Het hof van assises der Vogezen heeft Donderdag twee 16-jarige knapen ter dood ver oordeeld die een kameraad in een bosch gelokt en gedood hadden, alleen met het doel om zieh van zijn pas ontvangen weekloon meester te maken. De klokkenluider van een der hoofd kerken van Parijs, die, omdat hij wat al te veel aan Bachus placht te offeren, ontslagen was, trok ziek dit zóó aan, dat hij zelfs zijn eten (niet zijn drinken) liet staan en aan ieder die het hooren wilde, vertelde dat hij zijn leven moe was. Toen hij vóór een paar dagen 's morgens niet verscheen en men eindelijk zijn kamer openbrak, vond men hem verhangen, en wel in horizontale houding. Hij kan dit buitengewone resultaat niet anders verkregen hebben dan door, na eerst zijne voeten met een stevig touw gebonden te hebben, dit aan het raam vast te maken, vervol gens op een tafel, midden in het vertrek, te zijn gaan liggen, en eindelijk een koord, dat aan het eene uiteinde aan den knop van de deur, tegen over het raam, was vastgemaakt met een lus om zijn hals te slaan. Nu trok hij de touwen nog eens stevig aan en wierp de tafel om. De ver wrongen gelaatstrekken van den zelfmoordenaar toonden aan dat zijn doodstrijd niet licht moet geweest zijn. In het begin dezer week hebben te Lagny in Frankrijk twee knaapjes, het eene 13, het andere 10 jaar oud, onder voorwendsel van te gaan zwemmen, een 7-jarig schoolkameraadje drie mijlen buiten de stad naar een eenzame plek aan den oever der Maine gevoerd, de Tranchée ge naamd. Daar aangekomen, wierpen zij hun mak kertje in de golven, en hadden zelfs de ongelooflijke wreedheid toen het arme kind zich met de handjes aan den oever trachtte vast te klemmen en om hulp riep, het met schoppen en steenworpen van den kant af te houden. Den volgenden morgen werd het lijkje op een zandplaat in de rivier gevonden. De jongste moordenaar heeft, door vragen in het nauw gebracht, het afschuwelijke feit bekend, waarop de beide jeugdige misdadigers naar de gevangenis te Meaux zijn overgebracht. Bij Bonn is een omnibus die den spoorweg wilde oversteken door een naderenden trein aangereden en verbrijzeld. Twee personen werden gedood, zeven gekwetst; de paarden wer den eveneens gedood. De koetsier had den trein niet opgemerkt en daar er geen afsluiting aan den weg is, was hij argeloos doorgereden. Een reeks van rampen wordt uit Frankrijk medegedeeld: Te St.-Beat, bij Toulouse, zijn Donderdag 32 huizen afgebrand. Eén persoon is levend verbrand; een honderdtal is van huis vesting ontbloot. Te Toulouse zelf zijn Woens dag-avond om negen uren twee huizen op den „boulevard de Strasbourg" ingestort. Verscheidene menschen werden onder de puinhoopen bedolven. Den geheelen nacht werkten de brandweer en het garnizoen bij fakkellicht aan het wegruimen van het puin, waaronder men duidelijk gekerm en hulpgeroep hoorde. Te tien uren bracht men een man te voorschijn en te één uur een grijsaard met een verbrijzelden arm, die beiden weldra over leden. Daarna ontdekte men een lijk en eindelijk mocht het gelukken de overige bewoners, in meerdere of mindere mate gekwetst, achtereen volgens te bevrijden. Te Lens (Pas de Calais) is een stelling boven een mijnput met 8 werk lieden er op naar beneden in den put gestort. Drie er van grepen zich aan ladders en planken vast en werden zoo gered, de vijf overigen kwamen terecht op een tweede stelling, die eveneens be zweek. De ongelukkigen kwamen nu op den bodem van den 100 meter diepen put terecht. Vier werden geheel verpletterd, de vijfde is wel vreeselijk gewond, maar heeft toch nog kans in het leven behouden te blijven. Telegra phische verminkingen kun nen wel eens kluchtig zijude gevolgen zijn echter in den regel niet aangenaam. Dezer dagen bestelde iemand voor een bruidspaar eèn bouquet en een kloemkorf pe.r telegraaf^ Hij noemde als prijsop gaaf 50 marken. De telegrafist seinde echter „kool" voor „korf" en de afzender kreeg nu een lading bloemkool voor