IT. 6307. Donderdag 9 September. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. Franco per post.a 1.40.'' Afzonderlijke Hommers.0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES Van W6 regels5. l.°sv Iedere regel meer,«^... .v.-^...T.^.tc,v*£.v..| 0.17^. Crootera^ettersnaar plaatsruimte^ 8TADS-BEKICHTEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS var LEIDEN; vestigen door deze de aandacht van belanghebbenden op den inhond van de den laten dezer maand in werking getreden Wet van den 23sten April 11. (Staatsblad N#. 67), betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der Spoor wegdiensten en van het koninklijk besluit van den 31sten Juli 11., (Staatsblad N°. 121), houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen tan vervoer. Zij brengen in herinnering dat tan gevolge van de nienwe wet telijke regeling voortaan geene voorafgaande vergunning tot het in werking brengen van een openbaar middel tot vervoer van peraonen of goederen (spoorwegdiensten uitgezonderd) meer wordt gevorderd, doch dat ieder ondernemer van een openbaar middel tot vervoer van peraonen voor den aanvang van den dienst en bij verandering in den dienst de aankondiging moet doen bij ge noemde Wet voorgeschreven en gehouden is de verdere bovenbe doelde wettelijke bepalingen na te komen; dat de ondernemer van een bestaand middel tot vervoer van personen verplicht is, binnen drie maanden en dus vóór den laten December e. k. alsnog die aankondiging enz. te doen en dat hij in middels voor de toepassing dezer Wet geacht wordt de aankondi ging enz. te hebben gedaan, overeenkomstig de bepaliogen der hem vroeger verleende concessie; dat in een der plaatsen binnen het Koninkrijk, waar geregeld wordt stilgehouden, een hoofdkantoor moet worden aangewezen; dat het gemeentebestuur van de plaats waar het hoofdkantoor gevestigd is, belast is met de kenring van de in den dienst te gebruiken rij- en vaartuigen; dat rondom de vaartuigen, ter plaatse, door of vanwege het gemeentebestuur (onder booger beroep op den Commissaris des KoDings) aan te wjjzen, mat een afstekende klenr eene lijn moet zjjn geverfd, aanwijzende den grootst geoorloofden diepgang wordende mitsdien aan eiken ondernemer van een openbaar middel tot vervoer van personen ten ernstigste aanbevolen, om vanden inhoud der in den aanhef aangehaalde Staatsbladen kennis te nemen en dien ter voorkoming van de tegen de over treding bedreigde straffen of van de daarait voortvloeiende civiel-rechteljjke aansprakelijkheid, stipt na te komen en te doen nakomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 September 1880. E. KI8T, Secretaris. LEIBEN, 8 September. Door den heer Weitzel nit Oldenzaal zijn aan het Museum van Oudheden alhier eenige voor werpen geschonken, die op den nab\j die plaats gelegen Hunenborg zijn gevonden. Deze voor werpen, die, naar men hoopt, eenig licht zullen doen opgaan over den tijd van het ontstaan van die schans, zijneen zwaard, een slijpsteentje, een oor van een kan, benevens eenige andere steenen, welke meest tot de eerste eeuwen onzer Christelijke tijdrekening kunnen gebracht worden. De minister van koloniën heeft, krachtens daartoe door den Koning verleende machtiging, aan onzen stadgenoot den gegageerden sergeant der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. H. Coronel, versierd met de Militaire Willemsorde, den titulairen graad van adjudant-onderofficier ver leend, met vergunning de aan dien graad ver bonden uniform van gemeld wapen te mogen dragen. In de maand Augustus zijn binnen deze ge meente geboren 123 kinderen, als: 67 zoons en 56 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling geboorten; overleden 87 personen, als: 19 mannen, 8 vrouwen, 38 zoons en 22 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 3gehnwd 45 paren. Tot hoofdonderwijzers aan de kostelooze scholen te Amsterdam zijn benoemd de heeren F. Van den Ent, hoofdonderwijzer te Sassenheim, en J. Blomberg, hoofdonderwijzer te Koudekerk aan den Rijn. De gemeentebegrooting van Wad dings veen voor 1881 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 24,630.60. De kosten voor het lager onderwijs zijn geraamd op f 8710. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zijn van de 3551 kiezers 2108 biljetten ingekomen - tegen 1907 bij de eerste stemming. Y*u onwaarde werden er verklaard 20, zoodat het aantal geldige stemmen bedroeg 2088. Gekozen is de heer Otto Van Rees, oud-minister van koloniën, met 1098 stemmen. De heer Van Deventer had 985 stemmen. Omtrent de reeds vroeger gestelde vraag in hoeverre de oprichting eener waterleiding te Gouda mogelijk was, hetzij in aansluiting aan die te Leiden, 's-Gravenhage of Rotterdam, hetzij van water uit Lek of IJsel, is thans een rapport uit gebracht, waaruit blijkt dat van aansluiting aan de waterleidingen te 's-Gravenhage en Rotterdam geen sprake kan zijn, daar de dagelijksche besturen dier gemeenten in dien zin aan de commissie had den geantwoord dat op hunne medewerking niet ge rekend kon worden. Er bleef dus alleen overaan sluiting aan de waterleiding te Leiden, of zelfstan dige oprichting eener waterleiding uit Lek of IJsel. De kosten van eerstgenoemde zouden ongeveer moeten bedragen aan aanleg 560,000 of ƒ890,000 (naarmate de aanvoerbnis een inwendigen diameter heeft van 30 of 25 