BURGERLIJKE «TAND YAN LEIDEN. grijpen en waren daardoor gered. Weinige uren vroeger was een man 07er boord van een zeilschuit geslagen en verdronken. Een wreedaardige dubbele moord is dezer dagen in bet dal Ormontes, in het Zwit- sersche kanton Waadtland, gepleegd. Eene oude vrouw van 75 jaren is met haar kleindochtertje van acht jaren geworgd geworden en in het huisje, waarin zij leefde, was alles in de grootste wanorde. Alle zaken van eenige waarde waren gestolen. - Verleden Zondag was te Genève een koffiehuis houder in zijn bed doorstoken gevonden. Ook tot deze misdaad was diefstal de drijfveer. De Zweedsche bergstad Sala is door een brand geteisterd, welke 50 huizen in de asch heeft gelegd. BÜITKNLAND. Frankrijk. De ministers van binnenlandsche zaken, justitie en oorlog hebben hun ontslag ingediend. De minis terraad was tegen Zaterdag-namiddag te drie uren in het Elysée bijeengeroepen. Hij duurde tot halfzes en werd door al de ministers bijgewoond, ook door hen die hun ontslag hadden gevraagd. Men is echter tot eene schikking gekomen. De heer Jules Grévy zou gisteren naar de Jura terugkeeren. - Volgens de „Pays" berust de schikking op de volgende grondslagen De heer Constans, minister van binnenlandsche zaken, behoudt volkomen vrij heid van handelen met betrekking tot de Maart decreten, welke hij ten uitvoer zal leggen op het tijdstip en de wijze als hem het geschiktst voor komen, zonder eenig ander uitstel dan de tijd welke noodig is om aan de prefecten instructiën te geven. Het „Journal officiel" van gisteren maakt een brief van den minister van binnenlandsche zaken openbaar, gericht aan de drie aartsbisschoppen, die zich belast hebben met het overbrengen van de bekende verklaring der niet-erkende orden, inder tijd in de „Guienne" openbaargemaakt. De minis ter zegt o. a.De regeering neemt akte van de verklaring der niet-erkende orden, dat zij alle gemeenschap met de staatkundige hartstochten en partijen verwerpen. Wat betreft de verwachting, door de orden te kennen gegeven, dat de regee ring haar haren arbeid zal laten voortzetten, merkt de minister op dat het tweede der decreten van 29 Maart juist ten doel heeft, om een einde te maken aan de soort van oogluikende vergunning, waarvan zij de handhaving vragen, en daarvoor terugkeer tot den wettigen toestand in de plaats te stellen. De „Rep. fransaise" zegt dat het tijdstip van bijeenroeping der „rechtbank voor de con flicten" zal worden vervroegd en inmiddels in korten termijn zal worden overgegaan tot de uit voering van het tweede der decreten van 29 Maart. Deze uitvoering zal bij verschillende afdeelingen geschieden en daarbij zal zoo voorzichtig en be hoedzaam te werk worden gegaan, als door bijzon dere omstandigheden noodig zal bevonden worden. €troot-BritannIS. Uit Ragusa wordt van Zaterdag gemeld dat achtduizend Albanee?en Delugo (Dulcigno?) en de citadel bezet hebben, de twee daar in bezet ting liggende bataljons verjagende. Riza-pacha, geen last hebbende om slag te leveren, heeft zich naar Geriza teruggetrokken. De „Pall-Mall Gazette" logenstraft de uit Simla ontvangen berichten, als zou er in Herat een opstand uitgebroken zijn en de gouverneur ver moord zijn. Het blad zegt dat luidens berichten uit Herat zelf de stad vóór eene week nog rustig was. Nadere berichten omtrent de nederlaag van Ayoeb-khan ziju nog niet ontvangen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 18 September. Vanwege de Ottomanische regeeriug is aan de mogendheden de eisch gesteld dat, zoodra Dulcigno zal zijn over gegeven, van de vlotendemoustratie afgezien, en dat de door Turkije getrokken grenslijn ten noor den van het meer van Scutari goedgekeurd worde. In dit laatste geval blijven Grudi, Dinosch en een daartusschen liggende strook grond het eigendom van Turkije. BUDAPEST, 18 September. De troepen der Albaneesche Liga zijn in Dulcigno gekomen en verbroederen zich met de Turksche militairen. Het garnizoen van die stad heeft, naar men zegt, de citadel verlaten. Het leven van Riza-pacha loopt gevaar. PARIJS, 19 September. De crisis is heden ochtend