Donderdag 14 October. N°. 6337. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. J 1.05. 0.17& Tweede Blad. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vod» Leiden per S maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels,... Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 October. Uit het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor 1881 blijkt nog het volgende: Uitgaven. - Jaarwedden van de bouwkundigen enz. - In eene sectie verklaarde een lid zich tegen de voorgestelde verhooging der jaarwedde van den opzie ner 2de kl. der fabricagewerken met 150. Een ander lid was daar mede tegen eenigen tijd geleden is aangenomen het beginsel om j aarwedden beneden een zeker bedrag met 10 pet. te verlioogen. Aan dat denkbeeld is toen gevolg gegeven, maar daarbij moet het nu ook blijven. Een lid wees er op dat men bier te doen heeft met een in zijn kring zeer verdienstelijk ambtenaar. Hij is er vóór, gemeente-ambtenaren naar verdiensten te beloonen, ook met het oog op de toenemende behoeften in den tegenwoordigen tijd. Weder een ander lid bestreed dat laatste argumentde levensbehoeften zijn niet toegenomen. Men schept zich meerdere behoeften en maakt willekeurig zijne levenswijze duurder. Vandaar ontevredenheid en herhaalde verzoeken om verhoo ging. Twee leden verklaarden zich in het algemeen tegen verhooging van jaarwedden. Jaarwedden van de keurders, wegers, meters, enz. - Naar aanleiding van de verhooging van dit art. met 250 voor tegemoetkoming aan de tegenschatters der rijks personeele belasting, deed in eene sectie een der leden de vraag of het wel op den weg van het Ge meentebestuur ligt eene dergelijke tegemoetkoming te verleenen? Het Rijk bezoldigt zijne ambtenaren. Indien het Rijk ze niet voldoende bezoldigt, is het dan de taak van de gemeente het ontbrekende aan te vullen Begint men eenmaal met zoodanig beginsel te huldigen, waar moet men dan eindigen? Dat lid verklaarde zich daarom tegen de verhooging van dezen post. Twee andere leden sloten zich bij dat gevoelen aan. Druk- en bindwerk. - In eene sectie maakte een lid de aanmerking dat de levering van drukwerk dik werf zeer langzaam geschiedt. Hij had nog ten vori- gen jare, als lid der Commissie voor de strafverorde ningen, bij de herziening der Algemeene Politiever ordening daarvan de ondervinding opgedaan. Tusschen de correctie van de drukproef en de aflevering van het werk was somtijds wel eene maand verloopen. Naar het oordeel van een ander lid was de oorzaak daarvan gelegen in de geringe aannemingssom60 pet. beneden het indertijd vastgestelde tarief. Daar door geschiedt niet alleen de aflevering langzaam, maar ook de qualiteit van het geleverde werk moet, om dezelfde oorzaak, dikwijls veel te wenschen over laten. Beide leden gaven in overweging, in dien toe stand op de eene of andere wijze verandering te brengen. Kosten van uitgifte van het gemeentenieuws- of dagblad. - In ééne sectie vestigden eenige leden de aandacht van het Dagelijksch Bestuur op de omstan digheid dat de korte inhoud der stukken, rapporten enz. die den leden van den Raad ter behandeling worden aangeboden, somwijlen reeds in de Leidsche nieuwsbladen is opgenomen vóórdat die stukken in hun bezit zijn en dat meermalen de onderwerpen, in den Raad te behandelen, eveneens in de dagbladen worden aangekondigd vóórdat de leden de convocatie biljetten hebben ontvangen. Zij wenschten dat zulks in het vervolg niet meer plaats had. - Een ander lid maakte bij dit art. de opmerking dat het bedrag van de werkelijke uitgaven over 1879 en de geraamde sommen voor 1881 van sommige posten zoozeer ver schilden. Hij wenschte dat in de