N°. 6308. Vrijdag 10 September. A°. 1880. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. f 579,000 voor den bonw van 9 nieuwe school lokalen en 2 hulpscholen en de verbouwing van 4 bestaande scholen, ten behoeve van net lager onderwijs. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: VftD rEgclsi Iedere regel meer .nvr.-.'^«wrisv«.-f U.17J. Grootere^etters.naar plaats ruimte. LEIDEN, 9 September. De lessen aan de hoogere burgerschool alhier zijn geopend met 153 leerlingen waarvan tot de lste kl. behooren 52, 2de 35, 3de 86, 4de 23 en 7 tot de 5de klasse. „Elck wat wils" blijkt de leuze te zijn ge weest van den heer Völlmar toen hij het pro gramma opstelde voor het concert, waarop hij ons aanstaanden Dinsdag met zijn geheele kapel zal vergasten en waardoor hij het zieken- en onder steuningsfonds van dat muziekcorps zal stijven. „Elck wat wils" en toch „voor iedereen": moge het geoefend oor van den musicus zich reeds spitsen op de voordracht van Mendelssohns concert, het zal zich niet sluiten voor de baroque tonen van Strauss Egyptische Marsch, die wellicht hier, evenals in Den Haag, het aantrekkingspunt der minder geoefende gehoorzenuwen zal zijn. Zie, Völlmar weet zijn programma's met zooveel tact samen te stellen, dat men verzekerd kan zijn dat niemand onvoldaan van zijne concerten huiswaarts keert. Eene aansporing om aanstaanden Dinsdag avond naar Zomerzorg te gaan, mag dan ook, na de mededeeling van het hierachter voorkomende programma, overbodig heeten. Ia de vergadering van de afdeeling Won- brugge en Omatreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is besloten: 1°. dat de zilveren medaille, door deze afd. gegeven voor den bekroonden schoonsten zwart blaar kopten tweejarigen stier, op de tentoonstelling te Leiden, indien geen stier van zoodanige kleur aanwezig is, zal worden gesteld ter beschikking van het Hoofdbestuur voor de bekroning van eenig ander voorwerp; 2°. Aan te wijzen als afgevaardigde naar de algemeene vergadering den heer D. P. Ramp, en als plaatsvervanger den beer P. De Ridder, beiden te Woubrugge; 3®. Voor te dragen als keurmeesters: a. voor de zuivelberei ding de hetren C. Den Hertog Jr. te Oudshoorn en D. Van Rijn te Woubrugge; b. voor den akkerbouw de heeren C. Breeveld te Oudshoorn en C. Swart te Woubrugge; c. voor de veeteelt de heeren M. Kroes en D. P. Ramp, beiden te Woubrngge. Heden werd in de gemeente Veur door den bisschop van Haarlem, omringd door eene talrijke priesterschaar uit omliggende plaatsen, de nieuw gebouwde Roomsch-Katholieke kerk ingewijd. Kerk en pastorie strekken den ontwerper E. J. Margrij, architect, alsmede den bouwmeesters B. Zuidhof en E. Van de Weyer tot eer. Door deze stichting is het van onds bekende uitspanningsoord „Het Eiland" verdwenen. Tot wethouder dier gemeente is benoemd de heer H. Van Rooyen. Bij gelegenheid der op 14 September a. s. te Haarlem te honden algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal op den avond van dien dag door de Sociëteit „Vereeniging" aan de leden der Maatschappij een concert worden aangeboden, te geven door de stafmuziek van het 4de regiment infanterie uit Leiden, kapelmeester de heer Grentzius. Na afloop van het concert zal er gelegenheid zijn tot dansen. In de pauze en na afloop der alge meene vergadering zullen de leden der Maatschappij, die deze bijwonen, in de gelegenheid worden ge steld eenige bloeiende planten en vruchten te bezichtigen, die door de leden der afdeeling Haarlem en omstreken zijn tentoongesteld. Het wetsontwerp houdende bepalingen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank is door de Tweede Kamer met belangstelling ont vangen. Het heeft bij het onderzoek in hare afdee- lingen tot zeer