heropend door een verschil van gevoelen tusschen De Ereycinet en Constans over de toe passing der decreten. Jules Grévy is opnieuw ge noodzaakt zijn vertrek uit te stellen en zal om drie uren een ministerraad presideeren. - „La Prance" deelt mede dat De Freycinet zijn ont slag heeft ingediend en niet vau plan is daarop terug te komen. Te Saint-Germain-en-Laye werd heden het standbeeld van Thiers onthuld. Jules Simon hield de feestrede en ontwikkelde hierin het gezegde vau Thiers„De Republiek zal conservatief zijn of niet bestaan." Na hem protesteerde Olivier Pain, een tot de onverzoenlijken behoorende dagblad schrijvers, krachtig tegen de oprichting van dit standbeeld. Een gendarme moest hem wegvoeren, om hem aan de verontwaardiging des volks te onttrekken. In den voormiddag heeft De Freycinet aan Grévy den volgenden brief geschreven„Na rijpe overweging geloof ik niet dat het ministerie, op nieuw samengesteld zooals gisteren was bepaald, ernstige kans van duur heeft. Tusschen eenige mijner ambtgenooten en mij bestaan meeniugs- verschillen, die geen grond geven om te hopen dat de eendracht gehandhaafd zal kunnen worden, zelfs al doen wij elkander concessiën. Zulk een toestand zou, indien hij aanhield, nadeelig zij q voor de belangen en den vrede des lands. In de veronderstelling dat mijne aftreding u het ge schiktste middel zal verschaffen om de crisis op te lossen, verzoek ik u mijn ontslag aan te nemen." PARIJS, 20 September. Het „Journal officiel" bevat een brief door president Grévy aan De Freycinet geschreven, en waarin men leest: „Het doet mij leed dat gij volhardt bij uw besluit om af te treden. Nooit zal ik de diensten vergeten, welke gij aan de regeering hebt bewezen en ik blijf u ten volle genegen." - Het blad meldt voorts dat na De Freycinet al de andere minis ters ontslag hebben ingediend, doch voorloopig met de afdoening van de zaken belast blijven. Waarschijnlijk zullen Ferry, C.onstans, Cazot, Tirard, Farre, Magniu en Coehery hunne porte feuilles behouden, en drie nieuwe ministers be noemd worden: buitenlandsche zaken, marine en openbare werken. De hertog van Noailles zal als minister van buitenlandsche zaken en de heer Sadic Carnot als minister van openbare werken optreden. Aan het hoofd vau het departement van marine zal een der aan het bewind gebleven minis ters ad interim geplaatst worden. LEIDïltN, ao September. Heden is het de dag waarop 35 jaren gele den professor dr. P. L. Ryke het hoogleeraarsambt aan de Leidsche hoogeschool aanvaardde. Was het heerschen van een ernstige ziekte in de woning van den geachten jubilaris de oorzaak dat van het ontvangen van persoonlijke bezoeken moei lijk sprake kon zijn, zoo kon hij toch uit tal van schriftelijke gelukwenschen het bewijs putten dat de belangstelling zeer groot is. Zijne leerlingen onder anderen gaven van deze laatste nog op tast bare wijze blijk door het aanbieden van eene „causeuse" met drie stoelen ter completeering van een ameublement, bij zijn zilveren feest door hen aan den geachten leeraar geschonken. De groothertog van Saksen-Weimar, die heden, vergezeld van twee adjudanten, ook de ope ning der Staten-Generaal bijwoonde, heeft in den middag een bezoek afgelegd bij prins Frederik. Ds. W. Klercq van Heikersmilde heeft het beroep naar Koudekerk a/d. Rijn aangenomen. In het verslag omtrent den staat der Neder- landsche zeevisscherijen in IS79 wordt er op ge wezen dat sedert Scheveningen, Katwijk en Noord- wijk een overwegend aandeel kwamen nemeu in de hariugvisscherij, ook hunne wintervaart in niet geringe mate is achteruitgegaan. Aangaande den versnelden aanvoer van verschen visch wordt ge zegd dat eene vrachtvaart voor gemeenschappelijke rekening, zooals de haringvloot die bezit in de jagerij en daar blijkens de algemeene deelneming ook goed aan het doel beantwoordt, onze andere visscherijen niet bezitten. De reden daarvan ligt voor de hand; de groote vloot, nl. die van Sche veningen, Katwijk en Noordwijk, kan bij gemis van haveDs zulk een vrachtvaart niet inrichten en elders zijn de schepen met versche vischvangst