N°. 6310. LZ&saSftg September. A0. 1880. wmm* Deze Courant wordt dagelijks,"met uitzondering van Zon- en Feestdagen,'uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Tweede Bind. LEIDSCH <V&W PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.......1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van l£-6 regelaly3^.^r2gij^^^i.i..^J/'/1.05. Iedere regel meer17J. Grootereïletters naar plaatsruimte. w ■«aMMkiMUliAidkia LEIDEN, 11 September. De afdeeling Leiden en Omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield gisteravond op Zomerzorg een ge wone vergadering, waarin het ledental weer met twee werd vermeerderd, zoodat dit nn uit 170 bestaat. Ter vergadering was door G. Keizer te Haarlem ingezonden een ruim 200-tal afgesneden dahlia's, waaraan door eene door den voorzitter benoemde commissie, bestaande uit de heeren Verhoeff, Ver boog en Van den Berg, een certificaat lste klasse werd toegekend. De samenkomst was hoofdzakelijk belegd voor de behandeling der punten van beschrijving voor de Dinsdag a. s. te Haarlem te houden 9de alge- meene vergadering, waarvoor tot afgevaardigden van de hier gevestigde afdeeling zijn gekozen de heeren P. A. Jentink alhier en A. C. Smit te Leiderdorp en bij ontstentenis van een hunner dr. H. Boursse Wils. Enkele punten gaven tot gedachtenwisseling aanleiding, met dit gevolg dat de meeste niet alleen werden goedgekeurd, maar zelfs sterk onder steund. Dit was o. a. echter niet het geval met het voorstel Den Haag om de contributie van de leden van alle afdeelingen te bepalen tot een maximum vau f 3, dat werd afgestemd. Ook kon na eenige bespreking de vergadering zich niet geheel vereenigen met het voorstel Boskoop dat spoedig moge worden overgegaan tot het in stellen van een Comité ter beoordeeling van in Nederland hetzij uit zaad gewonnen of op andere wijze verkregen nieuwe planteD, heesters, bloemen, vruchten enz., opdat door het uitreiken van certi ficaten enz., namens de Maatschappij, meerdere bekendheid moge worden gegeven aan hetgeen door Nederlandsche tuinbouwkundigen of liefhebbers wordt verkregen, en de eer, waar die aan Neder land toekomt, aan Nederland verblijve. Wel werd zulk een comité uitstekend geacht en wilde men het de voorgestelde bevoegdheid gaarne toekennen, mits de reeds bij de afdeelingen be staande rechten van gelijken aard haar niet wer den afgenomen. Bij de bespreking van de middelen die kunnen strekken om den invoer van nieuwe planten in Nederland te bevorderen, werd besloten voor te stellen om bij de regeering pogingen aan te wenden dat de heer Treub, die als nieuw directeur van den plantentuin te Buitenzorg iu dit opzicht veel kan doen, worde gemachtigd om den invoer van nieuwe planten naar Nederland en niet, zooals zijn voorganger Scheffer deed, naar het buitenland te hevordereu. Op de vraag van de afdeeling Groningen waar om de aardappel in voedingswaarde verliest, werd nadat het van den eenen kant aan de weersge steldheid en de ziekte werd toegeschreven, van den anderen kant opgemerkt dat vóór 1845, het jaar waarin de aardappelziekte zich voor het eerst en zoo geweldig deed gelden, de aardappelen later dan tegenwoordig werden gerooid en toen ook beter waren. Van dien tijd af is de vrees voor de ziekte blijven bestaan en rooit men veel vroeger, maar onrijpe aardappelen. Als plaat3 voor de vriendschappelijke bijeen komst m Juni van het volgende jaar zal Leiden zich aanbevelen. Gemengd Nleawk Gisteren liepen twee jongelingen, kostgangers bij den heer v. W. aan de Mare, langs den Ouden Singel, toen een hunner onver wachts door dokter K. op stokslagen werd ont haald. De aanleiding moet daarin gezocht worden dat het jonge mensch eenigen tijd geleden den heer K. heeft uitgemaakt voor „kattendooder." Hedennamiddag is een 6-jarig meisje door den hond van v. Y. op de Hooglandsche Kerkgracht in het been gebeten. Het dier is tot onderzoek voor den veearts afgezonderd. Wederom is alhier door de politie aangehouden en naar de gevangenis te 's-Graven- hage overgebracht een manspersoon, genaamd A. J. R., alhier niet tehuis behoorende, die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. De door zijne kameraden in dekazerne „gejonaste" jager S., die dientengevolge bewuste loos naar het hospitaal moest worden vervoerd, is gelukkig buiten gevaar. De werkman, die bij het aansteken van een gasvlam in de stearine-kaarsenfabriek te Schiedam ernstige brandwonden had bekomen, is aan de gevolgen overleden. Deze week, 's nachts, heeft te Stads kanaal, gemeente Wildervank, iets plaats gehad, dat een waren schrik onder de bewoners heeft teweeggebracht. Des morgens vonden verschillende personen hunne hoenders enz. dood in de hokken naar het scheen waren zij door een dier gebeten en was hun het bloed uitgezogen. Bij den heer Joh. v. d. Tuuk werden hoenders, eenden en kalkoenen dood gevonden, samen 60 in getal; bij den klapmeester Munneke 7 hoenders, bij E. Everts 10, bij Pi'ening eenige