N°. 6334. baandag 11 October. A". 1880. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTIEN: (Van 1—6 regels Tedere regel, meer™, GropleraJietters .naar plaatsruimte. Frankrij Is. Tweede Blad. DAGBLAD. Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. -f ...y/ 1.06. spoordijk. Met een buitengewone koelbloedigheid legde zij zich dwars over de rails neder, met den hals juist over een spoorstaaf, en wel op een plek waar een holte in het terrein haar gelegenheid gaf te vermijden dat haar lichaam met de bezems vóóraan de locomotief in aanraking kwam. Nu be dekte zij zich het gelaat met een zakdoek en wachtte den trein af, die spoedig naderde en ter wijl hij dreunend over de ongelukkige heenstoof, haar het hoofd van den romp scheidde. Eerst den volgenden morgen vond men de vreeselijk geschonden overblijfselen op de spoorbaan terug. BUITENLAND. Voortaan zullen de academische graden, zooals die van „bachelier" en van „licencié", welke tot het bekleeden van staatsambten of de uitoefening der wetenschappelijke beroepen recht verschaffen, alleen kunnen worden uitgereikt aan jongelieden, die voorzien zijn van een getuigschrift, verklarende dat zij het middelbaar onderwijs ontvangen hebben, hetzij in staatsinrichtingen, hetzij in vrije inrich tingen, die aan zekere voorwaarden voldoen. Deze voorwaarden zijn o. a., dat laatstgenoemde inrich tingen gepromoveerde personen tot directeurs en voornaamste leeraars hebben. De overige leeraars moeten ten minste den graad van „bachelier" bezitten. - Bij den ouden staat van zaken, zoo vervolgt de met deze regeling hoogelijk ingenomen berichtgever, kon de minister naar goedvinden de vrije inrichtingen machtigen om het vereischte ge tuigschrift van doorloopen studiën uit te reiken d. w. z. men had op het staatsmonopolie gunst betoon en privileges geënt. Onder het nieuwe stelsel daarentegen wordt aan de willekeur der regeering niets overgelaten. In zijne „Commune" dringt „burger" Pyat in dezer voege aan op de invrijheidstelling van den vorstenmoorder Bérézowski: „Een martelaar, veroordeeld tot de droge guillotine - stervende te Numea. Een martelaar, van eene, van twee amnestiewetten uitgesloten. Een held, die den moed had om geheel alleen twee tyrannen, Romanoff en Bonaparte, met pistoolschoten aan te vallen ja, toen Parijs verging onder de conjunctie dier twee zwarte sterren, een dubbele Brutus, die ver metel genoeg was om twee volken, om Rusland en Frankrijk te wreken. Een vaderlander, een democraat, een tweevoudig republikein, burger Bérézowski. Tweewerf eer aan BérézowskiIn eene republiek zouden hem twee standbeelden worden opgericht. Welnu, hij is in het bagno! Op, mijn volk Proletariërs van Belleville, protesteert 1 Indien binnen vier en twintig uren na het verschijnen van dit artikel Bérézowski geen amnestie ontvangen heeft, o burgers van het verkiezings-oomité voor Trinquetbied ik u aan, neen, sommeer ik u, in naam der republiek, den vorstendooder openlijk te rehabiliteeren. Ik zal onder uwe leiding in de „Commune" eene inschrijving openen van een sou per hoofd, ten einde een eere-revolver aan te bieden aan dien martelaar der vrijheid, den galei boef Bérézowski." België. De „Indépendance" behelst een telegram uit Parijs, volgens hetwelk, naar men uit Duitsche bron verneemt, Yon Bismarck in een particulier onderhoud met twee gezanten verklaard zou heb ben dat Duitschland niet meer handelend in het Oostersche geschil tusschenbeide komen, maar de zaken haren loop laten en zelf zich onthouden zou. «ïïröKïswiajfrrt Nieuw». Men heeft wel eens meermalen kunnen opmerken dat veelal een zekere voorliefde ge koesterd wordt voor hetgeen van buiten komt, zonder dat men het noodig achtte zich af te vragen of onze kndgenooten niet even verdienstelijk werk konden verrichten of zelfs produceeren. Daarin vinden wij een aansporing de aandacht te vestigen op de dissolving-views, welke de heer M. P. Okhuysen van Rotterdam, Donderdag a. s. in de Stadszaal aan het publiek zal vertoonen. Een kijkje bij de voorstellingen elders, gaf de overtuiging, dat deze niet alleen met de meeste dissolving-views welke men reeds zag, konden wedijveren, maar vele ook in zeer groote mate in netheid, afwisseling en vooral in duidelijkheid overtroffen. Kan de heer Okhuysen reeds door zijn eigenaardige voordracht bij zijne goocheltoeren er zich op beroemen, in één woord, een kindervriend genoemd te worden, ook op dit gebied is hij gunstig bekend, ook reeds hier van vroeger. Het Vad., indertijd van een soirée door den heer Okhuysen in de Kurzaal te Scheveningen gege ven, melding makende, zeide dat deze zoo druk bezocht was, dat alle stoelen in de zaal vooraf besproken waren. Zij, die aan het bureel een plaats namen, moesten een stoel van het terras gaan halen om de voorstelling zittende te kunnen bijwonen. De heer Okhuysen had natuurlijk het meeste succes. Dit is volgens verschillende bladen ook elders steeds het