Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- èn Feestdagen, uitgegeven. To ik o c\r\(Pf. OOiti» C2 t*a-i..l v<uai>' r-^ wjp- rr.be a A". 1880 DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PEIJS DEE ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels", „af 1.05. 'Iedere'regel- meer Grooterejtettersinaar plaatsruimte. STADS-BERICHXE». Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 September 1880, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Verzoek van C. Bok, betrekkelijk het leggen van rails langs den Hoogen Rijndyk ten behoeve van den stoomtram naar Woerden. (44) 2°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1880 (184) 3°. Verzoek van A. Van der Heyden, om ontslag als opzichter der 1ste klasse bij de gemeentewerken. (155) 4°. Idem van G. W. Van Huls, om een plankijs te leggen. (156) 5°. Voordracht tot het doen rooien van twee boomen aan den Rijnsburgerweg. (157) 6°. Suppletoire begrooting van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1880 (159) 7°. Voordracht tot aanvulling van het bedrijfskapitaal der Ste delijke Gasfabriek. (161) S°. Verzoek van Crans en Co. tot overdracht van de vergun ning in zake den stoomtram naar Katwijk. (162) 9°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Meisjesschool 2de klasse. (163) 10°. Idem betrekkelijk de bediening der brnggen en de heffing van bruggelden. (161, 191, 192, 193, 194, 204 en 205 van 1878, en 38, 78 en 92 van 1880) 11°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1879. (95) Oproeping In werkelijken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 27sten Augustus 11., A n°. 2048/2 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 57 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Vrijdag den lsten October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen recMstreelcs naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag vóór vier uren des namiddags bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 September 1880. DE KANTER. LE1DEV, 27 September. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Nov. a. s. de betrekking van leeraar in de geschiedenis aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden zal openvallen. Jaarwedde f 1800. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 Oct. a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middel baar onderwijs, dr. D. J. St.eyn Parvé, te Leiden. De officier van gezondheid 2de kl. L. Bor- gerhoff Mulder, van het 2de reg. inf. te Maastricht, is in rang overgeplaatst bij het 4de reg., in garnizoen te Leiden. Tot inspecteur van de stedelijke gasfabriek alhier is benoemd de heer A. W. M. Dupper te Vianen. Voor de Eransche taal waren Zaterdag 5 candidaten1 werd toegelaten, nl.G. Gesink, uit, Leiden; - voor de hoofdonderwijzersakte 14 caDdidalen9 werden afgewezen en 5 toegelaten, alsG. W. Buising, uit AlblasserdamJ. P. W. Van Dijk, uit Nieuwe TongeA. De Man, uit Brielle; J. G. Spandonk, uit Nieuw-Helvoet, en A. Stolk, uit Middelharnis. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 20.00, f 4.40 en f 2.10; de laagste f 40.00, 20.00, f 4.00 en f 2.00. De heer H. G. Tonsbeek, candidaat, is als predikant te Noordwijkerhout beroepen. De reeds door den gemeenteraad van Boskoop aangenomen begrooting voor het dienstjaar 1881 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 19,677.591/,. De uitgaven voor onderwijs zijn geraamd op f 6465, de door het rijk te betalen som op f 1879.50 en de opbrengst der schoolgelden op f 1800. De inkomstenbelasting zal moeten opbrengen f 4600, dat is f 1400 meer dan over het loopende dienstjaar. Door mrn. regenten en dames regentessen van het Evangelisch Luthersch wees- en oudelieden- huis te 's-Ilage zijn tot binnenvader en moeder van genoemd gesticht benoemd de heer W. D. Van Ewijk en echtgenoote. Eerstgenoemde is thans hoofdonderwijzer te Hippolythushoef, eiland Wieringen. De kapitein J. M. H. Van der Koog, dezer dagen tot dien rang bevorderd, is ingedeeld bij het depot van het 4de regiment infanterie, in garnizoen te Gouda. De niet-bekroonde modellen voor het stand beeld van graaf Jan van Nassau zullen na het einde dezer week ter beschikking van de inzenders gesteld worden; de bekroonde modellen worden alsdan naar eenige aanzienlijke plaatsen des lands ter bezichtiging gezonden. Door den minister van marine is met den lsten October a. s. benoemd tot 2den klerk bij het depar tement van marine L. J. Abeleven. Ter voorziening in de vacature van rechter bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, ontstaan door het overlijden van mr. A. J. Van Dcinse, is de volgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaaktmr. Ph. W. Van Heusde, advocaat en rechter-plaatsvervanger bij de arrond.- rechtbank te 's-Gravenhagemr. J. W. Van Oos terzee, rechter bij de arrond.