hoenders, kort daarbij een schaap, bij Jan Koerts bij 't Bovenste verlaat twee konijnen enz. Men verdiept zich in gissingen omtrent de oorzaak van dit onheil. Te Levallois Perret werd voor eenige dagen een bruiloft gevierd met een diner en bal na. Te midden der feestvreugde bemerkte de bruid eensklaps dat haar bruidegom verdwenen was. Overal werd hij gezocht, maar hij was en bleef weg, zoodat men ten laatste besloot maar naar huis te gaan. Wellicht was hij daar wel. Dit laatste was ook het geval geweest; de teederminnende echtgenoot had zich echter met den bruidschat ten bedrage van 30,000 gulden uit de voeten gemaakt. Te Nieuw-York werd onlangs in een der volkrijkste wijken der stad, 's morgens te vier uren, een tramwagen aangehouden door zes met revolvers gewapende personen, die den conducteur en de 26 passagiers in den wagen plunderen. De weinige voorbijgangers op dit vroege uur dachten dat het een kijfpartij was en kwamen niet tusschen- beide, evenmin als een politie-agent, die in de buurt was. Een Engelsch reiziger bericht dat hij in een tuin bij Ruschtschuk een Turk levend zag verbranden door Bulgaren; de aanleiding tot den i gruwel was hebzucht; de ongelukkige Turk ging voor rijk door. Het Noorsche „Morgenblad" meldt het volgende geval van schijndood. In den omtrek van Christiania, te Sogudal, stierf dezer dagen na korte ziekte de bezitter eener boerderij, Lars Ansindsen Hauch. Het lijk werd in de kist, doch zonder deksel in eene schuur geplaatst. Deuzelfden avond moest het oudste dochtertje, een meisje van tien jaar, wat spaanders uit de schuur halen en schrok hevig, toen zij zacht haar naam hoorde roepen. Zij ijlde naar het woonhuis terug, bijna op den voet door het gewaande lijk gevolgd. Later verhaalde de man dat hij, als uit den slaap ont wakende, zich met niet geringe verbazing en ont steltenis in de kist vond liggen, en hij is thans weder gezond en wel aan den arbeid. Yoor het hof van assises van Mor- bihan stond eergisteren zekere Antony Lamas terecht, die zijne bruid had doodgeschoten. Het schijnt dat Lamas door een anoniemen brief aan de liefde zijner aanstaande was gaan twijfelen en haar herhaaldelijk ,hare trouweloosheid verweet. Het jonge meisje gaf zich de moeite niet zich te verdedigen en verklaarde ten slotte in een onder houd met Lamas dat zij hem niet meer beminde en dat zij nimmer zijn vrouw zon worden. Lamas, die een revolver bij zich droeg, schoot dien af; naar hij zegt, wilde hij haar alleen vrees aan jagen en ging het schot van zelf af. Uit Weimar wordt bericht dat men daar voortaan geen piano mag spelen met open ramen, op straffe van eene boete van 2 mark! Het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars te Parijs is voor 1,300,000 fr. aan de stad Bordeaux verkocht. Spoorweg-ongelukken blijven maar steeds in Engeland aan de orde. Woensdag weer, op klaarlichten dag, liep een sneltrein van Glasgow bij Paisley in volle vaart op een goederentrein. Yier rijtuigen werden vermorzeld, vijf passagiers gedood, en acht of tien anderen min of meer ernstig gekwetst. Tijdens de ontploffing, die Woensdag nacht te twee uren in eene kolenmijn te Seaham, nabij Sunderland, heeft plaats gehad, waren 250 mijnwerkers in de mijn. Hun getal was zoo bij zonder groot omdat er Woensdag te Sunderland eene bloemententoonstelling was en velen den vorigen nacht in de mijn waren gegaan om des daags die tentoonstelling te kunnen bijwonen. Hoevelen er omgekomen zijn, is nog niet bekend. Er wordt al het mogelijke gedaan om hen, die misschien nog levend, maar in de mijn opgesloten zijn, te verlossen. - Volgens een nader bericht blijkt het gelukkig dal van de mijnwerkers, die in de mijn waren, reeds 80 levend zijn te voorschijn gebracht. Er zijn thans - want het geheele getal bedroeg volgens de laatste berichten niet 250, maar 210 - nog ongeveer 130 man in de mijn; doch men koesterde de hoop dat een aantal van dezen alleen maar opgesloten en niet omgekomen zijn, en dat ze nog bijtijds zonden kunnen verlost werden. Luidens een nog later bericht evenwel is er brand in de mijn ontstaan, en is er weinig hoop op behoud. De 17-jarige Alfred Dessaint, het eenige kind van een rijk geworden winkelier te Parijs, liep weg, omdat hij geen Latijn wilde leeren op het „collége", waar zijn ouders hem hadden geplaatst. Hij ging naar Londen en verdiende daar den kost met lesgeven in Eransch en muziek. Om een betrekking aan een dameskostschool te krij gen, waarvoor hij getrouwd moest zijn, huwde bij de 27-jarige, tanige dochter van zekere mrs. Web ster, bij wie hij zijn intrek had genomen. Na drie jaren, gedurende welke de 21-jarige Alfred vader van 2 kinderen was geworden, kreeg hij heimwee en telegrapheerde hij aan zijn fami lie. Zijn vader snelde naar Londen en heeft thans voor het gerechtshof van de Seine de vernietiging van het huwelijk aangevraagd, aangezien zijne toestemming daarvoor niet was verkregen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1