bezig, te veel verspreid en te weinig in getal om de groote kosten aan zulk eene inrichting verbonden, goed te maken. Bij het bestuur van het paleis voor Volks vlijt te Amsterdam bestaat het plan om den lOOsten verjaardag der geboorte van Tollens Vrij dag 24 dezer te gedenken door het geven van eene volksvoorstelling, waarin eenige voorname tafereelen uit een van 's dichters bekendste werken in optisch decoratief zullen worden veraanschou welijkt. Van verschillende zijden is belangelooze medewerking toegezegd, zoowel voor declamatie als voor het vocale gedeelte van het programma, terwijl het paleis-orkest het instrumentale zal uitvoeren. Uit de jaarlijksche rekening en verantwoor ding der Weezeninrichting te Neerbosch blijkt dat aan gaven en gelden ontvangen is ruim f 84,000 en van de drukkerij en binderij ruim f 8300, samen f 92,386. Voor de weezen is uitgegeven ruim f 75,000 en voor den bouw ruim f 16.200. Het nadeelig saldo der rekening bedraagt f 6021. Maar daartegenover staat dat circa f 17,200 aan de inrichting vermaakt zijn onder bezwaar van vruchtgebruik. Wezenlijk bedraagt, het batig saldo f 40,553. Voorts is in het laatste kwartaal weder ontvangen f 24,100. In het groote huisgezin van meer dan 600 personen ontbrak geen enkelen dag het noodige. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Augustus. De gouverneur van Atjeh t.elegrapheert uit Kotta-Radja van 8 Augustus: Ben gisteravond „Zeemeeuw" teruggekeerd na versterking Batoe Ilir 2 dezer door artillerievuur grootendeels verwoest te hebben. Daarna troepen teruggetrok ken met hoofden Samalangan, Djangka Boeja zaken geregeld, nadat deze schriftelijk vergiffenis hadden gevraagd. 5 dezer militaire beweging gemaakt naar Djangka Boeja die zeer bevredigend afliep. Te Segiri samenkomst gehad Radja Pedir met hoof den en gemachtigde Radja Gigieng. - Voorloopige verzoening landschappen bewerkt. Toestand aldaar vrij bevredigend. Groot-Atjeh goed. Door den gouverneur-generaal ran Ned.-Indië zij u de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot notaris te Banjoemas J. A. Jansen. Bij de in- en uitvoerr. en accijnzentot ont vanger te Samarang H. H. Jansen; id. te Padang H. C. Tes- sensohn; tot verific. 1ste kl. E. J. Toivnsend; tot ontvanger te Cheribon D. Swart; tot verific. 4de kl. J. Spaanderman en de ontvanger te Baros P. N. Schermer; tot ontvanger te Tegal J. C. Van Zuylen; id. te Laboean Bileh C. R. Swaab; id. te Baros H. R. E. Dintshoff; id. te Toeban H. A. F. Wulff; tot verific. 5de kl. C. A. Van der Heyden. Bij den post-en telegraaf dienst: tot comm. 3de kl. W. F. Lemmers en J. F. Hnppaj tot tijdelijk comm. 3de kl. G. P. J. Mossel; tot adv. en procnr. btj het hooggerechtshof mr. H. J. Ch. A. Kenchenius. Verleend: Een 2-jarig verlof Daar Europa wegens ziekte aan den onderwijzer 3de kl. bjj het openb. lager onderw. voor Europeanen G. Van Mill; id. aan den hoofdcommies ter algemeene secretarie A. H. E. Zwager, en aan den verific. 4de kl. bij de in- en nitvoerr. en accijnzen E. H. F. Bodenstaff; id. aan de onderwijzers 1ste en 3de kl. bij het openb. lager onderw. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned -Indië J. F. W. Winterberg en J. Jolly. Ontslagen: Eervol wegens vertrek, als lid bij de kamer van koophandel te Batavia, J. J. Van Santen. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: bij den generalen staf de kapt. der inf. A.- Voorsluys Van Elk. Ontslagen: Op verzoek eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. W. F. Van Mensch. Eerste Huwelijksafkondiging van 19 September. J. Mulder jm. 23 j en E. Beerenfenger jd. 27 j. W. Van Staden wedr. 31 j. en K. Kooyman jd. 23 j. P. De Boer jm. 31 j. en C. Van Tongeren jd. 30 j. A. Spaanderman jm. 20 j. en J. Capteyn wed. 29 j. J. LaTcn wedr. 38 j. en J. T. Van der Togt wed. 41 j. THERM O fATSTKR VAN FAHHBTSTHEIT. rrior:. 'O org. >aiü. nam. «->m. avond avoud 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 'i -1. 10 u. Zond. 64 5S° 54° Mamd. 52J 57° 65- 66 Wind: Maandag-middag 4 uren N.-W.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2