zijn huis ter waarde van dertig mark, met de boodschap dat de ontbre kende hoeveelheid binnen eenige dagen zou volgen. Deze werd natuurlek haastig afbesteld. Onbekendheid met de Armenische taal, zegt de „Tribüne", is oorzaak geweest dat ongeveer de geheele Europeesche pers zich schuldig gemaakt heeft aan het toekennen van een dub belen titel aan een persoon wiens naam, vooral sedert den aanslag op het leven van den czaar in Februari, schier dagelijks genoemd is. „Loris" is Armenisch en beteekent „Graaf"Loris Melikoff of graaf Melikoff is dus de naam van Ruslands eersten minister. Nu men dit weet zal men zeker geen „Graaf Loris Melikoff' meer schrijven. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 11 en 13 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten, met harde winden van zuid tot noordwest en waarschijnlijk donder. In den Noord-Atlantischen Oceaan zal het benoorden 33° breedte stormachtig weer zijn. De Lhérie-vergoding is opnieuw in vollen gang. Thans hebben, naar men hoort, een paar zeer kunstlievende dames en comité den tenor een drietal uitstekend gemeubileerde ver trekken aangeboden op een der eerste standen, waar hij in het gevoel van zijn triomf bet speel- en zingseizoen rustig op zijne lauweren zal kunnen doorbrengen. De Russische bladen melden een ge- vecht tusschen politie-agenten en nihilisten, dat voor eenige dagen in een dorp bij Wilna heeft plaats gehad. De politie was onderricht dat drie personen bezig waren wapens, geld en ammunitie onder de boeren uit te deelen en ze besloot de onbekende en terecht verdachte personen te arres teeren. Nauwelijks merkten dezen echter dat zij achtervolgd werden of' zij zetten het op een loopen naar een nabijgelegen boscbje. De politie ver volgde hen echter, doch werd, in het dichte kreupel hout gekomen, met een hagelbui van kogels be groet. Een hardnekkig gevecht ontstond, waarin lal van agenten gewond werden, zoodat dezen eindelijk het hazenpad moesten kiezen en de drie onbekenden zich uit de voeten kouden maken. In den wagen dien de nihilisten hadden moeten achterlaten, vond men nog een menigte pistolen, patronen, kleeren, flesclvjes met vergif, benevens vier stukken vleesch, die sterk vergiftigd bleken te zijn. Een kruidenierster te Miramont (Haute-Garonne), die 's avonds bij het licht van een petroleumlamp een klant bediende, bracht het licht te dicht in hare nabijheid, waardoor hare kleederen in brand geraakten. Twee gehuwde vrouwen en een meisje dat den volgenden dag in het huwelijk zou treden, werden het slachtoffer bij hunne pogingen om hulp te verleenen. Het vuur verwoestte tevens twee huizen. Een jeugdig echtpaar wandelde op een avond in de vorige week, gearmd en bedaard pratende, de Austerlilz-brug te Parijs op. Eens- klaps echter kregen zij hevige woorden en voordat zij nog de brug gepasseerd waren, rukte de vrouw haar arm uit dien van haar man los, en wierp zich over de leuning der brug in de golven der Seine. Alle pogingen door den man, met behulp van eenige matrozen, in het werk gesteld om zijne driftige wederhelft te redden, waren vergeefs. BUITENLAND. Fr a nkrlj li, De heer Guichard, onder-voorzitter der repu- blikeinsche linkerzijde der Kamer, dringt in een openbaren brief aan op het onmiddellijk bijeen roepen dezer groep, opdat zij zich verklare tegen het dralen der regeering ten aanzien van de niet erkende congregatiën. Frankrijk is slechts schoorvoetend toegetre den tot de gezamenlijke maritieme demonstratie der mogendheden tegen Turkije. Men wil zelfs dat te Parijs, alvorens bevel gegeven werd tot het uitzeilen van het Fransche eskader, eene bij eenkomst van de verschillende vreemde gezanten en den minister Jauréguiberry phats had, op welke bijeenkomst door Frankrijk de verzekering werd gegeven dat het in geen geval verder zal gaan dan tot het beschieten van Dulcigno, dat het niet deel zal nemen aan eene eventueele landing van vreemde troepen. De „Avenir