in een gans geplaatst, zoodanig dat het nu een zwemmend ganzenspel is geworden. De uitvoering is netjes. De plaat is onder zijne leiding gedrukt en geteekend door onzen stadgenoot den heer C. Bos. In verband met het aanbrekende seizoen zal ze zeker bij de jeugd veel aftrek vinden. In een buitengewoon nummer van bet „Politieblad" wordt gesignaleerd: Emanuel Hanauer, oud 43 jaren, wonende te Brucbsal, lang 1.66 meter, gestalte zwaar en groot, kleur donker, oogen bruin, haar zwart. Na te Nieuw- York te zijn aangehouden, is het hem gelukt, tijdens zijn overbrenging naar het groothertog dom Baden, uit de gevangenis te Frankfort a/M. te ontsnappen. Vermits men vermoedt dat hij hier te lande een schuilplaats heeft gezocht, is door de Badensche regeering zijn aanhouding cd uitlevering gevraagd. Het misdrijf, waarvan hij verdacht wordt, is valschheid in geschrifte van koophandel. Opsporing en aanhouding van den gesignaleerde en het doen van mededeeling daar van aan het departement van justitie wordt verzocht. In den internationalen wedstrijd van kappers, die te Brussel is gehouden, heeft de heer Albert De Brej te Rotterdam volgens de N. R. Crt. de derde eere-medaille en volgens het Rott. Nbl. een eersten prijs behaald. Het proefstuk bestond in het ontwerpen en uitvoeren van een nieuw kapsel binnen den tijd van 45 minuten. Over het geven van een cent. aan een der kinderen, met uitsluiting van het andere, kregen gisternamiddag te Assen zekere v. d. H. en zijn vrouw zulk een hevigen twist, dat het tot handtastelijkheden kwam, met het gevolg dat de vrouw haren man een steek met een mes toe bracht. De man, in militairen dienst, is, na door den waarnemenden officier van gezondheid onder zocht te zijn, dadelijk vervoerd naar de infirmerie te Groningen. De politie heeft zich de zaak aan getrokken. Eenige dagen geleden kwam te Pro- vins, in het Eransche departement der Seine en Marne, tot grootc verbazing van het aan het station aanwezige publiek, den chef enz., eene locomotief met een enkelen goederenwagen aan, in plaats van den uit Parijs verwachten trein, welken men te Longueville vergeten had aan te haken. tieï e;LeJW MiW&WflSMdg* ïd["aüisVrifl gpjompeld. De gasbranders gaven slechts flauw, op sommige plaatsen geen licht meer. Allerzon derlingst was het schouwspel in koffiehuizen enz., waar men zich in den schemerschijn van in der haast bijeengebrachte kaarsen behelpen moest. De kruidenierswinkels deden uitmuntende zaken. In de Variétés werd het eensklaps tot algemeene vroolijkheid stikdonker, doch ook daar werd de voorstelling met behulp van kaarsen, die zelfs de toeschouwers hielpen vasthouden, zoo goed en zoo kwaad het ging ten einde gebracht. - De oor zaak van het voorgevallene wordt gezocht in het breken van eene klep op een punt, waar werk lieden aan de buizen arbeidden. Eerst tegen balf- één was de zaak verholpen. Uit St.-Petersburg wordt van gister morgen bericht dat een groot Nederlandsch schip (naam nog onbekend) met eene lading petroleum van Nederland naar Libau op weg, in de nabij heid van Holtenau in brand is geraakt en op een zandbank loopende in weinige minuten een prooi der vlammen is geworden. De bemanning is gered. In Libau heerscht de grootste ongerustheid daar over, wijl dit reeds het tweede schip is, dat in korten tyd op deze wijze op weg naar Libau is vergaan. PUITENLAND. Frankrijk. In de Parijsche Académie de médecine kregen Guerin en Pasteur twist. Pasteur liet zich zeer hevige woorden ontvallen. Guerin vroeg het woord voor een persoonlijk feit, maar daar de Academie reeds tot de orde van den dag was overgegaan, verklaarde de president de zitting geschorst. Guerin protesteerde en wilde Pasteur te lijf gaan, hetgeen door zijne collega's werd verhinderd. De „Commune" behelst in groote letters de volgende kennisgeving: „Wij hebben het ge= noegeu te melden dat de burgeres Vera Zassou- litch [die den 5den