geval geweest. Zeker iemand, wonende in de Rijs- wijksche straat te 's-Hage, die zijne vrouw nogal eens mishandelt, was ook eergisteren weer „bezig" geweest, waarom zijne buurvrouwen gisteren afspra ken dal zij hem eens goed zouden afrossen, zoo dra hij maar buiten kwam. Nauwelijks was het plan gemaakt, of de man verscheen op de straat en werd onder een geweldig misbaar door een 10-tal vrouwen aangevallen en geslagen. Eerst trachtte hij zich te verdedigen, maar spoedig nam hij de vlucht onder een luid gejuich van de vrij talrijke schare, die van de strafoefening getuige was. Een ach t tien j a rig ti m merman sgezel viel in een pand, in aanbouw op de Keizersgracht bij de Spiegelstraat te Amsterdam, van niet minder dan 5 verdiepingen. De jonkman smakte nog wel op een steenhoop nederstond op, wreef zich de pijnlijke leden en liep vervolgens op een draf naar het gasthuis om zich aan het hoofd te laten verbinden. De geluksvogel, zegt 't N. v. d. D., bleek bij den val van zulk eene ontzettende hoogte slechts eene kneuzing aan het hoofd te hebben beloopen. Gistermiddag is te Zwolle een 19-jarig arbeider, wonende te Hattem, van den achtersten wagen van een zandtrein gevallen, waarop hij dienst deed als remmer. Zijn linkervoet geraakte hierbij onder den trein en werd zoodanig gewond, dat hij misschien moet worden afgezet. In de werkplaats der staatsspoor wegen te Tilburg had een der smeden het ongeluk met de hand onder den stoomhamer te komen, waardoor zijne vingers verpletterd werden. De spoorwegondernemingen zullen eerlang in het bezit worden gesteld van fraaie portefeuilles met den plattegrond van verschillende hoofdsteden en eenige aanwijzing voor vreemde lingen. Een reiziger die voor deze of gene dier steden een biljet neemt, krijgt kosteloos zulk een portefeuille. De onderneming maakt hare kosten goed door advertentiën, welke in de portefeuilles voorkomen. Na „Wijntje" goed aangesproken te hebben werd een buitenman te Groningen door een „Trijntje" aangehouden. Na eenigen tijd in haar gezelschap doorgebracht te hebben, miste hij zijn portefeuille met 170 en hoewel „Wijntje" van alles de oorzaak was, zal „Trijntje", die in het bezit van het geld werd gevonden, voor alles moeten boeten. De brand te Ax (dep. Ariège) waarvan reeds per telegram melding gemaakt is, heeft zich bepaald tot 45 huizen. Als oorzaak wordt genoemd eene vulcanische uitbarsting. In het dorpje bevin den zich verscheidene heete bronnen. Grasnick, de moordenaar van de weduwe Sommer te Berlijn, is door de jury aldaar ter dood veroordeeld. Lord Campbell deelt in de „Scots man" een verhaal mede van een woedend gevecht tusschen een walvisch en een zwaardvisch, waarvan hij eenige dagen geleden, aan boord van een schip in den Atlantischen Oceaan, ooggetuige geweest is. De zwaardvisch, die meer dan zeven meters lang was, bleef overwinnaar. De walvisch trachtte tevergeefs zijn vijand te verpletteren of te ont komen. Deze bleef hem met zijn zwaard geweldige wonden toebrengen, totdat de walvisch door uit putting en bloedverlies het leven liet. Twee schepen, die getracht hadden van Noorwegen door de IJszee naar Siberië te gaan, zijn onverrichter zake te Hammerfest terug gekomen. Het eene schip is de „Louise", kapt. Burmeister, van eene Bremer-Russische Maat schappij, het andere de „Dallmann", kapt. Dall- mann. De gezagvoerders verklaarden dat zij zoowel in de Karische Zee als ten noorden van Nova- Zembla ondoordringbaar ijs vonden. Zekere Briat te Meyssac (Corrèze, Erankrijk), heeft in eene vlaag van krankzinnig heid zijn vader, die in den wijngaard aan den arbeid was, met een bijl het hoofd afgehouwen. Hij is onmiddellijk gevat. Onlangs zaten eenige personen in een herberg te Pietrafilta, een kleine plaats in het zuiden van Italië, kaart te spelen. Een der spe lers, een onderwijzer, was echter bijzonder onge lukkig en daar zijne makkers daarmede den draak staken, steeg zijne woede eindelijk zoozeer, dat hij opsprong, een revolver trok en twee der spe lers neerschoot. Allen vluchtten uit het vertrek, doch de razende snelde hen op straat na en trof nog drie anderen doodelijk voor men er in slaagde hem te ontwapenen. De woesteling is eerst 20 jaren oud. In een spoorweg-coupé eerste k 1., die te Bergedorf eenige dagen ongebruikt had gestaan, vond men Dinsdag het reeds in een staat van ontbinding verkeerend lijk van een jongmensch, dat zich daar met een pistoolschot van het leven had beroofd. Een viertal Russische soldaten kreeg dezer dagen last om twee gevangenen met hunne vrouwen naar Siberië te geleiden. Een paar dagen later vond men de soldaten dood aan den weg liggen, sporen van vergiftiging vertoonende. De gevangenen zijn verdwenen. Een 23-jarig meisje te Saint-Marcel heeft zich op een allervreselijkste wijze van het leven beroofd. Een paar dagen geleden begaf zij zich tegen negen uren in den avond op den

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1