SSaaadag 20 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vereenigde zitting der heide Kamers, N°. 6316. A0. 1880. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. 1.40. Franco per post Afzonderlijke Nommersa 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regelsi* 1.05» Iedere regel meer* n\, Grootere letters naar plaatsruimte. De aanstaande tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappij ran Landbouw te Lelden, van 2226 September. Aan den heer P. te Medemblik. Geachte Vriend, Gij vraagt mij ot het de moeite waard zal zijn deze algemeene tentoonstelling te bezoeken. Ik kan wel zien dat gij oud wordt, en dat gij in langen tijd deze tentoonstellingen niet hebt bezocht. Gij denkt nog aaa de tentoonstellingen van weleer, toen in een klein lokaal eenige voort brengselen werden bijeengebracht, toen ieder werk tuig eene zeldzaamheid was, en toen het vee weinig vertegenwoordigd en slecht werd gehuisvest. Hoe is dat alles veranderdIa die dagen kwaamt gij in grooten getale bijeen met het edele doel om den landbouw te doen bloeien en te doen vooruit gaan uw kapitaal was uw ijver eu uw wil was uwe kracht. Hoe moeten de ouderen in hunne banden klappen, wanneer zij zien dat zooveel is tot stand gekomen van hetgeen zij toen verlangden, en dat overal pogingen worden aangewend om op den goeden weg voort te gaan, en aan te vullen hetgeen nog ontbreekt. Maar om bij onze tentoonstelling te blijven, laat ik u eens vertellen wat da&r te zien zal zijn. Het terrein waarop de tentoonstelling zal wor den gehouden, is de Ruïne te Leiden, de Ruïne waar eenmaal onder koning Lodewijk het kruit schip is in de lucht gevlogen. Het terrein is vierkant van vorm, aan alle zijden door gebou wen beschut, en dus bij uitstek geschikt voor het doel waarvoor het is bestemd. Het is onge veer twee hectaren groot en eigenlijk te kleia voor alles wat het moet bevatten. Men zal dan ook met zeer veel overleg moeten te werk gaan, om aan alles eene behoorlijke plaats te kunnen geven. Het eerste wat u zal opvallen bij het binnen komen is een kolossaal gebouw. Dit gebouw, dat eerst de nijverheid verleden jaar te Arnhem heeft bedekt en dezen zomer bij gelegenheid van de maskerade de wetenschap van alle studenten heeft bevat, is eindelijk aan den landbouw ten deel gevallen. Het is zoo groot d&t het waarschijnlijk alle voortbrengselen van den akkerbouw, van de zui velbereiding, van den tuinbouw en misschien nog vele kleine werktuigen zal kunnen bevatten. Deze voorwerpen zullen daarin veel beter tentoongesteld zijn dan in de gewone tenten der maatschappij. Wij moeten dankbaar zijn dat de Leidsche acade mie dit jaar feest heeft gevierd, want daaraan heb ben wij dit buitenkansje te danken. Links van het gebouw bij het binnenkomen zult gij het rundvee geplaatst vinden, en rechts van het gebouw de paarden. De stieren en hengsten in opzettelijk daartoe vervaardigde tenten en stal len de koeien en merries in de open lucht op de oude wijze uitgestald. Het huisvesten der stieren in tenten was eene verbetering van het vorige jaar, het plaatsen der hengsten in stallen met boxen zal eene verbetering zijn van dit jaar. Het levert het groote voordeel op, dat de diereD gemakkelijk twee dagen op het terrein kunnen vertoeven; dat zij den vorigen avond reeds terstond op hunne plaats kunnen wor den gezet; dat niemand bevreesd behoeft te zijn om zijn hengst of stier op de tenstoonstelling te brengen, omdat zij het dddr even goed zoo niet beter zullen hebben dan tehuis. De werktuigen door stoom gedreven zullen aan de zijde van het water worden geplaatst, de overige werktuigen in open tenten rechts en links van het terrein. De schapen en varkens aan de uiterste rechterzijde onder de schaduw der boomen. Het hoofdbestuur is bezig aan de leden eene verrassing voor te bereiden, welke ik u wel mag mededeelen, ten opzichte van de zuivelbereiding. Voor twee jaren te Delft hebben wij aan allen de Schwartz-methode kunnen toonen, en verleden jaar te Haarlem de boterbereiding met den roomaf- scheider van Laval. In dien tusschentijd is weder een andere roomafscheider volgens een nieuw systeem vervaardigd door de firma Eesca en Co. te Berlijn. Het hoofdbestuur trad daarom in onderhan deling op welke voorwaarden genoemde firma zijne uitvinding wil ten toon stellen. Wanneer deze onder handelingen tot een gewenscht einde geleid hebben, dan zal een gebouwtje op het terrein worden opge richt, zooveel mogelijk in de schaduw, en ieder lid die dit heiligdom wil binnentreden, zal 50 ets. moeten offeren aan den ingang. Moet ik u nog meer beloven om u over te halen om naar Leiden over te komen? Moet ik u de verzekering geven dat het mooi Septemberweer zal zijn gedurende die dagen? Moet ik u beloven dat gij nette dametjes en mooie boerinneljes op het terrein zult ontmoeten? Ik hoop het; maar wilt gij het weten, kom en zie. Kom en zie hoe de gelden die door de Maat schappij voor de tentoonstelling zijn toegestaan worden besteed. De middelen waarover wij kunnen beschikken, zijn zoo gering, dat eene