Februari 1878 den moord aanslag op generaal Trepofï' pleegde] eerlang in de „Commune" eene reeks van artikelen beginnen zal over de revolutionaire beweging in Rusland. Wij zullen onder het eerste artikel de autogra- phische onderteekening opnemen der heldhaftige vrouw, wier hand evenzeer het wapen als de pen weet te voeren." Particuliere berichten uit Weenen melden dat Engeland zijne voorstellen heeft kenbaar ge maakt en dat de mogendheden thans daarover be raadslagen. De ministerraad zal waarschijnlijk aanstaan den Zaterdag onder voorzitting van den president Grévy vergaderen. De Oostenrijksche consul te Scutari heeft last gekregen om zich tot vertrekken gereed te maken. Groot-Britannië. Naar gemeld wordt, wil de minister Glad stone den mogendheden voorslaan onmiddellijk een vloot naar Konstantinopel te zenden, als Dulcigno niet zonder verdere voorwaarden terstond aan de Montenegrijuen wordt overgegeven. Gladstone ziet daarin slechts eene uitvoering van de bepalingen van het verdrag van Berlijn en hoopt op de in stemming der mogendheden. De ministers Gladstone en Granville hebben gisteren eene conferentie gehad. - De Russische am bassadeur heeft laatstgenoemde een bezoek gebracht. Oostonr.-Hong. Monarchie. De „Politische Correspondenz" zegt dat de onder handelingen tusschen de mogendheden over het antwoord dat zij op de nota van Turkije geven zullen, zulk een ongestoorden en bevredigenden loop nemen dat men het slot daarvan spoediger dan oorspronkelijk gedacht werd, te gemoet ziet. Thans kan de eensgezindheid der mogendheden met zekerheid als behouden worden beschouwd, wat in Europa de ontstane zorg betreffende het behoud van den vrede moet doen bedaren. - Het blad ontving eenige inlichtingen, van welken aard de maatregel was, dien de Britsche regeering aan de mogendheden voorstelde te nemen in antwoord op de laatste nota der Porte. Het gold een be sluit tot collectieve inbeslagneming in de Aegeïeche Zee, waardoor de mogendheden gezamenlijk in bet bezit zouden geraken van een onderpand voor de van hare verbintenissen iegens Monte negro door ae Forte. TelejfgTrauaiMeiu BERLIJN, 7 October. (Rott. Nbl.) Het be richt van de aanstaande verloving van prinses Hendrik der Nederlanden met den groothertog van Hessen-Darmstadt wordt thans van verschil lende zijden bevestigd. Prinses Frederik Karei gaat na de Dom- feesten te Keulen, waaraan zij deelneemt, met haar schoonvader, prins Karei, naar Spa, waar de groothertog van Hessen en zijne toekomstige bruid prinses Marie eveneens aankomen. In die Belgische badplaats zal dan de verloving tot stand komen en het huwelijk zal betrekkelijk kort daarna voltrokken worden. LONDEN, 7 October. Zooeven wordt hier het gerucht verspreid dat de minister Gladstone vast besloten heeft desnoods Engeland alleen of anders met Ruslands hulp tegen Turkije te doen optreden. BAOSICH, 7 October. De admiraal Seymour heeft den Russischen admiraal Kremer uitgenoo- digd om zich gereed te houden, ten einde des- vereischt te vertrekken. Prins Daniëlo en de Montenegrijnsche ministers keeren heden naar Cettinje terug. BERLIJN, 7 October. De tekst van het thane officiëel bekend geworden antwoord der mogend heden is verbazend lang. Behalve de reeds gemelde eischen, verlangt Turkije nog het slechten der Donau-vestigingen en dringt het ten stelligste aan op het recht om in de Balkan-vestigingen een Turksch garnizoen te leggen. LONDEN, 8 October. De „Daily News" heeft reden om te gelooven dat het practische resultaat wel dra aan Europa gegeven zal worden door een han deling van al de mogendheden vereenigd. Het bezigen van geweld schijnt onvermijdelijk. Tot een blokkade zal eerder dan tot een bombardement overgegaan worden. Waarschijnlijk zal hetnoodig zijn Turkije tot het betalen van zijne schulden, aan de scbuldeischers te dwingen, door de opbrengst van de voornaamste havens in Azië en Europa in te houden. Indien