uiteenloopende beschouwingen en bedenkingen aanleiding gegeven. Bij de bespreking van het karakter der wet werd vrij algemeen de vraag gedaan wat de regee ring onder sterken drank begrijpt. Men meende dat de wel meer bijzonder tegen de minvermo gende klassen was gericht, die in den regel geen andere dranken dan jenever kan bekostigen. Dit werd door anderen niet toegegeven, en anderen beweer den zelfs dat de wet in het bijzonder het belang van de meerdere klassen en tot bevordering harer welwaart in het leven wordt geroepen. Nagenoeg algemeen werd erkend dat beperking van het aantal tapperijen tot opening van het misbruik zou moeten leiden, hoezeer daartegen onoverkomelijke bezwaren werden aangevoerd, en de eerste plaats met het oog op het beginsel de vrijheid van bedrijf. Ook omtrent de combinatie van bepalingen van uiteenloopenden aard heerschte veel verschil van gevoelen. Men besprak ook de wenschelijkheid der opne ming in de wet van andere bepalingen, zooals de afschaffing van den bieraccijns, bepalingen om trent de sluitingsuren der tapperijen en het opne men van fiscale maatregelen tegen het drankmis bruik. Bij de beschouwingen over de voorgestelde wijze van beperking van het aantal tapperijen kwam men op tegen de verbrokkeling van bet rijksgezag en tegen bepalingen die van de vrijheid van drankverkoop uitgaan. Intusschen hielden anderen het voor niet wel mogelijk d-at de rijks- wetgever de politiezorg geheel voor zijne reke ning nam. De vraag of de bevolking der gemeenten als een deugdelijke maatstaf voor de beperking der tapperijen kon worden aangemerkt, werd door ver scheidene leden ontkennend beantwoord. De meer derheid der voorstanders van het ontwerp keurde het af dat de gemeentebesturen vrij bleven dien maatstaf al dan niet toe te passen. Enkele leden kwamen tot de slotsom, dat bij de wet een maxi- mumcijfer van vergunningen moest worden vast gesteld. Tegen de wijze waarop de regeering het aantal drankhuizen in overeenstemming wil brengen met de bevolking bestonden nog andere bezwaren. De meerderheid van de leden, die zich op het stand- punt der regeering plaatsten, achtten het rationeel het licenserecht geheel afgescheiden te honden van het patentrecht. Op verschillende gronden werd de invoering van een licenserecht aanbevolen. De meeste leden gaven de voorkeur aan eene hef fing van licenserecht door de gemeenten. Tegen het denkbeeld van verpachting kwamen enkele voorstanders van het ontwerp met kracht op, als in strijd met de heerschende begrippen onder het heffen van rechten en belastingen. Vele leden achtten het onmisbaar, dat eene definitie van sterken drank in de wet werd opge nomen, zoomede omtrent de localiteit waar de sterke drank verkocht wordt. Voor de Fransche taal werden gisteren geëxamineerd 7 candidaten, waarvan 8 toegelaten voor de wiskunde 3 candidateD, allen toegelaten. Het voornemen bestaat, in het volgende jaar te Amsterdam een abattoir en eene overdekte groenmarkt op te richten. De kosten voor eerst genoemd werk, geraamd op f 1,400,000, en voor het laatstgenoemde op f 480,000, zijn op de ge- meentebegrooting voor 1881 uitgetrokken. Boven dien is daarop Beschikbaar gesteld eene som van In de gisteren gehouden vergadering der nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rot terdam zijn benoemd: tot directeuren de heeren A. Jung, tot dusver hoofdbeambte bij de Afri kaansche Handelsvereniging en de liquidateuren Muller en Schalkwijk, allen met bijna algemeene stemmen. De bezoldiging is voor eerstgenoemde op f 10,000, voor de beide andere directeuren op 5000 vastgesteld. Tot controleur, met een bezoldiging van f 1200, werd benoemd de heer B. P. Van IJsselstein, tot procuratiehouder de heer J. Besselaar, tot