-rechtbank te Alkmaar, en mr. J. G. Vogel, kantonrechter te Rotterdam lste kanton. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft een zeer be langrijk besluit genomende Grieksche staats fondsen zijn op de officiëele prijscourant geschrapt en voortaan zijn leeuingen van Griekenland uit gesloten op de officiëele koerslijst der Amster- damsche beurs. Deze maatregel is een gevolg van de verontwaardiging over de onrechtvaardige en met de goede trouw ten eeneumale strijdige han delingen der Grieksche regeering bij de conversie der leeningen 18241825 en bij het uitvoeren van deze convensie. De heer Hippeau, inspecteur-generaal van de universiteit te Parijs, is in Den Haag aange komen, om eene zending te volbrengen, hem door het Eransche gouvernement opgedragen, tot be studeering van het openbaar onderwijs in het alge meen in Nederland. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en financiën zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Gi braltar; de „Celebes" vertrok dienzelfden dag van Amsterdam naar Batavia; de Amsterdam" is mede dien dag te Nieuw-York aangekomen. Gemengd Nieaws. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hier ter stede een zonderlinge diefstal gepleegd. Toen des morgens eenige stadgenooten - wij ver namen tot heden van vijf - naar hunne vlag wilden kijkeB, die zij naar aanleiding der landbouwten toonstelling hadden uitgestoken, zagen zij niets anders dan den stok. De Nederlandsche driekleur, door Heye zoo treffend bezongen, was afgerukt! Een heeft men er van in een straatgoot terugge vonden. Het is te hopen dat men de daders, die met het plegen van dit feit niet enkel de eige naars benadeeld, maar ook het nationaliteits-gevoel beleedigd hebben, zal ontdekken. Hoe zal boven dien, wanneer de burgerij door het gemeentebe stuur wordt uitgenoodigd om bij gelegenheid van het een of ander door het uitsteken barer vlaggen tot opluistering mede te werken, aan dit verzoek kunnen worden voldaan, wanneer zij tegen der gelijke handelingen niet eenigszins gevrijwaard is. In den afgeloopen nacht heeft ineen perceel in de Morschstraat, waarin café gehouden wordt, een vrij hevige brand gewoed, met dit ge volg dat het achtergedeelte zoogoed als geheel is uitgebrand. Het onheil moet, naar ooggetuigen verklaren, ontstaan zijn in de biljartkamer, terwijl een paar personen zich nog met het spel ver maakten. Eeast zag men aan het behangsel, in een hoek, een klein vlammetje; doch nauwelijks had men den tijd om eenige emmers water te halen, of de geheele zaal stond in lichterlaaie; wel dra werden ook de bovenverdiepingen aange tast en verhieven de rookwolken en vlammen zich hoog in de lucht. Aan de komst der brand weer is het te danken dat het voorvertrek, als mede de belendende perceelen zijn behouden geble ven. Men moet voldoende geassureerd zijn. Een jongen, die hedennamiddag twee vechtende jongens passeerde, werd door een van hen met een koolstruik ter hoogte vanjhet linker oor geworpen, waardoor dit verwond werd. De dader, een 13-jarige jongen, bevindt zich in arrest. Zaterdag-morgen omstreeks halftien is er op een half uur afstands van de gemeente Nieuwveen een felle brand uitgebroken, welke zoodanig toenam dat de boerenwoning waar een massa haver op den zolder lag, en tevens een bijgelegen hooibarg een prooi der vlammen zijn geworden. De brand duurde den geheelen dag door en 's avonds was de vlam wederom zóó hevig dat men vreesde dat de twee andere bargen, die in de onmiddellijke nabijheid stonden, eveneens door het vuur zouden vernield worden door het stille weer zijn ze echter gespaard gebleven. Giste ren werd de nog steeds voortgloeiende brand door- tal van dorpelingen in oogenschouw genomen. Het kind, dat onlangs in een herberg- aan Den Helder werd te vondeling gelegd, heeft thans reeds de keus tusschen niet minder dan. twaalf verschillende pleegouders, die zich daartoe- herhaaldelijk bij het gemeentebestuur hebben aan gemeld. Burgemeester en Wethouders zullen in deze teedere quaestie beslissen, en het toewijzen aan hen, die zij daartoe het meest geschikt achten. Door den goederentrein, die Zaterdag middag om vier uren van "Venloo vertrok, is bij Maastricht een lijnopzichter overreden. Armen en beenen werden hem als van het lichaam gesneden kort na het ongeluk was hij dood. Omtrent de aardstorting te Nainr* Tal leest men nog de volgende bijzonderheden fin de „Standard": Den 16den dezer was bet des avonds zwaar beginnen te re/genen, hetgeen zonder ophouden duurde tot den na middag van den 18den, en het water in de kom of het meertje, waaraan het stadje ligt, zeer deed wassen. Alle wegen, overstroomden en tegen twaalf uren des middags vernam men dat het Yictoria-Hotel gevaar liep. Werkelijk had er eene verzakking plaats geb-ad op

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1