Donderdag 23 September. A0. 1880. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N". 6319. IDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.......1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB AD VERTEN TIEN Vjn 1—G regels.„.„....ia.. Iedere regel meer. Grootere letters naar plaatsruimte. 1-05. - 0.17$. BTADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor/.aken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden Vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: l9. .T. DEVILEE, tot plaatsing van een stoomketel in zijne manufactuurververij aan de Middelstegracht N°. 65. 2°. W. A. F. MARIJT, tot oprichting van eene vellen- drogerij in het pand aan de Kijfgracht N°. 25. 3. F. RIBOT, tot oprichting van eene wasseherij en dro gerij van schapenvachten in het pand in de Looierstraat N°. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 September 1880. E. KIST, Secretaris. 22 September. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer P. A. J. Van den Brandeler, geb. te Dordrecht, met acade misch proefschrift, get.: „Het recht van gratie, volgens ons vroeger en hedendaagsch Staatsrecht." Er bestaat gelegenheid tot verzending der corresp ndeutie naar Noord-Amerika door middel van het. stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Vrijdag den 24sten Sept. a. s., des avonds te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des middags om vijf uren bezorgd zijn. Naar aanleiding der hedenmiddag geopende tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben vele ingezetenen de vlag van hunne woning uitgestoken. Door dr. P. J. Kaiser, verificateur van Rijk;, zee-instrumenten te Leiden, is een nieuwe artificial Ie kwikhorizon uitgevonden, welk instru ment op den aanstaanden oefeningstocht van het «skader, aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Van Oalen" zal beproefd worden, om, wanneer het in de behandeling voldoet, op onze oorlogsschepen te Worden ingevoerd. Bij gelegenheid der overdracht van het rectoraat aan de hoogeschool te Utrecht door den rector magnificus dr. E. Mulder aan den onlangs nieuw benoemden rector dr. P. De Jong, had tevens plaats dc uitreiking der gouden eerepen ningen aan de studenten, die dit jaar bekroond zijn voor de beantwoording der door die hooge school uitgeschreven prijsvragen. De bekroonden zijn de heeren J. J. I. Harte, candidaat in de rechtswetenschap aan de hoogeschool te Utrecht, E. Giitay, student in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Leiden, en J. De Vries, candidaat in de. wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Amsterdam, terwijl de heer C. Van Wisselingh, student in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht, eene eervolle ver melding bekwam. Voor de Engelsche taal waren gisteren 4 candidaten, waarvan 3 werden toegelatenmejuff. M. A. Dona, J. M. E. Ch. Haves, H. J. Van Wessem, allen uit 's-Hage; voor de Hoogduitsche taal 4 candidaten, 3 toegelaten, de heeren: J. Borst, J. P. H. Hartman en L. A. Jansen, allen uit 's-Hage. Gisternamiddag te twee uren had in het gebouw van het Koninklijk Instituut voor de marine te Nieuwediep de plechtige onthulling plaats van het gedenkteeken, opgericht door zeeofficieren «n oud-zeeofficieren ter nagedachtenis aan den te vroeg ontslapen admiraal der vloot Prins Hendrik d«r Nederlanden. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van zeeofficieren en belangstellenden, ter wijl de vice-admiraal R. L. Haes, directeur en commandant der marine aldaar, in kernachtige woorden aantoonde, wat de beminde admiraal voor het vaderland in het algemeen en voor de zee macht in het bijzonder was geweest. De stafmuziek der marine luisterde de plechtigheid op. Door wijlen den heer H. T. Verhoef, pastoor te Oudewater, is aan het college der Oud-Bis schoppelijke Clerezy te Amersfoort vermaakt een legaat van f 10,000 (vrij van successierecht), ter opleiding van geestelijken. Van de „Willem Barendsz" zijn uit Ham- merfest van 4 Sept. weder berichten ontvangen. De commandant, de heer Broekhuyzen, geeft een omstandig verhaal van de averij, die het schip door het stooten op een rif bekwam, en van het geen daarna geschiedde vóór men in Hammerfest aankwam. Ten slotte schrijft hij„Ondanks onzen spoedigen terugkeer kunnen wij met genoegen opmerken, dat, dank zij het gunstig weder, in het begin veel gedaan is kunnen worden. De ijsgrens is vrij nauwkeurig opgenomen, magnetische en serial temp. waarnemingen zijn meer gedaan dan verleden jaar en er is meer gelood en gedregd, zoodat ik hoop dat de zoölogische collectie „Artis" tevreden, zal stellen. Naar de H. Crt. verneemt, moet de conclusie van het eindverslag der staatscommissie tot onder zoek ter verbetering van den Rotterdamschen Waterweg hierop neerkomeD, dat zij voorstelt de algemeene grondtrekken van art. 2 der wet van 1863 niet onveranderd te laten, maar te wijzigen door den Waterweg te verruimen. Voorts acht zij verbetering van den Waterweg spoedig en zeker bereikbaar door de uitvoering van nieuwe werken, waarvan de kosten, over acht jaren verdeeld, ge schat worden op 30 millioen gulden. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Suez; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zondag Kaap St.-Vincent. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gem«ntfd Nieuw» De werkman L. v. S., die gistermor gen in de katoenweverij van de firma De Heyder en Co. door het springen van een cylinder gekwetst werd, is gisteravond om halftwaalf aan de ge volgen zijner wonden overleden. Men meldt uit Grave: Gedurende een der vele onweders van Maandag schuilden des namiddags te vijf uren op den spoorwegdijk bij Ravensteyn eene vrouw en twee mannen onder eene kar. Toen de bui eenigszins bedaarde, ver liet de vrouw hare schuilplaats, maar, na eenige meters afgelegd te hebben, zag zij, dat de kar door den bliksem werd getroffen. Een der mannen werd daaronder doodgeslagen. De tweede, die juist ook zijne schuilplaats verliet, werd in den hals getroffen en stortte ter aarde, maar behalve dat zijne hoofdharen verzengd waren, kreeg hij ver der geen letsel. De vronw kwam met den schrik vrij. Godard'8 „Comète" zal weldra eenige dagen dienst doen als „ballon captif" ten behoeve der Utrechtsche genie. Onder leiding van den kolonel bij den gen.-staf Kromhout zullen eenige verkenningen worden gedaan. 130 schrijnwerkers vandenfaubourg Saint-Antoine hebben kunne werkplaatsen gesloten 2000 man zijn daardoor zonder werk. De werk lieden willen slechts 10 nren en niet 11 uren per dag werken en, in plaats van 65, 80 cen times per nur hebben. Uit Nevada wordt bericht dat negen mijnwerkers door het vallen van den bak, ten gevolge van het breken van een touw, zijn gedood. "Vijf personen kwamen te Bridgeport (Connecticut) om door een ontploffing in een patronenfabriek. De stoomboot „Alsatia" van de Anchion-lijn, den 18den dezer van Nienw-York vertrokken, is naar die haven teruggekeerd ten gevolge van een brand, ontstaan door eene gasont ploffing in het steenkoolruim. Volgens de „Globe" zon, luidens de laatste berichten, het bij Bushey gevonden dynamiet op de spoorbaan aldaar nedergelegd zijn om den trein in de lucht te doen springen, waarin, naar men verwachtte, Grootvorst Constantijn van Rus land van Londen naar Glasgow zon reizen. De grootvorst, zoo wordt thans verzekerd, had eene waarschuwing gekregen en te elfder ure in een trein over eene andere spoorweglijn plaats genomen. Een wever te Alen?on in het depar tement Orne, zijn leven moede zijnde, stak een klein kanonnetje, een echt stuk kinderspeelgoed in den mond, na het eerst vol met kruit en lood gestopt te hebben, en hield daarna een lucifer bij het zundgat. De uitwerking was vreeselijk. Niet alleen dat het lood in de hersenen doorgedrongen was, maar zelfs de hersenpan was geheel vaneen- geschenrd. Hij was natuurlijk onmiddellijk dood. In een der volkrijkste buarten van Parijs kon men voor eenige dagen een ontzettend schouwspel gadeslaan. Een bleeker wierp zich in woede ontstoken met een mes gewapend op zijn 19-jarige dienstbode die bij hem op den wagen zat en bracht haar acht steken toe, waarvan de meesten doodelijk. Een voorbijganger, die het arme meisje te hulp gesneld was, ontving van den woes teling een steek met hetzelfde wapen, zoodat hij zieltogende neerstortte. De aanleiding tot den moord was een gesprek tusschen den patroon en de dienst bode over het verdwijnen van waschgoed. BUITENLAND. FrankrUk. Een te Parijs ontvangen telegram uit Stutt- gardt meldt dat de heer Vambüler uitdrukkelijk verklaard heeft, nooit eenige mededeelingen hoe genaamd ontvangen te hebben betreffende de zoo genaamde onderhandelingen tusschen Frankrijken Rusland, waarvan hij in zijne voor de vuist uit gesproken rede te Ludwigsburg gewag maakte, maar slechts op de in de dagbladen opgenomen geruchten te zijn afgegaan. Van verschillende kanten wordt verzekerd dat de houding van den minister Constans, welke voornamelijk tot de ontbinding van het Kabinet geleid heeft, het werk is geweest van den heer Gambetta, immers dat die minister na een onder hond met dezen laatsten Zaterdag-ochtend zoo onverwachts zijn ontslag nam. De nota der Porte van 17 dezer aan hare vertegenwoordigers bij de mogendheden gericht, verzekert dat zij het bedongen grondgebied had willen afstaan om bloedvergieten te voorkomen, maar dat de demonstralie der vloten een gewa- penden dwang uitoefent in strijd met des Sultans wenschen. De Porte stelt de mogendheden verant woordelijk voor de beroeringen onder de Muzel mannen en voor de gebeurtenissen, die daaruit kannen voortspruiten.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1