regenachtige week de Maatschappij geldelijk zou ruïneeren, indien eene groote Maatschappij die krachtig werken wil, geruïneerd kon worden. Maar er zijn zoovele inrichtingen, die door onze Maatschappij zouden tot stand gebracht of gel delijk gesteund kunnen worden, dat men bijna niet zou weten waar het eerst te beginnen. Wanneer nu de leden zien dat de gelden die zij voor iedere zaak hebben gestemd, goed worden besteed, dan zullen zij eindelijk meerdere gelden toestaan om meerdere goede werken uit te voeren, •en daarom: zeg aan alle leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die gij ontmoet, en ook tot hen die geen lid zijn: Komt en ziet. D. V. v. II. op Zaterdag 1® September 1890, tot sluiting van de gewone vergadering der staten-generaal. CCeopend te twee uren}. De heer Van Eysinga, Voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzitterstoel. De Voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamér voorlezen een besluit des Konings, van den 4den September 1880, N°. 2, waarbij aan den minister van binnenlandsche zaken wordt opgedragen de taak om zich heden, des namiddags te twee uren, te begeven naar de vergadering der Stalen-Generaal, en aldaar uit naam des Konings de tegenwoordige zitting derStaten-Generaal te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie, samen gesteld uit leden der beide Kamers, om den minister van binnenlandsche zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de minister van binnenland sche zaken, die zich op de geirone statelijke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal heeft begeven, de zaal binnengeleid. De heer Six, minister van binnenlandsche zaken; plaatst zich voor den troon en houdt de volgende aanspraak „Mijne Heeren! „De Koning heeft mij belast met het sluiten van uwe tegenwoordige zitting. „Een terugblik op hare werkzaamheden laat niet onbevredigd. „Konden belangrijke overeenkomsten, met België en Luxemburg gesloten, door uwe medewerking worden bekrachtigd, vele maatregelen van wet geving kwamen tot stand. Inzonderheid mag worden gewezen op de herziening van het strafstelsel der crimineele wetboeken voor het krijgsvolk te water en te lande; de gemeentelijke indeeling der Wester- Scheldede verzekering van den aanleg van water wegen in de noordelijke provinciën en van kun verbinding met Prnisen de instelling eener rijks postspaarbankde wijziging zoowel van de alge meene voorschriften omtrent de heffing van invoer rechten en accijnzen als van de regeling van den suikeraccijns. „Ik mag niet onvermeld laten den waarborg, aan handels- en fabrieksmerken geschonkende be scherming, ten bate van landbouw en houtteelt aan nuttige dieren verleendde bepalingen omtrent de openbare middelen van vervoernoch ook de nieuwe regelen voor de opleiding en bevordering van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht verordend. Tot ontwikkeling der bronnen van welvaart in Ned.-Indië door spoorwegen, in West-Indië door aanvoer van vrije arbeiders, werd Uwe hulp niet tevergeefs ingeroepen. „De arbeid, bovendien door u besteed aan de voorbereiding van gewichtige aangelegenheden, zal naar men vertrouwen mag een volgend jaar vruchten dragen. Ik heb de eer, Mijne Heeren, u 's Konings dank te brengen voor uwe toewijding aan 's lands be- laDg en in Zijnen naam deze vergadering der Staten-Generaal te sluiten." De minister van binnenlandsche zaken wordt; na het uitspreken dezer sluitingsrede, door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den Voorzitter wordt gesloten. De commissie, welke den minister van binnen landsche zaken heeft in- en uitgeleide gedaan; bestond uit de heerenDe Vos Van Steenwijk, De Bruyn Kops, Keuchenius, De Bruyn, Buchner, Van Vollenhoven, Van Tienhoven en Merkes Van Gendt. Programma's van Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Zondag 19 September, te twee nren, door het Muziekcorps der Leidsche d.d. Schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afd.N°. 1. Marsch, Scharbel; 2. Ouverture Roman tique", Kéler-Bela; 3. Geraldine-Walzer, Godfrey; 4. Finale aus „Ariële", O. Bach; 2de afd.: N°. 5. Ouverture: „Egmont", Beethoven; 6. Marsch und Finaleaua „Aïda", Verdi; 7. „Hussarenritt", Spindler; 8. Fantaisie „Barbiere de Seviglia"; Rossini; 9. „Hinaus", Marsch, Kühnert. Marktboriohten. Leidon, 18 September. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 11 hectoliter f 10.— a f 10.50. Zomertarwo 11 hectol. f 9.— n 9.50. Winterrogge 13 hectol./WO a f V Zomerrogge 18 hectol. f 7.50 a fi.Zon,'«r-» gerst 12 hectol. 5.50 a f 6.Chevalier-gerst 12 hectol. f 7.25' a f 7.75. Zware Haver 13 hectol. f 5.a 5 25 Lichte Haver 13 hectol. f 4.25 a f 4.50. - Dnivenboonen 6 hectol. f 8.75 a f 9.25. Paardenboonen 8 hectol. f 8.a f 8.50. Grasboter 7850 kilogr., 1ste qoalit. 1/4 vat f 70.— a/74.— Schei- 2de qualit. 1/4 vat f 62— a f 66.— Grasboter lste quaht. per kilogr. f 1.75 a f 1.85., Schei-2de qnalit. per kilogr. 1.55 a f 1.65. iaDge Zwarte Totf 18,000 dubb, hectol. 0.20 a f 0.221//

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1