Diplomatique", door Gambetta geïnspireerd, bevestigt dat aan den commandant van het Fransche eskader instructiën in dien geest zijn gegeven. Gfroot>Brit@imië. De Indische correspondent van de „Daily News" meldt dat het getal der gesneuvelden in den strijd van generaal Roberts tegen Ayoeb-khan niet meer dan 44 bedraagt. Het getal 248, dat vroeger is opgegeven, sloot ook de gekwetsten in. Generaal Roberts meldt dat het ongewoon warm is te Kan dahar, maar dat van de gewonden, die goed ver pleegd worden, velen zullen genezen. Over den gezondheidstoestand der troepen heeft hij geen klagen. Yoor het verlies der Afghanen, dat op 1000 man geschat wordt, geeft generaal Roberts geen getal op, maar wel meldt hij dat bij nauw keurig onderzoek blijkt dat de Afghanen veel verloren hebben. Dit verwondert hem niet, daar zij zich buitengewoon hardnekkig verdedigd heb ben en langen tijd weerstand hebben geboden, ook toen de Britsche infanterie in hunne onmid dellijke nabijheid was. Volgens uit Loando te Londen ontvangen berichten, is de Portugeesche stoomboot „Andrade" de Congo-rivier tot aan Noki opgestoomd, welke plaats slechts twee uren van Bibi is verwijderd, waar de bekende Afrikaansche reiziger Stanley en zijne expeditie hun kamp hebben opgeslagen. Dit is de eerste maal dat een Portugeesche stoomboot zich zoover op de Congo-rivier heeft gewaagd. De Portugeesche kapitein had een onderhoud met den heer Stanley, die hem mededeelde dat het zijn doel was, voor kooplieden in het vervolg een nieu wen handelsweg te openen. Bualand. De „Agence Russe" schrijft: „Na de catego rische verklaringen van de heeren Hartington en Dilke, en na de in waardige en bepaalde bewoor dingen vervatte Troonrede van koningin Victoria, schijnt elke twijfel aan de overeenstemming der Mogendheden aangaande de Oostersche quaestie ongerechtvaardigd. De eensgezindheid der mogend heden is thans vollediger dan ooit te voren. Alleen uit domheid of kwaadwilligheid kunnen de bespre kingen die thans nog omtrent enkele detail-quaestiën tusschen de kabinetten worden gevoerd, in pessi- mistisc'uen zin uitgelegd worden. Ook deze detail- quaestiën gaan eene gunstige oplossing te gemoet." Brazilië. In alle groote steden van Brazilië begint men toebereidselen te maken om den 50sten verjaardag van Don Pedro's troonsbeklimming te vieren. Don Pedro werd op 6-jarigen leeftijd, den 7den April 1831, tot keizer uitgeroepen; van alle thans levende souvereinen heeft hij het langst den schepter gezwaaid. ÏNGES20NDEW. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van heden komt voor „Leiden, 4 Sept. Aan de markt van heden waren aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 7 hectoliter tarwe, winter- f 11.50 a f 12.50, zomer- 10 a 10.50 enz." Nu kunnen de land bouwers voor puike tarwe slechts circa f 9 maken en in Leiden wordt ze verkocht f 2.50 a f 3.50 duurder. De vracht van hier naar Leiden bedraagt hoogstens 10 ct. In het koffiehuis „de Pauw" worden wekelijks honderden hectoliters koren verkochtwaarom geeft men de prijzen daarvan niet op? Nu hebben de landbouwers aan de opgave niets, want hunne rekening kunnen ze er toch niet mee laten sluiten. Of dient die opgave voor anderen om gekleurde rekeningen te schrijven? m Haarlemmermeer, 5 Sept. 1880. >IJI CORRESPONDENTIE. X vestigt de aan dacht op de „practische" gasverlichting in de wag gons der H. IJ.-S.ze zal menig reiziger een nieuwen hoed kosten, daar de verlichting in het midden is aangebracht en de coupés te laag zijn voor een persoon van middelmatige lengte. Bij ieder station waar een reiziger instapt en zich naar het midden begeeft, maakt hij keBnis met deze nieuwe verlichting. - Of hier het spreekwoord van toepassing zal zijn „Een ezel stoot zich maar eenmaal aan denzelfden steen" zal nog bewezen moeten worden. Dat de Maatschappij de beschadigde hoeden tegen nieuwe zal inruilen, is moeilijk te gelooven.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2