27 September. N°. 6322. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering .van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.........LIO. Franca per posta 1.40. Afzonderlijke Nominees0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.08. Iédere regel meer. - 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Nomnier bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. stads-burichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad N°. 85) de verkiezing, tor vervalling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge van het overlijden van de heeren Dr. W. C. VAN DEN BRAM DELER en Mr. L. D. SURINGAR, die in 1881 moesten aftreden, Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1883 en F. STOKHUYZEN die in 1885 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 5den Ocloler aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstem ming, zoo die mocht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 19 October a. s. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 September 1S80. E. KIST, Secretaris. AËIOKlur, 35 September. B. en Ws. deelen aan den Gemeenteraad mede dat de minister van binnenl. zaken zich bereid heeft verklaard aan den Koning eene voordracht te doen om aan deze gemeente, ten behoeve van eene op te richten school voor middelbaar onderwijs, voor meisje een rijkssubsidie van ƒ4000'sjaars te verleeneu, in te gaan met den dag waarop die instelling zal worden geopend, onder kennisgeving dat vooraf de krachtens art. 24 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n°. 50) te nemen raadsbe sluiten aan de goedkeuring van ZExc. behooren te word .n onderworpen en dat, bij de te maken regeling en bepaling van de schoolgelden, ZExc. er voor wenscht gezorgd te zien dat door de nieuwe inrichting ge m schade worde toegebracht aan de belangen der reeds bestaande school voor meer uit gebreid lager onderwijs 1ste klasse voor meisjes. Na overleg met de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, leggen B. en Ws. thans aan den raad ter vaststelling over de concept-verordening tot regeling van het mid delbaar onderwijs voor meisjes, binnen deze ge meente, als: I Verordening houdende reglement voor eene hoogere burgerschool voor meisjes, II verordening regelende het getal, de jaarwedden, de benoeming en het ontslag der leeraressen en leeraren aan de hoogere burgerschool, III besluit regelende de heffing van schoolgeld voor de leer lingen dier school, IV verordening regelende de invordering dier schoolgelden. Volgens die voor stellen zouden de jaarwedden bedragen: van eene directrice, tevens belast met het onderwijs in een der moderne talen, f 2500, benevens vrije woning, van 8 leeraressen in de moderne talen ieder f 1400, van een leeraar in de wis-, natuur- en schei kunde 1800, van eene leerares in de geschie denis en aardrijkskunde 1600, van eene leerares in de plant- en dierkunde 1000, van eene leerares of een leeraar in het handteekenen, kunstgeschiedenis en schoonheidsleer 1200 enz. Het schoolgeld zou bedragen 60 's jaars, bij twee of meer kinderen uit één gezin voor ieder 45. B. en Ws. geven in overweging eene som van f 15000 beschikbaar te stellen tot uitbreiding van het bedrijfskapitaal der gasfabriek, de gelden te vinden door eene geldleening. Zij stellen voor te vergunnen dat de concessie voor een stoomtram van Katwijk a/z. naar Leiden door de iirma Crans Co. worde overgedragen aan de naamlooze Vennootschap „Rijnlandsche Stoomtramweg-maatschappij." Nog stellen zij voor, het aantal hulponder wij ze iessen aan de meisjesschool 2de kl. met ééne te vermeerderen. Wederom werd de tentoonstelling heden door goed weder begunstigd. Hieraan is 't dan ook zeker vooral te danken dat ze zoo talrijk bezocht werd, nl. door naar men schat 10,000 personen. Het was dan ook bijzonder levendig zoowel op het terrein als in het gebouw. De buitenlui waren niet het minst vertegenwoordigdboerinnen in hun landstracht, niet enkel uit Zuid- of Noord-Holland, maar ook uit andere gedeelten van ons land, waren er aanwezig. Niet onaardig was 't om op te merken hoezeer men over de expositie algemeen voldaan was. Men mag dan ook aannemen dat ze, dank zij de ruime inzendingen en de prachtige exem plaren, uitstekend geslaagd is. In den namiddag gaf de stafmuziek van den heer Grentzius een uitvoering. Onder de gestichten die van de welwillendheid van het bestuur der landbouw-tentoonstelling ge nieten, behoort ook het invalidenhuis alhier. De veteranen, die deze inrichting bevolken, hebben zoolang de tentoonstelling duurt, vrijen toegang tot het terrein. Voor de vrouwelijke handwerken hadden zich gisteren aangemeld 12 candidaten, waarvan zich 1 terugtrok» en de overigen slaagden, waar- ouder mej. M. J. J. Swemer, voor nut en smaak, en mej. M. Slok, voor nut, beiden uit Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5069 volwas sen personen en van 59 kinderen. Professor Van Hamel heeft gisteren het hoogleeraarsambt aan de universiteit te Amster dam aanvaard met het houden eener redevoering „Over de grenzen van de heerschappij van het strafrecht." Ter gelegenheid van den honderdsten ge denkdag der geboorte van onzen volksdichter Tol lens prijkte gisteren zijn standbeeld, in het park te Rotterdam, met twee lauwerkransen. De eene versierd met de nationale kleuren en hangende aan de rechterhand van het beeld, was eene hulde van de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen. De andere, omslingerd met de Rotterdamsche kleuren, was namens een onbekende op het voetstuk nedergelegd. Het volksfeest in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam 1er eere van den dichter is zeer naar wensch geslaagd. Naar wij vernemen, zijn er van de miniatuur uitgave van het Rotterdamsch Nieuwsblad 50,000 exemplaren gedrukt. De navraag is evenwel zoo groot dat een tweede oplaag ter perse gaat. Van hoogerhand is bevolen dat de geëm- ploieerden bij de stafmuziek der corpsen voortaan in dienst de uniform der gewone militairen en geenszins die der stafmuzikanten of der élèves zullen dragen. Aan de hoogeschool te Groningen zijn van de 7 candidaten voor het admissie-examen geslaagd 3; 3 hadden zich onder het examen terugge trokken en 1 werd afgewezen. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden; de „Schiedam" is Donderdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Oemeagd Nlenwft Omtrent het eergisteren alhiervoor- gevallene leest men in 't Vad.Hedennacht is het in de anders vrij rustige stad Leiden zeer oproe rig toegegaan. Ter eere van de landbouwfeesten was er namelijk in de Stadsgehoorzaal een concert en bal, waarop natuurlijk ook eenige studenten tegenwoordig waren. Op zeker oogenblik kregen deze ruzie met eenige burgers en het einde was, dat zij de Gehoorzaal werden uitgedrongen, waarop zij naar de nabijgelegen studenten-sociëteit gingen, daar hun lot verhaalden en hnlp zochten. Al de aanwezenden, en de sociëteit was goed bezet, stormden vervolgens naar de Gehoorzaal om de beleediging, hun makkers aangedaan, te wreken. De deur was daar echter gesloten en werd door een 20-tal politie-agenten bewaakt. Toch werd de ingaDg geforceerd, de deur opengebroken en terwijl de studenten naar binnen drongen, vloden al de burgers door een achterdeur naar buiten. De agen ten trokken daarop de sabels en wisten de indrin gers opnieuw te verdrijven. Tot laat in den nacht werd er op Leidens straten echter nog jacht ge maakt op „ploerten". Het oordeel over dit bericht laten wij aan den lezer over; de voorstelling van het kabaal is niet alleen vrij oüjuist, maar de wijze van inkleedidg verre beneden de waardigheid van een blad als het Vaderland, dat onder onze bladen zulk een eervolle plaats inneemt, doch dat wij thans wel den raad zouden willen geven naar een beteren, meer vertrouwbaren, meer eerlijken correspondent voor hier om te zien. Blijkbaar is het bericht niet van onpartijdige zijde afkomstig en het zou ons zelfs niet verwonderen als de schrijver onder de studenten zelf moet gezocht worden. Mocht hij soms ironisch hebben willen zijD, dan is hem dit al heel ongelukkig van de hand gegaan. Hij heeft het krediet van zijn blad erg in de waagschaal gesteld. Het Rott. Nwbl., eveneens van het voorgevallene melding makende, haalt het feit aan dat de bur gemeester het concert bijwoonde, doch laat er onmiddellijk op volgen dat deze de gelegenheid heeft laten voorbijgaan om zich den dank van de Leidsche burgers te verwerven door krachtdadig op te treden. Daartegen moeten wij ten sterkste protesteeren. Zij die van elk standje getuige waren, hebben kunnen opmerken dat het hoofd der politie geen lijdelijk toeschouwer is gebleven. Aan den ingang o. a. heeft hij, zich te midden der onrust stokers begevende, gedaan wat hij onder de gegeven omstandigheden doen kon. Niet aan de houding der politie, maar, zooals wij gisteren reeds aantoonden, aan geheel andere oorzaken in de uitbreiding van het kabaal toe te schrijven. Het is onbegrijpelijk met welk doel de scheve voorstellingen in de wereld worden gestuurd. Voor het vocaal en instrnmentaal concert, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond en waarop de leden van het gezelschap weder bij herhaling werden toegejuicht, waren gisteravond doorde politie de noodige maatregelen tot handhaving der orde genomen. De commissaris bevond er zich raet twee inspecteurs en tien agenten. Dank zij de krachtige maatregelen die dan ook in het begin bleken noodig te zijn - drie onruststokers werden uit de zaal en het gebonw verwijderd - kon het programma verder geregeld worden uitgevoerd. Telkens als de politie handelend optrad, werden allen, van den commissaris tot den minsten agent, door de burgers levendig toegejuicht. Als een bij zond erheid kan worden medegedeeld dat in den Driemanspolder onder de gemeente Zoetermeer een haas geschoten is, welke één voor en twee achterpooten had. Overigens was het dier in normalen toestand, en de jagers hadden niet knnnen bemerken dat hij maar 3 pooten had daar het loopen toch zeer vlug ging.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1