centimeter), aan exploitatie f 14,680 per jaar; die eener Lekwaterleiding aan aanleg f 469,450 of f 350,000 (naarmate de aan voerbnis een inwendigen diameter heeft van 30 of 20 centimeter), aan exploitatie 7300 per jaar; die eener IJsel waterleiding f 312,900 of f 260,500 (naarmate de aanvoerbuis een inwen digen diameter heeft van 30 of 20 centimeter), aan exploitatie f 4500 per jaar. Met het oog op deze cijfers acht de commissie - omdat daarbij ook nog moeten worden gevoegd de sommen, welke jaarlijks voor rente en aflossing eener te sluiten leening moeten worden bestemd - de op richting eener waterleiding van gemeentewege aan ernstige bedenkingen van financiëelen aard onderhevig. Naar het Dagblad verneemt, zal de nieuw geboren Koningsdochter, die bij de aangifte voor den Burgerlijken Stand vier voornamen ontving, in het familieleven prinses Paulina genoemd wor den. Aan mej. Besier is het hoofdtoezicht over de kinderkamer opgedragen; de echtgenoote van den heer P. J. Smits uit Den Haag vervult de taak van baker en de huisvrouw van Oskam van Voorburg die van min. Naar het Vad. verneemt, zal de plechtige doop van de jeugdige Prinses in het begin van October plaats hebben. Tegen half October zal de koninklijke familie weder naar het Loo vertrekken en daar tot December blijven. Ook verneemt hetzelfde blad dat de Staatsbe groting voor 1881 van den Raad van State terug is. Zooals te verwachten was, zal het deficit bui tengewoon groot zijn. Het totaal der veertiende lijst in de Standaard van de collecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt f 79,762. Onder de nagekomen giften is er eene uit Schiedam, groot tienduizend gnlden, van den heer J. Vrijland. Hiervan zullen zesduizend galden dienen tot den bouw eener nieuwe school met den Bijbel, terwijl vierduizend gnlden aan de Unie znllen gezonden worden. Voor de Engelsche taal zijn gisteren geëxa mineerd 5 candidaten, waarvan 2 toegelatenvoor de akte van hulponderwijzer geëxamineerd en toe gelaten 12 candidaten. In het kamp bij Milligen hebben zich weder twee nieuwe sporen van roodvonk voorgedaan. Wederom hebben te Lemmer acht en twintig personen, ten gevolge van den geheven kerkelijken omslag door de Herv. gemeente aldaar, per deur waarders-exploot voor het lidmaatschap bij die gemeente bedankt. Onlangs maakten verschillende bladen mel ding van de inspectiën, door den majoor-paarden arts Houba over de Hongaarsche paarden gehou den. Van verscheiden zijden gaan er thans stemmen op tegen het verder aanschaffen van paarden nit dat land oogziekten, slappe spieren en banden en een hoogst onregelmatige bouw schijnen de hoofdgebreken te zijn, terwijl de paarden onderling zoozeer in grootte en vorm verschillen, dat het onmogelijk is er een bepaald ras nit te herkennei.' Aan de „International Bell Telephon-Com- pany" is voor 15 jaren concessie verleend voor telephonische gemeenschap binnen de gemeente Amsterdam. De Staatscourant van heden bevat het be sluit van den 25sten Aug. jl. ter uitvoering van art. 3 der wet van 25 Mei 1880, tot bescher ming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia, vertrok gisteren van Marseille naar Amsterdam; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermorgen bij Scilly's.' Gemengd Nlenwa. Met den pleiziertrein naar Apeldoorn en Zutfen vertrokken hedenmorgen van hier 120 personen. Een huzaar, die eergisternacht te Bergen-op-Zoom door middel van een touw uit de hoogste verdieping der kazerne Markiezenhof wilde klimmen, is >aar beneden gestort en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. De leidekker J. Honée, nit Rothum^ viel gisteren te Maastricht van het dak van een hoog huis, en bleef dood op de plaats. De onge lukkige, 49 jaren ond, laat een vrouw en kin deren achter. Te Twijzel heeft een 5-jarig knaapje zijn tweejarig zusje door een houw met de bijl twee vingertjes van 't handje afgeslagen. Een 10-jarige knaap, te Wijatjeterp, trok bij 't vechten zijn mes en sneed een zijner makkers, met wien hij den twist had, in den mg een diepe wonde, die bijna doodelijk was. De zaak is in handen der justitie. Van de acht ballons die te Londen zouden opstijgen, moesten drie achterblijven wegens gebrek aan gas. De overige vijf gingen in noord oostelijke richting en kwamen aan de grenzen van West-Essex terecht. Omtrent den orkaan, die te Kingston heeft gewoed, verneemt men dat de schade op een il% millioen dollars wordt geschat. Verschillende kleine plaatsjes werden geheel verwoest. Een 58-jarige vrouw werd Maandag morgen op haar kamertje, avenue St.-Ouen te Parijs, verworgd gevonden, terwijl alle meubelen de sporen aantoonden van goed doorzocht te zijn. Is dns diefstal de reden van den moord geweest dan heeft de booswicht weinig satisfactie van zijn mis daad gehad. De vermoorde was namelijk doodarm en had nog Zaterdag-avond van een vriendin 40 centimes geleend om levensbehoeften te koopen.' Aan de kasten van Aberdeenshire heeft men weer een overblijfsel van de Spaansche onoverwinnelijke vloot opgevischt. Het is een groot kanon, dat zich, ofschoon het 290 jaren in het water gelegen heeft, nog in uitmuntenden toestand bevond. Het kanon is 8 voet lang en heeft bij den mond een middellijn van vier duim. Nog andere kleinere kanonnen werden gevonden, die

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1