r^! A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. (C S> Q V* ijöoó. s T W W a LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden....^»...J 1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1—6 regels■•i/ 1.05. Iedere regel meer. 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. fgTer Gemeente-Secretarie is, in druk, tegen betaling van 30 cents, verkrijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad, bij het «nderzoek van de ontwerp begroting dezer gemeente voor het dienstjaar 1881. Vergadering yan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 October 1880, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de ecbool n°. 3 voor minvermogenden. (169) 2°. Idem van een lid van het Curatorium van de Gemeente instelling tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren. (170) 3°. Idem van een lid der Commissie voor de bewaarscholen. (168) 4°. Verzoek van mr. P. Du Rieu, om ontslag als Commissaris der Gasfabriek. (181) 5". Idem van Mej. A. A. Van Rijn, als hulponderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. (176) 6°. Ontwerp-verordeningen voor de Hoogere Bnrgerschool voor meisjes. (160, 167 en 178) 7°. Voordracht tot het brengen van eenige verandering in het gebouw der Tusschenschool, met snppletoiren staat van be grooting. (175 en 179) 8°. Idem tot intrekking van de raadsbesluiten van 27 December 1872 enz. betrekkelijk de terugbrenging van voor schoolbouw enz. bestemde kapitalen. (167 en 182) 9°. Idem betrekkelijk de oprichting van een parc-vaccinogène. (172) 10°. Idem betrekkelijk den geneeskundigen dienst der armen. (174 en 182) 11°. Idem betrekkelijk den stoom-tramweg tussehen Leiden en Woerden. (180) 12°. Ontwerp-verordeningen op de Plaatselijke Schoolcommissie en de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. (177) 13®. Onderzoek van de geloofsbrieven ber benoemde raadsleden J. M. E. Dercksen en S. De Clercq Wz. 14®. Rekening der Plaatselijke Schoolcommissie over 1879. (173) 15°. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (95) LEIDEN, 11 October. Onze gemeente telt weder een geacht ingezetene minder door het overlijden van den heer mr. H. Obreen, tot voor korten tijd nog met jeugdigen ijver als notaris alhier werkzaam. Eergisteravond gereed staande om uit te gaan, werd hij door een plotselinge ongesteldheid overvallen, die hem binnen een half unr van de zijnen wegrukte. Yan de verdiende rust na een zoo veeljarigen arbeid - den 23sten Augustus 1877 vierde hij nog de ge dachtenis van de 40-jarige vervulling van zijn ambt als notaris - moeht hij alzoo slechts kort genieten. In verschillende betrekkingen welke hij bekleedde, was hij werkzaam ten zegen van velen en tot geluk van hem zeiven en allen die hem dierbaar waren. Daardoor telde hij talrijke vrienden en vereerders en genoot hij ieders sympathie. Zijn onverwacht heengaan zal door velen diep worden gevoeld. Hij bereikte den leeftijd van 70 jaren. Naar men ons mededeelt, staat onze stad zeer spoedig en wel op Maandag 25 October a. s. een bezoek van mevrouw d'Askoff te wachten, die op dien dag met medewerking van de heeren E. Cosset van het „théatre du gymnase", Worms van het „théatre du palais royal de Paris"; mej. Gérard van de „Porte-Saint-Martin", en eenige andere artisten van de Parijsche schouwburgen, alhier eene voorstelling zal geven. De opvoering zal be staan in „le Trésor", blijspel in dicht, in één bedrijf van Erangois Coppée, dat aan het einde van het vorige speelseizoen in het Odéon te Parijs zulk een opgang gemaakt heeft, en daarna „la Papillonne", blijspel in drie bedrijven van Yictorien Sardou, eveneens een zeer geliefd stuk, waarmede het „Gymnase" dit jaar hare voorstellingen her opend heeft. Mevrouw d'Askoff is hier geen onbe kende meer. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de batste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op Zaterdag den 16den October a. s., des morgens te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 43.00, f 21.50, f 4.40 en f 2.20; de laagste f 42.00, f 21.00, f 4.20 en 2.15. Men schrijft uit Nieuwkoop: Niet gunstig laat de winter voor velen in deze gemeente zich aanzien. Een tak van nijverheid, de smederijen, waarvan men er hier, grootere en kleinere, 35 vindt, en die vele handen werk verschaften, kwijnde reeds in het vorige jaar, wijl men moeielijk tegen Duitschland kon concurreeren. Die toestand is niet veel verbeterd. Een paar werkplaatsen zijn reeds gesloten, of het getal arbeiders aanmerkelijk ver minderd, waardoor eenige huisgezinnen zonder verdiensten zijn. Men vreest dat er meerdere zullen volgen. Ten behoeve van de Christelijke school te Nieuwveen is door iemand die onbekend wenscht te blijven en geen dank verlangt, een gift van zeshonderd gulden onder het postmerk „Doe- tinchem", geschonken. Met het bouwen der school is reeds een aanvang gemaakt, zoodat er uitzicht bestaat dat het nieuwe gebouw nog dezen winter zal kunnen betrokken worden. Naar men verneemt, zal de adjudant-gene raal van den Koning, luitenant-generaal