Bij dit nommer vrordt voor onze Abonné's verzonden het portret van den sergeant ZMITTSQTTETIIEIR. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; uitgegeven. 9 PRIJS DEZES COUBAKT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.......1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDË9I, 12 October. Iu haar rapport omtrent het onderzoek van de bestaande verordeningen tot regeling van het open baar onderwijs in verband met de nieuwe wet, zegt de plaatselijke schoolcommissie dat zij, wat het herhalingsonderwijs betreft, meent te moe ten voorstellen dit vooralsnog niet van gemeente wege te doen geven, doch de Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek door subsidie in staat te stellen, de door haar gestichte herha lingsschool voort te zetten en met nog een of twee dergelijke te vermeerderen. De bestaande school is toegankelijk voor kinderen van alle gezindten en geniet tot dusverre de algemeene goedkeuring. Naar hare overtuiging verdient dit streven der Vereeniging alleszins ondersteuning en kan het, mits het uitgebreid worde, in de voornaamste be hoeften voorzien. Eene regeling van het herhalings onderwijs van gemeentewege zou omgekeerd tot staking dezer nuttige pogingen leiden. - Er is geen twijfel aan, dat de drie bestaande scholen voor minvermogenden thans alle een grooter aantal leerlingen bevatten, dan zal worden toegestaan. Bij toepassing van het beginsel, dat minstens voor elk 40tal leerlingen een onderwijzer wordt aangesteld, zal het getal beschikbare plaatsen op de genoemde scholen aanmerkelijk verminderen. Er zal dus reeds dadelijk een vierde school voor minvermogenden moeten gesticht worden en deze mag slechts voor 400 leerlingen bestemd zijn. Wat de voorberei dende school der tweede klasse betreft, hier is 400 leerlingen 't uiterste maximum dat de lokalen kunnen herbergen. Het lokaal der jongensschool 2de klasse is reeds voor de school, zooals zij thans is, ongeschikt. De meisjesschool 1ste klasse zal voldoende ruimte hebben, zoodra de hoogere bur gerschool voor meisjes zal geopend zijn. De jon gensschool 1ste klasse is in alle opzichten vol doende In de meisjesschool 2de klasse is geen overvloed van ruimte, doch ook nog geen gebrek. Met eene aanvulling van het getal leervakken, hoofdzakelijk het onderwijs in de muziek betref fende, en eenige meer formeele wijzigingen kan de onderwijzerskweekschool gemaakt worden tot eene gemeentelijke kweekschool, voor welke uit 's Rijks kas eene bijdrage tot het bedrag van de helft der kosten kan worden verleend. De scholen zullen thans heetenscholen der lste, 2de, 3de en 4de kl., in plaats van scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs lste kl., idem 2de kl., gewoon lager onderwijs voor minvermo genden en idem voor onvermogenden. Naar wij vernemen, zal de inauguratie der nieuwe leden van het Leidsche studentencorps en de daarbij gebruikelijke fakkeltocht met muziek door de stad heden over acht dagen, dus den 19den OctobeT, plaats hebben, des avonds tehalfacht. Burg. en Weths. leggen aan den Raad over de op hunne uitnoodiging door de plaatselijke school commissie ontworpen verordeningen tot herziening van de organisatie van het openbaar lager onder wijs, in verband met de invoering der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad n°. 127). Zij stellen aan den Raad voor, in de eerste plaats over te gaan tot de behandeling en vaststelling van de verordening voor de plaatselijke schoolcom missie en van die voor de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. Wat eerstbedoelde V' verordening betreft, wordt opgemerkt dat, indien niet voor 1 November eene plaatselijke commissie ingesteld en eene daartoe betrekkelijke verorde ning vastgesteld werd, de thans bestaande school commissie met dat tijdstip zoude zijn ontbonden. B. en Ws. stellen het behoud der schoolcommissie op te hoogen prijs, dan dat zij niet in over weging zouden geven tot de instelling eener zoo danige commissie overeenkomstig de nieuwe wet over te gaan. Ook wat de Kweekschool betreft, is het wen- schelijk dat de nieuwe verordening in werking treedt op 1 November a. s., op grond dat de cursus voor die inrichting op dat tijdstip aan vangt. Het tijdstip van de inwerkingtreding der overige verordeningen kan h. i. gevoeglijk worden vastgesteld op 1 Januari 1881, te gelijk met den aanvang van het dienstjaar. De kosten aan de Kweekschool verbonden, be dragen thans f 9980, terwijl een rijks-subsidie van f 2000 wordt verleend. De voorgestelde reor ganisatie zal eene uitgave vorderen van f 12,550, waaronder nieuw: f 500 voor lessen aan adspirant- kweekelingen, f 200 voor lessen in vrouwelijke handwerken en f 100 voor de bibliotheek, terwijl gegrond uitzicht bestaat dat voor de inrichting op dien voet een rijks-subsidie ad 50 pet., inge volge art. 12 alin. 3 der wet, zal worden verleend. De commissie van financiën heeft geene beden kingen tegen de overgelegde concept-verordening voor de Kweekschool, noch tegen de beschikbaar stelling van de voor de uitvoering daarvan be- noodigde gelden. B. en Ws. stellen voor, op eene desbetreffende vraag van de hooge regeering, als het gevoelen van den Raad te kennen te geven dat de aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg tusschen Leiden en Woerden van genoegzaam algemeen belang is te achten om op dien grond de voor dracht van eene onteigeningswet te verdedigen. De heer C. Bok te 's-Gravenhage heeft daartoe nl. het verzoek gedaan met betrekking tot den berm van dien straatweg. Zij raden voorts, aan den heer mr. P. Du Rieu op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als commissaris der stedelijke gasfabriek, onder dank betuiging voor de vele in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten. De commissie van financiën heeft geene beden kingen tegen de ontwerp-verordeningen op de hoogere burgerschool voor meisjes, voor zoover die aan haar oordeel zijn onderworpen. Zij kan zich derhalve vereenigen met de regeling der jaarwed den en van de schoolgelden. Zij heeft met ingenomenheid begroet het voor stel van B. en Ws. om f 2750 beschikbaar te stellen voor de inrichting van eenige lokalen in het gebouw der Tusschenschool op de Oude Vest, ten einde daar voorloopig de hoogere burgerschool voor meisjes te vestigen. De meerderheid der commissie van financiën bestrijdt het voorstel van B. en Ws. tot intrekking van het raadsbesluit van 27 December 1872 be trekkelijk het kapitaliseeren van gelden voor het bouwen van schoollokalen besteed. De minderheid daarentegen kan zich met dat voorstel en de daar voor aangevoerde motieven volkomen vereenigen. In het Hotel „Levedag" is morgen en over morgen eene pianino ter bezichtiging gesteld, die tot het nieuwste behoort wat op dit gebied thans wordt geleverd. Deze pianino, in style Louis XIV, uit de fabriek der firma Kriegelstein en Co. te Parijs, heeft losse harres, waardoor de toon veel PRIJS DER ADVERTEHTIEN: Van 1—6 rebels. 1.05. Iedere regel meer.0.171. .Groolere letters naar plaatsruimte. zuiverder en het instrument veel sterker is. Meer malen werd het dan ook bekroond; wij zagen de zeer gunstige rapporten van verschillende jury's van tentoonstellingen, o. a. die der Londensche in 1862, die zegt, dat de heer Kriegelstein zeer consciëntieus bij het vervaardigen zijner piano's te werk gaat; dat de jury het fraaie sonore geluid slechts prijzen kan, evenals het vernuftige mecha nisme, terwijl het klavier zeer licht is; en dat deze instrumenten de „zeldzame verdienste hebben even rijk als smaakvol te zijn." De prijs werd verleend voor „uitnemende bewerking en geluid." De kolonel Steenberghe, commandant der bereden artillerie, is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. - In de Orde van de Eikekroon zijn benoemd: tot grootkruis de luit.-generaal Van Willes, inspecteur der infanterie tot commandeur de kolonel Leers, commandant van het 4de regiment infanterie, jhr. ridder Van Rappard, commandant van het 3de reg. huzaren, jhr. ridder baronet Speelman, luit.-kolonel, comm. van het 2de reg. veld-artillerie, en baron Taets Van Amerongen, comm. der rijdende artillerie, en de kolonel Hermsen, comm. van het lste reg. huzarentot officier de kapitein baron Bentinck, Zr. Ms. adjudant; tot ridder Zr. Ms. ordonnance- officieren baron Van Heemstra, baron Van Heeckeren Van Molecaten en jhr. Van den Bosch, benevens de ordonnance-adjudant-onderofficier, ridder der Militaire Willemsorde Van Straatentoegekend de medaille van de Eikekroon aan den adj.-onderoffic. Metselaar van het 2de reg. veld-artillerie en aan den ordonnance-adjudant-onderofficier Langeveld. Naar het Vaderland verneemt, heeft de Koning als zijn verlangen te kennen gegeven dat de sergeant Musquetier onmiddellijk tot den hoofd cursus te Kampen worde toegelaten. Tevens zal op officiërle wijze Zr. Ms. hooge tevredenheid over de belangrijke diensten, door den sergeant aan de maatschappij bewezen, kenbaar worden gemaakt. - Ook deelt men mede dat de Koning aan den heer E. Bogaardt zijn wensch heeft te kennen gegeven om het portret van den armen Marius te mogen zien. De heer Bogaardt heeft gaarne aan dien belangstellenden wensch gehoor gegeven. - Men verneemt dal de heer Bouscholte, de onderwijzer van Marius Bogaardt, het initiatief genomen heeft tot inzameling van bijdragen van kinderen voor een gedenkleekeu ter herinnering aan Marius Bogaardt. De vorst van Waldeck-Pyrmont bracht gister namiddag een bezoek aan prinses Hendrik. Mej. Jeanne De Groot, dezer dagen voor een jaar geëngageerd bij het Rotterdamsch tooneel- gezelschap, zal in het begin van November debu- teeren als Louise Miller in Schillers „Kabaal en Liefde". De commissie voor de viering van den 300sten verjaardag van Pieter Cornelisz. Hoofts geboortedag te Amsterdam op 16 Maart 1881 is thans samengesteld als volgt: mr. G. Van Tien hoven, burgemeester der hoofdstad, eere-voorzitter, prof. dr. M. De Vries, voorzitter, mr. W. W. Van Lennep, onder-voorzitter, A. C. Wertheim, mr. J. C. De Marez Oyens, penningmeesters, mr. A. D. De Vries Az., secretaris, benevens een 50-tal leden uit verschillende oorden van ons land, die ver deeld zijn in sub-commissiën, nl. in commissiën voor de stoffeering en versiering van de groote zaal van het slot te Muiden, voor de tooneeluit- voering, voor den gedenksteen, de muziekuitvoe ring enz., voor de bibliotheek en eene financiëele commissie. Naar de Amst. Crt. verneemt, is dr. G. J,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1