dusver eerste bediende, terwijl tot leden der commissie van toezicht werden ge kozen de heeren mrs. Reepmaker, Mees en G. Kolfi'. Door den gemeenteraad van Gouda zijn be noemd: tot rector van het progymnasium aldaar, tevens leeraar in de oude talen en aanverwante vakken, dr. D. Terpstra, traktement f 2500tot leeraar in de Fransche taal H, W. F. Bonte, traktement f 800, in de natuurlijke historie A. L. Van Uven, traktement/" 150, en in de wiskunde A. Roozeboom, traktement f 800. Wijlen de heer F. Van der Stam te Enk huizen heeft aan die gemeente f 5000 gelegateerd voor een nuttig en liefdadig doel, met overlating van de beschikking aan de stadsregeering. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 30sten Augustus jl., tot uitvoering van art 4 der wet van 17 Augustus 1878 (Lager Onderwijs); alsmede het besluit van den 4den September jl., bepalende dat de wet van 25 Mei 1880 (bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt,) den lsten Oct. a. s. in werking zal treden. Het stoomschip „Voorwaarts", 31 Juli van Amsterdam vertrokken, arriveerde gisteren te Ba tavia; de „Torrington", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Southampton. Het heeft Z. M. behaagd hij besluit van den 7den Sept. 1880, n°. 7, ter zake van krijgsverrichtingen in de XXII en XXIV Moekin (Atjeh) gedurende de tijdvakken van 23 Maart tot 17 Jnni en van 30 Jnni tot 5 Sept. 1879: 1*. Te bevorderen tot ridder 3de kl. der Militaire Willemsorde den sedert op zijn verzoek eervol, met behond van recht op pen sioen, nit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen lnit.-kolonel der inf. H. M. Tersteege. 2®. Te benoemen tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: den lnit.-kol. der inf. L. W. C. Gerlach; den mij. der inf. M. L. L. Schell; de kapts. der inf. H. A. Gobins, G. D. BbeU, F. H. Schoemaker; B. C. Van de Sande en G. H. R. Halewijn; de lste lnits. der inf. J. H. Schwab, C. F. H. Campen en W, G. A. C. Christin, eeretgen. sedert bevorderd tot kapitein; den lsten luitenant der cav. J. T. Ten Bosch; den sedert tot kapt bevorderden lsten luitenant der art. H. W. J. Royen; de 2de lnits. der inf. J. C. Lindgreen en A. A. T. H. Gijssen; de off. van gez. 2de kl. J. Schnlein; den serg.-mgj. opnemer K. E. Keilde serg. der inf. L. G. Gnnther Mohr, L. I. Kragt en W. j. Sniringa; den serg. der art. W. Roelandt; den serg. der minenrs. A. C. Kreffer; de fuseliers P. C. Vanhontte en H. Leeloyse; de cavall. lste kl. T. v. d. Bosch en A. D. J. Herns, eerstgenoemde sedert gegageerd, en den inl. faselier Batjo. 3°. Bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederl., eervol te doen vermeldende majoors der inf. A. J. H. Lnheck, W. H. Van der Poll; W. A. Cobljjn, W. F. Van Vngt en M. A. Dn Croo, beide eeratgen. sedert bevorderd tot lnit.-kolonel;. de kapt. der inf. R. H. Clarkson, C. B. A. Opscholtens, A. J. Kalff, A. De Haas, J. C. F. Schogger, F. H. De Vogel en F. L. Kaiser; de lste lnits. der inf. G. B. Hooyer, P. A. Vnn der Loeff, jbr. J. C. Van der Wijck, J. E. J. Den Berger, R, H, Van Schaik, F. A. W. Jaeger, C. Stiemens, P. Hoogesteger, T. J. M. F. Mollinger, F. D. Triebei, J. Nanta, F. P. H. Roersch, M. E. J. Van den Bossche, R. Bakkers, J. P. Meyer en A. E. Roest Van Limbnrg, laatstgenoemde gedetacheerd van het Neder- landsche leger; de 2de lnits. der inf. W. A. Godin, C. E. Van Hengel, J. J. Verlinden, M. C. Sitsen, D. W. F. Van Langen, J. M. C. Van der Bij 11 en C. G. T. Van Erpera Rooyaards, beide eeratgenoemden sedert bevorderd tot lste luit. laatstgemelde gedetacheerd van het Neder 1. leger; den sedert tot laten luit. bevorderden 2de luit. dei »rt. J. P. Van Velthnysen; den offie.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1