G. M. Yerspijck, namens den Koning den keizer van Duitschland te Keulen bij gelegenheid van het Domfeest gaan begroeten. Generaal Yerspijck zal vergezeld worden door Zr. Ms. ordonnance-ofBcier jhr. W. E. H. Van de Poll. Te Haarlem is voor het eerst een vrouwelijke leerlinge op het gymnasium toegelaten. Voor de beroeping naar de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam is door dr. E. Laurillard, pred. bij de Herv. gemeente te Amsterdam, bedankt. Gelijk reeds bij herhaling werd gemeld, heeft zich te Amsterdam eene commissie gevormd, die zich de oprichting en instandhouding eener voorbereidende inrichting voor kleine blinden van elke geloofsbelijdenis beneden den leeftijd van zes jaar ten doel stelt. Zij heeft reeds de middelen gevonden om in een der meest gezonde streken van Gelderland, aan den straatweg van Bennekom naar Renkum, nabij Wageningen, het landgoed „Midden-Eng" aan te koopen, dat naar het ge voelen van bevoegde beoordeelaars geheel aan de vereischten voldoet, en dat, omgeven door prachtig hout en te midden van rustige wandeldreven, een geschikte gelegenheid aanbiedt tot verwezenlijking van het doel der commissie. De Prins van Oranje heeft welwillend toegestaan dat zijn naam aan de inrichting zoude gegeven worden, en zoo hoopt dan de commissie, dat de „Prins-Alexander-Stich- ting" den zeker wel verdienden steun van vele weldadigen en weidenkenden in den lande vinden zal. Door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht zijn de officieren van ge zondheid 1ste kl. J. Hellendoorn, van het 4de, en de officier van gezondheid 2de kl. L. Yan Lier, van het 7de regiment infanterie, over geplaatst bij het 6de regiment van dat wapen; terwijl de officier van gezondheid 2de kl. W. C. J. Yan der Grijp, die van het 6 de regiment infanterie gedetacheerd was bij de infirmerie te Schoonhoven, thans bij die infirmerie overge plaatst is. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daar toe vóór 31 October a. s. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aan melden. Zij, die in het bezit zijn van het getuig schrift volgens art. 57, of van het diploma vol gens art. 61 der wet van 2 Mei 1863, behooren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Het Rott. Nbl. verneemt dat de Pruisische regeering tegen 1 Januari a. s. de transittarieven voor het spoorwegverkeer met ons land heeft doen opzeggen. De geheele strekking van dezen maat regel is nog niet met juistheid te berekenen. Morgen zal eene samenkomst van spoorweg-besturen te Dusseldorp plaats hebben. Bij resolutie van den minister van koloniën is de tweede klerk E. W. Haus bevorderd tot eersten klerk. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, is Zaterdag te Napels aangekomen en vertrok denzelfden dag; de „Conrad", 28 Augustus van IJmuiden vertrokken, is Yrijdag te Batavia aangekomen; de „Rotterdam" is Yrijdag te Nieuw-York aangekomende „Schiedam", van Nieuw-York naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Plymouth en zou heden de reis voort ze tteh heeft de geheele reis niet anders dan oostelijke stormen gehad; - de „Yoorwaarts" vertrok Zaterdag van Batavia via Marseille naar Amsterdam. Heden is verschenen het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeente raad, bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor 1881. Daaruit blijkt dat bij de algemeene beschouwingen in eene sectie een lid de opmerking maakte dat het hem bevreemdde op deze begrooting volstrekt geene posten uitgetrokken te zien voor sommige uitgaven en ontvangsten, welke zeker in den loop van het volgend jaar, zoo al niet geheel dan toeh gedeeltelijk, zullen voorkomen. Immers, noch voor de op te richten hoogere burgerschool voor meisjes, noch voor het nieuwe gymnasium en de te wijzi gen inrichting der hoogere burgerschool voor jon gens, noch voor de meerdere uitgaven, die de in voering der nieuwe wet op het lager onderwijs zal ten gevolge hebben, met de baten die daar tegenover staan, zijn op de begrooting sommen uitgetrokken, terwijl toch zeker in 1881 met die verschillende zaken althans een begin zal moéten worden gemaakt. Dat lid weet dat het de gewoonte is later bij suppletoire staten van begrooting zoodanige uit gaven en inkomsten te regelen, doch juist daar door mist de aangeboden ontwerp-begrooting de volledigheid die men daarbij met recht zoo gaarne zou aantreffen. Waartoe, toch dient anders eene be grooting, als niet al de vermoedelijke uitgaven en ontvangsten daarop voorkomen? Deze bezwaren werden door twee leden dier sectie gedeeld. Een dier leden meende ook dat de begrooting niet is wat zij zijn moesteen glo baal overzicht van al de vermoedelijke uitgaven en ontvangsten, die werkelijk op den dienst waar over de begrooting loopt, zullen moeten plaats hebben. Immers, wanneer men weet dat al de te doene uitgaven genoegzaam worden gedekt door de inkom sten die daartegenover staan, hetgeen nu met de ont brekende posten niet het ge7al is, dan is men beter

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1