Dinsdag 21 September. A". 1880. N°. 8317. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzouderlyke ISomtners0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: V|n 16' regels 1.05. Iedere regel meer.0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERIOHTEN. Oproeping In werkclijkcn dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 27sten Augustus 11., A n°. 2048/2 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 57; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 [Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Vrijdag den lsten October aanstaande in v.'erkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag vóór vier uren des namiddags bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 September 1880. DE KANTER. LEIDEN, 20 September. Aan den heer C. M. Van Leeuwen alhier is op de tentoonstelling van pluimgedierte te 's-Gravenhage een tweede prijs toegekend voor de inzending van een Hollandsche kriel, terwijl de heer L. H. Van Esveldt te Wassenaar het door de vereeniging „Dierentuin" ter beschikking ge stelde gouden eeremetaal verwierf. Sedert eenige dagen is men druk bezig het weeshuis der Christelijk-Gereformeerde gemeente op de Hoogracht alhier aan het kerkgebouw te verbinden en te gelijk tot pastorie in te richten. Het zal dus zijne oude bestemming verliezen, terwijl de weezen, voor zooverre die er zijn, naar het algemeen weeshuis voor Chr.-Gereformeerden zullen worden opgezonden. Gedurende de eerste helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: W. Van Heyden, Almeloo; D. Van Dijk, mej. C. Cruze, Verduyn Luuel, mej. Nijkamp Van der Mark, mej. C. Duykers, N. Duiverraan, Am sterdam; J. S. Diephuizen, Delft; mej. S. M. Verhoef, mej. M. J. J. Licht, 's Gravenhage; W. J. Haaek Van der Goes, IJmuiden. Brief kaarten: mej. J. Hertel, mevr. Zaalberg, Gabriël, Amsterdam. Voor de akte als hoofdonderwijzer zijn Zaterdag geëxamineerd 13 candidaten, 1 trok zich terug, 8 werden afgewezen en 4 toegelaten, nl. A. M. Abels, M. S. Briedé, beiden uit Rotterdam G. J. F. Biegmsn, uit LeidesG. Meijers, uit Voorschoten. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, S0, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 41.00, f 20.50, f 4.60 en f 2.15; de laagste f 40.00, f 20.50, f 4.20 en f 2.10. Ds. J. A. Prins te Nieuwveen komt voor op het 12-tal ter voorziening in de predikants- vaeature bij de Ned.-Hervormde gemeente te 's-Hertogen bosch. Om in appèl te kunnen treden van het vonnis zijner schorsing, moet ds. Eigeman, blijkens door hem van het moderamen van de Synode ont vangen bericht, of binnen zekeren termijn 1200 storten bf in de plaats daarvan overleggen een bewijs van onvermogen, door de daartoe bevoegde autoriteiten afgegeven, ofschoon de Synode zelve steeds de bevoegdheid aan zich houdt om gemeld bewijs al dan niet in de plaats der te storten 1200 aan te nemen. Naar het Vad. verneemt, hebben alle nieuw benoemde inspecteurs en districtsschoolopzieners hunne benoeming aangenomen, behalve mr. J. S. Bolman, zoodat voor Drente een nieuwe districts schoolopziener benoemd moet worden. Voor het toelatings-examen aan de univer siteit van Amsterdam hebben zich aangemeld 38 adspirauten. Voor de beantwoording eener prijsvraag, door den senaat der Utrechtscbe hoogeschool uit geschreven „over electrische en magnetische even- wichtsoppervlakken", is eene eervolle vermelding toegekend aan den heer Jan De Vries, pbil. cand. te Amsterdam, thans leeraar in de wiskunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Kampen. Van de ofGcieren, die deel hebben genomen aan het toelatingsexamen voor de 2de afd. der krijgsschool voor officieren, zijn geslaagdde 1ste luit. Campbell, Van Buuren en Van der Hoff, van de inf., en Van Ravenswaay van de art. Ook de lste luit. der inf. Wilken, van het Oost-Indisch leger, hier te lande gedetacheerd, heeft bedoeld examen met gunstigen uitslag afgelegd. De heer P. T. Frankemölle, Roomsch-Ka- tholiek pastoor in de parochie van den H. Domi- nicus te Haarlem en kanunnik van het bisdom, vierde Zaterdag het feest van zijn 50-jarig pries terschap. De jubilaris mocht zich verblijden in het ontvangen van talrijke, ook stoffelijke blijken van belangstelling, zoowel van zijne parochianen als van zijne vele vrienden. Het kerkgebouw was smaakvol versierd en uit menige woning in de nabijheid daarvan wapperde Neer'ands driekleur. De kerk, verschillende liefdadige instellingen, als mede de armen zijn door den feestvierende rijke lijk bedacht. Op de algemeene vergadering van aandeel houders in de Binnenlandsche Schroefstoomboot - reederij, te Dordrecht gehouden, is besloten weder het vervoer van petroleum toe te laten, doch alleen op het dek geladen. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis dat tegen 15 October a. s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een ongehuwd hulponder wijzer aan de Pupillenschool te Nieuwersluis. Aan deze betrekking van hulponderwijzer is verbonden een jaarlijksch traktement van f 600, en de bevoegd- beid om aan de menage der ongehuwde ouder officieren deel te nemen en om met hen in het lokaal der inrichting te worden gehuisvest. Het traktement kan, na een zeker getal dienstjaren, tot f 700 worden vermeerderd. Voor genoemde betrekking komen in aanmerking hulponderwijzers, die niet jonger zijn dan 20 jaren en die minstens één jaar in eene school van gewoon of meer uitge breid lager ouderwijs zijn werkzaam geweest. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag te Genua aangekomende „Wyberton", van Rotterdam, arri veerde Vrijdag te Batavia. Geiueagd Nleuwn. Een vader met drie kinderen die gisternamiddag omstreeks zes uren in de sloot langs de gevangenhuislaan aan het bootjevaren waren, geraakten door het omslaan der boot over boord. Een wandelaar op den Singel bemerkte het ongeval en sprong, zonder zich te bedenken, tot redding in het water. Zijne menschlievende pogin gen waren echter vergeefs en hij zou waarschijnlijk zelf het slachtoffer zijner edele handelwijze geworden zijn, zoo niet een politie-agent en eenige burgers waren komen toeschieten, door wier krachtigen bijstand allen behouden den vasten wal mochten bereiken. Een der kinderen, dat nog al veel water binnengekregen had, is door dr. H. geneeskundig behandeld. In het middaguur is een man met een schuit onder de Hoogewoerdsbrug doorvarende aldaar te water geraakt, doch spoedig, zonder letsel bekomen te hebben, gered. Ter gelegenheid van de opening der Staten werden heden aan het station alhier 1190 retourbiljetten naar Den Haag afgegeven. In ons vorig nommer maakten wij met een enkel woord melding van het café-restaurant door den heer Erades op de Ruïne geplaatst. Ook deze tent is van een goed buffet en een net gedecoreerd en ruim lokaal tot het gebruiken van ververschingen voorzien. In de Haarlemmermeer is afgebrand de boerderij van C. Van Dien, aan den Hoofdweg tusschen Vijfhuizen en Kruiswegeen berg graan, eene schelf stroo, al het huisraad, eene portefeuille met ongeveer f 400 aan bankpapier en eenige bouwerijgereedschappen zijn mede verbrand. Alles was verzekerd. De brand wordt vermoed te zijn aangekomen door het heetmaken van den bakoven. Op de Kaasmarkt te Rotterdam is een vierjarig meisje door eene vigilante overreden, ten gevolge waarvan zij zware inwendige kneuzingen bekwam, waaraan zij 's nachts daarop in het stedelijk ziekenhuis is overleden. In „The Engineering" wordt met lof gesproken over een toestel, uitgedacht door den heer C. W. Verloop, ingenieur-werktuigkundige bij den Nederlandschen Rijnspoorweg. Het dient tot verwarming van waterstoven voor spoorweg rijtuigen. Door middel van den toestel worden de stoven met stoom verwarmd; daartoe worden een veertigtal, voldoende om een langen trein te ver warmen, in een cylinder gereden op kleine wa gentjes en in ongeveer tien minuten door middel van stoom tot boven het kookpunt verhit; het lastige en tijdroovende vullen der stoven is hier geheel overbodig, terwijl de cylinder door middel eener zeer vernuftig uitgedachte inrichting gemak kelijk door één persoon kan geopend en gesloten worden. Op den Rijnspoorweg is deze toestel reeds in werking op de stations Rotterdam en Leiden het kon niet uitblijven dat zulk een doelmatige inrichting spoedig navolging zou vindende Ned. Centraalspoorweg heelt haar te Kampen toegepast, terwijl de Staatsspoorwegen hnn station te Boxtel er mede zullen voorzien. Ook te Arnhem op het gemeenschappelijk station van Staats- en Rijn spoorweg wordt zij ingevoerd. Zaterdag-namiddag had in de zout keet der heeren Hoogstraten Zn. te Zwijndrecht een oppassend werkman het ongeluk in eene kokende pan te'vallen. Deerlijk verbrand werd hij er uitgehaald en naar het ziekenhuis te Dordrecht gebracht. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. Aan de stoomrijstpellerij „de Unie", van de heeren Wessanen Laan te Wormerveer, vielen Zaterdag namiddag negen werklieden van eene stelling te gelijk naar beneden; één hunner was onmiddellijk een lijk, twee anderen stierven kort daarna, terwijl twee der overigen zwaar gekwetst zijn. De anderen wisten zich nog tijdig vast te

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1