N°. 6328. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Pit Nommer bestaat uit TWEB BLADEN. Eerste Blad. Gemengd Nlenwo. maüsüü-£■ Octobsfi IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vooi Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post..1.40. .Afzonderlijke Nominera.0.05. 1—-6 .regels.1.05. Iedere regel ineer^.:-»«» r^-» Ot Broolerè^etters naar plaatsruimte. STADS-BEJRICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma R. Ml BEUTH ZONEN, houdende verzoek tot het weder in werking hrengeu van stoom werktuigen in hare door brand vernielde fabriek, tot zuivering van bedveerea en kapok in de Kaiserstraat n°. 10. Gelat op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ïs; alsmede dat op Zaterdag den lfiden October a. 8., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 October 1SS0. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 October. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer J. F. A. Meilink, geb. te Neerbosch, bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde, met acade misch proefschrift, get.„Over de ontwikkeling van den kiemzak bij Angiospermen." Naar aanleiding van zijn 25-jarig huwelijks feest had de heer Zaalberg, fabrikant alhier gis teren zijn werklieden in het koffiehuis Zomerlust aan den Stationsweg een aangenamen avond bereid. Eenige uren had men reeds zeer gezellig, in ge paste vroolijkheid, doorgebracht, toen de verschij ning van het zilveren echtpaar te midden van het werkvolk de feestvreugde ten top deed stijgen. Nadat in den tuin een vuurwerk was afgestoken, bleven de gasteu onder de tonen eener opwek kende muziek nog tot in den morgen bijeen, waarna allen zeer voldaan over al het genotene huiswaarts keerden. Wij lezen in het „Vaderland": Sinds jaren wordt de levering van brood voor het militair detentiehuis te Leiden ondershands gegund aan de „Leidsche Broodfabriek." Daarover hebben zich de heeren Koole, Nicola en Ondshoorn, vennooten der stoombroodfabriek „de Vereeniging", bij het ministerie van justitie beklaagd, omdat h. i. hier zonder reden aan een enkele maatschappij een gunst wordt bewezen, terwijl zij tevens beweren dat er in de commissie van toezicht op de levens middelen van bedoeld detentiehuis leden zijn, die ook commissarissen zijn der Leidsche broodfa briek. De minister van justitie heeft echter geen termen gevonden om de levering aan de Leidsche broodfabriek te ontnemen, maar nu hebben adres santen de medewerking van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingeroepen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkbuis alhier opgenomen van 4469 volwas sen personen en van 58 kinderen. Tot predikant bij de Chr.-Geref. gemeente te Rijnsburg is beroepen ds. Notten te 's-Herto- genboscb. - Het beroep naar Kampen is door ds. C. Knap, pred. te Rijnsburg, aangenomen. - Voor het beroep naar Sneek is door ds. A. E. G. Van Hoogenhuyze, pred. te Dordrecht, bedankt. - Bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam is beroepen dr. E. Laurillard, predikant bij de Ned.- Herv. gemeente te Amsterdam. Men schrijft ons uit Boskoop: De heer Van Halteren van Vrijeues en Sluipwijk werd in de raadsvergadering van gisteren geïnstalleerd als burgemeester dezer gemeente. De heer P. O. Van Nes, als oudste wethouder en fungeerend voor zitter, sprak het vertrouwen uit dat de nieuw benoemde, evenals zijn ambtsvoorganger, zijn tijd en krachten zou willen aanwenden tot bevordering van de welvaart en den vooruitgang dezer ge meente. De achting en genegenheid der ingeze tenen zou hem dan voorzeker evenzeer ten deel vallen. De burgemeester, het presidium overnemende, betuigde zijne ingenomenheid met de eer zijner benoeming, waardoor een reeds lang gekoesterde wensch was vervuld. Wanneer hij eenmaal zou mogen spreken van een verleden te Boskoop, dan hoopte hij daarop met zelfvoldoening te kunnen terugzien, als iets hebbende bijgebracht tot ver hooging van den bloei dezer nijvere gemeente die reeds nu, zoo in als buiten het vaderland, bekend was wegens hare handelsrelatiën en cultunr. Voor de verwezenlijking van het denkbeeld beval hij zich aan in de welwillendheid en medewerking van de wethouders, leden van den raad en vooral van den secretaris. Nadat de nieuwe titularis met algemeene stem men was benoemd tot ambtenaar van den bur gerlijken stand, werd de zitting, waarbij een aan tal belangstellende ingezetenen tegenwoordig was, gesloten. In de afgeloopen drie maanden is iu de spaarbank der openbare school te Leimuiden een bedrag gestort van f 58.75. Tot hoofdonderwijzer te Oostburg is benoemd de heer M. Zonnevylle, hoofdonderwijzer te Bode graven. Voor de vrouwelijke handwerken zijn na afgelegd examen in Den Haag toegelaten mej. E. J. P. H. Rombouts, voor nut en smaak, uit RoelofarenasveenH. M. Te Poel en M. J. G. Schiffer, voor