de sultan deze bedoeling bemerkt, zal hij wel toegevenzoo niet, dan is het mogelijk dat hij afgezet zal worden. Waar schijnlijk zal men op deze wijze tot de oplossing geraken. Een telegram uit Konstantinopel meldt dat de bankiers te Galatz, bij wie de Porte aanvrage had gedaan om een voorschot tot betaling van de coupon der leening van 1855, welk voorschot zij konden verstrekken uit de gelden onder hunne berusting als opbrengst van de zes indirecte be lastingen, verklaard hebben daartoe niet bereid te zijn zoolang de regeering niet een schikking ge maakt heeft met de houders van obligatiën voort vloeiende uit alle andere leeningen. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrijdag 8 Oct., ten overstaan van den notaris K. N. Hengeveld, resideerende te Hazerswoude: De kapitale bouwmanswoning, genaamd „Graan- lust", met huizing, stalling voor paarden en koeien, berging voor granen, hooi en stroo, dorsch- vloer, rijtuigschuur, boomgaard, tuin, erven en gronden, alsmede drie perceelen wei-, hooi- en bouwland, gelegen aan den Sloterweg te Haar lemmermeer, Sectie N, N°. 1422 tot en met 1436, 1419, 1420 en 1421, opgehouden voor f 43,700. Se kindermoord te 's-Gravenhage. Alvorens De Jongh de reeds medegedeelde bekentenis van den moord op het zoontje van den heer Bogaardt gepleegd, deed, werd hij in de gevangenis door zijn ongehuwde zuster bezocht, bij welk bezoek op haar verlangen de hoofdcom missaris van politie tegenwoordig was. Daar de pogingen der moeder, om haar zoon tot een vol ledige bekentenis over te halen, mislukt waren, nam de zuster het besluit zelf nog een laatste poging aan te wendeB. Zij smeekte haar broeder om toch de geheele waarheid te aeggen en niet langer verdenking op anderen te laden en de justitie te misleiden. Ook de heer Van Schermbeek drong nog bij De Jongh er op aan, dat hij zijn berouw en inkeer zou toonen door mededeeling van de geheele waar- u_;j, al vernam do jaotitie 7e niet uit zyn mond toch aan den dag zou komen. Daarop liet de hoofdcommissaris, meenende dat De Jongh in een vertouwelijk gesprek met zijn zuster eer tot een bekentenis zou komen, beiden alleen. Toen deelde De Jongh aan zijn zuster alles mede. Na dit verschrikkelijk onderhoud werd de hoofd commissaris weder binnengeroepen. De Jongh ver wijderde zich en zijn zuster had de zware taak den hoofdcommissaris alles mede te deelen, wat De Jongh bekend had en haar had gevraagd aan den heer Van Schermbeek over te brengen. Daarna herhaalde De Jongh, toen hij met den heer Van Schermbeek alleen was, zijn bekentenis, welke terstond daarna door den rechter-commissaris werd geverbaliseerd en later door De Jongh voor den rechter bevestigd. Uit de bekentenis blijkt ook nog dat Marius op het Dekkersduin zich dermate tegen De Jongh verzette dat deze veel moeite had hem te houden. De koaap worstelde en verdedigde zich als een wanhopigeten slotte werd hij zoo afgemat, dat De Jongh er in slaagde hem te binden. Deze wierp zijn ulster over hem heen, om hem tegen de avoudkoude te beschermen, en beval hem zich stil te houden. Doch het kind gaf aan De Jonghs vermaning geen gehoor. Het riep om hulp en voegde hem toe: „Ik ken je wel, ik heb je zoo dikwijls in het Willemspark zien loopen". In angstige opgewondenheid dat hij hem verraden zou, en menschen in de verte ziende, heeft De Jough het kind met den degen uit zijn wandel stok gedood, waarna hij zich haastig in de richting van Scheveningen verwijderde. Volgens het Haagsche Dagblad schijnt De Jongh vooral ook op raad van den geneesheer der ge vangenis tot bekentenis te zijn gekomen. Bij een bezoek moet deze hem aangeraden hebben zich van het zieleleed, dat hem drukte, door volledige schuldbelijdenis te ontlasten, waardoor zijn lichaam tot rust en kalmte z- u komen. Werkelijk schijnt hij thans eenigszius meer vrede met zich zelf te hebben.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2