memorie van toe lichting met een enkel woord ware vermeld waaraan dat belangrijk verschil moest worden toegeschreven. Onderhoud en aankoop van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en geschiedenis der kunst. - In eene sectie sprak een lid den wensch uit de uitgetrokken som eenigermate, b. v. met/100, verhoogd te zien. De som van 700 is z. i. te klein om daaruit zelfs maar de gewone kosten van onder houd en restauratie naar behooren te kunnen bestrijden. Twee andere leden waren tegen verhooging van dien post en wenschen dien tot het tegenwoordig bedrag te behouden. Bij meerdere behoefte konden immers de noodige gelden worden aangevraagd. Een lid ver klaarde zich tegen het tusschentijds verhoogen der posten en wenschte daarom, indien die meerdere be hoefte voorzien kon worden, den post liever nu daar mede iu overeenstemming gebracht te zien. Ook in eene andere sectie gaf een lid bij dien post in over weging om de som van 700, voor het daarbij om schreven doel uitgetrokken, althans eenigermate te verhoogen, ten einde de commissie voor het Stedelijk Museum in staat te stellen bij voorkomende gelegenheid voorwerpen aan te koopen, die nu vaak, wegens gebrek aan de noodige gelden, voor het Museum moesten ver loren gaan. Andere leden dier sectie waren evenwel van oordeel dat de commissie zich bij elke voorko mende gelegenheid tot den Raad kon wenden, ter ver krijging van de noodige gelden tot den aankoop van die voorwerpen waarvan het bezit in het belang van het Museum wordt geacht. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. - In eene sectie drukten eenige leden den wensch uit dat door het dagelijksch bestuur inlichting zoude worden gegeven hoe het met de beplanting der Ruïne gelegen is. Onderhoud van klokken, horloges enz. - In eene sectie werd door een lid gevraagd of het niet mogelijk is een minuutwijzer aan te brengen op de wijzerplaat van den stadhuistoren. Indien de kosten niet te hoog waren, zoude daarmede zeker in eene bestaande be hoefte worden voorzien. Kosten, voortvloeiende uit het nemen van maat regelen ten behoeve van den openbaren gezondheids toestand. - Een lid vestigde de aandacht op de ver- valsching der eerste levensbehoeften. Hij meende dat het wenschelijk ware dat te gelegener tijd werd over gegaan tot de benoeming van keurders van levens middelen. Kosten van de inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren. - In eene sectie werd door een lid de opmerking gemaakt dat het wellicht verkieslijk ware de opleiding van O.-I. ambtenaren maar geheel over te laten aan de gemeente Delft, waar zij eigen aardig tehuis behoort, en dezen post te schrappen. Dat denkbeeld vond bij geen der overige leden onder steuning. Pensioenen en wachtgelden. - In eene sectie rees de vraag waarom men den nog krachtvollen ex-schatter bij de Bank-van-Leening zijn wachtgeld niet liet ver dienen door hem de eene of andere gemeente-betrek king op te dragen. Oemengfd Nieuwtu Gisteravond is een vrouw in de K a 1- verstraat nabij het Plantsoen, door eene beroerte getroffen, plotseling dood gebleven. Ter plaatse waar Marius Bogaardt in den morgen van 24 September is gevonden, zijn eenige wilde besseboompjes in den duingrond gestoken, in dier voege, dat zij de juiste ligging van het lijkje in omtrek aanduiden. Daar waar de voeten van den ongelukkigen knaap hebben gerust, is de in ons vorig bericht bedoelde in- mortellenkrans aangebracht. Eergisteravond omstreeks tien uren werd er in de kalme De-Riemerstraat te 's-Hage moordmoordgeroepen, hetgeen al spoedig ten gevolge had dat tal van menschen de straat op liepen en anderen een blik uit het open raam op het „moordtooneel" wierpen. Het bleek spoedig dat het angstverwekkend woord kwam uit den mond van de dienstbode van den heer B., die gillend in de richting van de Piet-Hein-straat holde en op den hoek der Elandstraat in een plas water nederzonk en daar bleef liggen kermen. Opgenomen en in huis gedragen, bleek zij niet de minste wonde bekomen te hebben. Onaangenaamheden met haar beminde hadden haar een zenuwtoeval bezorgd en haar in dien toestand „moord" doen roepen. Kwartier over tienen was de straat weer even rustig als altijd. De kantoorbediende J. Zimmer te Amsterdam, werkzaam bij de heeren Yan Leeu wen Yan Ee, is in hechtenis genomen wegens het vervalschen van papieren van waarde. Een nadeel van f 30,000 zou daardoor aan verschil lende personen zijn berokkend. Op de najaarsveemarkt tePurmerend is een „bankbiljet", goed voor 100 sigaren, aan geboden ter inwisseling en ook geaccepteerd. Toen het bedrog kort daarna ontdekt werd, was de be drieger gevlogen. Een 60-jarige metselaar die in derne Ronny te Parijs op een steiger ter hoogte der vierde verdieping werkzaam was, boog zich, om naar een woordentwist op straat te luisteren, wat te ver voorover, verloor het evenwicht en viel zich de hersenen tegen bet plaveisel te pletter. Een besteller van aangeteeke n de pak- ketteu vervoegde zich in het laafst der vorige week aan een gebouw op het Beursplein te Parijs, waar verscheiden kantoren gehouden wordeD, en zocht tevergeefs een pakket, bestemd voor den heer Crepey, wisselagent, dat hem des morgens ter bezor ging was afgegeven. Men schat de waarde van den inhoud op 300,000 fr. Alle nasporingen zijn tot nog toe tevergeefs geweest. Maandag j 1. is te Parijs een veertien jarige schoorsteenvegersleerling gevat, die in eene bovenkamer geklauterd was, en daaruit verschil lende voorwerpen ontvreemd en eindelijk het ver trek in brand gestoken had. Eenjong in den omtrek van Parijs in garnizoen liggend soldaat heeft onlangs, vermoe delijk om eene weddenschap, achtereenvolgens 26 geweerkogels ingeslikt en is na een hevig lijden van acht dagen bezweken. Bij de lijkschouwing bleek dat de hersenen 6 en de lever 36 milligram lood bevatten. In berichten uit Macedonië wordt sterk geklaagd over de Grieksche rooverbende onder hoofdman Katarahia. De bende is 100 man sterk en rooft niet alleen, maar moordt ook. Het Hongaarsche gerechtshof te Stei- namanger heeft dezer dagen zijn oordeel uitgespro ken over eene megera, wier onmenschelijke daden in de rechtsgeschiedenis zonder voorbeeld zijn. Zes personen had zij door vergif vermoord. Zij ver moordde twee mannen op verzoek hunner echtge- nooten die van hen afwildenverder reikte zij aan vier zieken koelbloedig vergif „om de armen uit hun lijden te verlossen," zooals zij tot de rechters zeideonder die vier behoort een zeven jarig kind, dat met weten en willen der moeder en grootmoeder vermoord werd. Met een der beide echtgenooten die zij vermoordde, had zij eene lief desbetrekking weten aan te knoopen ten einde beter in staat te zijn hem het vergif toe te dienen. De echtgenoote van den vermoorde steunde haar daarin. De vrouw is 45 jaren oud en heeft een innemend uiterlijk. De eisch van de rechtbank was de doodstraf; er is echter appèl gevraagd. De dieven te Bordeaux sch ij ne neen soort „vendetta" tegen de rechterlijke macht aldaar te voeren. Zoo werd in de vorige week een rechter, terwijl hij in toga zitting hield, de gekleede jas uit het rechtsgebouw weggestolen. Dit is nu in een maand tijd het vijfde stuk, hetzij jas, hoed of parapluie, dat aan een der rechters op dezelfde brutale wijze ontstolen wordt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1