nut, beiden uit Alkemade. Akte examens enz. midd. ond., afd. taal en letterkunde; toegelaten: voor staatsinrichting de heer P. L. Willems van Rotterdamvoor En- gelsche taal en letterk. mej. W. G. Ratelband van Haarlemafgewezen werden dén voor geschie denis, één voor Fransche taal en letterkunde, twee voor Hoogduitsche taal en letterkunde en een voor Engelsche taal en letterkundeterug trokken zich twee voor Ned. taal en letterk. en één voor Fransche taal en letterkunde. Naar men verneemt, kan het antwoord der regeering op het verslag betreffende het ontwerp- auteursrecht binnen enkele dagen verwacht worden. Het antwoord op het eindverslag betreffende de rentebelasting is verschenen. De wijzigingen, alsnog in het ontwerp gemaakt, betreffen slechts punten van ondergeschikt belang. Na afloop van het sectie-onderzoek der staatsbegrooting zal de rentebelasting waarschijnlijk een der eerste ontwer pen zijn, die in openbare beraadslaging komen. Het bestuur van „de Unie, een school met den Bijbel", verzoekt aan alle hoofdonderwijzers van „scholen met den Bijbel", die door de toe passing van art. 26 betreffende den bouw en de inrichting van schoollokalen genoodzaakt zullen zijn den 30sten October a. s. leerlingen van hunne school te verwijderen, onverwijld te willen opgeven a. de grootte hunner schoollokalen, met vermelding van lengte, breedte en hoogte; b. het tegenwoordig aantal leerlingen; c. het getal der leerlingen die 30 October zullen moeten worden weggezonden. Heden is verschenen het proefnummer van het „Weeshuis", weekblad gewijd aan de opvoeding in het algemeen en aan de verpleging van weezen in het bijzonder. Van iemand te Utrecht, die onbekend wenscht te blijven, is bij den commissaris-voorzitter der Maatschappij van weldadigheid gestort eene som van f 1500 ten behoeve dier Maatschappij. De Luxemburgsche Kamer van afgevaardigden heeft een commissie benoemd voor de oprichting van een standbeeld ter eere van den Koning- Groothertog Willem II. Zij bestaat uit de vol gende zes leden: de heeren De Muyser, DeWac- quant, Simons, Faber, Aschman en twee plaatsver vangers de heeren Collart en Metz. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Aug. 1881 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheeps klerk. Jongelingen, die verlangen mochten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders en op den lsten Januari van gemeld jaar het 15de jaar bereikt hebben, doch het 18de jaar nog niet zijn ingetredenalzoo komen alleen in aan merking zij, die geboren zijn in de jaren 1864 en 1865. De Staatscourant van heden bevat het ver slag van de staatscommissie belast met het afnemen der examens voor candidaat-notaris. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde gistermorgen Dungeness. Gedurende de maand September wer den per Leidschen tramweg vervoerd 47,232 per sonen. Sedert de opening der lijn bedraagt het aantal vervoerde reizigers 414,161. Til rlft v i»mi men gisteravond een koe dood neergevallen. Waar schijnlijk was het dier aan een of andere ziekte lijdende. „Middel tot stijving der schatkist" is het opschrift dat zich boven de plaat van den heden verschenen Spectator bevindt. Met eene beleefde buiging biedt de minister van financiën zijnen ambtgenoot van buitenlandsche zaken de Patentwet aan en vraagt hem„Collega, ik heb in de Kamer vernomen dat uw politiek een draai molen is, hebt gij wel een patent als molenaar?" De brandbrieven komen weer in zwang; na de ontvangst van den noodlottigen brief in Den Haag, heeft ook een inwoner van Utrecht zoo'n stuk gekregen. De politie meent den schrijver echter te kennen en doet nasporingen. De dader van den moordaanslag te Enspijk, die daarna door ophanging zich van het leven zocht te berooven, heeft nog eenigen tijd geleefd. Hij werd door de politie bewaaktnu en dan gebruikte hij eenig vocht, maar bleef bewuste loos. Dinsdag-avond is hij gestorven. De zwaar gewonde dienstmeid daarentegen, wier toestand eerst hopeloos scheen, is tot bewustzijn terugge komen, en er bestaat eenige hoop op haar behoud. Onder de gemeente Ossendrecht is bij vijf veehouders op de stallen onder het rund vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Bij twee is afzondering van een gedeelte van het vee be volen, bij de drie overigen kan afzondering geen nut meer opleveren. De bron der ziekte schijnt niet twijfelachtig; ze moet zijn overgebracht uit de aangrenzende Belgische gemeente Zandvliet, alwaar reeds eenige gevallen der ziekte zich heb ben voorgedaan. Het gemeentebestuur van Ossen drecht heeft de meest noodige maatregelen ver ordend om de verdere verspreiding der ziekte te voorkomen. Te Groningen worden voorstellingen gegeven met een groot: „hazen-honden-gemsbok- gymnastielc-toover- en pony-theater."

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1