Maandag £0 September. A". 1880. N". 6316. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen^uitlegeven. Dit Nomrner bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad DE TROONEEDE, welke Maandag-middag om één uur in de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal zal worden uitgesproken, zal zoo spoedig mogelijk na ontvangst, omstreeks halftwee, aan het Bureel van het Leidsch Dagblad worden aangeplakt en daar voor de Abonné's verkrijgbaar worden gesteld. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post...!a 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DEB ADVERTENT1EN: Van 1—6 regels f v05- Iedere Tegel ^flwervr««*. m* Grootere,kUera naan plaatsruimte.. «TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN brengen by deze ter kennis Tan de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N#. 86) de Terkiezing, ter Tervulling Tan de in den Gemeenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge vaa het overlijden van de heeren Dr. W. C. VAN DEN BRANDELER en Mr. L. D. SURINGAR, die in 1881 moesten aftreden, Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1888 en E. STOKHUYZBN die in 1885 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den Zden October aanslaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstem- miog, zoo die mocht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 19 October a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 3 September iS80. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, IS September. In de laatste dagen is er op de Ruïne weer leven en beweging gekomen. Nadat men eerst het tijdens de maskerade-week dienst gedaan hebbende feestgebouw - ten gevolge van den brand vrij erg gehaveud - voor de in de volgende week te bouden landbouwtentoonstelling had in gereed heid gebracht en het inwendige - ter vervanging van de vorige versieringen - met honderden vlaggen en wimpels in verschillende kleuren, alsmede tro peeën, had voorzien, werden de werkzaamheden ook op het terrein overgebracht. De tenten en gebouwtjes der Maatschappij zijn er verrezen. Dit werd tijd ook, want hoewel reeds vooraf vele voorwerpen waren gearriveerd, werd er vooral heden - de eerste dag der inzendiög voor akkerbouw, houtfeelt en werktuigen - heel wat aangevoerd, dat hetzij om een onderkomen of een niet overdekte standplaats kwam verzoeken. De regelings-commissie heeft daardoor een niet ge makkelijke taak. Doch juist door talrijke toezen dingen kan zij hare moeite op dankbare wijze be loond zien. Dat sommige werktuigen nogal wichtig zijn, blijkt hieruit dat er waren welke nog ter nauwernood door vier paarden konden worden voort getrokken. Ook zal op het terrein door stadgenooten voor den inwendigen meusch worden zorg gedragen. Twee tenten zijn er opgericht, de eene van den heer P. Erades en de andere van de heeren De Nijs en Coster. De laatste bevat achter het buffet een door de heeren Yan Bemmelen en De Graaf net en doelmatig behangen ruim lokaal, waar meD, onder het gebruik der noodige ververschingen, van de tentoonstellingswandeling kan uitrusten. Zulk een gelegenheid, gepaard met een goede bediening, kan velen niet anders dan welkom zijn. Even aangenaam zal het zoowel stadgenooten als vreemdelingen zijn te vernemen dat er ook die week gelegeaheid voor amusemant zal worden aan geboden, en wel in de ruime Stadszaal, waar ge durende drie avonden een café-chantant-gezelschap zal optreden. Nadere bijzonderheden vermelden de in dit nomrner voorkomende advertentie en de aan plakbiljetten, waaruit men mag opmaken dat het niet aan de noodige verscheidenheid en het ge- wenschte genoegen zal ontbreken. Het spreekt van zelf dat die dagen duizenden vreemdelingen hunne schreden naar onze stad zullen richten, welke de eer haar geschonken om de tentoonstelling in haar midden te hebben - haar door zoo veel andere gemeenten zoozeer benijd - wel op prijs mag stellen, behalve dat deze haar ook nog financiëel voordeel zal afwer pen. Wij meenen dat onze stadgenooten op een heel gemakkelijke en doelmatige wijze van hunne belangstelling in de landbouwfeesten konden blijk gevennl. doorhetuitstekendervlaggen! Daardoor zal Leiden - dat men in zijn gewoon kleed ook wel mag zien - te meer «en feestelijk aanzien krijgen, en de gunstige indruk van den vreemdeling bevorderd worden. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de feestviering van prof. Scholten moeten wij nog vermelden dat de jubilaris ook, namens den Acade- mischen Senaat, is toegesproken geworden door den rector magnificus, prof. Kern. De door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den 5den Juni per stoomschip „Prin ses Amalia," naar Indië gezonden boter is na een proefreis per „Koning der Nederlanden" gisteren teruggekomen. Een gedeelte wordt naar de ten toonstelling te Leiden en een ander gedeelte naar die te Londen gezonden. De rector magnificus der hoogeschool alhier, dr. H. Kern, zal aanstaanden Dinsdag, des namid dags te twee uren, in het groot-auditorium van het academiegebouw verslag geven over het afge- loopen jaar en het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, dr. T. Zaajer. Voor het op den 22sten September a. s. te houden admissie-examen tot de hoogeschool alhier hebben zich 70 adspiranten aangemeld. Daar de manoeuvres in Noord-Brabant geëindigd zijn, vertrekt heden de batterij veld artillerie weder naar Leiden en keert de lichting, die dit jaar tot het houden van herhalings oefeningen onder de wapens was geroepen, met groot verlof naar huis terug. Het laatste gedeelte van de lichting van verleden jaar zal den 27sten dezer met onbepaald verlof worden gezonden. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 457 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4772 volwas sen personen en van 714 kinderen. Ds. Chr. Knap te Rijusburg is naar de Ned.-Herv. Gemeente te Kampen beroepen. De gemeenteraad van Noordwijk heeft be sloten de straatverlichting te Noordwijk-binnen uit te breiden in dien zin dat per jaar 100 uur meer zal gebrand worden. Prins Prederik keert hedenavond om 7 u. 32 m. per Rijnspoor uit Neuwied in de resi dentie terug. De Staatscourant van beden bevat de vol gende nadere berichten omtrent AtjehIn de Staatscourant van 10 Augustus is medegedeeld wat uit een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië gebleken was omtrent den laatsteu aanval van de in Samalangan ageerende troepen tegen de vijandige hoofdversterking te Batoe Ilig op 1 Aug., en omtrent het voornemen van den gouverneur van Atjeh om die versterking te doen plat sehieten en daarna naar Kotta Radja terug te keeren [ook voorkomende in het Leidsch Dagblad van 11 Augustus]. - Uit tie per mail van gisteren aangebrachte schriftelijke berichten (rechtstreeks uit Atjeh) blijkt dat de bedoelde boofdversterking, die door het kanonvuur op den lsten Aug. reeds veel geleden had, den 2den voor het grootste gedeelte is plat geschoten, zoodat ïij tijdelijk door den vijand verlaten moest worden. Yervolgens zijn de troepen naar het bivak te Samalangan teruggekeerd. Den Sden Augustus had de gouverneur aldaar een ontmoeting met de voor naamste hoofden van Samalangan en met enkele van het aangrenzende Djangka Boeja, waarheen den 5den een militaire marsch werd gemaakt, bij welke gelegenheid de troepen in alle kampongs goed ontvangen werden. Den 6den is de gouver neur met het grootste gedeelte der troepen naar Kotta Radja teruggekeerdslechts ééne compagnie werd ter versterking van het garnizoen te Sama langan achtergelaten. De orde van advocaten te Amsterdam heeft in plaats van den overleden mr. L. H. Kuhn, tot haren deken gekozen mr. Aug. Philips, en tot lid van den raad van toezicht mr. P. A. Brugmans. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Schiedam" is Donderdag te Nieuw-Tork aangekomen. Z. M. heeft aan jhr. F. E. M. Yan Alphen,, ten gevolge van zijne benoeming tot lid van den Raad van State, eervol ontslag verleend nit zijne betrekking van secretaris-generaal bij het dep. van koloniën, en jhr. mr. H. Van der Wijck referen daris bij het departement van koloniën, met 1 Oct., benoemd tot secr.-gen. bij dat departement. Gemengd Nieuws» De 20-jarige weesjongen L. H. heeft wegens voortdurend wangedrag zijn ontslag uit het Gereformeerde weeshuis alhier gekregen. De gebouwen in de Lange Pooten - wel eens de „passage" genoemd - te 's-Hage, zullen, wat de benedenverdieping betreft, weldra alle aan hunne bestemming beantwoorden. Heden avond wordt daar het magazijn „la Belle Jardi niere" geopend. Dit magazijn zal electrisch verlicht worden. Ook aan den buitenkant is een groote electrische lamp aangebracht. Het geheel belooft schitterend te zullen zijn. Yoor eenige dagen deed een bericht de ronde door de pers dat een schipper te Hans- weert meende zijne aankomst aldaar niet per tele graaf te kunnen melden, omdat de telegrafist twee dagen verlof had. In ernst spreekt nn een oolijkerd uit Hansweert dat bericht tegen, alsof niet iedereen onmiddellijk had begrepen dat het een grap of eene onnoozelheid van den schip per was. [Rolt. Nil.) In een tramwagen op een regenacb- tigen dag. Van binnen is alles bezet. Daar komt een dame aanloopen en verzoekt een plaats. Een heer, dicht bij het raampje gezeten, staat on middellijk op, gaat buiten staan en presenteert de dame zijn plaats, die het zich gemakkelijk maakt. Maar toen de hoffelijke heer buiten tegen de glazen deur ging leunen om zijn courant te lezen, riep de dame met vinnige stem naar buiten: „Wees zoo goed, mijnbeer, wat op zij te staanu beneemt me alle uitzicht!" Met een beleefde buiging ver zocht de vriendelijke heer„Permitteer een oogen- blik, ik heb iets op mijn plaats laten liggen." De dame stond op en de heer ging weer zitten*Zie- zoo, nu kunt gij buiten volop het vrije uiraicht genieten." Een algemeen bravo weerklonk in den tram.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1