posterijen en tele- graphie nagenoeg f 250,000 en het personeel na genoeg f 230,000. Thans is verschenen het commissoriaal rap port over de verslagen omtrent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 1877/78 en 1878/79. Bij het einde van den cursus 1878/79 waren aan de universiteiten werkzaamte Leiden 49 hoogleeraren en 1 lector; te Utrecht 37 hoog- ieeraren en 8 lectoren; te Groningen 84 hoog leeraren te Amsterdam 44 hoogleeraren (waar onder 7 buitengewone) en 8 lectoren. - Het pleit niet voor den ijver der studenten, dat onder scheidene hoogleeraren een of meer hunner lessen niet konden geven wegens gebrek aan toe hoorders, maar niet minder is het af te keuren dat in 1877 te Leiden een hoogleeraar werd be noemd, die nog geen enkele les heeft kunnen geven wegens gemis aan lokaal en hulpmiddelen. Hierin is thans verandering gekomen. Onderging het aantal hoogleeraren eene belang rijke vermeerdering, hetzelfde kan niet gezegd worden van het aantal bij den rector magnificus ingeschreven studenten. Dit aantal bedroeg in Leiden. Utrecht. Groningen. Totaal. 1876/77 939 468 196 1603 1877/78627 401 189 1217 1878/79. 533 353 182 1068 In de verslagen wordt gemeld dat volgens eene opgave van de studenten zeiven het aantal stu denten veel grooter was, als 1466 in 77/78 en 1549 in 78/79. Algemeen is de klacht, dat de kennis van de meeste jongelieden, die voor het eerst de universi teit bezoeken, zeer gering is. De hoogleeraar Goud smit getuigt dat, op eene enkele uitzondering na, de jongelieden onvoorbereid aan de universiteit komen, niet klassiek gevormd zijn, dat de Latijnsche taal voor hen eene „terra incognita" is en zij dus niet met vrucht de lessen over Romeinsch recht konden volgen. Al zijn alle hoogleeraren niet even ongunstig in hun oordeel, zoo is toch het algemeen getuigenis dat de kennis en ontwikkeling der aangekomenen zeer middelmatig is. Om te voorzien in de opleiding van bedienaren van den godsdienst en geestelijken voor de ver schillende kerkgenootschappen, behalve het Neder- landsch-Hervormde, bestaan 13 bijzondere inrich tingen voor hooger onderwijs met 472 studenten. Door de commissie voor het examen middel baar onderwijs is voor Engelsche taal en letter kunde toegelaten mejuffrouw J. E. Treub, van Voorschoten. De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft tot arts bevorderd de heeren F. Delhez, med. doctorandus, en H. G. C. HeriBga, officier van gezondheid, en toegelaten voor het lste gedeelte de heeren dr. A. Klinkenberg en A. F. Verschuur, candidaat-arts. De Koning en de Koningin hebben een som van f 1000 geschonken ten behoeve der algemeene armen van 's-Gravenhage, „als gift ter gelegenheid der doopplechtigheid van de jong geboren Prinses." De gemeenteraad van Haarlem heeft tegen 1 Januari a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. E. Van den Arend als gemeente-architect en als zoodanig in zijn plaats benoemd den heer J. Leyh, thans opzichter der gemeentewerken. Tot opzichter der gemeentewerken werd benoemd de heer J. G. Michielse, opzichter te Haarlemmermeer. Met het oog op het examen voor het mid delbaar onderwijs zal aan de universiteit te Am sterdam door den hoogleeraar J. Verdam, evenals het vorig jaar, een cursus over Nederlandsch voor dames en heeren worden geopend. Het Genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde heeft voor het eerst de onlangs uitgeloofde Swammerdam-medaille toege kend, en wel aan prof. Theodor Carl Von Siebold te Munchen, den zoöloog van den tegenwoordigen tijd, die het meest in den zin van Swammerdam gewerkt heeft. Niet P. C. Kat, maar P. C. Koot is ge slaagd in het examen aan de polytechnische school. Een commissie van genie officieren, bestaande uit de heeren kolonel Stolk, luit.-kolonels Bolken en Gijsberti Hodenpijl, alsmede den kapitein Schal ken, bezocht dezer dagen eenige punten aan de kust van Noord- en Zuid-Holland, om aan den minister van oorlog voorstellen te doen betrekkelijk den aanleg van gepantserde torens en batterijen, voornamelijk met het oog op de haven van IJmuiden en den mond van den nieuwen waterweg. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Marseille. Gemengd Nlenvrft Te ongeveer 9 uren, van dezen mor gen, zijn twee schooljongens, die op de Breestraat aan het vechten waren, en waarvan de een den ander met den gesp van een riem een onbedui dend wondje aan het hoofd heeft toegebracht, aan het politiebureel gebracht. Twee in het zwart gekleede juffrou- wen van middelbaren leeftijd trokken gistermiddag in de nabijheid van het Hollandsch-Spoorstation te 's-Gravenhage de aandacht door haar onophou delijk heen en weer wandelen. Op de herhaalde vragen van een politie-agent wat de dames zoch ten en wilden, werd geen antwoord gegeven. Ten slotte noodigde de politie, die waarschijnlijk aan krankzinnigheid dacht, de beide dames uit haar naar het politiebureel te volgen, aan welk verzoek terstond werd voldaan. In een vigilante begaven zich de agenten met de dames naar het aange wezen lokaal. Een groote menigte menschen had zich inmiddels om de beide vreemdelingen ver- eenigd en nam met bijzondere belangstelling van de vreemde houding der juffers en de uitnoodi- ging der politie kennis. De heer De Bergh daarentegen seint dat twee jonge dames uit een huisje op het Huygensplein te 's-Hage in hechtenis genomen zijn. Men zegt dat dit betrekking heeft op de moordgeschiedenis. Te Weert is Maandag-avond, tijdens de kermis, een 40-jarig persoon door twee dolk steken zoo zwaar gekwetst, dat hij enkele uren daarna overleed. Drie personen zijn op vermoeden gearresteerd. Uit Tessel wordt aan de N. R. Crt. gemeld dat tot dekking van een tekort op de Gemeentebegrooting voor 1881 de raad besloot de schoolgelden voor de gewone lagere school 100 pet. te verhoogen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1